Vinyasa skradła mi serce - Katri Marcinkowska

  • środa, 20 maja 2015
  • autor: Katarzyna Marcinkowska
O tym, jak Vinyasa może skraść serce i stać się sposobem życia, opowiada Katri Marcinkowska - nauczycielka Vinyasa jogi. 6 czerwca w Warszawie, odbędzie się wyjątkowy warsztat wprowadzający do tej unikalnej formy pracy z ciałem, w której bardzo istotne są zarówno pozycje jogi jak i płynne przejścia pomiędzy asanami, w czasie których intensywnie pracują głębokie mięśnie brzucha, bioder, ud i pośladków, a kolistość i subtelność ruchów, otwiera możliwość doświadczenia bardziej kobiecego wymiaru jogi.
katri
 
Vinyasa skradła mi serce
  Pamiętam jak przyjaciółka zabrała mnie na zajęcia Vinyasa jogi. Było to niesamowite uczucie głębokiej, świadomej praktyki, integracji ruchu z oddechem. Każde zajęcia były jak podróż wgłąb siebie, dając poczucie powrotu do źródła. Od pierwszego dnia, Vinyasa skradła mi serce.
  W 2009 dostałam się na kurs instruktorski Ashtanga Vinyasa Joga w Holandii. Tam poznałam 3 style, Ashtanga, Iyengar i Vinyasa joga. Ashtanga nauczyła mnie użycia oddechu ujjay, dristis i bandhas; Iyengar nauczył mnie ustawienia ciała. Zawsze jednak czułam wewnętrzną potrzebę kolistych, płynnych i swobodnych ruchów, co charakteryzuje Vinyasę.
  Po zagłębieniu się w historię jogi, odkryłam ze Vinyasa jest pierwszym nowoczesnym stylem jogi stworzonym przez kobiety. Co ciekawe, w tradycji hinduskiej joga praktykowana była głównie przez mężczyzn. Kobiety nie były zapraszane do praktyki jogi, wręcz przeciwnie, były widziane jako przeszkody dla osiągnięcia oświecenia.
katri
  Dzięki takim nauczycielom jak Pattabhi Joisa (Ashtanga Joga), TKV Desikachar czy B.K.S. Iyengar (Iyengar Joga), którzy przywieźli jogę z Indii na Zachód, na początku XX wieku, kobiety zaczęły ćwiczyć i nauczać jogi, tworzyć nowoczesne style między innymi Vinyasa, Scaravelli, Sivananda, Prana Flow czy Anusara joga.
   Jedną z pionierek Vinyasy była Indra Devi (Eugene Peterson). Aktorka i tancerka, która w trakcie swoich podróży po Europie, poznała znanego filozofa i jogina J. Krishnamurtiego i dzięki niemu zafascynowała się kulturą Indii. W roku 1937, kiedy Devi cierpiała na chorobę serca, została skierowana do podjęcia leczenia u słynnego jogina Krishnamacharya. To on właśnie, wprowadził ją w tajniki delikatnego stylu jogi. Indra Devi, wnosząc kobiecy punkt widzenia, stopniowo rozwijała ten styl jogi. Do statycznej praktyki dodała ona płynny, połączony z oddechem ruch. To był właśnie początek Vinyasa Jogi.
katri mar
  W moim odczuciu, Ashtanga i Iyengar joga zawierają liniową strukturę zajęć oraz chęć dojścia do perfekcji asan, co reprezentuje męską energię. Vinyasa natomiast, zawiera kolistą strukturę zajęć oraz delikatny sposób nauczania - reprezentuje kobiecą energię.
  Vinyasa joga to rodzaj medytacji w ruchu, która otwiera nowe horyzonty, pozwala na poczucie wolności i samorealizacji. Vinyasa jest sposobem na życia, to przekazuję swoim studentom.
 katri
Najbliższy warsztat z Katarzyną Marcinkowską - 6 czerwca w Warszawie:
war katri
 
Opublikuj na:

data wydruku: niedziela, 18 kwietnia 2021 roku 08:51:33
adres dokumentu: http://www.joga-joga.pl//index.php?LANG=pl&page_ID=183&art_ID=1950