Stres i zmęczenie zwalczaj praktyką jogi.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Stres i zmęczenie zwalczaj praktyką jogi.

wtorek, 25 lipca 2023

Karolina Zdrada

​​​​​​​Współczesne tempo życia i ogrom bodźców, które docierają do naszego umysłu każdego dnia sprawiają, że bardzo wielu ludzi żyje w permanentnym stresie, czasem nawet nie będąc tego świadomym. Do niektórych z objawów przewlekłego stresu należą trudności z zasypianiem, bóle brzucha, niestrawność czy trzęsące się ręce. Jeżeli w porę nie wdrożymy jakiejś strategii radzenia sobie z zaistniałą sytuacją, możemy nabawić się wrzodów żołądka, przyrostu masy ciała, migrenowych bóli głowy czy nadciśnienia. Dlaczego i w jaki sposób joga pomaga na stres dowiesz się z tego artykułu.

 

 

Zacznijmy od tego, że stres sam w sobie nie jest zły – jest to naturalna reakcja organizmu na jakiś bodziec lub sytuację. W prehistorycznych czasach pomagał gatunkowi ludzkiemu przetrwać – kiedy człowiek pierwotny zobaczył na swojej drodze drapieżnika, w jego organizmie uruchamiał się szereg procesów, które mobilizowały go do działania – podjęcia walki lub ucieczki. Po ustaniu zagrożenia organizm wracał do homeostazy i swojego naturalnego rytmu - aż do spotkania z innym mamutem czy tygrysem szablozębnym.

W dzisiejszych czasach raczej mało prawdopodobne jest, że przyjdzie nam któregoś dnia uciekać przed polującym na nas lwem, natomiast bardzo często „gonią nas” terminy, spotkania, deadline’y czy plany sprzedażowe. I tutaj inaczej niż w przypadku lwa ten stan rzeczy może utrzymywać się miesiącami, a nawet latami powodując niekorzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

Sytuacja powodująca stres może być pozytywna (jak na przykład trafienie szóstki w totolotka czy narodziny dziecka) lub negatywna - utrata pracy czy śmierć kogoś bliskiego. W obu przypadkach w organizmie zostaje wtedy aktywowany układ współczulny, a więc mobilizujący do działania. Następuje przyspieszenie akcji serca, rozszerzenie źrenic, przyspieszenie oddechu i wzrost ciśnienia krwi. Aby zapewnić organizmowi jak najwięcej energii do podjęcia działania („walcz lub uciekaj”) pewne procesy ulegają spowolnieniu: następuje zahamowanie dopływu krwi do jelit i zwolnienie ich perystaltyki.

 

 

Wszystko jest w porządku jeżeli sytuacja stresowa jest krótkotrwała, a my w jej wyniku faktycznie podejmujemy jakąś akcję – aktywacja układu współczulnego daje nam pozytywny zastrzyk energii, który możemy natychmiast przekuć w działanie. Jeżeli natomiast stres jest stałym elementem życia (napięty harmonogram w pracy, wymagający szef, liczne delegacje, spotkania czy KPI), a my nie rozładowujemy go na bieżąco, bo na przykład po 8 godzinach za biurkiem nie mamy już siły iść na zajęcia czy potrenować, a zamiast techniki relaksacyjnej wybieramy wieczór z serialem – mogą pojawić się niekorzystne efekty długotrwałego stresu. Najczęstsze z nich to zaburzenia rytmu dobowego i problemy ze snem, niestrawność i przybieranie na wadze, zmęczenie, problemy dermatologiczne, wypadanie włosów czy obniżone libido. Pamiętaj jednak, że wszystko można zmienić, zahamować lub cofnąć – a po wprowadzeniu odpowiednich zmian organizm może powrócić do harmonii.

Najlepszymi sposobami na radzenie sobie ze stresem bez wątpienia są różnego rodzaju aktywności fizyczne i techniki relaksacyjne. Po około 20 minutach wysiłku fizycznego w organizmie powstają endorfiny, które potęgują uczucie przyjemności oraz redukują stres. Aktywność fizyczna pomoże również w rozładowaniu napięć, które tworzą się w ciele kiedy za dużo bierzemy na swoje barki. Z kolei praktykowanie uważności, na przykład podczas medytacji, uwalnia serotoninę, oksytocynę i dopaminę – hormony poprawiające działanie układu odpornościowego oraz pomagające w uwalnianiu stresu. Podczas praktyki jogi angażujesz zarówno ciało jak i umysł. Fizyczny aspekt praktyki pozytywnie wpłynie m.in. na napięcia w ciele, z kolei uważność i bycie w tu i teraz uspokoi gonitwę myśli.

 

 

Regularna praktyka jogi normalizuje napięcie mięśni i obniża ciśnienie krwi, dzięki czemu redukuje lub zapobiega bólom głowy czy pleców, które często powiązane są z przewlekłym stresem. Jeżeli twoje ciało w stresie potrzebuje intensywnego ruchu, wybierz bardziej dynamiczną jogę, która spowoduje wytworzenie dużej ilości endorfin. Odpowiednia praktyka pomoże również w przypadku nagłego, silnego bodźca stresowego – techniki oddechowe czy medytacja pomogą spowolnić pracę serca i płuc, a w efekcie przynieść ukojenie dla umysłu.

Które asany korzystnie wpłyną na obniżenie stresu? Pozycja dziecka (balasana), skłon do przodu (uttanasana), intensywne rozciąganie tyłu ciała (paschimottanasana), pług (halasana) czy pozycja trupa (savasana). Sama uważność na swój oddech, myśli i ciało również przyniesie ulgę i wyciszenie. Na moim Youtube Joga Duszy nagrałam ostatnio łagodną, kojącą praktykę nad wodą, którą możesz wykonać nawet siedząc na krześle podczas przerwy w pracy. Jeżeli masz ochotę wykonaj ze mną tę rozluźniającą praktykę - mam nadzieję, że spokojne ćwiczenia i przepiękne jurajskie widoki przyniosą Ci ukojenie.

https://youtu.be/bztbnKbZjNs

Karolina Zdrada

Wyjazdy z jogą - gwarancja najlepszego relaksu! 

 

Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
Polecamy
ABC Jogi
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Partnerzy Portalu
Bądź w kontakcie