Prezentacja szkół jogi: Joanna Moździerz-Kozłowska, JMKJoga, Gdynia

  • środa, 8 kwietnia 2015
  • autor: Joanna Moździerz-Kozłowska
Cykl Prezentacje Szkół Jogi, ma na celu przedstawienie poszczególnych szkół, ich warunków lokalowych, zaplecza, a przede wszystkim nauczycieli, którzy je założyli i prowadzą w nich zajęcia na co dzień. Dziś przedstawiamy szkołę jogi Joanny Moździerz-Kozłowskiej - JMKJoga z Gdyni.
 JMKJoga
1. Nazwa szkoły imię i nazwisko założyciela: JMKJoga, Joanna Moździerz-Kozłowska
2. Adres i telefon szkoły( miejsca prowadzenia zajęć): Gdynia, ul. Artemidy 9, oraz Starodworcowa 36, 607 89 60 20
3. Adres korespondencyjny: jw.
4. e-mail: jmkjoga@gmail.com
5. Adres strony www: www.jmkjoga.pl
6. Data rozpoczęcia działalności: 2008r
7. Rodzaj jogi: Vinyasa joga oraz Ashtanga Vinyasa joga
8. Ilość nauczycieli: 1
9. Wielkość sali (metry kwadratowe): ok. 60m2 na Artemidy, i ok 120 m2 na Starodworcowej
10. Jakimi pomocami dysponuje szkoła: Bloki, maty, koce
11. Rodzaje zajęć jogi (np.sesje tematyczne, kobiece etc.) Pierwsza seria prowadzona ashtanga jogi, dynamiczna joga (vinyasa) oraz łagodna joga połączona z medytacją
JMKJoga
12. Jak po raz pierwszy zetknąłeś /zetknęłaś się z jogą?
To było za czasów studiów, siedziałam sobie w domu, piłam kawę i oglądałam TV a raczej skakałam po kanałach :) i natknęłam się na program, gdzie dwie piękne dziewczyny ćwiczyły jogę na plaży. Sceneria przepiękna, miło się to oglądało. Zaciekawiłam się. Dzień później sytuacja się powtórzyła, tym razem stwierdziłam, że sobie poćwiczę zamiast oglądać :) i tak też zrobiłam. Przez kilka kolejnych dni ćwiczyłam z paniami z tv i nagle usłyszałam wewnętrzny głos : "To jest to, co będziesz robić w życiu." Zatrzymałam się na chwilę i zastanowiłam, skąd ten głos. Nic nie wiedziałam w tamtym czasie o jodze, nie miałam pojęcia jak się ćwiczy, i że joga to nie tylko ćwiczenia, ale poczułam, że w tym zdaniu jest coś co po pierwsze mnie zaciekawiło, po drugie poczułam, że to jest prawda. Nagle zapragnęłam praktykować jogę i pójść tą drogą.
 13. Co sprawiło, że kontynuowałeś/aś praktykę?
Zaczęłam praktykować każdego dnia z tym właśnie programem w TV, później zaczęłam spisywać te sekwencje abym mogła dłużej eksplorować asany. Czułam niesamowitą chęć i potrzebę praktyki, jakby coś mi kazało ćwiczyć :) szybko program okazał się niewystarczający, więc zaczęłam szukać nauczyciela w moim mieście.
 14. Jakich zmian dokonała joga w Twoim życiu?
Po pierwsze rzuciłam studia i poszłam na 3 letni kurs nauczycielski do Krakowa. Posiadam w jodze Iyengara stopień Introductory II. Joga stała się centralnym punktem w moim życiu całe moje lata 20-te spędziłam na obozach jogi, warsztatach, kursach i szkoleniach. Każdy wyjazd był związany z jogą, każde miasto, które odwiedzałam nie mogło obyć się bez obowiązkowej lekcji jogi. Dzięki jodze odwiedziłam miejsca, do których bym pewnie nigdy nie pojechała.No i moja kariera potoczyła się tak, że sama uczę, więc życie zmieniło mi się kompletnie! :) Już nie wspomnę, ze joga stała się moją terapią, dzięki której poznałam ( i wciąż poznaję) siebie.
 15. Kiedy po raz pierwszy pomyślałaś żeby uczyć jogi?
Po 3 lub 4 lata praktyki :)
JMKJoga
 16. Jak wspominasz początki nauczania?
Pierwsze zajęcia były dla mnie bardzo stresujące ale pamiętam, jak wracałam do domu, czułam bardzo przyjemne ciepło w sercu i uświadomiłam sobie, że właśnie moje marzenie się spełnia :)
 17. Co sprawiło, że otworzyłaś szkołę właśnie w tym miejscu?
Gdynia jest dość małym rynkiem, moja szkoła jest poza centrum, więc można by pomyśleć, ze zrobiłam błąd ale chciałam pracować tam, gdzie się dobrze czuję, więc prowadzę zajęcia niedaleko miejsca w którym mieszkam :)
 18. Opisz w kilku zdaniach krótką historię Twojej szkoły.
Mówienie na moją małą, aczkolwiek piękną salkę "szkoła" do dziś jakoś dziwnie dla mnie brzmi :) na przestrzeni tych 9 lat uczyłam w wielu miejscach i właściwie dopiero teraz jestem "ustatkowana", mam swoje miejsca, w których prowadzę zajęcia i warsztaty i to mnie bardzo cieszy.
 19. Czy są jakieś szczególne cechy, wyróżniające Twoją szkołę spośród innych szkół jogi?
Nie wiem jak odpowiedzieć na to pytanie. Ja ogólnie uwielbiam szkoły jogi :) moje miejsce o tyle się różni od innych, że jest moje :) Każdy nauczyciel ma inną energię, inne podejście, na inne rzeczy zwraca uwagę. Miejsce jest silnie związane z energią i charakterem nauczyciela. Może moja szkoła wyróżnia się tym, że uczę tylko vinyasy i ashtangi, chociaż nie mam pojęcia, czy to jest takie niespotykane obecnie w Polsce :)
JMKJoga
 20. Ile osób przychodzi średnio na zajęcia
Na dużą salę między 20 a 30 osób, na małą salę 7 -15 osób.
 21. Na co zwracasz największą uwagę ucząc w swojej szkołę?
Na oddech, na ustawienie i na zoptymalizowanie pozycji do swoich obecnych (danego dnia) możliwości. Kieruję się zasadą równowagi pomiędzy siłą a elastycznością. Lubię dawać wyzwania praktykującym ale nie kultywuję robienia zaawansowanych pozycji tylko dla polerowania naszego ego :) Polecam filmik z praktyką;-) 
 JMKJoga
Opublikuj na:

data wydruku: sobota, 28 listopada 2020 roku 12:35:42
adres dokumentu: http://www.joga-joga.pl//index.php?LANG=pl&page_ID=183&art_ID=1905