Kiedy Mistrz przestaje oddychać, jego nauki są rozwijane w sercach jego uczniów. B.K.S Iyengar we wspomnieniu Henryka Liśkiewicza

  • sobota, 30 sierpnia 2014
  • autor: Henryk Liśkiewicz
Dzięki niepowtarzalnej, genialnej inteligencji Gurudżi potrafił wydobyć najważniejsze, najpiękniejsze ustawienia w ciele ucznia i wzmocnić najsłabsze, zbliżając do harmonii i pięknego współbrzmienia ciała i ducha, podobnie jak muzyk i instrument łączące się w czasie koncert - tak o B.K.S Iyengarze mówi Henryk Liśkiewicz
 
 
Z łatwością mogę sobie wyobrazić mojego ukochanego Gurudżiego mówiącego coś takiego: "Potrafię pogodzić się ze zniszczeniem mojego ciała ale nie potrafię pogodzić się z obniżaniem wartości sztuki jogi. ”
Gurudżi poprzez obserwacje praktyki, sposobie poruszania się, układania się ciała w asanach dostrzegał to, co jest wewnątrz osoby praktykującej, wewnętrzne zależności i uwarunkowania i rozumiał, jakie podjąć działania w praktyce, aby pokonać blokady i uzyskać wewnętrzny wgląd.
Często wymaga to dużego wewnętrznego oraz fizycznego wysiłku ale rezultatem jest rozwój intuicji, uzyskanie harmonii, czystego obrazu, jasności.
Pierwszy raz do Indii przyjechałem 18 lat temu a obecnie jestem drugi raz w 2014 roku tutaj, w Punie w Indiach i ta wizyta jest ostatnim spotkaniem, pożegnaniem z Gurudżim B.K.S. Iyengarem, legendarnym joginem , niezwykle ważnym przewodnikiem w moim życiu.
Śmierć ciała nie oznacza końca istnienia i obecne wydarzenia tutaj, w Punie akcentują ten aspekt przejścia-transformacji.
Kiedy Mistrz przestaje oddychać, jego nauki są rozwijane w sercach jego uczniów.
Gurudżi opuścił swoje ciało, przeszedł do innego wymiaru w środę, 20.08 o godzinie 3.15 nad ranem. Około 10 godzin później miałem zaszczyt doświadczenia tutaj, w Punie, w Indiach ceremonii pożegnania: Pudżę spalenia ciała. Ceremonia bezkompromisowo ukierunkowana na Dusze, wspierającą proces opuszczenia ciała.
“MOJE CIAŁO JEST ŚWIĄTYNIĄ A ASANA MODLITWĄ” B.K.S. IYENGAR.
Znakiem rozpoznawczym jogi Iyengara jest precyzja, ustawienie ciała w linii, równowaga i czas pracy w takim dokładnym ustawieniu z wykorzystaniem oddechu. Tak naprawdę uzyskanie równowagi w asanie jest możliwe wyłącznie poprzez zrównoważenie wewnątrz.
Dla poprawienia skuteczności praktyki B.K.S. Iyengar wprowadził pomoce do praktyki: klocki, paski, ławki, liny, maty, krzesła i wiele innych przyrządów. Zastosowanie pomocy rozwinęło praktykę terapeutyczna jogi.
Dzięki B.K.S. Iyengarowi Puna stała się światową Stolica Jogi.
Dzięki B.K.S. Iyengarowi joga została rozpowszechniona na zachodzie.
Jednym z pierwszych zachodnich studentów B.K.S. Iyengara był wybitny skrzypek Yehudi Menuhin, który o Gurudżim mówił: “....to mój najlepszy nauczyciel gry na skrzypcach...”
Dzięki niepowtarzalnej, genialnej inteligencji Gurudżi potrafił wydobyć najważniejsze, najpiękniejsze ustawienia w ciele ucznia i wzmocnić najsłabsze, zbliżając do harmonii i pięknego współbrzmienia ciała i ducha, podobnie jak muzyk i instrument łączące się w czasie koncertu.
Gurudżi B.K.S. Iyengar wielokrotnie udzielał mi krótkich wskazówek, które wydawały mi się czasem niejasne, ale w określonej sytuacji Jego słowa powracały do mnie przynosząc odpowiedz i rozjaśniając problem.
Henryk Liśkiewicz, Senior III
 Henryk Liśkiewicz
wspomnienia zebrały:
Olga Lasota, Justyna Moćko
Opublikuj na:

data wydruku: piątek, 3 lipca 2020 roku 18:28:16
adres dokumentu: http://www.joga-joga.pl//index.php?LANG=pl&page_ID=180&art_ID=1670