Joga to wewnętrzna podróż – wywiad z Hanią Gryzińską, Izabela Gorączko

  • sobota, 10 wrzeďż˝nia 2016
  • autor: Izabela Gorączko
Hania to bardzo barwna osoba – dosłownie i w przenośni ;) Dosłownie dlatego, że jeden z jej zawodów to artysta – plastyk, a w przenośni dlatego, że w jej życiu nie ma miejsca na nudę. We wszystko czym się interesuje angażuje się na 100 % - nie inaczej jest z prowadzeniem zajęć z jogi dla kręgosłupa na Joga-Joga.TV. Oprócz plastyki i jogi Hania zajmuje się tez fizjoterapią, kinezyterapią oraz kompleksowym odkwaszaniem organizmu. Jest też autorką dwóch książek. Wszystko to z poczucia wewnętrznej, nieodpartej potrzeby zgłębiania wiedzy akurat w tych konkretnych dziedzinach. Możecie mieć zatem pewność, że na Joga-Joga.TV jesteście w dobrych rękach.
Dlaczego warto praktykować jogę? Jaka jest Twoja odpowiedź na to pytanie?
Jest to jedna z niewielu dostępnych form ruchu, która nacelowana jest na własne zdrowie i rozwój, a nie na rywalizację. Z mojego doświadczenia wynika, że rywalizacja i porównywanie się z innymi, zwykle prowadzi do gwałtu na własnym ciele.
Dlaczego sama praktykujesz i nauczasz innych? Każdy jogin ma swoją ciekawą historię, opisującą dlaczego zajął się praktyką jogi i w końcu został nauczycielem, jaka jest Twoja?
Na jogę trafiam w ramach rehabilitacji po kontuzji kolana i tak mi zostało. Zostałam fizjoterapeutą i nauczycielem jogi. A jogę traktuję jako jedna z najlepszych form fizjoterapii i to nie tylko w zakresie narządu ruchu.
Hania Gryzińska
Jesteś fizjoterapeutką, prowadzisz zajęcia gimnastyki leczniczej, czy wobec tego zajęcia jogi dla kręgosłupa, które prowadzisz na Joga-Joga.TV są wzbogacone o te elementy?
Oczywiście. Należałoby też dodać, że gimnastykę leczniczą również wzbogacam elementami jogi.
Czego początkujący jogin mógłby się od ciebie nauczyć, na co kładziesz nacisk?
Szczególnie istotne według mnie jest wczucie i wsłuchanie się w siebie, we własne ciało, własne możliwości i ograniczenia. Bez tego nie ma możliwości rozwoju, a w przypadku choroby - uzdrowienia.
Czy osoby, które faktycznie odczuwają dolegliwości kręgosłupa, mogą pomóc sobie uczestnicząc w zajęciach jogi on-line?
Osoby z różnymi dolegliwościami m. in. ze strony kręgosłupa mogą odnieść wiele korzyści uczestnicząc w zajęciach jogi on-line. Daję tam wiele praktycznych wskazówek i zwracam szczególną uwagę na poprawność anatomiczną i fizjologiczną, a nie na wygląd zewnętrzny danego ćwiczenia. Nie zwalnia to jednak nikogo z odpowiedzialności za siebie, wczuwania się we własne ciało, ani z konsultacji z lekarzem.
Hania Gryzińska
Czym interesujesz się poza jogą i pracą z ciałem?
Może to zabrzmi banalnie, ale uwielbiam podróże dalekie i bliskie oraz kontakt z Naturą w różnych formach :-)
Wydajesz się być osobą, która czerpie z życia pełnymi garściami, jakie są Twoje podstawowe wartości, którymi kierujesz się w życiu i dlaczego?
Nie zakopywać pod dywan! - dotyczy to kwestii wszelkiej maści, we wszystkich dziedzinach życia. A dlaczego: bo fałszywe założenia, to nieskuteczne działania i raczej pewne chybienie celu.
Napisałaś książkę "Kompleksowe odkwaszanie organizmu", powiedz dlaczego tak ważne jest abyśmy utrzymywali równowagę kwasowo-zasadową?
Za hasłem równowaga kwasowo-zasadowa kryje się stan "zaśmiecenia" i witalności naszego organizmu, a od tych dwóch parametrów zależy jakość naszego życia.
Poprzez jogę dążymy do równowagi między ciałem i umysłem, wszyscy chcemy być w pełni zdrowi. Na co według Ciebie powinniśmy zwrócić uwagę, aby tę równowagę utrzymać?
Szczególnie istotne według mnie jest wczucie i wsłuchanie się w siebie, we własne ciało, własne możliwości i ograniczenia. Bez tego nie ma możliwości rozwoju, a w przypadku choroby - uzdrowienia. To ważne nie tylko na każdym etapie świadomości i zaawansowania.
Na koniec zdradź proszę, do czego dążysz, kiedy poczujesz się w pełni spełniona? A może już jesteś?
Zadowolenie i spełnienie może być naszym udziałem każdego dnia, niezależnie od tego jak bardzo prozaiczne jest nasze życie. I nad tym pracuję i to pielęgnuję każdego dnia.
 
Onifade
Hanna Gryzińska-Onifade – fizjoterapeuta, terapeuta, terapeuta naturalny, joginka i artysta plastyk. Stale pogłębia wiedzę na temat ruchu, oddechu, oczyszczania, odżywiania i głębokiego kontaktu z naturą. Jak pisze o sobie, od kilkunastu lat ćwiczy, uczy się i testuje na sobie różnego rodzaju terapie oraz prowadzi ćwiczenia ruchowe i oddechowe (kinezyterapia w placówkach medycznych i społecznych, gimnastyka lecznicza, ćwiczenia jogi, aerobowe ćwiczenia rytmiczne itp.).

Joga Joga TVDOŁĄCZ DO JOGA-JOGA.TV 
Ćwicz jogę, tam gdzie lubisz. Zajęcia online to źródło codziennych ćwiczeń jogi. Wybieraj spośród 10 rodzajów zajęć m.in. joga kręgosłupa, joga wyszczuplająca, joga w biurze, pierwsze kroki.
 
 Zobacz, jak to działa! Zarejestruj się i wykorzystaj darmowy 48-godzinny okres próbny. Po jego zakończeniu możesz wykupić abonament lub po prostu zrezygnować. Więcej na www.joga-joga.tv 
Opublikuj na:

data wydruku: sobota, 16 stycznia 2021 roku 19:18:26
adres dokumentu: http://www.joga-joga.pl//index.php?LANG=pl&page_ID=179&art_ID=2336