Medytacja wszędzie i dla każdego.

  • wtorek, 28 sierpnia 2012
  • autor: Justyna Moćko
Medytacja w środku miasta? Na dachu galerii handlowej? W Tate Modern? Czemu nie. W Londynie spontanicznie skrzyknięta grupa medytacyjna praktykuje w różnych miejscach, również na Trafalgar Square czy na placu w pobliżu CoventGgarden.
Medytacja wszędzie i dla każdego.
Na portalu społecznościowym meetup.com można umawiać się na spotkania spontanicznej londyńskiej grupy medytacyjnej Wake up. Raz w miesiącu jej członkowie spotykają się w wspólnie wybranym miejscu i medytują. Zazwyczaj przychodzi kilkadziesiąt osób, w wakacje zdarzało się, że kilkaset. Scenariusz zazwyczaj jest taki sam: uczestnicy siadają, zamykają oczy i przez godzinę medytują. Praktyka kończy się odśpiewaniem piosenki Johna Lennona Imagine.
Medytacja wszędzie i dla każdego.
Po medytacji niektórzy szybko odchodzą, inni rozmawiają, wymieniają się mailami lub idą na obiad. Grupę założyli adepci nauk Thich Nhat Hanha (wietnamski mnich buddyjski, mistrz zen i aktywista ruchów pokojowych, kandydat do pokojowej Nagrody Nobla), by pokazać, że medytacja łączy ponad podziałami - w spotkaniach uczestniczą buddyści, chrześcijanie, muzułmanie i ateiści. Udział w nich jest bezpłatny.
Medytacja wszędzie i dla każdego.
Cześć uczestników traktuje te akcję bardzo poważnie, inni jako oryginalna zabawę, uważając ją za medytacyjny „flash mob” (grupa skrzykująca się, przez internet, aby zrobić w miejscu publicznym coś nowego, zaskakującego, krótkotrwałego)
Medytacja wszędzie i dla każdego.
Idea wyszła poza Londyn, dziś poprzez stronę meetup.com można się umawiać na medytacje w mieście w Nowym Jorku, Helsinkach, Paryżu.
Kiedy zaczniemy spotykać się z Polsce?
 Medytacja wszędzie i dla każdego.
Na podstawie http://www.meetup.com/meditationflashmob/
Justyna Moćko
 
 
Opublikuj na:

data wydruku: piątek, 16 kwietnia 2021 roku 18:50:35
adres dokumentu: http://www.joga-joga.pl//index.php?LANG=pl&page_ID=177&art_ID=1437