ścieżka do tekstu:

Dharana

  • środa, 27 sierpnia 2008
  • opracował: Justyna Moćko
Abecadło jogi - cykl, w którym co tydzień przedstawiamy krótki opis podstawowych pojęć związanych z jogą – DHARANA. Co tydzień będziemy zamieszczali hasło z zakresu filozofii, praktyki jogi, aby uporządkować pojęcia i popularyzować wiedzę na temat Dziś hasło: DHARANA (koncentracja)
"Koncentrować" znaczy jednoczyć do środka, zbierać się, ogniskować się. Umysłowa koncentracja (DHARANA) oznacza zogniskowanie umysłu na jedynym obiekcie przez określony czas.
Przeciwieństwem koncentracji jest rozproszenie, roztargnienie tzn. umysł przeskakuje w sposób niekontrolowany od jednego obiektu do innego nie skupiając się na niczym.
Umysł wędruje w różnych kierunkach, gdyż jest pobudzany przez pięć zmysłów: powonienie, smak, wzrok, dotyk i słuch. Im więcej informacji jest otrzymywane od konkretnego zmysłu, tym mniejszą uwagę poświęca się pozostałym zmysłom.
Praktykujący powinien nauczyć się powstrzymywać umysł od wędrówki i skierować go na wewnętrzny świat odczuć, myśli i pojęć.
Umysł może być skupiony nawet sam na sobie - ten fakt ma największe znaczenie, ponieważ daje możliwość kontrolowania umysłu.
DHARANA oznacza umiejętność skupiania umysłu na życzenie i utrzymywanie go w stanie skupienia przez długi okres czasu na jakimkolwiek przedmiocie.
Podczas praktyki DHARANY najważniejsze jest, aby nie wymuszać skupienia na umyśle.
Umysł jest bardzo aktywny: im bardziej próbujesz uciszyć go siłą i zatrzymać, tym bardziej będzie on rozproszony.
Dlatego dobrą techniką jest skupienie umysłu na wybieranym przedmiocie, a kiedy uwaga przeskoczy na inny obiekt po prostu przywróć ją spokojnie i cierpliwie, z humorem i zrozumieniem dla swojego braku dyscypliny.
To, co zawsze jest przy nas to nasz oddech, bicie serca.
Można skoncentrować się na tych doznaniach.
"Podczas koncentracji (DHARANA), umysł jest jak czysty kryształ, który przybiera kolor obiektu na którym jest umieszczony." JOGA SUTRY
Opublikuj na:

data wydruku: wtorek, 27 października 2020 roku 21:35:43
adres dokumentu: http://www.joga-joga.pl//index.php?LANG=pl&page_ID=120&art_ID=222