Order Padma Bhushan dla S.N. Goenki

  • niedziela, 4 marca 2012
  • opracował: Justyna Moćko
Śri Satya Narayan Goenka (nauczyciel medytacji vipassana, techniki nauk medytacyjnych Buddy) został uhonorowany jednym z najwyższych indyjskich odznaczeń cywilnych - Orderem Padma Bhushan.
Order Padma Bhushan nadawany jest w dowód uznania głównie obywatelom indyjskim za wybitne osiągnięcia i zasługi dla narodu, w każdej dziedzinie, w tym za działalność publiczną.
 
W 2012 roku przyznano 109 nagród, w tym jedną dla dwóch osób (liczoną pojedynczo) a 14 w zbiorczej kategorii obcokrajowcy/hindusi-emigranci/osoby pochodzenia indyjskiego.
W szczególności przyznano 5 nagród Padma Vibhuśan, 27 nagród Padma Bhuśan i 77 nagród Padma Śri. Wśród nagrodzonych jest 19 kobiet. Nagrodę Padma Buśan w kategorii pracy społecznej otrzymał Śri Satya Narayan Goenka.
Nagrody Padmy to najwyższe cywilne odznaczenia Indii. Nagradzane są wszystkie dyscypliny/obszary aktywności – sztuka, praca społeczna, działalność publiczna, nauka i inżynieria, ekonomia i przemysł, medycyna, literatura i edukacja, sporty, służba cywilna itd. Przyznanie nagród jest ogłaszane co roku w Dniu Republiki (26 stycznia). Nagrody wręczane są przez Prezydenta Indii w jego siedzibie a Raśtrapati Bhawan na przełomie marca/kwietnia
W hierarchii indyjskich odznaczeń cywilnych znajduje się na drugim miejscu – za Orderem Bharat Ratna.
Gratulujemy!;-)
 
Opublikuj na:

data wydruku: piątek, 5 czerwca 2020 roku 04:56:39
adres dokumentu: http://www.joga-joga.pl//index.php?LANG=pl&page_ID=175&art_ID=1391