10 marca 2010 - 51 rocznica antychińskiego powstania w Tybecie.
- środa, 10 marca 2010
- opracował: Justyna Moćko
Jednym z głównych wydarzeń była inauguracja kampanii "Tybetańscy Bohaterowie".
Kampania koncentruje się na historiach 10 Tybetańskich Bohaterów - więźniów politycznych, skazanych za pokojowe wyrażanie poglądów lub za przekazywanie informacji na temat sytuacji w Tybecie.
Tybet został zajęty przez wojska Mao Zedonga w latach 1950-51. 10 marca 1959 roku w Lhasie, stolicy Tybetu, wybuchło powstanie antychińskie, które zostało krwawo stłumione, a dalajlama wraz z 80 tys. tybetańskich uchodźców wyemigrował do Indii. W rocznicę tego wydarzenia na całym świecie odbywają się demonstracje poparcia dla Tybetu, a Dalajlama wygłasza doroczne Orędzie skierowane do Tybetańczyków i osób wspierających Tybet na całym świecie.
Chiny nie odpuszczają - ostatnio ogłoszono, że Gjaltsen Norbu, tybetański chłopiec arbitralnie wyznaczony przez Pekin na XI Panczenlamę , został wybrany na członka Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej Chin (CPPCC).
Prawdziwy Panczenlama Gendun Czokji Nima został uprowadzony w 1995 r, w kilka dni po tym, jak Dalajlama ogłosił do dziesiątym wcieleniem Panczenlamy.
Mianowanie Gjaltsena Norbu na członka CPPCC to najnowszy przykład, w jak skrupulatny sposób chiński rząd promuje swojego własnego kandydata na Panczenlamę. Jest to zabieg ściśle polityczny. Zgodnie z tradycją tybetańskiego buddyzmu Pnczenlama odgrywa niezwykle ważną rolę w rozpoznaniu inkarnacji Dlajlamy. Władze chińskie chcą podtrzymywać legalność swojego kandydata, gdyż to ułatwia im sprawowanie kontroli nad przyszłym wyborem Dlajlamy, co z kolei jest częścią strategii mającej na celu wywieranie na Tybecie jeszcze większego politycznego ucisku.