ścieżka do tekstu:

Mango

  MANGO – owoc dużego, wiecznie zielonego drzewa. Rośnie w Indiach, gdzie jest nazywane owocem bogów. Jego uprawa sięga 4000 lat. Mango stanowi połowę produkcji owoców w tym kraju – około 7 mln ton. Uprawia się je także w Pakistanie, Afryce, Tajlandii i Ameryce.
  mangoNiektóre owoce mango przekraczają wagę 1 kilograma, najlepsze są jednak ważące nie więcej niż pół kilo. Skórka mango jest również jadalna. W Indiach z młodych liści drzewa mango sporządza się sałatki.
  Owoc mango jest bardzo smaczny, ma słodki smak i niepowtarzalny aromat. Pokrojony miąższ jest używany do sałatek owocowych, lodów, przystawek.
  Mango jest bogate w cukier, białko, sole mineralne, witaminy (z przewagą A i C). Ma również szerokie zastosowanie w kosmetyce – olejek z mango jest cennym składnikiem kremów pielęgnacyjnych. Aktywne substancje zawarte w ekstrakcie z mango świetnie działają na skórę i włosy – nawilżają i witalizują. Zawartość witamin C i E powoduje nawilżenie warstw rogowych naskórka, przywraca skórze elastyczność i młodzieńczy wygląd.
  Wg medycyny chińskiej mango należy do żywiołu Ziemi – wspiera pracę trzustki, żołądka i śledziony.
  Wartość energetyczna – 73 kcal na 100 gram.
   

  data wydruku: piątek, 26 lutego 2021 roku 11:41:37
  adres dokumentu: http://www.joga-joga.pl//index.php?LANG=pl&page_ID=140&art_ID=126