Co zamiast leków przeciwbólowych?

  • czwartek, 24 grudnia 2009
  • autor: Zbigniew Modrzewski
Wiele osób przy najmniejszej nawet oznace bólu natychmiast sięga po leki mające go zwalczyć. Tym czasem można sobie pomóc czasem w bardzo prosty sposób, wybawieniem mogą też być środki ogólnie odstępne. Sposoby na naturalne kuracje przeciwbólowe dla tych osób, które nie chcą kupować produktów farmaceutycznych przynosi dziennik Rzeczpospolita. Co ciekawe, o porady poproszono lekarzy i przedstawicieli konwencjonalnej medycyny.
Co zamiast leków przeciwbólowychW przypadku bólu głowy ważne jest, aby odseparować się od źródła ewentualnego hałasu oraz źródeł silnego światła – radzi dr hab. Jan Dobrogowski, prezes Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. Dobrym sposobem mogą być techniki relaksacyjne, herbata z melisy i delikatny masaż głowy. W przypadku migreny wywołać ją może spożywanie orzechów, czekolady i alkoholu.
Ból zęba spowodowany dziurą  możemy uśmierzyć goździkami. Wystarczy pokruszyć goździki na proszek i posmarować nim bolące miejsce, a najlepiej wepchnąć do dziury w zębie – radzi stomatolog dr Tomasz Kondracki. Olejek goździkowy jest bowiem składnikiem leku stosowanego przez dentystów – eugenolu. Jednak częściej niż z bólem zęba mamy do czynienia z bolącymi dziąsłami. Jest to związane zwykle z nadwrażliwością szyjek zębowych. Pomogą tu wywary z szałwii, rumianku i kory dębowej, ewentualnie papka z siemienia lnianego.
Na ból brzucha już trudniej znaleźć proste antidotum, gdy już do niego dojdzie warto sięgnąć po rumianek. Jeżeli mamy problem z biegunką to przede wszystkim trzeba pamiętać o piciu płynów w dużej ilości, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Tu również może pomóc rumianek w połączeniu z pektyną przynajmniej skracając czas trwania biegunki. Można też spożyć węgiel aktywowany.  Jeżeli biegunka ma ostry przebieg powinno się jednak skontaktować z lekarzem – zaznacza gastrolog, dr Piotr Dziechciarz.
Co w przypadku bólu spowodowanego rwą kulszową, gdy jeszcze silnie promieniuje on na całe udo lub łydkę? Powinno się położyć na brzuchu, ręce ułożyć wzdłuż ciała, pod brzuch podłożyć poduszkę – wyjaśnia Jacek Twardowski, rehabilitant i masażysta. Poza domem warto przyjąć możliwie taką pozycję, aby ból był jak najmniej dokuczliwy. Nie wolno się schylać i niepotrzebnie denerwować. Do czasu, aż ból nie ustąpi, nikt nie powinien dotykać pleców chorej osoby.
Źródło: Rzeczpospolita
Zbigniew Modrzewski
Opublikuj na:

data wydruku: czwartek, 24 czerwca 2021 roku 11:19:34
adres dokumentu: http://www.joga-joga.pl//index.php?LANG=pl&page_ID=146&art_ID=997