Krzem w pożywieniu
wtorek, 18 sierpnia 2009
Krzem jest najpospolitszym pierwiastkiem w przyrodzie, zajmuje 25,5 % wagowego składu skorupy ziemskiej. Nie występuje w stanie czystym - jego najczęściej spotykanym związkiem jest krzemionka. Krzem tworzy również związki organiczne - ciecze i ciała stałe, które odegrały znamienitą rolę w postaniu życia na Ziemi.
W ostatnich kilkudziesięciu latach nauka poczyniła znaczne postępy w badaniach nad rolą krzemu w życiu mineralnym roślin, zwierząt, no i oczywiście - ludzi. Medycyna zna już wiele chorób, których przyczyną jest jego niedobór.Krzem jest pierwiastkiem niezbędnym dla roślin. Gromadzi się głównie w ścianach komórkowych wchodząc w skład zewnętrznego pancerza jednokomórkowego roślin i zwierząt. Krzem znajdujący się w ścianach komórkowych łodyg roślin zapewnia im dużą wytrzymałość mechaniczną. Brak tego pierwiastka prowadzi do zahamowania wzrostu roślin i spadku plenności.
Krzem chroni rośliny przed nadmiarem żelaza i magnezu - jego niedobór prowadzi do więdnięcia liści.
Obniżenie zawartości krzemu w środowisku prowadzi do zahamowania fotosyntezy, syntezy białek i chlorofilu. Krzem wzmacnia odporność roślin na zasolenie gleby i zawarte w niej toksyny. Uodparnia również na choroby grzybowe.
Nawozy krzemowe wyraźnie zwiększają plony - muły delty Nilu zawierają ok. 58 % krzemu i dlatego były tak korzystne dla plonów pszenicy.
Ze wszystkich tych danych wynika jak ważną rolę odgrywa krzem w pracy organizmu ludzkiego. Nasze ciała zawierają 7 g krzemu, więcej niż żelaza (3,5 g) i miedzi (100-150 mg), więcej również niż cynku, kobaltu i niklu.
Dla człowieka najważniejszą funkcją krzemu jest jego rola w procesie odżywczym i detoksykacji. Na terenach bogatych w krzem i magnez ludzie rzadziej chorują na nowotwory.
Krzem występuje w łuskach ziarna zbóż, w skórce owoców (nie obierajmy jabłek, gruszek, jedzmy agrest i winogrona ze skórką!) w czosnku, szczypiorku, w mleczku pszczelim. Dużo krzemu zawiera woda źródlana, wodociągowa zaś jest w niego uboga. Spożywcze produkty rafinowane są pozbawione krzemu (przypominam - dotyczy to wszystkiego co jest przygotowane z udziałem białej mąki i białego cukru).
Dzienne zapotrzebowanie na krzem wynosi 20-30 mg i mogą je zaspokoić warzywa, owoce, chleb razowy, płatki owsiane, otręby pszenne, produkty roślinne bogate w celulozę.
Występujący w roślinach kwas krzemowy odgrywa znaczną rolę w ziołolecznictwie. Zalecany jest przeciw zwapnieniom tętnic a, co za tym idzie, jest polecany jako środek przeciwmiażdżycowy. Odtwarza elastyczność naczyń krwionośnych, polepsza pracę nerek, zwalcza stany zapalne, przyspiesza procesy bliznowacenia w gruźlicy, leczy astmę oskrzelową, działa wykrztuśnie.
Najbogatsze źródła krzemu to zioła, a przede wszystkim:
- skrzyp, który zawiera go do 60 %!
- pokrzywa
- podbiał
- rdest ptasi
Zioła z krzemem należy długo ogrzewać na wolnym ogniu, ponieważ krzemionka jest trudno rozpuszczalna. Żeby uzupełnić ilość krzemu dobrze jest robić sobie wywar ze skrzypu i pokrzywy - łyżkę ziół zalewamy 2 szklankami wody i gotujemy powoli aż zostanie połowa zawartości naczynia. Pijemy 2 razy dziennie po pół szklanki wywaru.
Objawem niedoboru krzemu są pękające paznokcie, które sygnalizują demineralizację. Uzupełnienie krzemu jest również niezbędne po zabiegach chirurgicznych na kościach - krzem przyspiesza zrastanie się szkieletu.
Większej ilości krzemu potrzebują również kobiety w ciąży.
Najwięcej krzemu znajduje się w grasicy, nadnerczach, przysadce, płucach, mięśniach i krwi. Ilość tego pierwiastka maleje z wiekiem, osoby starsze powinny uzupełniać jego niedobory systematycznie.
Warto jeszcze raz wrócić do skrzypu, który jest najbogatszym źródłem krzemu - właściwie składa się głównie z tego pierwiastka. Skrzyp sprzyja wydalaniu zbędnych złogów i śluzów z organizmu ludzkiego i zapewnia detoksykację. Jednocześnie mineralizuje tkankę łączną i zwalcza komórki nowotworowe. Skrzyp jest ważnym lekiem ziołowym działającym profilaktycznie przy schorzeniach dróg oddechowych. Francuska klasyfikacja ziół najwyższej mocy leczniczej stawia skrzyp na pierwszym miejscu pośród dwudziestu roślin obdarzonych nadzwyczajnymi właściwościami.