Pytania dotycz±ce Indii - odpowiada Ania Choreń.
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Pytania dotycz±ce Indii - odpowiada Ania Choreń.

  • niedziela, 1 paďż˝dziernika 2006
  • autor: Anna Choreń
Pytania dotycz±ce wyjazdów do Indii prosimy przesyłać do moderatora. Odpowiedzi na pytania będziemy publikować w tym dziale portalu co 2 tygodnie.
Chciałabym pojechać na wycieczkę do Indii ale obawiam się chorób, brudu.
Czy moje wyobrażenia s± mylne ? Czy w czasie swoich licznych wyjazdów chorowała¶ ? Jak wygl±da sprawa higieny? Obrazy z telewizji s± raczej porażaj±ce-jak jest naprawdę.

Jest różnie. Telewizja przeważnie żywi się ekstrem±, nie wiem co widziała¶, ale tak,  jest tam dużo chorób, malaria zbój nr 1 na ¶wiecie, żółtaczka, dur brzuszny, cholera. Jednak nie powstrzymuje to milionów turystów corocznie odwiedzać ten kraj. Je¶li bardzo obawiasz się chorób i Ľle znosisz widok brudu nie ryzykuj. Owszem chorowałam raz, kilka lat temu po k±pieli w Gangesie podczas raftingu, był listopad temperatura powietrza ok. 16C, woda zimna, zmarzłam, przy wyj¶ciu jeszcze raz mnie wrzucili ( że dla "niewiernych" k±piel dwukrotna) skutek taki, że przez 24 h miałam gor±czkę chyba z 42C i autentycznie żegnałam się z życiem. Po tym czasie wszystko zniknęło. To była najintensywniejsza i najkrótsza choroba, jaka w ogóle mi się zdarzyła. Ani wcze¶niej ani póĽniej nic mi nie było.
Czy można pojechać z małymi dziećmi, je¶li się tam jedzie (do Indii) po raz pierwszy?
Na wędrówkę raczej odradzam, choć znam ludzi podrózuj±cych z kilkumiesięcznumi szkrabami. Je¶li za¶ na stacjonarny kurs jogi uważ±m, że tak. Oczywi¶cie pod warunkiem, ze dziecko jest zdrowe i dobrze znosi przemieszczanie, podróże, słowem rodzice powinni wiedzieć, jak zachowuje się w podróży.  Sam lot dla wielu dorosłych bywa męcz±cy, także pobyt w Delhi, nawet krótki, jest sporym wstrz±sem dla nowoprzybyłych jak obserwuję.  Każdy zna swoje dziecko i powinien ocenić jego możliwo¶ci. 
Jak jest z językiem – czy wystarczy podstawowa znajomo¶ć angielskiego żeby się porozumieć?
By w miarę swobodne poruszać się po subkontynencie moim zdaniem należy znać angielski na poziomie konwersacyjnym. Jeżeli podstawowa znajomo¶ć obejmuje umiejętno¶ć odprawienia się na lotnisku, dotarcia do hotelu, zakupu biletu, zamówienie posiłku, ewentualnie rozmowy z lekarzem – to jest dobrze. Wielu cudzoziemców narzeka na silny akcent, charakterystyczny dla subkontynentu. Osobi¶cie nie przeszkadzał mi on, można się przyzwyczaić. W miejscach odwiedzanych przez turystów oraz w miastach znajomo¶ć angielskiego jest powszechna, ale już w bardziej odległych zak±tkach może się zdarzyć, że nie.
Chciałbym wraz z przyjaciółmi  pojechać  na jaki¶ miesi±c, może 3 tygodnie – czy to nie za krótko- z twoich opowie¶ci wynika że przeważnie bywała¶ dłużej? Czy w takim czasie można rzeczywi¶cie poczuć niezwykło¶ć i  magię  tego kraju?
To zależy jak kto czuje magię. Można w kwadrans albo i nigdy. Pobyt w Indiach to co¶ więcej niż zwiedzanie kraju, to wszechogarniaj±ce doznanie. Dużo zależy od tego jak szeroki ma się zakres percepcji i tolerancji. Jeden zobaczy tam karaluchy wielko¶ci kciuka, nędzę, brud, zblokuje się i będzie cierpieć marz±c o powrocie. Innego co¶ urzeknie, może kolory sari, różnorodno¶ć strojów, barwy skóry mieszkańców subkontynentu, smak indyjskich dań, bogactwo przypraw,  woń kadzidła, uginaj±ce się stragany soczystych,  drobnych w porównaniu z naszymi przepysznych  owoców i warzyw co dojrzewały pod słońcem Indii. Kogo¶ ogarnie zdumienie na widok  ulicznych sprzedawców, pucybutów, krawców w swasticasanie czy lotosie.Jeszcze kto¶ poczuje to tajemnicze, ponoć  rdzennie indyjskie zjawisko ponadczasowo¶ci.  O przyrodzie, architekturze nawet nie wspominam. Mój pierwszy wyjazd trwał 5 dni, najdłuższy 5 tygodni. 3 tygodnie wystarczy. Trzymam kciuki za wyjazd.
Czy jako kobietę spotykały cię podczas podróży jakie¶ nieprzyjemno¶ci?
Nie. Starałam się zachowywać uprzejmie, nie nosić wyzywaj±cych strojów, luĽne spodnie, bluzy bez dekoltów, ramiona zakryte.
Jak jest z temperatur± – czy poza górami da się  funkcjonować?
Oczywi¶cie, że tak. Miliard ludzi funkcjonuje. Chodzi do przedszkoli, szkół, pracy. Jest ciężko, ale można. To kwestia zdrowia i pokory, na ile jest się zdolnym pohamować rozdrażnienie. Wszystkim jest gor±co. Widziałam Hindusów, których skóra w 45C upale była matowa i takich, z których pot lał się strumieniami.
Czy spotkała¶ podczas swoich wypraw prawdziwego jogina?
:)
Kiedy jest optymalna pora roku na wyjazd. Czy była¶ tam w czasie naszych wakacji - lipiec,  sierpień ? Czy to dobry czas na wyjazd?
Dla większo¶ci jest to jedyny czas na wyjazd i dobrze jest ustawić się w tej perspektywie. Jest wtedy gor±co, czas monsunów. W tym okresie polecałabym raczej wyjazd na Północ, czyli Himalaje, niekoniecznie te wysokie. Wystarczy do podnóży, jak mawiaj± Foothills of Himalya. Uttaranchal, Himćal Pradesh, Jammu Kashmir.
Słyszałem, że w Indiach łatwo się zatruć nie¶wieżym jedzeniem- czy miała¶ takie do¶wiadczenia?
Nie. Podczas kursów jogi albo sami gotowali¶my (głównie ryż, dal, warzywa) albo chodzili¶my do różnych restauracyjek, czasem to zwykły blat na 2 kołach, z którego za 12Rs można było otrzymać pyszne thali. Nie było poważnych problemów. Owszem, zdarzały się nieobecno¶ci, jednodniowe, nie więcej. Miejscowi maj± na takie sytuacje znakomity lek (Isab Gol) można go kupić w każdym kiosku w Indiach, bardzo skuteczny.
Jedno z ciekawych odkryć to takie, że dania w małych budkach s± równie wyborne co w 5gwiazdkowych hotelach. Kuchnia indyjska bywa często bardzo pikantna, dlatego zawsze warto zamawiać jogurt (przepyszny) gdyż nic tak nie gasi ognia w podniebieniu jak ten. A jak kto już ugryzie ostre chilli to nigdy nie popijajcie tego wod±, bo to spotęguje efekt. Jogurt, ewentualnie co¶ słodkiego (owoc, łyżeczka miodu).
Osobi¶cie nie znam nikogo, kto przeszedł poważne zatrucie, ale słyszałam o różnych przypadkach. Trzeba uważać, szczególnie osoby o wrażliwym systemie pokarmowym. Radzę zamawiać ryż z dalem, ciapati, prawie zawsze jest to bezpieczna opcja, dostępne wszędzie.
 ania choren
Anna Choreń W ci±gu ostatnich pięciu lat 8 krotnie przemierzała Indie od Morza Arabskiego po Kaszmir. Kilkakrotnie podróżowała wraz ze swoim 3 letnim synkiem Kajem. Od 4 lat praktykuje jogę. Prowadzi zajęcia u Leszka Kawy w Warszawie. Odpowie na Wasze pytania zwi±zane z wyjazdami do Indii.
 
 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
KURS NAUCZYCIELSKI JOGI INTEGRALNEJ. START WRZESIEŃ 2021!

Trwa rekrutacja na VI Edycję Kursu Nauczycielskiego Jogi Integralnej! Kurs nauczycielski przeznaczony jest dla osób, które pragn± zdobyć praktyczne umiejętno¶ci i rzeteln± wiedzę na temat różnych ¶cieżek i systemów jogi pod okiem najlepszych w Polsce specjalistów. Zdobyte kwalifikacje i umiejętno...

Kurs Instruktorski Aerial Jogi 25-27 czerwca 2021

KURS INSTRUKTORSKI AERIAL JOGI 25-27.06.2021 Prowadzenie: Anna Ryczek - dyplomowany nauczyciel jogi, aerial jogi, instruktor metody oddechowej Butejki, magister psychologii Miejsce - Joga Żoliborz, ul. Rydygiera 19, Warszawa Termin - 25-27.06.2021 3 dni - 24 godziny nauki Teoria i praktyka na h...

Zakwasownia. Wywiad z Magdalen± i Mikołajem Bator

Zakwasownia to rodzinna manufaktura, produkuj±c± organiczne i ekologiczne zakwasy, kiszonki oraz dania kuchni ro¶linnej. "Włożyli¶my w nasz± manufakturę całe serce. Pracujemy wytrwale, z przyjemno¶ci± i entuzjazmem, aby dobrymi, zdrowymi produktami móc podzielić się z innymi" ...

Ksi±żk± Greenprint - Zielony ¦lad, autorstwa Marco Borgesa

24 marca 2021 miała swoj± premierę najnowsza ksi±żka wydawnictwa Znak - Greenprint (Zielony ¦lad) autorstwa Marco Borgesa. Podtytuł brzmi " Jak dzięki zielonej diecie uzdrowić siebie i ¶wiat". ...

Aerial Joga - Nowy trend. Rozmowa z Ann± Ryczek, prowadz±c± Kurs Instruktorski Aerial Jogi

Aerial joga to nowa technika, coraz popularniejsza i dostępna w wielu szkołach jogi w Polsce. Ł±czy w sobie elementy jogi, stretchingu i pilatesu. Zawiera także elementy tańca w powietrzu. Ćwiczy się nad ziemi±, w podwieszonych elastycznych szarfach. Praktykuj±c Aerial jogę możemy pracować z własnym...

Księga kwiatów jadalnych - doskonała lektura i inspiracja na nadchodz±c± wiosnę!

Można powiedzieć krótko, parafrazuj±c znane przysłowie: Wła¶ciwa ksi±żka na wła¶ciwym miejscu! Wła¶nie ukazała się, nakładem Zielonego Wydawnictwa "Księga kwiatów jadalnych" autorstwa Mireille Gayet....

Kurs Nauczycielski Jogi ON-LINE - Przygotowanie do egzaminu - doł±cz w dowolnym momencie

Zapraszamy do wzięcia udziału w kursie jogi ON-LINE przygotowuj±cym do egzaminu kompetencyjnego na Kurs Nauczycielski Jogi Integralnej. Do Kursu można doł±czyć w dowolnym momencie. ...

Lockdown- pomoc prawna dla nauczycieli jogi i szkół jogi

Dynamicznie zmieniaj±ce się przepisy i regulacje. Skomplikowane zasady i mnóstwo sprzecznych informacji. Trudno jest prowadzić zajęcia i wyjazdy z jog± w takich okoliczno¶ciach. Co wolno a co nie ? Co zrobić w razie kontroli ? Portal joga-joga.pl wraz Kancelari± Dr. Tomasza Strugalskiego przygotowa...

Ksi±żka Joga piękna, Marta Kucińska

Marta Kucińska jest certyfikowanym nauczycielem jogi twarzy wg. japońskiej metody Face Yoga Method, jogink±, biologiem, projektantk± mody oraz konsultantk± ajurwedy III stopnia. W swojej ksi±żce opisuje i wyja¶nia jak w naturalny sposób dbać o siebie bez ingerencji medycyny estetycznej. ...

KIEŁKI. Naturalny Energetyk.- recenzja ksi±żki

"Wiosn±, pełn± warto¶ci odżywczych i wła¶ciwo¶ci leczniczych pokrzywę dajemy ¶winiom i kaczkom, a sami sięgamy po ogórek ze szklarni naszpikowany chemi±" - to zdanie, które pojawia się już na samym pocz±tku ksi±żki bardzo zapada w pamięć i u¶wiadamia, że łatwo zapominamy o naturalnych bogactwach na...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft