Książka Leczenie Żywieniem - bestseller z praktycznymi poradami
Dołącz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Książka Leczenie Żywieniem - bestseller z praktycznymi poradami

  • wtorek, 23 czerwca 2020
  • autor: Ewa Majerska
Takich książek nam własnie potrzeba! Wreszcie dochodzą do głosu lekarze praktycy, którzy promują  leczenie chorób przewlekłych  oraz profilaktykę zdrowotną w oparciu o właściwą, zrównoważoną dietę. Dietę opartą na prostych zasadach, łatwo dostępnych i  nieprzetworzonych produktach. Czytelnik znajdzie tu bezcenne porady żywieniowe dwóch  pokoleń  doświadczonych lekarzy, matki i córki - lek. med. Jadwigi Kempisty i lek. med. Urszuli Chorzępy, które na bazie swoich wieloletnich doświadczeń  i sukcesów w pracy z pacjentami, dzielą się swoimi poradami i efektami pracy. .
 
 
"Jesteśmy tym co jemy" - takie powiedzenie zapewne wszyscy  słyszeliśmy wiele razy, ale czy traktujemy to zdanie poważnie ? Dlaczego ciągle pokutuje wśród nas przekonanie, że możemy jeść cokolwiek a na każdą chorobę znajdzie się pigułka, która zadziała? Dlaczego też godzimy się z myślą, że jak dopadnie nas choroba przewlekła, to będziemy skazani na przyjmowanie pewnych leków do końca życia ? Otóż wcale nie musimy być "pożywką" dla firm farmaceutycznych, dla  których pacjent z chorobą przewlekłą, cywilizacyjną lub alergią to "skarb" i będzie wracał po pigułki do końca życia.
Oczywiście absolutnie nie należy negować zdobyczy medycyny konwencjonalnej i nowoczesnej farmakologii, ale w wielu przypadkach rozsądne podejście do kwestii prawidłowej diety jest kluczowe w profilaktyce zdrowotnej i leczeniu wielu chorób
Autorki książki w swojej praktyce lekarskiej łączą gruntowną wiedzę medyczną z ogromną wiedzą na temat prawidłowego żywienia i takich lekarzy wszystkim Czytelnikom życzymy.
Książka jest częściowo napisana w formie wykładu, także warto przed lekturą przygotować sobie  notatnik, aby na bieżąco spisywać przepisy zdrowych posiłków  i praktyczne zalecenia , które są wplecione w tekst.
Życzymy zdrowej lektury!
Książka do kupienia TUTAJ
Fragmenty książki 
ŻYWE KULTURY BAKTERII NIEMODYFIKOWANYCH GENETYCZNIE 
"Żywe kultury bakterii niemodyfikowanych genetycznie przywracają prawidłową florę bakteryjną przewodu pokarmowego oraz prawidłowe pH (wskazane przy odchudzaniu, w leczeniu nadkwasoty, choroby wrzodowej, otyłości, zaparć, zaburzeń trawienia). Proponuję państwu bakterie, które już wcześniej, przed podaniem do organizmu, rozmnożą się, aby było ich dużo, i przyjdą do naszego organizmu z olbrzymią ilością wartości odżywczych, ponieważ potrafią to robić. Dlaczego tego nie wykorzystać? Co potrafią bakterie naszego układu pokarmowego oprócz przywracania prawidłowej flory bakteryjnej:
• Przetwarzają produkty żywnościowe na przyswajalne z nieprzyswajalnych, np. rozkładają laktozę, która znajduje się w mleku krowim. To laktoza odpowiada za stłuszczenie wątroby, to ona powoduje alergie. Wiele osób ma problemy z trawieniem mleka, ponieważ nie trawi laktozy. Natomiast bakterie przewodu pokarmowego rozkładają ten cukier mleczny (laktozę) na glukozę i galaktozę, które są dobrze przyswajalne. Dlatego osoby, które mają uczulenie na laktozę, mogą pić jogurty i kefiry wytwarzane na mleku krowim, kozim, sojowym czy ryżowym pod warunkiem, że zawierają one żywe bakterie, rozkładające laktozę.
• Biorą udział w wytwarzaniu witamin, np. z grupy B, K2. Są to witaminy, które wspomagają nasz układ krwiotwórczy i układ nerwowy. Wpływają korzystnie na naszą skórę, oczy, włosy. Witamina B12 w organizmie człowieka jest wytwarzana wyłącznie przez drobnoustroje. Mikroflora jelitowa człowieka wytwarza tę witaminę głównie w jelicie grubym.
• Wapń wchłania się o wiele lepiej z mleka przetworzonego przez bakterie kwasu mlekowego. Ważny jest on nie tylko dla naszych zębów i kości, ale bierze udział aż w 300 reakcjach przebiegających w ludzkim organizmie.
• Biorą udział w wielu procesach detoksykacyjnych. Wchłaniają patogenny cholesterol, redukują nadmiar histaminy, w wyniku czego biorą udział w leczeniu wielu chorób układu krążenia, alergii itp. Hamują wzrost patogennych pałeczek, np. Escherichia coli, która jest charakterystyczna przy zakażeniach układu moczowego. Przez konkurencję z innymi drobnoustrojami (chorobotwórczymi) o miejsce przyczepienia się na powierzchni komórek nabłonkowych naszego organizmu, wytwarzają niesprzyjające środowisko dla innych drobnoustrojów (chorobotwórczych). Wytwarzają również swoiste substancje antybiotyczne, czyli mają działanie bakteriobójcze w stosunku do wielu szczepów bakterii chorobotwórczych. Coraz więcej wiemy na temat ogromnie ważnej roli właściwej flory bakteryjnej dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu i warto tę wiedzę wykorzystać w celu poprawy własnego zdrowia. Natura sama wyposażyła nas w idealny wręcz mechanizm odpornościowy, o który musimy dbać. U zdrowego człowieka prawidłowe bakterie kwasu mlekowego winny znajdować się w jamie ustnej, w jelitach (szczególnie w jelicie grubym), a u kobiet również w pochwie.
• Nasz prawidłowy ekosystem odgrywa również olbrzymią rolę w chorobach związanych z biegunkami, zarówno dorosłych, jak i dzieci, a szczególnie z biegunkami, które charakteryzują ludzi podróżujących, tzn. tych, którzy stykają się z odmienną florą bakteryjną. • Poprawiają perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom. Tutaj szczególnie należy uwzględnić rolę kefiru. W kefirze następuje fermentacja kwasu mlekowego, powodując minimalną produkcję CO2. Dzięki temu zwiększają się ruchy robaczkowe jelit, a napój orzeźwia".
 FITOESTROGENY W ŻYWNOŚCI 
Fitoestrogeny są związkami występującymi w roślinach, wykazują one podobieństwo do estrogenów ludzkich. Mają budowę chemiczną podobną do żeńskich estrogenów wydzielanych przez jajniki. Ich budowa chemiczna jest podobna do struktury żeńskich hormonów płciowych. Niektóre z nich regulują syntezę endogennych hormonów płciowych, ich metabolizm i aktywność biologiczną. Badania dowiodły, że niektóre ze związków pochodzenia roślinnego mogą konkurować z estradiolem. Przemiana fitoestrogenów w organizmie człowieka polega na procesach metaboliczno-enzymatycznych, zachodzących w przewodzie pokarmowym.
 
Występują znaczne różnice indywidualnie w stężeniu estrogenów w organizmie różnych osób stosujących te same dawki fitoestrogenów. Dzieje się tak, ponieważ metabolizm fitoestrogenów zależy w dużej mierze od mikroflory żołądkowo-jelitowej, a więc kluczową rolę w tym procesie odgrywa stan przewodu pokarmowego (prawidłowa flora bakteryjna). Występowanie fitoestrogenów w produktach spożywczych Najbogatszym źródłem fitohormonów (izoflawony) są warzywa strączkowe, a wśród nich: soja oraz jej przetwory, soczewica i jej przetwory, ciecierzyca, a także: 
• szpinak,
• kiełki alfa-alfa,
• koniczyna czerwona,
• nasiona roślin strączkowych (fasola),
• lucerna. 
Produktami z dużą ilością fitoestrogenów (lignany) są zboża. Do nich należą:
• nasiona lnu, roztarte można dodawać do zup,
• nasiona słonecznika. Mniej fitoestrogenów znajduje się w pełnoziarnistych produktach zbożowych, takich jak: owies, pszenica, żyto.
Związki te znaleziono również w czarnej herbacie i kawie. Mniejsze ilości występują w roślinach zielarskich, warzywach (marchew, cebula), owocach (jabłka, wiśnie, jagody) i orzechach. Do bogatego źródła fitohormonów należy resweratrol, którego źródłem jest młode, czerwone wino, którym szczycą się Francuzi. Szanowni Państwo, nasza czarna jagoda ma go wielokrotnie więcej. Resweratrol znajduje się również w orzechach arachidowych i winogronach. Olbrzymie ilości fitoestrogenów zawarte są w skiełkowanych zbożach. 
EPIGENETYKA. NOWE INFORMACJE NA TEMAT ODŻYWIANIA 
Gdybym powiedziała dziesięć lat temu, że jajka mają działanie przeciwnowotworowe, wyśmiano by mnie. Dzisiaj, w dobie epigenetyki, nikt temu nie może zaprzeczyć. Epigenetyka to stosunkowo młody dział nauki, który zajmuje się badaniem czynników wpływających na „włączanie” i „wyłączenie” genów. Ponieważ we wszystkich komórkach geny są takie same, to właśnie te mechanizmy decydują o tym, jaka powstanie komórka i czy będzie ona prawidłowa, czy też nie. Wyniki jednego z badań przeprowadzonych na myszach są tak ciekawe i dające do myślenia, że chciałabym je tutaj przytoczyć. Daje ono wgląd w to, jak głębokie zmiany mogą zajść w organizmie na skutek właściwego odżywiania oraz w to, jak złożone są współdziałania pomiędzy różnymi grupami pokarmów i zawartymi w nich substancjami. Do tego badania wykorzystane zostały myszy o żółtym futerku i skłonności do otyłości, cukrzycy i wielu innych chorób, na które wcześnie umierały. Myszki te tym tylko różniły się od zdrowych, że jeden gen mają „włączony”, w przeciwieństwie do zdrowych myszy. W badaniu podawano ciężarnym myszom pokarm zawierający substancje nazywane „dawcami grup metylowych”. Okazało się, że małe myszki rodziły się zdrowe – miały brązowe futerka, żyły długo i nie zapadały na choroby rodziców. Niestety, okazało się też, że jeżeli ciężarnym myszom podawano dodatkowo Bisfenol A, wyniki były już dużo gorsze – część myszek rodziła się zdrowa z ciemnym futerkiem, część z żółtym, a część z mieszanym. 
BPA jest substancją używaną do wytwarzania tworzyw sztucznych. Można go znaleźć w wielu plastikowych opakowaniach i wyściółkach pojemników, np. puszek. Wiadomo, że może z nich przenikać do żywności i wody. Ze względu na rozpowszechnienie tworzyw sztucznych może także znajdować się w powietrzu. Jeżeli udowodni się, że tak samo jak na myszy działa on na człowieka, oznaczałoby to, że rozpowszechnienie używania plastiku ma znaczenie dla powstawania otyłości i innych chorób.
 
 

Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Joga Festiwal w Wierchomli - 22- 29 sierpnia 2021 !

Joga Festiwal w Wierchomli to 7 dni inspisujących warsztatów, praktyki wielu odmian jogi i doskonałej zabawy w gronie wyjątkowych ludzi! Przez cały tydzień planujemy ćwiczyć wzmacniającą i uzdrawiającą ducha i ciało jogę oraz spotykać się nie tylko z ekspertami zdrowego trybu życia, lecz także z ...

Festiwal Wibracje – bliżej siebie, bliżej natury 21-25 lipca 2021

Wydarzenie szybko zakorzeniło się w świadomości odbiorców i gromadzi rosnącą grupę fanów. Mimo aury epidemicznej ubiegłoroczna edycja Wibracji odbyła się z pompą i obiła szerokim echem gruntując swoją pozycję wśród wydarzeń ogólnopolskich....

Wakacje z jogą w najpiękniejszych miejscach w Polsce - Wzmocnij swoją odporność!

Po wielu miesiącach ograniczeń i odosobnienia, możemy się wreszcie cieszyć większą swobodą i piękną pogodą, a najlepszym sposobem na powrót do pełni sił, wzmocnienie odporności i naładowanie akumulatorów jest połączenie wypoczynku z praktyką jogi. Kto spróbował ten wie! Kto nie próbował - najwyższy...

KURS NAUCZYCIELSKI JOGI INTEGRALNEJ. START WRZESIEŃ 2021!

Trwa rekrutacja na VI Edycję Kursu Nauczycielskiego Jogi Integralnej! Kurs nauczycielski przeznaczony jest dla osób, które pragną zdobyć praktyczne umiejętności i rzetelną wiedzę na temat różnych ścieżek i systemów jogi pod okiem najlepszych w Polsce specjalistów. Zdobyte kwalifikacje i umiejętno...

Kurs Instruktorski Aerial Jogi 25-27 czerwca 2021

KURS INSTRUKTORSKI AERIAL JOGI 25-27.06.2021 Prowadzenie: Anna Ryczek - dyplomowany nauczyciel jogi, aerial jogi, instruktor metody oddechowej Butejki, magister psychologii Miejsce - Joga Żoliborz, ul. Rydygiera 19, Warszawa Termin - 25-27.06.2021 3 dni - 24 godziny nauki Teoria i praktyka na h...

Zakwasownia. Wywiad z Magdaleną i Mikołajem Bator

Zakwasownia to rodzinna manufaktura, produkującą organiczne i ekologiczne zakwasy, kiszonki oraz dania kuchni roślinnej. "Włożyliśmy w naszą manufakturę całe serce. Pracujemy wytrwale, z przyjemnością i entuzjazmem, aby dobrymi, zdrowymi produktami móc podzielić się z innymi" ...

Książką Greenprint - Zielony Ślad, autorstwa Marco Borgesa

24 marca 2021 miała swoją premierę najnowsza książka wydawnictwa Znak - Greenprint (Zielony Ślad) autorstwa Marco Borgesa. Podtytuł brzmi " Jak dzięki zielonej diecie uzdrowić siebie i świat". ...

Aerial Joga - Nowy trend. Rozmowa z Anną Ryczek, prowadzącą Kurs Instruktorski Aerial Jogi

Aerial joga to nowa technika, coraz popularniejsza i dostępna w wielu szkołach jogi w Polsce. Łączy w sobie elementy jogi, stretchingu i pilatesu. Zawiera także elementy tańca w powietrzu. Ćwiczy się nad ziemią, w podwieszonych elastycznych szarfach. Praktykując Aerial jogę możemy pracować z własnym...

Księga kwiatów jadalnych - doskonała lektura i inspiracja na nadchodzącą wiosnę!

Można powiedzieć krótko, parafrazując znane przysłowie: Właściwa książka na właściwym miejscu! Właśnie ukazała się, nakładem Zielonego Wydawnictwa "Księga kwiatów jadalnych" autorstwa Mireille Gayet....

Kurs Nauczycielski Jogi ON-LINE - Przygotowanie do egzaminu - 28.07 – 31.08.2021

Zapraszamy do wzięcia udziału w kursie jogi ON-LINE przygotowującym do egzaminu kompetencyjnego na Kurs Nauczycielski Jogi Integralnej. Do Kursu można dołączyć w dowolnym momencie. ...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PWŚCPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, książki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ciąży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jogą podróżowanie po Azji
LikeSoft