Słowniczek pojęć jogi: Ganga
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Ganga

GANGA ("szybko idąca"), rzeka Ganges, wypływająca z Gangotri w Himalajach i wpadająca do Zatoki Bengalskiej. Jest najświętszą rzeką Indii.
Życiodajne wody Gangesu identyfikowane są z mlekiem Matki-Krowy, symbolem czystości i oczyszczającej mocy. Oczyszczają wszystkich, którzy wykąpią się w nich, napiją, dotkną lub nawet tylko na nie popatrzą.
Dla swych wyznawców Ganges jest rzeką matką, obietnicą zbawienia. Gdy wyznawcy ją obrażą, rzeka wyzwala swe siły i wylewa z brzegów czyniąc wielkie zniszczenia. Wszystkie miasta zbudowane na brzegach Gangesu są święte ze względu na swoje położenie.
Brzegi Gangesu są głównym miejscem pielgrzymek wszystkich pobożnych Hindusów, zwłaszcza takie miejscowości jak: Gangotri (źródła G.), Hardwar (zw. też Gangadwara "brama G."; miejsce gdzie G. spływa z gór na nizinę), Prayaga (obecnie. Allahabad, gdzie łączy swe wody z również świętą Jamuną [Jamuna lub Dźamna] oraz z mityczną, podziemną rzeką Saraswati), Kasi (Benares, najświętsze miasto Hindusów) oraz Gangasagar (ujście do morza).
Pragnieniem każdego hindusa jest spędzić ostatnie dni życia nad brzegami świętej rzeki. Śmierć w tym miejscu gwarantuje dostanie się do nieba.
Największe znaczenie ma Benares. Starzy ludzie przybywają tam, aby dokonać żywota, a krewni przywożą spalone prochy swoich bliskich, wrzucają je w nurty Gangesu i odprawiają ofiary dla zmarłych przodków.
Śmierć nad brzegami Gangi złożenie prochów w jej wodach jest dla przeciętnego hindusa najprostszym i najskuteczniejszym sposobem osiągnięcia niebiańskich rozkoszy. Wody Gangesu zmazują wszelkie grzechy — nie tylko te popełnione w czasie obecnego życia, ale i we wszystkich poprzednich.
Woda z Gangesu roznoszona jest przez pielgrzymów w zalakowanych garnkach po całych Indiach. Podaje się ją gościom weselnym, chorym i umierającym. Według mitologii Ganga stanowiła ucieleśnieniem bogini Gangi. W odpowiedzi na prośbę króla Bhagirathy, popartą surową ascezą, zgodziła się zstąpić na ziemię, aby obmyć i oczyścić prochy 60 tys. synów jego przodka Sagary, spalonych przez gniewne spojrzenie wieszcza. Aby jednak ustrzec ziemię przed miażdżącym naporem jej spadających w dół wód, Siwa zgodził się przyjąć ich impet na własną głowę. Z jego spadających włosów Ganga spłynęła łagodnie na ziemię i podążyła w kierunku morza.
Zlewając się z oceanem, spłynęła do świata podziemnego, aby wypełnić swoją misję.
W ikonografii Ganga przedstawiana jest jako piękna i łaskawa bogini jadąca na krokodylu gangesowym (makara), trzymając w dłoniach lotos i naczynie z wodą.

Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi