Joga na sztywność barków, część II.
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Joga na sztywność barków, część II.

piątek, 24 marca 2017

Paulina Szpargała

Virasana-cykl w wariancie z wałkiem do jogi - to sekwencja pomagająca rozluźnić barki i stopniowo zwiększać ich ruchomość. Regularne wykonywanie asan intensywnie angażujących mięśnie, które mają tendencję do "spinania się" i kumulowania napięć, wzmacnia i uelastycznia te obszary, co przekłada się na poprawę formy i zwiększenie komfortu w wykonywaniu codziennych obowiązków, które mocne i silne barki udźwigną bez problemu. :-)

Przy wykonywaniu każdej asany:

  • Generuj jak najmniej napięcia.
  • Po wejściu w pozycję trzeba nauczyć się jak ze spokojem w niej trwać - tak, aby nie denerwować się pojawiającym się dyskomfortem, niewygodą , trudnościami, bólem - potrafić to zaakceptować.
  • Trwaj w pozycji ze spokojnym oddechem i rozluźnioną twarzą.
Virasana-cykl, wariant z wałkiem do jogi
(materiał zaczerpnięty z )

1. Usiądź tak, aby uda były równolegle do siebie, a pięty ustawione obok bioder. pod pośladkami, plecy są wyprostowane. Grzbiety stóp na podłodze, stopy dokładnie w osi z piszczelami. Oddychaj spokojnie. Dłonie ułożone na udach. Spokojne wdechy, spokojne wydechy - tak żeby generować jak najmniej napięcia w pozycji. Jeżeli jeden wałek jest dla Ciebie za niskim podparciem, można wziąć klocek i podłożyć go pod wałek.

2. Parvottasana - pozycja skały w Virasanie

Spleć palce rąk i na wdechu wyciągnij ręce do góry. Ważne żeby całkowicie doprostować łokcie i ustawić dłonie centralnie nad czubkiem głowy. Boki tułowia są wydłużone, ręce są kompletnie wyciągnięte - maksimum wydłużenia. Mimo pojawiającego się często napięcia w barkach - całkowicie rozluźniona szyja i głowa. Z wydechem opuść ręce na dół, zmień splot palców dłoni, ponownie wyciągnij splecione ręce do góry wypychając dłonie w stronę sufitu upewnij się, że ręce są centralnie nad czubkiem głowy i spokojnie oddychając trwaj w pozycji. Z wydechem opuść ręce i rozluźnij przez moment nadgarstki, barki, donie.

3. Garudasana

Załóż lewy łokieć na prawy, tak, że przedramiona są w osi kręgosłupa - dokładnie przed nosem. Łokcie uniesione na wysokość barków, przedramiona wyciągnięte do przodu, tak żeby ustawić przedramiona prostopadle do podłogi. Naciskaj przedramionami na siebie nawzajem rozszerzając w ten sposób skórę na plecach, oddalając łopatki od siebie. Spokojne wdechy, spokojne wydechy, wzrok rozproszony. Z wydechem uwolnij ręce, rozluźnij nadgarstki, dłonie. Analogicznie wykonaj na drugą stronę.

4. Gomukhasana

Lewa ręka do góry, zegnij rękę w łokciu. Prawa ręka do przodu potem do tyłu. Chwyć się dłońmi tak, że jeden łokieć wyciąga się w górę, drugi łokieć wyciąga się w dół. Boki tułowia mocno się rozciągają - pozycja otwiera barki. Oddychaj spokojnie - nie blokuj oddechu, dostosuj go do możliwości, które stwarza pozycja. Z wydechem wyjdź z pozycji. Odpocznij chwilę i druga strona...
Mimo dużej intensywności pracy - rozluźniona twarz.

Prezentowany materiał pochodzi z

<< Sprawdź wybór akcesoriów do jogi >>



Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

ABC Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
ABC Jogi
Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
sklep
Asany - Pozycje jogi
Zapytaj eksperta
Wiktor Morgulec
joga dla początkujących

Nauczyciel jogi wg. metody B.K.S Iyegara w Centrum Joga Żoliborz w Warszawie, w którym odbywają się codzienne zajęcia oraz weekendowe warsztaty jogi.

Partnerzy Portalu