Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Joga w Indiach versus joga w Ameryce.

  • ¶roda, 17 czerwca 2015
  • autor: Arundhati Baitmangalkar
  • opracował: Justyna Moćko
Jak wygl±da joga w Indiach a jak w Ameryce? Kilka spostrzeżeń indyjskiej nauczycielki obecnie mieszkaj±cej i nauczaj±cej w Seatle.
 
 
 
 
Joga w Indiach versus joga w Ameryce
Półtora roku temu przeprowadziłam się nad północno-zachodni Pacyfik z rodzinnego miasta w południowych Indiach. Byłam podekscytowana nowymi możliwo¶ciami, ale również smutna i tęskni±ca za domem. To było znacz±ce, burzliwe wydarzenie w moim życiu i jedyna rzecz, która mi pozostała to joga. 
To był mój przyjaciel, kiedy nie miałam nowych, dawała mi poczucie celu, kiedy budziłam się każdego ranka. Przez kilka miesięcy miałam problemy z aklimatyzacj±, osiedleniem się w nowym kraju - nie wiedziałam, jak jechać, musiałam przyzwyczaić się do zimy.
Musiałam znaleĽć dom, znaleĽć pracę i doprowadzić swoje życie do porz±dku. Nie było łatwo, a ja często czułam się bardzo samotna i rozgoryczona. Ale było co¶, co mnie napędzało, motywowało – chciałam każdego dnia chodzić na zajęcia jogi. Chciałam chodzić na zajęcia w pobliżu domu, zaprzyjaĽnić się z uczniami, poczytać o lokalnych wydarzeniach w społeczno¶ci jogi. Joga stała się na nowo moim najlepszym przyjacielem, trzymała mnie przy zdrowych zmysłach, dzięki niej byłam zadowolona. Sprawiała, że czułam się jak w domu.
Pocz±tkowo nie miałam pojęcia, jak będzie wygl±dała joga w Seattle, w Stanach Zjednoczonych. Każdego dnia dowiadywałam się czego¶ nowego. Ameryka jest krajem, który wydaje się mieć nadmiar wszystkiego i joga nie jest tu wyj±tkiem. Jestem zafascynowana różnicami miedzy jog± w Indiach i w USA. Oto kilka moich obserwacji:
Joga w Indiach versus joga w Ameryce
Obserwacja 1: joga w Ameryce jest bardziej popularna, niż joga w Indiach
Joga to jest tutaj szał. Niemal każdy wydaje się j± praktykować. Jest znacznie bardziej dostępna w różnych miejscach. Zachód skutecznie skomercjalizował jogę, jest jej niesamowita różnorodno¶ć i zakres. Po powrocie z pracy do domu ludzie praktykuj± jogę jako formę rozwoju duchowego ale też z powodów zdrowotnych chodz± na siłownię czy aerobik. Kiedy spojrzałam na ofertę zajęć byłam zaskoczona różnorodno¶ci± zajęć.
Wiedziałam, że s± różne style i metody, ale czekolada joga, joga z muzyk± na żywo, rock-and-roll joga, miłosna joga, joga nago itd. mnie zaszokowała. Praktykowałam tradycyjn± jogę i zdarzało mi się denerwować na te metody, ale szybko nauczyłam się ignorować ekscentryczne pomysły, które zapożyczyły nazwę „joga”
Joga w Indiach versus joga w Ameryce
Obserwacja 2: relacja nauczyciel-uczeń jogi dynamicznej w Indiach jest drastycznie odmienna niż w USA
Spotkałam tu kilku ¶wietnych nauczycieli. Ale muszę powiedzieć, że style nauczania różni± się dramatycznie. W Indiach, starożytne pojęcie parampara Guru-shishya (nauczyciel-uczeń tradycji) jest silnym elementem kultury, również poza jog±. Nauczyciel jest czczony i szanowany, jego słowa s± ostateczne. Nauczyciel prowadzi od niewiedzy do ¶wiatła. Student nie zachowuje się swobodnie, nie dyskutuje w obecno¶ci nauczyciela. Uczeń służy nauczycielowi z szacunku i wdzięczno¶ci. Istnieje pewien sposób siedzenia, rozmowy, współdziałania z kim¶ starszym lub bardziej szanowanym.
W klasach, w których tutaj uczestniczyłam widziałam o wiele bardziej swobodne relacje. Studenci wchodz± w nieformalne relacje z nauczycielem, niektórzy nie identyfikuj± się z nauczycielem, niektórzy robi± własn± sekwencję podczas zajęć, a niektórzy nawet rozmawiaj± podczas zajęć. Zajęło mi to trochę czasu, aby się przyzwyczaić! 
Joga w Indiach versus joga w Ameryce
Obserwacja 3: style nauczania różni± się znacznie między Indiami i Ameryk±
W Indiach jeste¶my przekonani, że nauka jest najszlachetniejsz± profesj±. Gdy kto¶ chce się dzielić z tob± swoj± wiedz± to jest zaszczyt. Miałam przywilej studiowania u niektórych wielkich mistrzów. Mimo, że językiem wykładowym jest język angielski w obu miejscach, istnieje duża różnica w jaki sposób nauczyciele ucz±. Instrukcje większo¶ci indyjskich nauczycieli s± ograniczone do zwrócenia uwagi na wyrównanie, na wzorce oddychania, ostro¶ć umysłu i inne wytyczne dotycz±ce asany, aby móc skorzystać z jej dobrodziejstwa. Język jest jasny i prosty.
Zauważyłam, że tutaj język, którym posługuj± się nauczyciele jest różny dla każdego z nich. Niektórzy mówili o uzdrowieniu, relacjach, otwarciu serca, bólu, smutku, rado¶ci, traumy itp. To było mi obce. Uważam to za niepotrzebne rozproszenie uwagi.
Doceniam jednak, że różne rzeczy działaj± na różnych ludzi. Bhagavad Gita mówi: "jest tyle jogi, ilu jest ludzi".
Joga w Indiach versus joga w Ameryce
Obserwacja 4: poł±czenie jogi i mody w USA jest nieobecne w Indiach
Nie wiedziałam, ile może być ubrań zwi±zanych z jog± aż przeniosłam się tutaj. Dla mnie ubranie na zajęcia oznaczało wygodne spodnie i oddychaj±c± koszulkę. Chociaż byłam podekscytowana dostępem do tutejszej oferty, jest zdumiewaj±ce, jak wiele jest firm, które oferuj± produkty do jogi za wiele milionów dolarów.
W Indiach ludzie przychodz± na zajęcia w bardzo wygodnych, codziennych ubraniach. Nie wydaj± dużo pieniędzy na akcesoria, aby dobrze wygl±dać w klasie. Poza wszystkim joga to oderwanie od ciała i zmysłów. Często można zauważyć kobiety praktykuj±ce jogę w tradycyjnych sari. Joga jest czę¶ci± codziennego życia dla tych, którzy j± uprawiaj±.
Joga w Indiach versus joga w Ameryce
Obserwacja 5: popularno¶ć hot jogi (Bikram jogi) w USA kontrastuje z tym, jak rzadko jest praktykowana w Indiach.
Hot joga jest prawie niespotykana w Indiach: Tak, to prawda! Hot joga, która jest tutaj bardzo popularna, nie jest dobrze znana w Indiach. W rzeczywisto¶ci większo¶ć praktyków jogi nie ma pojęcia, kim jest Bikram, ani czym jest hot joga. Usłyszałam o hot jodze, kiedy kto¶ wspomniał o ogrzewaniu klasy do jogi. Prawdopodobnie istnieje kilka szkół jogi z ofert± hot jogi, mimo, że w naszym gor±cym klimacie nie musimy ogrzewać sal. 
Tradycyjni indyjscy nauczyciele nie uznaj± tej metody za formę jogi i ostrzegaj±, że to nie jest to, jak joga powinna być praktykowana.
Mimo, że istniej± różnice, joga ł±czy ludzi na całym ¶wiecie. Możemy być różnie na wierzchu ale wszyscy mamy te same cele: chcemy być zdrowi i d±żymy do wyzwolenia. ¦cieżek, którymi d±żymy w kierunku jogi jest wiele, ale w końcu wszystkie s± zjednoczone. Żadna ze ¶cieżek nie jest lepsza, gorsza niż inne. To, czego nauczyłam się, to to, że joga jest uniwersalna i zobaczyłam, jak ludzie na całym ¶wiecie przyjęli jogę i jak ona się przekształca, ewoluuje. Joga to jest klucz do wolno¶ci, który należy do całej ludzko¶ci.
Joga w Indiach versus joga w AmeryceArundhati Baitmangalkar studiowała klasyczn± hatha jogę i Vinjasa jogę w Indiach, gdzie w 2012 r zaczęła uczyć. Rok póĽniej przeniosła się do Seatle, gdzie założyła szkołę Aham yoga. 
W Aham yoga tworzy przestrzeń, w której odnajd± się praktykuj±cy na różnych poziomach. Chce, aby joga stała się czę¶ci± życia, nie tylko praktyk± na macie.
Uczy Hatha jogę i Vinayasa z dużym naciskiem na wyrównanie i prawidłowe oddychanie upewniaj±c się, że praktyka pasuje do ucznia i nie jest tylko praktyk± fizyczn±.
Arundhati jest autork± kilku artykułów online i kilku, które ukazały się w prasie (Seattle Yoga News, Indie Currents, etc.), w których opisuje swoje do¶wiadczenie i przekazuje wiedzę. Pomogła zorganizować pierwszy Yogathon Seattle w 2014 roku, którego celem była pomoc w uzyskaniu przyzwoitej edukacji dzieciom w wioskach indyjskich. Zna pięć języków, pisze i czyta w sanskrycie. 
Prowadzi również własn± szkołę tańca Bollywood o nazwie BollyWorks
Na podstawie artykułu zamieszczonego 2.08.2014 r w http://seattleyoganews.com/yoga-in-india-yoga-in-america/ opracowała
Justyna Moćko
justyna@joga-joga.pl 
 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft