Joga w Indiach versus joga w Ameryce.
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Joga w Indiach versus joga w Ameryce.

  • ¶roda, 17 czerwca 2015
  • autor: Arundhati Baitmangalkar
  • opracował: Justyna Moćko
Jak wygl±da joga w Indiach a jak w Ameryce? Kilka spostrzeżeń indyjskiej nauczycielki obecnie mieszkaj±cej i nauczaj±cej w Seatle.
 
 
 
 
Joga w Indiach versus joga w Ameryce
Półtora roku temu przeprowadziłam się nad północno-zachodni Pacyfik z rodzinnego miasta w południowych Indiach. Byłam podekscytowana nowymi możliwo¶ciami, ale również smutna i tęskni±ca za domem. To było znacz±ce, burzliwe wydarzenie w moim życiu i jedyna rzecz, która mi pozostała to joga. 
To był mój przyjaciel, kiedy nie miałam nowych, dawała mi poczucie celu, kiedy budziłam się każdego ranka. Przez kilka miesięcy miałam problemy z aklimatyzacj±, osiedleniem się w nowym kraju - nie wiedziałam, jak jechać, musiałam przyzwyczaić się do zimy.
Musiałam znaleĽć dom, znaleĽć pracę i doprowadzić swoje życie do porz±dku. Nie było łatwo, a ja często czułam się bardzo samotna i rozgoryczona. Ale było co¶, co mnie napędzało, motywowało – chciałam każdego dnia chodzić na zajęcia jogi. Chciałam chodzić na zajęcia w pobliżu domu, zaprzyjaĽnić się z uczniami, poczytać o lokalnych wydarzeniach w społeczno¶ci jogi. Joga stała się na nowo moim najlepszym przyjacielem, trzymała mnie przy zdrowych zmysłach, dzięki niej byłam zadowolona. Sprawiała, że czułam się jak w domu.
Pocz±tkowo nie miałam pojęcia, jak będzie wygl±dała joga w Seattle, w Stanach Zjednoczonych. Każdego dnia dowiadywałam się czego¶ nowego. Ameryka jest krajem, który wydaje się mieć nadmiar wszystkiego i joga nie jest tu wyj±tkiem. Jestem zafascynowana różnicami miedzy jog± w Indiach i w USA. Oto kilka moich obserwacji:
Joga w Indiach versus joga w Ameryce
Obserwacja 1: joga w Ameryce jest bardziej popularna, niż joga w Indiach
Joga to jest tutaj szał. Niemal każdy wydaje się j± praktykować. Jest znacznie bardziej dostępna w różnych miejscach. Zachód skutecznie skomercjalizował jogę, jest jej niesamowita różnorodno¶ć i zakres. Po powrocie z pracy do domu ludzie praktykuj± jogę jako formę rozwoju duchowego ale też z powodów zdrowotnych chodz± na siłownię czy aerobik. Kiedy spojrzałam na ofertę zajęć byłam zaskoczona różnorodno¶ci± zajęć.
Wiedziałam, że s± różne style i metody, ale czekolada joga, joga z muzyk± na żywo, rock-and-roll joga, miłosna joga, joga nago itd. mnie zaszokowała. Praktykowałam tradycyjn± jogę i zdarzało mi się denerwować na te metody, ale szybko nauczyłam się ignorować ekscentryczne pomysły, które zapożyczyły nazwę „joga”
Joga w Indiach versus joga w Ameryce
Obserwacja 2: relacja nauczyciel-uczeń jogi dynamicznej w Indiach jest drastycznie odmienna niż w USA
Spotkałam tu kilku ¶wietnych nauczycieli. Ale muszę powiedzieć, że style nauczania różni± się dramatycznie. W Indiach, starożytne pojęcie parampara Guru-shishya (nauczyciel-uczeń tradycji) jest silnym elementem kultury, również poza jog±. Nauczyciel jest czczony i szanowany, jego słowa s± ostateczne. Nauczyciel prowadzi od niewiedzy do ¶wiatła. Student nie zachowuje się swobodnie, nie dyskutuje w obecno¶ci nauczyciela. Uczeń służy nauczycielowi z szacunku i wdzięczno¶ci. Istnieje pewien sposób siedzenia, rozmowy, współdziałania z kim¶ starszym lub bardziej szanowanym.
W klasach, w których tutaj uczestniczyłam widziałam o wiele bardziej swobodne relacje. Studenci wchodz± w nieformalne relacje z nauczycielem, niektórzy nie identyfikuj± się z nauczycielem, niektórzy robi± własn± sekwencję podczas zajęć, a niektórzy nawet rozmawiaj± podczas zajęć. Zajęło mi to trochę czasu, aby się przyzwyczaić! 
Joga w Indiach versus joga w Ameryce
Obserwacja 3: style nauczania różni± się znacznie między Indiami i Ameryk±
W Indiach jeste¶my przekonani, że nauka jest najszlachetniejsz± profesj±. Gdy kto¶ chce się dzielić z tob± swoj± wiedz± to jest zaszczyt. Miałam przywilej studiowania u niektórych wielkich mistrzów. Mimo, że językiem wykładowym jest język angielski w obu miejscach, istnieje duża różnica w jaki sposób nauczyciele ucz±. Instrukcje większo¶ci indyjskich nauczycieli s± ograniczone do zwrócenia uwagi na wyrównanie, na wzorce oddychania, ostro¶ć umysłu i inne wytyczne dotycz±ce asany, aby móc skorzystać z jej dobrodziejstwa. Język jest jasny i prosty.
Zauważyłam, że tutaj język, którym posługuj± się nauczyciele jest różny dla każdego z nich. Niektórzy mówili o uzdrowieniu, relacjach, otwarciu serca, bólu, smutku, rado¶ci, traumy itp. To było mi obce. Uważam to za niepotrzebne rozproszenie uwagi.
Doceniam jednak, że różne rzeczy działaj± na różnych ludzi. Bhagavad Gita mówi: "jest tyle jogi, ilu jest ludzi".
Joga w Indiach versus joga w Ameryce
Obserwacja 4: poł±czenie jogi i mody w USA jest nieobecne w Indiach
Nie wiedziałam, ile może być ubrań zwi±zanych z jog± aż przeniosłam się tutaj. Dla mnie ubranie na zajęcia oznaczało wygodne spodnie i oddychaj±c± koszulkę. Chociaż byłam podekscytowana dostępem do tutejszej oferty, jest zdumiewaj±ce, jak wiele jest firm, które oferuj± produkty do jogi za wiele milionów dolarów.
W Indiach ludzie przychodz± na zajęcia w bardzo wygodnych, codziennych ubraniach. Nie wydaj± dużo pieniędzy na akcesoria, aby dobrze wygl±dać w klasie. Poza wszystkim joga to oderwanie od ciała i zmysłów. Często można zauważyć kobiety praktykuj±ce jogę w tradycyjnych sari. Joga jest czę¶ci± codziennego życia dla tych, którzy j± uprawiaj±.
Joga w Indiach versus joga w Ameryce
Obserwacja 5: popularno¶ć hot jogi (Bikram jogi) w USA kontrastuje z tym, jak rzadko jest praktykowana w Indiach.
Hot joga jest prawie niespotykana w Indiach: Tak, to prawda! Hot joga, która jest tutaj bardzo popularna, nie jest dobrze znana w Indiach. W rzeczywisto¶ci większo¶ć praktyków jogi nie ma pojęcia, kim jest Bikram, ani czym jest hot joga. Usłyszałam o hot jodze, kiedy kto¶ wspomniał o ogrzewaniu klasy do jogi. Prawdopodobnie istnieje kilka szkół jogi z ofert± hot jogi, mimo, że w naszym gor±cym klimacie nie musimy ogrzewać sal. 
Tradycyjni indyjscy nauczyciele nie uznaj± tej metody za formę jogi i ostrzegaj±, że to nie jest to, jak joga powinna być praktykowana.
Mimo, że istniej± różnice, joga ł±czy ludzi na całym ¶wiecie. Możemy być różnie na wierzchu ale wszyscy mamy te same cele: chcemy być zdrowi i d±żymy do wyzwolenia. ¦cieżek, którymi d±żymy w kierunku jogi jest wiele, ale w końcu wszystkie s± zjednoczone. Żadna ze ¶cieżek nie jest lepsza, gorsza niż inne. To, czego nauczyłam się, to to, że joga jest uniwersalna i zobaczyłam, jak ludzie na całym ¶wiecie przyjęli jogę i jak ona się przekształca, ewoluuje. Joga to jest klucz do wolno¶ci, który należy do całej ludzko¶ci.
Joga w Indiach versus joga w AmeryceArundhati Baitmangalkar studiowała klasyczn± hatha jogę i Vinjasa jogę w Indiach, gdzie w 2012 r zaczęła uczyć. Rok póĽniej przeniosła się do Seatle, gdzie założyła szkołę Aham yoga. 
W Aham yoga tworzy przestrzeń, w której odnajd± się praktykuj±cy na różnych poziomach. Chce, aby joga stała się czę¶ci± życia, nie tylko praktyk± na macie.
Uczy Hatha jogę i Vinayasa z dużym naciskiem na wyrównanie i prawidłowe oddychanie upewniaj±c się, że praktyka pasuje do ucznia i nie jest tylko praktyk± fizyczn±.
Arundhati jest autork± kilku artykułów online i kilku, które ukazały się w prasie (Seattle Yoga News, Indie Currents, etc.), w których opisuje swoje do¶wiadczenie i przekazuje wiedzę. Pomogła zorganizować pierwszy Yogathon Seattle w 2014 roku, którego celem była pomoc w uzyskaniu przyzwoitej edukacji dzieciom w wioskach indyjskich. Zna pięć języków, pisze i czyta w sanskrycie. 
Prowadzi również własn± szkołę tańca Bollywood o nazwie BollyWorks
Na podstawie artykułu zamieszczonego 2.08.2014 r w http://seattleyoganews.com/yoga-in-india-yoga-in-america/ opracowała
Justyna Moćko
justyna@joga-joga.pl 
 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Sztuka życia. Medytacja Vipassana - Oby wszystkie istoty były szczę¶liwe!

To nieistotne kim jeste¶, czym się zajmujesz, w co wierzysz, a komu nie ufasz. W każdym z nas jest spokój i harmonia pozwalaj±ca na szczę¶liwe życie w zgodzie ze sob± i z innymi ludĽmi. Furtka do ogrodu wyzwolenia opatrzona jest jedynie mentaln± tabliczk± – UWAGA! ¦WIADOMO¦Ć – której pra...

Joga z krzesłem. Cenna lektura dla każdego jogina.

Ksi±żki do jogi dziel± się na dwa rodzaje. Takie, które ładnie wygl±daj± na półce i takie, z których można w praktyce korzystać. Ksi±żki na półkę, to albo zawiłe próby tłumaczenia teoretycznego, czym jest joga, albo kolorowe nie do końca udane podręczniki do nauki asan, z których nie sposób się czeg...

Wdzięczno¶ć kluczem do szczę¶cia

W dzień silni i przebojowi. Wieczorami przeżuwamy stres (albo on przeżuwa nas). Rano, zanim otworzymy oczy, umysł już podsuwa milion spraw, które trzeba załatwić w ci±gu dnia. Z tyłu głowy co¶ szepcze: "nie zd±żysz!". Jak sobie z tym radzić? Sposobów jest wiele, a jednym z nich, i to całkiem skute...

Kanon literatury jogicznej w sklepie JOGA-JOGA.PL

Najnowsze wydanie "biblii jogi" czyli ksi±żka "¦wiatło Jogi" B.K.S. Iyengara, poszerzone i wzbogacone o płytę dvd z filmem biograficznym o życiu Mistrza. Polecamy także " Pranajama, sztuka oddychania w jodzie" B.K.S.Iyengara a także "Joga doskonała dla kobiet" Gitty S. Iyengar. Pozycje obowi±zkowe w...

Wytrzę¶ to! TRE® pomaga uwolnić się od stresu.

Proste ćwiczenia, które robi± co¶ dziwnego z ciałem. Sesja TRE® mnie zaskoczyła, choć mniej więcej wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Po krótkiej rozgrzewce ciało zaczyna samoistnie drgać. Potem przyszło ukojenie. Dowód na to, że ciało pamięta to, czego nie pamięta umysł, który nosi w sobi...

3 mikstury ziołowe, pomocne przy stanach zapalnych gardła.

Jesień to czas wzmożonej podatno¶ci na przeziębienia i grypę. Je¶li odczuwamy pierwsze symptomy, warto wesprzeć organizm w powrocie do równowagi, naturalnymi ¶rodkami. Po ziołowe mieszanki, warto sięgać wtedy, kiedy czujemy, że czosnek, cytryna, imbir, miód i pierzyna mog± być niewystarczaj±ce, np. ...

Dlaczego nie robię postępów w mojej praktyce jogi...

Jogin wie, że w wyniku wykonywania asan przede wszystkim zdobywa zdrowie. Jest to cenny nabytek zdobywany ciężk± prac±, stan zupełnej równowagi ciała, umysłu i ducha. Tak więc nie chodzi o akrobatyczne wykonanie asany, wykraczaj±ce poza granice swoich możliwo¶ci, lecz o stał±, żarliw± praktykę, poł±...

Dzięgiel le¶ny, i inne skarby z ł±k do zebrania w paĽdzierniku.

PaĽdziernik, to czas zbioru nie tylko dojrzałych i pełnych witamin, owoców głogu, dzikiej róży czy tarniny, ale także pożytecznego dzięgla le¶nego, którego wła¶ciwo¶ci mog± być pomocne na różne dolegliwo¶ci. ...

Sztuka i joga id± ze sob± w parze. Niezwykłe sesje w muzeach.

Muzealna sala pełna adeptów jogi, którzy praktykuj± asany i pranajamę otoczeni działami sztuki? To nie fantazja. Coraz więcej renomowanych muzeów na ¶wiecie organizuje tego typu wydarzenia. Po sesji wypełnionej asanami można wzi±ć udział w medytacji, a potem zwiedzić w małej, kameralnej grupie ekspo...

Top 6 asan, które pomog± Ci utrzymać formę po lecie.

Czas letni to okres, w którym słońce sprawia, że mamy więcej energii i motywacji do działania. Bardziej dbamy o swoj± odsłonięt± skórę i ciało. Mamy więcej czasu i okazji do tego, aby aktywnie spędzać czas. Co zrobić, aby nie stracić formy po lecie i cieszyć się wysokim poziomem energii przez cały r...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Listopada 2018
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft