Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Hot Yoga czy Izba Tortur?

  • sobota, 27 sierpnia 2011
Kiedy skwar spływa z nieba trudno wyobrazić sobie jeszcze wzmożony wysiłek. Latem, chodzimy na jogę z samego rana lub wieczorem, kiedy temperatura powietrza znacznie spada i robi się przyjemniej. Tak nam radzi ajurweda, tak nam radzi nasze ciało. A jednak niektórzy wol± praktykować jogę w pomieszczeniu rozgrzanym do niemal 38˚C, wierz±c że dzięki temu szybko schudn±, pozbęd± się toksyn, odmłodz± i zregeneruję swoje ciała. Ten styl, mało popularny w Polsce, okre¶lany jest mianem Hot Yoga i można podzielić go na dwa rodzaje: Hot Vinyasa i Birkam Yoga. Twórca drugiego z nich - Bikram Choudhury dowcipnie nazywa swoje szkoły "Izbami Tortur" a na te wyrafinowane indyjskie tortury tłumnie przybywaj± celebryci. Bogactwa Bikrama rosn± a on i jego joga nadal jest przedmiotem dyskusji i wzbudzaj± wiele kontrowersji.
Hot yoga
 
„Odchudza, odmładza, oczyszcza umysł i ciało, regeneruje.” – tak reklamuj± j± Hot Yogę szkoły, które stawiaj± na intensywny wysiłek w rozgrzanym pomieszczeniu. Obiecuj± swoim uczniom, że w trakcie zajęć wypoc± wiadro wody i pozbęd± się toksyn. Pomieszczenie, w którym praktykuje się Hot Yogę jest rozgrzane do ok. 105˚ Fahrenheita (37,8˚C). Ciało szybko się rozgrzewa i staje się bardziej elastyczne, podatne na głębsze rozci±ganie, co ma jednocze¶nie minimalizować ryzyko urazów. Dzięki temu rozgrzaniu ciała, łatwiej możemy doj¶ć do pozycji, które w normalnych warunkach sprawiaj± nam trudno¶ć. Praktyka w rozgrzanym pomieszczeniu ma także pomóc pozbyć się stresu i napięcia, umożliwić koncentrację. Specyficzne sekwencje pozycji jogi maj± poprawiać wytrzymało¶ć, dodawać energii, wzmacniać i balansować ciało. Regularna praktyka stymuluje wszystkie organy, gruczoły, system nerwowy i krwiono¶ny. Zapewnia cyrkulację dobrze dotlenionej krwi po całym ciele. Podobno w trakcie sesji Hot Yogi traci się mnóstwo kalorii, w przybliżeniu od 500 do 1250 kcal, w zależno¶ci od intensywno¶ci praktyki, wagi i stanu zdrowia osoby praktykuj±cej.
Bardziej specyficzna jest Bikram Yoga, gdyż trzyma się ¶ci¶le okre¶lonych zasad: zajęcia trwaj± 90 minut, składaj± się z bardzo energicznej serii 26 pozycji i dwóch ćwiczeń oddechowych. Wszystko to wykonywane jest dwukrotnie. S± to głównie pozycje balansuj±ce i wzmacniaj±ce ciało. Twórca tej metody twierdzi, że wybrana przez niego sekwencja pozycji stymuluje każdy organ, mięsień i ¶cięgno, poprawia cyrkulację między wszystkimi organami w ciele, zabezpieczaj±c przed powstawaniem poważnych chorób.
Według Bikrama większo¶ć ludzi używa tylko 50 % swojej pojemno¶ci płuc, dlatego płuca powinny być rozci±gane, aby mogły utrzymać więcej tlenu. Osoby praktykuj±ce pranajamę s± w stanie usprawnić przemianę i absorpcję tlenu, a także poprawić cyrkulację krwi i funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Dzieje się to dzięki współpracy dwóch sił: rozci±gania i kompresji, które maj± miejsce w trakcie wykonywania specyficznych pozycji jogi, kiedy to rozci±gaj± się lub ¶ci±gaj± okre¶lone czę¶ci ciała. Wiele pozycji masuje układ limfatyczny i wspiera odprowadzanie limfy, pomagaj±c w eliminacji infekcji, bakterii i toksyn. Sposób wykonywania pozycji jest równie ważny, dopiero po doj¶ciu w nich do perfekcji możemy oczekiwać rezultatów: ¶wietnego zdrowia i spokoju wewnętrznego.
Według twórcy Bikram Yogi regularna praktyka okre¶lonych asan, w pomieszczeniu rozgrzanym do 105˚ Fahrenheita wzmacnia także system odporno¶ciowy, wyrównuje kręgosłup i czyni go bardziej elastycznym, zmniejsza bóle pleców, wzmacnia ko¶ci, nawilża stawy, rozci±ga i tonizuje mię¶nie. Ponadto reguluje poziom cholesterolu we krwi, pracę systemu wewn±trzwydzielniczego, wzmacnia serce i zwiększa pojemno¶ć płuc.
 
Hot yoga
 
Innowatorem Hot Yogi jest Bikram Choudhury – indyjski mistrz jogi, przy tym ¶piewak, urodzony w Kalkucie w 1946 roku. Dzi¶ jest już multimilionerem i mieszka w Los Angeles. Podobno naukę jogi rozpocz±ł w wieku 3 lat, w wieku 5 lat został uczniem Bishnu Ghosh (brata Paramahansa Yoganandy – autora słynnej ksi±żki „Autobiography of a Yogi”). Bikram praktykował jogę 4-6 godzin dziennie pod okiem swojego nauczyciela, był bardzo zdeterminowanym uczniem i to pomogło mu szybko zdobyć sławę. Jako nastolatek trzykrotnie zwyciężył w narodowych zawodach jogi (National India Yoga Championship). Niestety, w wieku 17 lat w trakcie podnoszenia ciężarów poważnie uszkodził kolano, europejscy lekarze mówili że już nigdy nie będzie chodził, ale on nie poddawał się. W rekonwalescencji pomógł mu nauczyciel jogi Bishnu Ghosh, w konsekwencji po sze¶ciu miesi±cach Bikram wrócił do sprawno¶ci.
Pod kierownictwem swojego guru, Bikram wymy¶lił serię 26 pozycji, które miały poprawić jego stan zdrowia, a że przynosiły efekty - jego popularno¶ć wzrastała. Otworzył wiele szkół jogi w Indiach, a w 1974 roku także Yoga College of India w Beverly Hills. Jego główna Szkoła w okolicy Hollywood ¶ci±gnęła wiele celebrytów i sportowców, Bikram Yogę zaczęli ćwiczyć słynni atleci, gwiazdy NBA (Kobe Bryant), tenisi¶ci (John McEnroe), piłkarze (David Bekham, Pele), piosenkarze: Lady Gaga, Madonna, Robbie Williams, aktorzy (George Clooney). Bikram twierdzi że udzielał też lekcji prezydentowi USA – Nixonowi i Indirze Gandhi.
Od 1990 roku prowadzi 9-tygodniowe kursy dla nauczycieli, po których otrzymuje się certyfikat upoważniaj±cy do nauczania Bikram Yogi. Na całym ¶wiecie istniej± tysi±ce szkół jogi ucz±cych wg jego metody. Jednak nie każda Hot Yoga jest Bikram Yog±, ten tytuł jest zarezerwowany wył±cznie dla szkół, których nauczyciele zdobyli certyfikaty Bikrama, a przy tym wymagane jest także ¶cisłe przestrzeganie metodyki nauczania i wyposażenia pomieszczenia. Ważna jest nie tylko odpowiednia temperatura, długo¶ć i kolejno¶ć wykonywanych pozycji, ale także sposób wyposażania wnętrz, rozmieszczenie luster na sali. Jeżeli kto¶ nie spełnia wszystkich wymagań, nie ma prawa nazywać swojej szkoły imieniem Bikrama. Choudhury wielokrotnie pozywał przed s±d nauczycieli jogi, którzy samowolnie nazywali swoje szkoły jego imieniem, lub kopiowali jego sekwencję 26 pozycji. Na jego stronie można przeczytać, że nikt nie może uczyć ani kopiować jego metody, dopóki nie zdobędzie certyfikatu i licencji nauczyciela Bikram Yogi, przy tym nikt oprócz niego nie może nadawać tych certyfikatów.
Kolejn± kontrowersja Bikram Yogi dotyczy współzawodnictwa, organizowania regionalnych i narodowych zawodów jogi. Podczas gdy inne style jogi, mówi± o tym że współzawodnictwo przeczy idei jedno¶ci i pokoju, Bikram głosi, że rywalizacja jest podstaw± wszystkich demokratycznych społeczno¶ci, i że bez współzawodniczenia nie ma demokracji. Rywalizacja dotyczy oczywi¶cie sprawno¶ci w asanch, bo przecież nie w medytacji czy ahimsie…
Bikram Choudhury jest bardzo kontrowersyjn± postaci± w ¶rodowisku jogowym, krytykowany jest za poci±g do materialnej rozpusty, kolekcjonowania luksusowych samochodów i zegarków, wartych miliony dolarów. Jednak to najwyraĽniej nie zniechęca rzeszy amerykańskich uczniów, którzy nieustannie napływaj± do jego szkół, także jego ksi±żki i filmy instruktażowe rozchodz± się w USA jak ¶wieże bułeczki.
 
Hot yoga
 
Bikram Yoga to bardzo intensywny wysiłek fizyczny, osobom z duż± nadwag± lub słab± kondycj± może sprawić na pocz±tku nieco trudno¶ci. Sam Birkam nazywa swoje szkoły „Torture Chambers” (Izbami Tortur). Na zajęcia trzeba się dobrze przygotować, nie je¶ć nic co najmniej dwie godziny przed zajęciami i wypić wcze¶niej dużo wody. Także po zajęciach trzeba uzupełnić płyny, żeby unikn±ć odwodnienia. Należy mieć swoj± matę i ręcznik, założyć lekkie ubranie. Mile widziane s± stroje k±pielowe i obcisłe topy… Bikram zaleca swoim uczniom rzucenie kawy i mocno przetworzonego jedzenia. Na swojej stronie przestrzega, że po pierwszych zajęciach możliwe jest uczucie zmęczenia, bezsenno¶ć sztywno¶ć, bóle mię¶ni i kręgosłupa, zawroty głowy, mdło¶ci, podrażnienia skóry, silny głód lub utrata apetytu. Wszystkie te objawy maj± ust±pić po kilku zajęciach. Mimo wszystko nie brzmi to zachęcaj±co…
Jego metoda nauczania jogi również wzbudza wiele kontrowersji. Specjali¶ci debatuj± nad tym czy praktyka jogi w temperaturze 37,8˚C jest bezpieczna dla zdrowia. Opinie s± podzielone. Z pewno¶ci± tego typu jogę odradza się kobietom w ci±ży, gdyż zbyt mocno podnosi temperaturę wewn±trz ciała, co może zaszkodzić dziecku.
I czy rzeczywi¶cie można wypocić wszystkie toksyny w trakcie Bikram Yogi? Trudno w to uwierzyć. Za oczyszczanie organizmu z toksyn odpowiada układ moczowy i wydalniczy, pozbywamy się toksyn głównie wraz z kałem i moczem. Natomiast funkcj± potu jest ochładzanie przegrzanego organizmu. Wypacamy głównie wodę, sole, tłuszcze i zwi±zki mineralne. Owszem, Bikram Yoga może mieć wpływ na oczyszczanie organizmu, ale raczej nie za spraw± siódmych potów, tylko dużej ilo¶ci wypijanej wody…
 
¬ródła:
 
 

 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft