Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Jaki styl Hatha Jogi wybrać?

  • pi±tek, 20 maja 2011
  • opracował: Majewska Anna
W Hatha jodze bardzo ważne s± ćwiczenia fizyczne, choć raczej włagodnej formie, pewnie dlatego jest tak popularna na Zachodzie. Zwykle jest to praca w asanach, w której istotny jest oddech i końcowa relaksacja. Czasami może być też poł±czona z medytacj±, lub ¶piewaniem hymnów. Można wyróżnić wiele stylów Hatha jogi, mniej lub bardziej dynamicznych, kład±cych nacisk na fizyczno¶ć lub duchowo¶ć. SprawdĽ, który styl najbardziej pasuje do twojego temperamentu i osobowo¶ci a także oczekiwań i możliwo¶ci. Jakikolwiek rodzaj jogi wybierzesz - pamiętaj, że joga jest jedna.

hatha yoga

Ashtanga Vinyasa Joga

To ¶wietny wybór dla osób, które lubi± intensywny trening i zależy im na smukłej umię¶nionej sylwetce. Joga dynamiczna jest wspaniała dla tych którzy potrzebuj± zastrzyku energii a jednocze¶nie oczyszczenia umysłu. Ten rodzaj jogi został spopularyzowany na Zachodzie przez K. Pattabhi Jois z Mysore (Indie).
W Ashtanga jodze ruch jest zsynchronizowany z oddechem, przy czym jest to oddech rozgrzewaj±cy ciało. Ten rodzaj jogi charakteryzuje się szybk± i płynn± zmian± pozycji – w większo¶ci asan trwa się przez pięć oddechów, po czym przechodzi się do następnej. Tu praktyka jest ważniejsza niż teoria. Często wybieraj± j± osoby sprawne fizycznie, które lubi± intensywne ćwiczenia, jak aerobik, jednak te dwie aktywno¶ci bardzo się różni±: w Ashtanga jodze ważne jest kontrolowanie i zamknięcia energii (bandy) a także koncentrowanie wzroku na okre¶lonych punktach (drishti) co upodabnia j± do medytacji. Ashtanga Vinyasa Joga dodaje ciału giętko¶ci i wigoru, poprawia nastrój i przeciwdziała bólom pleców, jednakże nie jest najlepszym wyborem dla osób maj±cych problemy z kolanami.

 hatha yoga

Joga Iyengara

To doskonały wybór dla osób pocz±tkuj±cych oraz maj±cych problemy zdrowotne – zwłaszcza urazy kręgosłupa. Nazwa pochodzi od nazwiska słynnego indyjskiego nauczyciela z Puny – B.K.S. Iyengara. Według niego ciało ma swoj± inteligencję a poprzez ćwiczenia fizyczne można rozwijać pełnię ¶wiadomo¶ci.
Jest to metoda dosyć statyczna, charakteryzuje j±: długie trwanie w pozycjach i skupienie się na detalach. Niezwykła istotna jest precyzja wykonania pozycji, w celu uzyskania wła¶ciwego ułożenia ciała stosuje się liczne pomoce: krzesła, wałki, pianki, koce, paski itp. Dzięki ich użyciu, ten rodzaj jogi jest odpowiedni także dla osób mniej sprawnych, mniej rozci±gniętych czy też z uszkodzeniami ciała. To także ¶wietna rehabilitacja kręgosłupa.
Mniej istotny jest tutaj oddech, pracę z oddechem wprowadza się zwykle na zajęciach dla bardziej zaawansowanych, wraz z głębszym zrozumieniem pozycji. Niektórzy nauczyciele wprowadzaj± krótk± medytacj± i ¶piewanie hymnów, jednakże ten rodzaj jogi skupiony jest głównie na precyzyjnym ułożeniu ciała – aspektach fizycznych.
 

Satyananda Joga

To joga odpowiednia dla osób, którym zależy na wszechstronnym rozwoju, zarówno fizycznym, intelektualnym jak i duchowym. W trakcie zajęć praktykowane s± asany, głęboka relaksacja, medytacja, techniki oddychania oraz oczyszczania wewnętrznego. Bardzo istotna jest praca nad przepływem energii szczę¶cia oraz stymulacja rozwoju ¶wiadomo¶ci własnego Ja. Jest więc to ¶wietny wybór dla osób, które poci±gaj± duchowe i filozoficzne aspekty jogi.
Główna placówka Satyananda Jogi mie¶ci się w Biharze (Płn. Indie) uzyskała ona akredytację rz±dow± i działa jako uniwersytet jogi. Główni przedstawiciele tej szkoły to: Swami Satyananda i Swami Naranjan. Pierwszy z nich – założyciel wspólnoty - po wielu aktywnych latach kiedy to zakładał szkoły jogi w więzieniach, szkołach i szpitalach – wybrał życie w odosobnieniu.

 hatha yoga

Kundalini Joga

Idealna dla tych, którzy poszukuj± „wyższych stanów ¶wiadomo¶ci”, zainteresowanych duchow± stron± jogi, samopoznaniem. Kundalini to energia u¶piona w każdym z nas, joga służy temu aby j± obudzić, spotkać się z własnym Ja w czystej postaci. Joga Kundalini to przede wszystkim medytacja, wzbogacona o mudrę, mantry lub hymny. Ale także indywidualne serie ćwiczeń do codziennego wykonywania w domu. Ich celem może być poprawa zdrowia lub przygotowanie do głębszej medytacji. Istotne jest głębokie oddychanie w asanach albo „Oddychanie Brzucha” (oddychanie ognia).
Guru Kundalini Jogi jest Sikh Yogi Bhajan, który mimo tego że pochodzi z Indii – mieszka i naucza w Nowym Meksyku. Centra Kundalini Jogi można spotkać niemal na całym ¶wiecie.
 

Viniyoga

To joga dla tych, którzy ceni± sobie indywidualne podej¶cie do ucznia. Nauczyciel ocenia stan w jakim uczeń się znajduje zarówno pod względem fizycznym, umysłowym jak i emocjonalnym a następnie proponuje odpowiednie ćwiczenia do własnej praktyki. Ten rodzaj współpracy nauczyciela z uczniem ¶wietnie sprawdza się w przypadku terapii jog±, gdzie niezwykle istotne s± indywidualne wskazówki i wykonywanie pozycji zgodnie z rytmem oddychania. Osobista konsultacja umożliwia także skupienie się na rozmaitych ćwiczeniach „duchowych” i medytacji. Viniyoga może wi±zać się także z ¶piewaniem wedyjskich hymnów czy gr± na instrumencie muzycznym.
Viniyoga została rozwinięta przez nieżyj±cego już mistrza jogi – Shri T. Krishnamacharya, u którego uczyli się m.in. B.K.S. Iyengar i K. Pattabhi Jois, wykorzystali nabyt± wiedzę i umiejętno¶ci i przysposobili je do własnych stylów. Krishnamacharya wielokrotnie w trakcie swojego życia zmieniał podej¶cie do praktyki i nauczania jogi, nieustannie ewoluowało –pod koniec życia wybrał łagodniejsze podej¶cie.

 hatha yoga

Bikram Joga

Bikram Joga nazywana jest również „gor±c± jog±” gdyż praktykuje się j± w pomieszczeniu rozgrzanym do temperatury 36-42 ˚C – jeżeli dodamy do tego dynamiczn± praktykę asan – siódme poty gwarantowane! A co za tym idzie: można łatwo pozbyć się toksyn i intensywniej rozci±gn±ć ciało. Bikram joga jest jak sauna, niektórzy czuj± się po niej ¶wietnie, na innych działa osłabiaj±co, w niektórych chorobach może niekorzystnie wpłyn±ć na zdrowie. To ¶wietny pomysł dla tych którzy lubi± wyzwania i intensywn± praktykę, raczej nie polecamy jej osobom które poszukuj± na zajęciach jogi: kontemplacji i medytacji.
Ten styl jogi został wynaleziony przez Bikram Choundry rezyduj±cego w Los Angeles. Zwykle praktyka opiera się na serii dwóch ćwiczeń oddechowych i 24 pozycjach. Podobnie jak w jodze Ashtanga Vinyasa każda pozycja przygotowuje do kolejnej, nie używa się żadnych pomocy. Charakterystyczny jest brak pozycji odwróconych, także niewiele jest ćwiczeń wzmacniaj±cych górn± czę¶ć ciała.
 hatha yoga

Sivananda Joga

Z pewno¶ci± spodoba się osobom którym zależy na praktyce fizycznej i duchowej. Asany poprzedzone s± ¶piewaniem hymnów, ćwiczeniami oddechowymi. Na każdych zajęciach wykonuje się te same 12 pozycji, aby stymulować poszczególne czakry a kończy się relaksacj±.
¦wietnie nadaje się dla osób pocz±tkuj±cych, gdyż mog± w miarę szybko i sprawnie opanować podstawowe pozycje i je zrozumieć, wyj±tkiem może być stanie na głowie. Pocz±tkuj±cy mog± sami odmierzać tempo i czas trwania w pozycjach przy czym mniej istotna jest dokładno¶ć ruchów.
Joga Sivananda została założona przez nieżyj±cego już Swami Vishnu Devananda, który był uczniem Swami Sivananda. Istnieje wiele o¶rodków Sivanandy na ¶wiecie, głównie na Zachodzie.
 
Czy już wiesz który styl jogi jest dla Ciebie odpowiedni? Życzę miłej praktyki.
 
Opracowanie: Anna Majewska, Ľródło: Księga Jogi. Kompletny przewodnik po pozycjach jogi, Christina Brown, Elipsa
 
 

 

Zapraszamy na konwencje z udziałem znanych i cenionych na całym ¶wiecie nauczycieli jogi:

 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft