Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Mówi± na mnie "ciocia Joga" - wywiad z Ewelin± Godlewsk±, Anna Jędruch

  • czwartek, 25 sierpnia 2016
  • autor: Anna Jędruch
Ewelina Godlewska to dyplomowana nauczycielka jogi metod± Iyengar'a ze stopniem introductory II. Z wykształcenia psycholog i instruktor rekreacji ruchowej o specjalno¶ci ćwiczenia psychofizyczne w oparciu o system hatha jogi. Jogę praktykuje od blisko 10 lat, w tym czasie brała udział w wielu kursach i warsztatach prowadzonych przez wybitnych nauczycieli z Polski i zagranicy. Nam opowiada, czym jest dla niej joga, jak znalazła do niej drogę i o swojej współpracy z Joga-Joga.TV
Jakie były Twoje pocz±tki z jog± i czy od razu się z ni± zaprzyjaĽniła¶?
ZaprzyjaĽniła to mało powiedziane - raczej zakochała! Od dziecka lubiłam aktywno¶ć fizyczn± i odk±d pamiętam taniec był moj± wielk± pasj±. Tańczyłam amatorsko, ale dawało mi to dużo rado¶ci i pozwalało wyrażać emocje. Występy na scenie sprawiały, że mogłam przez chwilę poczuć się zupełnie wyj±tkowo. Kiedy trafiłam przypadkiem na jogę w jakiej¶ zagranicznej stacji telewizyjnej, urzekło mnie to, że piękni, smukli ludzie, o bardzo radosnych twarzach, robi± ze swoim ciałem takie cuda! Wiem, wiem... mało to ambitne, ale wtedy to było dla mnie co¶ niezwykłego. Ta lekko¶ć, zwinno¶ć, rado¶ć, u¶miech, były czym¶, co mnie przekonało - ciało jakby tańczyło, ale czułam, że za tym ruchem idzie co¶ więcej. Zawsze po godzinie takich zajęć czułam satysfakcje i błogo¶ć. Byłam wtedy w klasie maturalnej, mieszkałam z rodzicami w Węgorzewie na Mazurach i niestety ten program w telewizji był jedyn± opcj± praktyki jogi. Jednak obiecałam sobie, że jak przyjadę do Warszawy na studia, to pójdę do jakiej¶ profesjonalnej szkoły jogi. Zbierałam się rok! Ale trafiłam po skrzydła Marka Migały... no i się zaczęło :)
Czym jest dla Ciebie joga?
W tej chwili wizytówk±. Mówi± na mnie „Ciocia Joga" :) Wcze¶niej była wielk± pasj±, wyzwaniem, form± terapii, ¶cieżk± rozwoju, przyjaciółk± i sposobem na pokochanie siebie. Lekcj± pokory, kursem cierpliwo¶ci, ale też potężn± dawk± siły. Z czasem stała się sposobem na życie i pracę.
Czy medytujesz, praktykujesz pranajamę?
Tak, ale szczerze mówi±c, my¶lę, że dopiero dojrzewam, by odkryć prawdziwe piękno medytacji i pranajamy.
Powiedziała¶, że stawiasz sobie za cel „odczarowanie i rozkochanie Polaków w jodze”. Czy masz na to jakie¶ sposoby? 
Odk±d zaczęłam uczyć jogi „zawodowo", to czułam, że mam jak±¶ misję. Pocz±tki bycia nauczycielem s± trudne, poza tym ja byłam bardzo młoda i to sprawiało, że nie do końca wzbudzałam zaufanie. Do tego sama joga... jeszcze dziesięć lat temu zdawała się być zajęciem dla „dziwaków". Miałam to szczę¶cie, że trafiłam na swojej drodze na bardzo m±drych nauczycieli - więc bior±c z nich przykład i ja miałam szanse takim się stać. Znaj±c „zasady bycia prawdziwym joginem" oczywi¶cie bardzo chciałam postępować według nich. Wci±ż jednak czułam, że to nie to. Miałam wyrzuty sumienia kiedy nie byłam „dobrym przykładem", stresowałam się, że zrobię co¶ nie tak. Przyszedł jednak moment, kiedy chc±c nie chc±c, wyszłam spod skrzydeł moich nauczycieli … przerażona! Co teraz? - Wzięłam głęboki wdech i pomy¶lałam - Teraz JA! Uznałam, że będę po prostu sob±, spontaniczn±, szalon±, niepoprawn±, wesoł±, smutn± ale SOBˇ! By pokazać ludziom moje oblicze jogi. Że joga to nie sekta, że zajęcia jogi nie polegaj± na leżeniu, ewentualnie siedzeniu i „mruczeniu" a „normalna joginka" jest ¶wiadom±, siln± i spełnion± kobiet±. My¶lę, że to był klucz - spójno¶ć, zgodno¶ć, szczero¶ć, rado¶ć, zdrowie, lekko¶ć. Wtedy posypały się różne projekty, eventy, na których ja byłam...jog± ;) W końcu powstała też ksi±żka: Po pierwsze joga (autorstwa mojego i Pauliny Holtz), która jest dokładnie taka: nowoczesna, kolorowa, zachęcaj±ca, lekka, choć jednocze¶nie bogata merytorycznie - pokazuj±ca, że joga jest dla wszystkich i że jest "fajna".
Czy zdarza się, że na swoich zajęciach ocierasz się także o ten filozoficzny wymiar jogi, czy joga jest traktowana tylko i wył±cznie jako gimnastyka?
Przekazuję swoim uczniom podstawy filozofii, bardziej na zasadzie „przemycania informacji". Do¶wiadczenie nauczyło mnie, że przy takich otwartych grupach zbytnie „filozofowanie" może odstraszać. Poza tym czuje się bardziej trenerem niż mentorem duchowym. Jednocze¶nie staram się budować zaufanie ludzi do mnie i do samych siebie, dawać wsparcie, poczucie bezpieczeństwa, a także szansę na rozwój i wiarę w lepsze bycie.
 Promujesz jogę w ramach Reebok University oraz Fitness University. Czy hasło joga spotyka się z pozytywnym skojarzeniem w¶ród „fitnessowców”? Czy często jest wykorzystywana do treningów i przemycana do klubów fitness i czy uważasz, że to dobra droga?
To jest moja droga - ta misja, o której wspominałam. Chcę dotrzeć do ludzi, budz±c ich ciało. Pokazać, że joga może im tylko pomóc i że „cokolwiek robisz, joga pozwoli Ci robić to lepiej". Skojarzenia były różne: od joga - dzieło szatana, przez joga - nuda, po joga - strata czasu. Dzi¶ na zajęciach w klubie fitness mam grupę zawsze ponad limit, ludzie rezerwuj± miejsca na kolejne zajęcia, a w ostatnim czasie do jogi namówiłam nawet crossfiterów.
Z końcem czerwca ruszył serwis joga-joga.tv, dzięki któremu można skorzystać z Twoich zajęć online. Jaki rodzaj zajęć prowadzisz i jakie s± ich korzy¶ci?
Prowadzę lekcje: joga na wyszczuplenie, joga w biurze i lekcje tematyczne. Mam już pierwsze sygnały o tym, że „super były te ćwiczenia na mię¶nie brzucha". Joga w biurze to krótkie sety łatwych do powtórzenia pozycji, które może wykonać każdy „korpoludek" w koszuli i pod krawatem...choć najlepiej go zdj±ć.
Ewelina Godlewska
W jaki sposób joga wspiera proces odchudzania?
Oprócz swoistego wzmacniania, budowania mię¶ni i wysmuklania ciała, zbawiennie wpływa na układ trawienny, hormonalny, dotlenienie i ukrwienie organizmu - co ma ogromne znaczenie w procesie odchudzania i utrzymania proporcjonalnej sylwetki i zdrowego organizmu.
Serwis joga-joga.tv zawiera filmiki instruktażowe o różnym stopniu trudno¶ci. Czy poleciłaby¶ także praktykę z takim „wirtualnym” nauczycielem osobie, która stawia pierwsze kroki na macie? 
Tak, ale zawsze jest dobrze, kiedy profesjonalny nauczyciel rzuci okiem szczególnie na pocz±tkuj±cego. Joga dociera do coraz mniejszych miejscowo¶ci i zajęcia na żywo s± bardziej dostępne, ale jednak nie wszędzie, więc lekcje online zdaj± się być jedynym rozwi±zaniem. Naszym trudnym zadaniem jest zrobić lekcję tak, by wskazówki były czytelne i jasne a cało¶ć oprócz rado¶ci z praktyki dawała również poczucie bezpieczeństwa.
Od czego zaczynasz dzień?
Od ¶niadania - konkretnie owsianki, która daje mi siłę na kolejne godziny na macie. Aaaa… i jeszcze od przytulasków z moim kochanym pieseczkiem ;) Wiem, powinnam powiedzieć, że od powitań słońca o 5 rano... (¶miech)
Ewelina Godlewska
Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu?
Długo my¶lałam co jest „naj” i doszłam do wniosku, że szczero¶ć. Szczero¶ć wobec siebie i innych. Uważam, że jest ona kluczem do szczę¶liwego, dobrego i zdrowego życia. Szczero¶ć wobec siebie to dokonywanie wyborów zgodnych z własnymi przekonaniami i potrzebami, to kroczenie drog± pasji, w miło¶ci do swojego życia, bez żalu, frustracji, zawi¶ci. Szczero¶ć wobec innych to szansa na budowanie zdrowych relacji opartych na lojalno¶ci i zaufaniu - na spokojne sumienie, czyst± rado¶ć, spontaniczno¶ć i wolno¶ć.
Joga Joga TVDOŁˇCZ DO JOGA-JOGA.TV 
Ćwicz jogę, tam gdzie lubisz. Zajęcia online to Ľródło codziennych ćwiczeń jogi. Wybieraj spo¶ród 10 rodzajów zajęć m.in. joga kręgosłupa, joga wyszczuplaj±ca, joga w biurze, pierwsze kroki.
 
 Zobacz, jak to działa! Zarejestruj się i wykorzystaj darmowy 48-godzinny okres próbny. Po jego zakończeniu możesz wykupić abonament lub po prostu zrezygnować. Więcej na www.joga-joga.tv
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Jesienne Ekocuda nadchodz±!

Naturalne kosmetyki polskich i zagranicznych producentów, warsztaty, wykłady, a przede wszystkim możliwo¶ć spotkania miło¶ników eco pod jednym dachem – to wyróżniki Ekocudów – targów kosmetyków naturalnych, które w dniach 25 - 26 listopada odbęd± się w Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy w ...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

Eckhart Tolle – sylwetka człowieka, i jego „Potęga teraĽniejszo¶ci”

Z przekazem Eckharta Tolle spotkałam się około 5 lat temu. Absolutnie nic z tego przekazu nie rozumiej±c. Wpadła wtedy w moje ręce ksi±żka "Potęga teraĽniejszo¶ci", która brzmiała jak nie do końca sprecyzowany bełkot. Czytałam i z typowym dla współczesnego człowieka ignoranctwem dla wszystkiego czeg...

Nowe trendy w jodze

To, że joga jest trendy nie ulega w±tpliwo¶ci. Ale moda na jogę zaszła już tak daleko, że zaczęto tworzyć jej bardzo oryginalne, czasem nie do końca z filozofi± jogi zwi±zane odmiany. Ostatnie hity to joga nago, joga z piwem, joga z psem, czy joga pod wod±. Skusiliby¶cie się na któr±¶ z takich lekcj...

Dlaczego jogin miałby zastanowić się zanim wypije kawę?

Otóż picie jednej/ dwóch filiżanek kawy dziennie nie będzie miało większego wpływu na organizm, ale nadużycie już tak. Kawa stanowi sztuczny stymulator, tzn. wtedy kiedy nasz organizm mówi stop - muszę odpocz±ć to po wypiciu kawy może jednak działać dalej. Niejako oszukuję w ten sposób swój organizm...

Kuchnia Pięciu Przemian - Zima

Zima zbliża się wielkimi krokami, w niektórych regionach kraju mieli¶my już nawet przyjemno¶ć ogl±dać ¶nieg. Zaczyna się okres wieczorów poprzeplatanych krótkimi godzinami szarego ¶wiatła. Jak sobie radzić, żeby nie zapa¶ć się w ciemn±, zimow± noc?...

Spaghetti z dyni z różnymi sosami - Pycha!

Dynia makaronowa potrafi zaskoczyć. Najpierw trzeba j± znaleĽć na bazarze. Jest podłużna, kształtem przypomina piłkę do rugby. Na jej skórce maluj± się zielono-żółte abstrakcyjne wzory. Gdy j± przekroimy, ma delikatny, arbuzowy aromat....

Joga kundalini – przebudzenie i opanowanie energii

Mnogo¶ć zajęć, które okre¶lane s± jako różne rodzaje jogi, może już przyprawić o zawrót głowy. W¶ród nich pojawia się kundalini. Samo słowo brzmi magicznie, a jogę kundalini otacza aura tajemnicy. Jest to jednak, wg jej zwolenników i adeptów, esencja jogi, emanacja życiowej energii, która przepływa ...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Listopada 2017
Następne
PW¦CPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft