Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Jak działa joga? O zwi±zku między asanami a yama – przestrzeganiem zasad moralnych. Anna Schmidt.

  • niedziela, 11 grudnia 2011
  • autor: Anna Schmidt
Kiedy mówimy o jodze, mamy najczę¶ciej na my¶li asany, czyli ćwiczenia fizyczne. Większo¶ć prowadzonych dzisiaj zajęć jogi koncentruje się też na tym wła¶nie aspekcie. Joga na zachodzie rozpowszechniła się głównie w formie gimnastyki, która łagodzi bóle pleców i wycisza umysł. Ale czy odpowiednie wykonywanie asan wystarczy nam do osi±gnięcia szczę¶cia, którego wszyscy tak usilnie poszukujemy?
Nie powinni¶my zapominać, że asany to tylko niewielka czę¶ć tradycji jogi. Jedna z najważniejszych ksi±żek o jodzeJoga Sutry napisana na pocz±tku pierwszego tysi±clecia przez Mistrza Patanjaliego, opisuje tak zwane osiem członów jogi, z których pierwszy to YAMA – przestrzeganie podstawowych zasad moralnych, drugi to NIYAMA – przestrzeganie podstawowych założeń indywidualnej samodyscypliny, człon trzeci to ASANA – praktykowanie pozycji jogi, czwarty to PRANAYAMA – czyli kontrola oddechu, pi±ty to PRATYAHARA – pow¶ci±gniecie zmysłów, szósty: DHARANA – koncentracja, siódmy: DHYANA – medytacja ósmy ostatni to SAMADHI – stan nad¶wiadomo¶ci.
 Tak więc asany stanowi± zaledwie jedn± ósm± całego systemu! Na pierwszym miejscu natomiast Mistrz Patanjali wymienia Yama – przestrzeganie podstawowych zasad moralnych – i na pewno nie robi tego bez powodu.
Jaki jest więc zwi±zek między moralno¶ci± a asanami, co ma jedno do drugiego i dlaczego moralno¶ć powinna być podstaw± naszej praktyki?
Tutaj z pomoc± przychodzi nam kolejne centralne pojęcie w jodze – pojęcie karmy, czyli zasady przyczyny i skutku. Karma to prawo uniwersalne, obowi±zuj±ce zawsze i wszędzie, tak jak grawitacja. To owiane mitami pojęcie mówi po prostu, że wszystkie zjawiska maj± swoj± przyczynę i skutek. Nie ma tu żadnego czary mary.
Współczesna nauka również opiera się na tej zasadzie i dlatego wydaje się miliony złotych na badanie przyczyn chorób, czy też na badanie skutków działania różnych substancji. Wierzymy, że je¶li zidentyfikujemy przyczynę, będziemy mogli kontrolować skutek. Jednak odnoszę wrażenie, że współczesna nauka nie jest w swoim my¶leniu konsekwentna i twierdzi, że pewne zjawiska s± przypadkowe.
Co ciekawe, na te najistotniejsze dla nas pytania, nauka odpowiedzieć nie potrafi.
Dlaczego to wła¶nie mnie spotkało nieszczę¶cie?
Dlaczego urodziłem się w tym wła¶nie kraju, w tej wła¶nie rodzinie?
Na tego typu pytania nauka odpowie najczę¶ciej: przypadek. Czy naprawdę wierzymy, że cokolwiek może dziać się przez przypadek? Że nasza twarz i ciało s± tylko przypadkowym zbitkiem atomów powstałych w wyniku Wielkiego Wybuchu?
Czy naprawdę jeste¶cie w stanie w to uwierzyć?
Prawo karmy mówi, że wszystko ma swoj± przyczynę. Przyczyna i skutek musz± być do siebie podobne. Je¶li zasiejemy ziarna pomidora, to nie oczekujemy, że wyrosn± z nich gruszki. Tak samo przyczyn± dobrych rzeczy, które nas spotykaj±, musi być sadzenie dobrych nasion karmicznych. Nasiona karmiczne sadzimy poprzez swoje czyny, my¶li i słowa. Dobre czyny przynosz± dobre rezultaty, dzięki czemu do¶wiadczamy w życiu przyjemnych rzeczy. Jakie czyny, my¶li i słowa s± dobre, a jakie złe?
Każdy może spróbować sam odpowiedzieć na to pytanie, jednak starożytni mistrzowie ze wschodu s± co do tego zgodni: wszystko, co rani inne istoty jest złe, wszystko, co pomaga innym jest dobre.
Tak więc przyczyn± każdej jednej rzeczy, która nas w życiu spotyka jest to, jak w przeszło¶ci traktowali¶my innych. I je¶li dobrze się czujemy po ćwiczeniu asan, to dzieje się tak tylko dlatego, że w przeszło¶ci zrobili¶my co¶ dobrego dla innej istoty.
Dlatego tak ważne jest przestrzeganie Yama – zasad moralnych, z których pierwsza to niekrzywdzenie innych istot. To, jak intensywnie i prawidłowo ćwiczymy nie ma nic wspólnego z tym, że po asanach czujemy się dobrze. Gdyby prawidłowe i intensywne wykonywanie asan było przyczyn± dobrego samopoczucia, to zawsze wszyscy po takich ćwiczeniach czuliby się dobrze.
A przecież zdarza się i podejrzewam, że każdemu, kto ćwiczy długo, zdarzyło się nie raz, że po z zajęciach wychodzimy czuj±c się gorzej niż wcze¶niej, z nadci±gniętym mię¶niem, nadwyrężonym kręgosłupem, albo nawet rozbit± głow±!
Czy przyczyn± tego, jest to, że nieprawidłowo ćwiczyli¶my?
Je¶li tak, to dlaczego nieprawidłowo wykonali¶my akurat tę asanę, dlaczego ręka po¶lizgnęła nam się akurat w tym momencie? Przypadek? O tym już mówili¶my. Przyczyna i skutek musz± być zawsze możliwe do odtworzenia, w przeciwnym wypadku nie s± ze sob± powi±zane.
Je¶li będziemy krzywdzić innych, to żadna asana nam nie pomoże.
Dlatego fundamentem o¶mioczłonowej jogi jest moralne zachowanie wobec innych. Je¶li chcemy czuć się dobrze, to troszczmy się o innych ludzi, je¶li chcemy być szczę¶liwi, to dawajmy szczę¶cie innym. Wtedy nasz umysł zawsze będzie spokojny i radosny, a nasze ciało silne i zdrowe.
Dlatego jednym z celów jogi, jest otworzenie swojego serca na innych, działanie na rzecz innych ludzi.
My¶lę, że każdy z nas w głębi serca czuje, że to najwła¶ciwsza rzecz, jak± można w życiu robić. W ten sposób możemy stworzyć szczę¶cie nie tylko dla siebie, ale i dla innych i zmienić ¶wiat na lepszy.
My¶lę, że bardzo ważne jest, aby ten aspekt jogi zyskał ważniejsze miejsce w naszej codziennej praktyce. Często bardzo koncentrujemy się na technice, na prawidłowym wykonaniu asan, zapominaj±c o tym, co jest tak naprawdę ważne.
 Anna Schmidt
Anna Schmidt
Ania Schmidt jest nauczycielk± jogi i medytacji, prowadzi zajęcia w Sopocie. Jej głównymi nauczycielami jogi s± John Bentham i Liyang Xia, mieszkaj±cy obecnie w Oslo. Ukończyła szkolenie nauczycielskie jogi prowadzone przez Alison West w Nowym Jorku. Praktykuje głównie Vinyasa i Ashtangę jogę, a także Buddyzm tybetański. Jej głównymi nauczycielami Buddyzmu s± Geshe Michael Roach oraz Lama Christi McNally. Ania jest współzałożycielk± szkoły jogi „Lataj±cy Jogin” w Sopocie.
www.latajacyjogin.pl
 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft