Kiedy moje barki będą w pełni elastyczne a klatka piersiowa otwarta?
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Kiedy moje barki będą w pełni elastyczne a klatka piersiowa otwarta?

czwartek, 8 lutego 2018

Izabela Gorączko

Otwarta klatka piersiowa to podstawa! Do tego dążymy zawsze na samym początku rozpoczynając wprowadzanie w świat jogi początkującego jogina. Dlaczego? Dlatego, że otwarta klatka piersiowa to prostsza postawa całego ciała, nie opadające do przodu barki, możliwość nabrania solidnego oddechu oraz zdecydowanie większe poczucie pewności siebie. Tym samym to możliwość poczucia się świetnie już na samym początku praktyki jogi.

Chociaż bardzo często jest tak, że efekty pracy nad otwieraniem klatki piersiowej można poczuć bardzo szybko to nad trwałymi rezultatami trzeba niestety popracować nieco dłużej. Winę za to ponoszą nasze przyzwyczajenia z dzieciństwa (chociaż mama mówiła - "Nie garb się!"), niewygodne szkolne ławki, potem niejednokrotnie ośmiogodzinny tryb pracy głównie przy biurku przy zamkniętej postawie ciała. Nieświadomie pracujemy na te efekty latami, więc odwrócenie tego procesu również nie nastąpi jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Grunt to być ze sobą szczerym i mieć mocne postanowienie poprawy. ;)

Zamknięty obszar klatki piersiowej oraz opadające barki to efekty nie tylko fizycznego "zaniedbania". Na ten rejon ciała bardzo duży wpływ mają emocje. Silny psychicznie i szczęśliwy człowiek cechuje się postawą pewną oraz wyprostowaną. Natomiast w sytuacji kiedy nie do końca nasze myśli, uczucia i czyny współgrają ze sobą odzwierciedla to również nasza postawa ciała - klatka piersiowa zamyka się, barki opadają, broda jest nisko zawieszona. Ciało, emocje i umysł są ze sobą powiązane oraz wzajemnie na siebie oddziałują, dlatego warto zastanowić się jaka jest prawdziwa przyczyna odchyleń od normy w tej części ciała.

Spięte barki są zazwyczaj konsekwencją prowadzenia stresującego trybu życia, angażowania się ponad swoje siły i możliwości oraz chęć posiadania nad wszystkim kontroli. Stres przejmuje sterowanie nad ciałem i uaktywnia się tryb asekuracyjny - permanentnego przygotowania do "ataku".

Patrząc z innego punktu widzenia otwarta klatka piersiowa oraz elastyczne barki to absolutne "must have" jeśli chodzi o wygięcia do tyłu takie jak: Ushtrasana, Urdhva Danurasana, Vrścikasana. Mamy zatem podwójną motywację: lepsze samopoczucie oraz zaawansowane wygięcia do tyłu!

Na początek polecam jednak proste ćwiczenia rozciągające z użyciem paska do jogi, albo nawet zwykłego paska do spodni, które może wykonać absolutnie każdy. Te ćwiczenia sprawią, że od razu zyskasz więcej energii, poczujesz się świeżo i prosto. Zyskasz więcej wewnętrznej przestrzeni w rejonie klatki piersiowej a barki rozluźnią się.

Przygotuj zatem pasek do jogi, albo zwykły pasek do spodni i usiądź w wygodnej dla siebie pozycji, tak żebyś bez wysiłku mógł utrzymać proste plecy i wydłużony kręgosłup. Jeśli jest taka potrzeba usiądź wyżej na złożonym w kostkę kocu lub poduszce do medytacji.

1. Chwyć pasek szeroko przed sobą utrzymując proste ręce i plecy oraz z łagodnym wdechem podnieś ręce nad głowę. Z wydechem przenieś ręce do tyłu, trzymając je cały czas wyprostowane. Powtórz ćwiczenie pięć razy.

2. Nadal trzymaj szeroko pasek z wyciągniętymi przed siebie rękoma. Na wdechu podnieś ręce nad głowę, natomiast z wydechem (trzymając w dalszym ciągu obie ręce proste) opuść lewą rękę za plecy a prawą wyciągnij wysoko do góry. Zostań tak przez kilka oddechów, po czym powtórz ćwiczenie na drugą stronę.

3. Teraz chwyć pasek wąsko przed sobą i na wdechu podnieś ręce, aż się wyprostują. Z wydechem ugnij łokcie i przenieś ręce za głowę, ściągając łokcie delikatnie do dołu oraz do tyłu. Powtórz ćwiczenie przynajmniej pięć razy.

Jedną z łatwiejszych pozycji jogi, która świetnie będzie rozluźniała cały rejon barków to Gomukhasana.

Z trudniejszych pozycji możesz spróbować Kobrę, Świerszcza z dłońmi zaplecionymi za plecami lub psa na przedramionach.

A że apetyt rośnie w miarę jedzenia to kiedy ciało będzie odpowiednio wzmocnione a barki elastyczne możesz spróbować Ushtrasany, Urdhva Danurasany, Vrścikasany.

Jeśli problem spiętych barków oraz zamkniętej przez to klatki piersiowej dotyczy ciebie wykonuj te proste ćwiczenia z paskiem oraz Gomukhasanę regularnie - nie tylko codziennie, ale kilka razy dziennie. Jeśli pracujesz przy biurku pochylony przed komputerem, wykonuj je nawet co godzinę. Te kilka ćwiczeń regularnie powtarzanych przyniesie ulgę napiętym barkom, uwalniając też napięcia z szyi i głowy. Otwarte barki to otwarta klatka piersiowa i pełniejszy oddech.

Wykonuj to ćwiczenie także po przebudzeniu i przed snem. Pamiętaj, aby kiedy napinasz ramiona, jednocześnie rozluźniać barki. W tym celu świadomie używaj naturalnego wydechu.

Powodzenia!



Wyszukiwarka Szkół Jogi

JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
Polecamy
ABC Jogi
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Partnerzy Portalu
Bądź w kontakcie