Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?
Dołącz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

  • środa, 22 listopada 2017
  • autor: Wrzosek Magdalena
Na to i wiele innych pytań odpowiadają Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzjaści ajurwedy i technik medytacyjnych.
M.W.: Ludzie często szukają na siłę szczęścia, myląc je z adrenaliną, szybką akcją, pracą. Czym tak naprawdę według Was jest szczęście?
Maciej Szaciłło: Przede wszystkim my - ludzie, najczęściej poszukujemy szczęścia na zewnątrz. Wydaje nam się, że gdy zdobędziemy świetną posadę, zaczniemy dużo zarabiać, poznamy idealnego partnera, to będziemy szczęśliwi. I rzeczywiście na moment jesteśmy szczęśliwi, ale już po chwili potrzebujemy nowych wrażeń, „nowych szczytów”. Bliska nam filozofia wschodu mówi, że szczęście możemy odnaleźć tylko tu i teraz. Tylko w chwili obecnej. Wszystkie plany i oczekiwania są tylko naszą projekcją na temat szczęścia. Co więcej szczęście może nam dać tylko równowaga między tym co w środku, a tym co na zewnątrz. Równowaga między naszym życiem wewnętrznym, umiejętność nazywania i radzenia sobie z trudnymi emocjami, a tym co zewnętrzne - praca, nasze relacje. Jeśli osiągamy sukcesy zawodowe, ale nie mamy ukonstytuowanego poczucia własnej wartości to jedna, nawet niewielka porażka „zburzy tę misternie budowaną, fasadową konstrukcję”. Sprawi, że będziemy nieszczęśliwi. 
M.W.: Prowadzicie bloga medytujemy.pl. Co Wam daje medytacja?
K.S.: 7 lat temu w trakcie mojego pierwszego warsztatu medytacji i technik oddechowych, poczułam szczęście. To, które zlokalizowane jest w samym środku. Wiem, że zabrzmię trochę jak „szalona”, ale miałam wrażenie, że wróciłam do domu. Do domu, do którego już zawsze chce się wracać. Od tamtego momentu medytacja na stałe zagościła w moim życiu. Pomogła mi poradzić sobie z nałogami (m.in. alkoholem). Pomogła mi odnaleźć sporo uwarunkowań emocjonalnych, które przez lata nie pozwalały mi schudnąć. Pomaga mi do dziś robić „krok do tyłu” w chwili gdy pojawiają się emocje. Odpowiadać, a nie reagować. Akceptować siebie ze wszystkimi słabościami i „wadami”. W końcu pomaga mi stworzyć szczęśliwy, partnerski związek z Maćkiem. Dzięki niej lepiej radzę sobie ze stresem. Jestem bardziej uważna i efektywna w pracy. Poprawiła mi się koncentracja. Słowem - warto jest medytować (śmiech). 
 
M.W.: Czy medytacja pomaga w odnalezieniu wewnętrznego szczęścia, spokoju? Czy poprzez medytację jesteśmy w stanie zbliżyć się do samego siebie, a tym samym zaakceptować siebie?
M.S.: Tak, tak i jeszcze raz tak. Wielu osobom medytacja nadal kojarzy się z czymś „odjechanym” i wręcz „szamańskim”. Dla mnie to praktyczne narzędzie, które pomaga mi być szczęśliwszym. Poprawia moją orientację w terenie. Sprawia, że tu i teraz lepiej radzę sobie z wyzwaniami, które przynosi życie m.in. przestałem wypierać trudne emocje. Nauczyłem się brać za nie odpowiedzialność. Dziś, gdy odczuwam lęk czy złość to nie przerzucam odpowiedzialności na żonę, rodziców, czy cały otaczający mnie świat. Szukam przyczyny w sobie…
M.W.: Odnoszę wrażenie, że przechodzimy ostatnio mały boom na tematy medytacyjne w Polsce. Jak myślicie, z czego to wynika?
K.S.: Pozwolę sobie zacytować fragment mojego wywiadu z Moniką Dębicką, ekspertką w dziedzinie doskonalenia komunikacji międzyludzkiej, który ukazał się w magazynie „Sens”: (…) Obserwujemy teraz prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika? Mamy przecież stabilizację finansową, dostęp do informacji, nowoczesne technologie, ale wciąż nam czegoś brakuje. Nie potrafimy tworzyć harmonijnych relacji, zarządzać emocjami, konstruktywnie komunikować się z innymi, współpracować. Obserwujemy to zarówno w mikro skali (na poziomie jednostek), jak i makro skali (na poziomie całych narodów).(…)
M.W.: Mówi się, że medytacja to w dużej mierze oddychanie. Jesteś Karolina nauczycielem medytacji i technik oddechowych. Co daję nam medytacja i świadomy oddech w codziennym życiu?
K.S.: Jedną z podstawowych funkcji jaką pełni w naszym życiu oddech jest przenoszenie umysłu do chwili obecnej. Z kolei jedną z najbardziej podstawowych technik medytacyjnych jest właśnie przenoszenie uwagi na spokojny, głęboki oddech. Wystarczy usiąść z zamkniętymi oczami, uspokoić oddech i przekierować na niego uwagę. Po chwili okaże się, że nasz umysł oczyszcza się z natłoku myśli, a my zaczynamy odczuwać spokój… Ten spokój jest nieoceniony. Gdy go już zaznamy, wówczas nie chcemy wracać do rozgorączkowanego działania pod wpływem lęku, rywalizacji etc. Spokój połączony z energią jest najlepszą receptą na szczęście i sukces. 
M.W.: Co jeszcze z wiedzy, którą przekazujecie podczas warsztatów implementujecie w swoim codziennym życiu, w Waszym związku?
K.S.: M.in. wyciąganie ręki do zgody i mówienie: „przepraszam”, gdy czujemy, że w jakiś sposób się skrzywdziliśmy. Do poznania Maćka wydawało mi się, że powiedzenie „przepraszam” i wyciągnięcie ręki do zgody jest oznaką słabości. Dzięki niemu i cudownej wiedzy, którą daje nam filozofia wschodu zrozumiałam, że jest wręcz przeciwnie. Jest oznaką siły. Nie oznacza również wzięcia całej „winy” na siebie. Oznacza wzięcie odpowiedzialności za swoją część. Jest tak naprawdę jedyną znaną nam drogą do wolności, do szczęścia… 
M.W.: Czy część z tych rad i doświadczeń zawarliście właśnie w „Na szczęście. Przewodnik po świadomym życiu”, który w listopadzie ukaże się nakładem Wydawnictwa Zwierciadło?
M.S.: W „Na szczęście” dzielimy się tym wszystkim, co co dzień pomaga nam żyć świadomie i być szczęśliwym. Jest to zbiór nie tylko naszych doświadczeń, ale również porad światowej sławy specjalistów jak Alexander Lowen (psychiatra) czy Robert Svododa (lekarz medycyny ajurwedyjskiej). W przewodniku znajdują się również fragmenty wywiadów przeprowadzonych przez Karolę, a dotyczących m.in. psychologii (również wedyjskiej), zarządzania czasem czy ajurwedy. 
M.W.: Piszecie także w książce: Jak powtarzają doświadczeni jogini, rób wszystko do granicy „przyjemnego bólu”. Gdy ból staje się uciążliwy, odpocznij. Zrób sobie przerwę – czy to także może oznaczać odpoczynek od partnera, kiedy jest źle?
K.S.: Oczywiście, że tak. Tego odpoczynku nauczył mnie Maciek. Kiedy napięcie między nami rośnie, najczęściej mówi: „Idę się na chwilę przewietrzyć… Porozmawiamy jak wrócę”. Na początku doprowadzał mnie tym do szału. Dość szybko zrozumiałam, że ma rację. On idzie się przewietrzyć, a ja również mam czas, żeby nabrać dystansu. Wziąć odpowiedzialność za swoje emocje. Kiedy wraca, najczęściej od razu się przepraszamy i dzielimy się swoimi obserwacjami. 
M.W.: Wiem, że od wielu lat pasjonujecie się Ajurwedą. Dlaczego to właśnie ta nauka o zdrowiu najbardziej Was zafascynowała?
M.S.: Bo jest naszym zdaniem najbardziej kompletnym, logicznym i skutecznym systemem medycyny naturalnej (od 1979 roku akredytowanym przez Światową Organizację Zdrowia). Wielokrotnie pomagała nam i naszym znajomym. Chcemy łączyć, a nie dzielić. Dlatego w naszych książkach łączymy medycynę wschodu z dokonaniami współczesnej dietetyki. 
M.W.: Ajurweda to także, a może przede wszystkim, pewien system żywieniowy. Czy odpowiednia dieta może nam pomóc w osiągnięciu szczęścia?
K.S.: Tak. Ajurweda podkreśla, że my sami i cały otaczający nas świat składamy się z energii. Im wyższy jej poziom tym jesteśmy szczęśliwsi, a im niższy tym bardziej stajemy się podatni na wszystkie „nieprzyjemne” emocje jak lęk, złość, zazdrość. Mówiąc energia mam na myśli tzw. pranę - ulotną energię życiową, a nie kalorie. Najwięcej prany mają warzywa, owoce, zboża, dobrej jakości tłuszcze, rośliny strączkowe. Ważne jest, aby jedzenie było (w miarę możliwości) zjadane na świeżo, czyli od najpóźniej od 5 - 6 godzin od momentu przyrządzenia. 
M.W.: Nieważny jest cel a droga do celu. Co musi być spełnione w tej drodze, aby sama w sobie sprawiała nam radość?
M.S.: Nic nie musi, ale „może”. Doświadczenie pokazuje, że im mniej zastanawiam się nad celem, a im bardziej zwyczajnie jesteśmy, cieszymy się tym co jest, mało tego i bardziej jesteśmy wdzięczni, tym więcej w naszym życiu spokoju i radości.
Dziękuje za rozmowę. 
Karolina Szaciłło - dziennikarka, specjalistka od zdrowego trybu życia. Prowadzi warsztaty i szkolenia z zakresu medytacji oraz zdrowego odżywiania. Współautorka, wraz z mężem, Maciejem Szaciłło, poradników dietetycznych, koncentrujących się na zdrowym, oczyszczającym organizm jedzeniu m.in.Jedz i pracuj… nad własnym zdrowiem, Detoksy dla zdrowia i urody, Jem (to co) kocham i chudnę (Wydawnictwo Zwierciadło). 
Maciej Szaciłło - popularny ekspert od zdrowego żywienia oraz ekologicznego typu życia. Wspólnie z żoną, Karoliną Szaciłło, prowadzi liczne kursy, szkolenia i warsztaty zdrowego gotowania, wyjazdowe detoksy oraz zajęcia związane z medytacją i ćwiczeniami oddechowymi . Od lat przygotowuje zdrowe potrawy dla widzów telewizji śniadaniowych. Jest współautorem licznych publikacji poświęconych zdrowiu i oczyszczaniu organizmu.
 
W listopadzie ukazała się nakładem wydawnictwa "Zwierciadło" ich książka „Na szczęście. Przewodnik po świadomym życiu”. Autorzy przedstawią proste techniki oddechowe, relaksacyjne, narzędzia pracy z emocjami (oparte m.in. na filozofii wschodu czy podstawowych założeniach psychodietetyki), ćwiczenia, metody oczyszczania organizmu, ale również układu nerwowego, a nawet szybkie i proste przepisy, dzięki którym szczęście będzie możliwe do osiągnięcia dla każdego! 
Książka dostępna   TUTAJ  oraz w  dobrych księgarniach 
 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Wystartował Kurs Nauczycielski Jogi Integralnej

Dnia 8 września odbył się w szkole Joga Żoliborz w Warszawie ponad trzy godzinny egzamin wstępny oceniający kompetencje osób chcących uczestniczyć w Kursie Nauczycielskim Jogi Integralnej. Miał on na celu sprawdzenie umiejętności i przydzielenie do właściwej grupy w zależności od poziomu zaa...

Slow beauty - mniej znaczy więcej.

Slow to skrót, streszczający całą filozofię slow life: S od sustainable, czyli zrównoważony, L od local, czyli lokalny, O – organic, czyli organiczny, nieprodukowany masowo, W – whole, czyli nieprzetworzony. I właściwie można by na tym poprzestać, jeśli chodzi o przekazanie całej idei. J...

Nasz Patronat! Konferencja Joga i relaksacja w terapii. 22.09.18 AWF Warszawa

Wydział Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie i Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Fundacja Life Change zapraszają na: I KONFERENCJĘ NAUKOWO-SZKOLENIOWĄ "JOGA I RELAKSACJA W TERAPII" Warszawa, 22 września 2018 r. ...

Uzdrawiająca moc tańca i jogi stopionych w jedno

Joga i taniec stopione w jedno. Płynny ruch, harmonia oddechu, asan, mudr i mantr, które rozwijają się w rytm muzyki. To shakti joga, czyli joga tańca, system stworzony przez pochodzącą z Wielkiej Brytanii Sarę Avtar Olivier. ...

Samodyscyplina w jodze.

Czy potrafisz robić to co powinieneś, wtedy, kiedy powinieneś? Czy jesteś w stanie teraz dokonać poświęceń, które doprowadzą Cię do celu? Poświęcenie jest jedną ze składowych samodyscypliny. Poświęcenie - czyli twoja zdolność do dyscyplinowania samego siebie. Jesteś wtedy w stanie na krótką metę odr...

Slow life w rodzinie

Czy mając dzieci można w ogóle żyć slow? Jaki kierunek obrać, aby wychować szczęśliwe dziecko i mieć slow life"ową rodzinę?...

Ambasadorka Joga Festiwalu (23-26.08) w Wierchomli - Agnieszka Majewska

Tajna agentka, dilerka kiszonego brokatu, performerka spożywcza. Prowadzi i rozwija autorski projekt "Agnieszka Majewska gotuje nie truje", w ramach którego od 2014 roku prowadzi warsztaty, pokazy kuchni naturalnej. Promuje odżywcze, przeciwzapalne jedzenie, w tym kiszonki na co dzień. Organiczne ro...

Historia Jacquesa Mayola znów na ekranach kin! „Człowiek delfin”już od 17 sierpnia

Mija 30 lat od premiery kultowego filmu Luca Bessona "Wielki Błękit" inspirowanego życiem jednego z największych nurków w historii. Teraz Jacques’a Mayola można poznać jeszcze lepiej. 17 sierpnia do kin wchodzi dokument Lefterisa Charitosa "Człowiek delfin". ...

W jaki sposób joga pomaga niwelować niepokój?

Większą część czasu spędzamy na rozpamiętywaniu tego co się wydarzyło lub planowaniu tego co nadejdzie, a tylko chwilami jesteśmy w pełni obecni i skupieni na tym co dzieje się teraz. Powoduje to, że mózg pracuje cały czas na pełnych obrotach ale nie jest wykorzystywany produktywnie. ...

Yogattractive – naturalny sposób na piękno i pogodę ducha

Od 12 lat pracuję nad systemem anty-ageingu dla twarzy i szyi. Ćwiczenia twarzy są elementem bardzo istotnym, ale nie jedynym. Najpierw podeszłam do sprawy estetycznie, czyli chciałam naturalnie zadbać o twarz. Zadziałała trochę moja próżność, ale także chęć pomagania innym. Yogattractive nie jest c...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Września 2018
Następne
PWŚCPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, książki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ciąży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jogą podróżowanie po Azji
likesoft