Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?
Dołącz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

  • środa, 22 listopada 2017
  • autor: Wrzosek Magdalena
Na to i wiele innych pytań odpowiadają Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzjaści ajurwedy i technik medytacyjnych.
M.W.: Ludzie często szukają na siłę szczęścia, myląc je z adrenaliną, szybką akcją, pracą. Czym tak naprawdę według Was jest szczęście?
Maciej Szaciłło: Przede wszystkim my - ludzie, najczęściej poszukujemy szczęścia na zewnątrz. Wydaje nam się, że gdy zdobędziemy świetną posadę, zaczniemy dużo zarabiać, poznamy idealnego partnera, to będziemy szczęśliwi. I rzeczywiście na moment jesteśmy szczęśliwi, ale już po chwili potrzebujemy nowych wrażeń, „nowych szczytów”. Bliska nam filozofia wschodu mówi, że szczęście możemy odnaleźć tylko tu i teraz. Tylko w chwili obecnej. Wszystkie plany i oczekiwania są tylko naszą projekcją na temat szczęścia. Co więcej szczęście może nam dać tylko równowaga między tym co w środku, a tym co na zewnątrz. Równowaga między naszym życiem wewnętrznym, umiejętność nazywania i radzenia sobie z trudnymi emocjami, a tym co zewnętrzne - praca, nasze relacje. Jeśli osiągamy sukcesy zawodowe, ale nie mamy ukonstytuowanego poczucia własnej wartości to jedna, nawet niewielka porażka „zburzy tę misternie budowaną, fasadową konstrukcję”. Sprawi, że będziemy nieszczęśliwi. 
M.W.: Prowadzicie bloga medytujemy.pl. Co Wam daje medytacja?
K.S.: 7 lat temu w trakcie mojego pierwszego warsztatu medytacji i technik oddechowych, poczułam szczęście. To, które zlokalizowane jest w samym środku. Wiem, że zabrzmię trochę jak „szalona”, ale miałam wrażenie, że wróciłam do domu. Do domu, do którego już zawsze chce się wracać. Od tamtego momentu medytacja na stałe zagościła w moim życiu. Pomogła mi poradzić sobie z nałogami (m.in. alkoholem). Pomogła mi odnaleźć sporo uwarunkowań emocjonalnych, które przez lata nie pozwalały mi schudnąć. Pomaga mi do dziś robić „krok do tyłu” w chwili gdy pojawiają się emocje. Odpowiadać, a nie reagować. Akceptować siebie ze wszystkimi słabościami i „wadami”. W końcu pomaga mi stworzyć szczęśliwy, partnerski związek z Maćkiem. Dzięki niej lepiej radzę sobie ze stresem. Jestem bardziej uważna i efektywna w pracy. Poprawiła mi się koncentracja. Słowem - warto jest medytować (śmiech). 
 
M.W.: Czy medytacja pomaga w odnalezieniu wewnętrznego szczęścia, spokoju? Czy poprzez medytację jesteśmy w stanie zbliżyć się do samego siebie, a tym samym zaakceptować siebie?
M.S.: Tak, tak i jeszcze raz tak. Wielu osobom medytacja nadal kojarzy się z czymś „odjechanym” i wręcz „szamańskim”. Dla mnie to praktyczne narzędzie, które pomaga mi być szczęśliwszym. Poprawia moją orientację w terenie. Sprawia, że tu i teraz lepiej radzę sobie z wyzwaniami, które przynosi życie m.in. przestałem wypierać trudne emocje. Nauczyłem się brać za nie odpowiedzialność. Dziś, gdy odczuwam lęk czy złość to nie przerzucam odpowiedzialności na żonę, rodziców, czy cały otaczający mnie świat. Szukam przyczyny w sobie…
M.W.: Odnoszę wrażenie, że przechodzimy ostatnio mały boom na tematy medytacyjne w Polsce. Jak myślicie, z czego to wynika?
K.S.: Pozwolę sobie zacytować fragment mojego wywiadu z Moniką Dębicką, ekspertką w dziedzinie doskonalenia komunikacji międzyludzkiej, który ukazał się w magazynie „Sens”: (…) Obserwujemy teraz prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika? Mamy przecież stabilizację finansową, dostęp do informacji, nowoczesne technologie, ale wciąż nam czegoś brakuje. Nie potrafimy tworzyć harmonijnych relacji, zarządzać emocjami, konstruktywnie komunikować się z innymi, współpracować. Obserwujemy to zarówno w mikro skali (na poziomie jednostek), jak i makro skali (na poziomie całych narodów).(…)
M.W.: Mówi się, że medytacja to w dużej mierze oddychanie. Jesteś Karolina nauczycielem medytacji i technik oddechowych. Co daję nam medytacja i świadomy oddech w codziennym życiu?
K.S.: Jedną z podstawowych funkcji jaką pełni w naszym życiu oddech jest przenoszenie umysłu do chwili obecnej. Z kolei jedną z najbardziej podstawowych technik medytacyjnych jest właśnie przenoszenie uwagi na spokojny, głęboki oddech. Wystarczy usiąść z zamkniętymi oczami, uspokoić oddech i przekierować na niego uwagę. Po chwili okaże się, że nasz umysł oczyszcza się z natłoku myśli, a my zaczynamy odczuwać spokój… Ten spokój jest nieoceniony. Gdy go już zaznamy, wówczas nie chcemy wracać do rozgorączkowanego działania pod wpływem lęku, rywalizacji etc. Spokój połączony z energią jest najlepszą receptą na szczęście i sukces. 
M.W.: Co jeszcze z wiedzy, którą przekazujecie podczas warsztatów implementujecie w swoim codziennym życiu, w Waszym związku?
K.S.: M.in. wyciąganie ręki do zgody i mówienie: „przepraszam”, gdy czujemy, że w jakiś sposób się skrzywdziliśmy. Do poznania Maćka wydawało mi się, że powiedzenie „przepraszam” i wyciągnięcie ręki do zgody jest oznaką słabości. Dzięki niemu i cudownej wiedzy, którą daje nam filozofia wschodu zrozumiałam, że jest wręcz przeciwnie. Jest oznaką siły. Nie oznacza również wzięcia całej „winy” na siebie. Oznacza wzięcie odpowiedzialności za swoją część. Jest tak naprawdę jedyną znaną nam drogą do wolności, do szczęścia… 
M.W.: Czy część z tych rad i doświadczeń zawarliście właśnie w „Na szczęście. Przewodnik po świadomym życiu”, który w listopadzie ukaże się nakładem Wydawnictwa Zwierciadło?
M.S.: W „Na szczęście” dzielimy się tym wszystkim, co co dzień pomaga nam żyć świadomie i być szczęśliwym. Jest to zbiór nie tylko naszych doświadczeń, ale również porad światowej sławy specjalistów jak Alexander Lowen (psychiatra) czy Robert Svododa (lekarz medycyny ajurwedyjskiej). W przewodniku znajdują się również fragmenty wywiadów przeprowadzonych przez Karolę, a dotyczących m.in. psychologii (również wedyjskiej), zarządzania czasem czy ajurwedy. 
M.W.: Piszecie także w książce: Jak powtarzają doświadczeni jogini, rób wszystko do granicy „przyjemnego bólu”. Gdy ból staje się uciążliwy, odpocznij. Zrób sobie przerwę – czy to także może oznaczać odpoczynek od partnera, kiedy jest źle?
K.S.: Oczywiście, że tak. Tego odpoczynku nauczył mnie Maciek. Kiedy napięcie między nami rośnie, najczęściej mówi: „Idę się na chwilę przewietrzyć… Porozmawiamy jak wrócę”. Na początku doprowadzał mnie tym do szału. Dość szybko zrozumiałam, że ma rację. On idzie się przewietrzyć, a ja również mam czas, żeby nabrać dystansu. Wziąć odpowiedzialność za swoje emocje. Kiedy wraca, najczęściej od razu się przepraszamy i dzielimy się swoimi obserwacjami. 
M.W.: Wiem, że od wielu lat pasjonujecie się Ajurwedą. Dlaczego to właśnie ta nauka o zdrowiu najbardziej Was zafascynowała?
M.S.: Bo jest naszym zdaniem najbardziej kompletnym, logicznym i skutecznym systemem medycyny naturalnej (od 1979 roku akredytowanym przez Światową Organizację Zdrowia). Wielokrotnie pomagała nam i naszym znajomym. Chcemy łączyć, a nie dzielić. Dlatego w naszych książkach łączymy medycynę wschodu z dokonaniami współczesnej dietetyki. 
M.W.: Ajurweda to także, a może przede wszystkim, pewien system żywieniowy. Czy odpowiednia dieta może nam pomóc w osiągnięciu szczęścia?
K.S.: Tak. Ajurweda podkreśla, że my sami i cały otaczający nas świat składamy się z energii. Im wyższy jej poziom tym jesteśmy szczęśliwsi, a im niższy tym bardziej stajemy się podatni na wszystkie „nieprzyjemne” emocje jak lęk, złość, zazdrość. Mówiąc energia mam na myśli tzw. pranę - ulotną energię życiową, a nie kalorie. Najwięcej prany mają warzywa, owoce, zboża, dobrej jakości tłuszcze, rośliny strączkowe. Ważne jest, aby jedzenie było (w miarę możliwości) zjadane na świeżo, czyli od najpóźniej od 5 - 6 godzin od momentu przyrządzenia. 
M.W.: Nieważny jest cel a droga do celu. Co musi być spełnione w tej drodze, aby sama w sobie sprawiała nam radość?
M.S.: Nic nie musi, ale „może”. Doświadczenie pokazuje, że im mniej zastanawiam się nad celem, a im bardziej zwyczajnie jesteśmy, cieszymy się tym co jest, mało tego i bardziej jesteśmy wdzięczni, tym więcej w naszym życiu spokoju i radości.
Dziękuje za rozmowę. 
Karolina Szaciłło - dziennikarka, specjalistka od zdrowego trybu życia. Prowadzi warsztaty i szkolenia z zakresu medytacji oraz zdrowego odżywiania. Współautorka, wraz z mężem, Maciejem Szaciłło, poradników dietetycznych, koncentrujących się na zdrowym, oczyszczającym organizm jedzeniu m.in.Jedz i pracuj… nad własnym zdrowiem, Detoksy dla zdrowia i urody, Jem (to co) kocham i chudnę (Wydawnictwo Zwierciadło). 
Maciej Szaciłło - popularny ekspert od zdrowego żywienia oraz ekologicznego typu życia. Wspólnie z żoną, Karoliną Szaciłło, prowadzi liczne kursy, szkolenia i warsztaty zdrowego gotowania, wyjazdowe detoksy oraz zajęcia związane z medytacją i ćwiczeniami oddechowymi . Od lat przygotowuje zdrowe potrawy dla widzów telewizji śniadaniowych. Jest współautorem licznych publikacji poświęconych zdrowiu i oczyszczaniu organizmu.
 
W listopadzie ukazała się nakładem wydawnictwa "Zwierciadło" ich książka „Na szczęście. Przewodnik po świadomym życiu”. Autorzy przedstawią proste techniki oddechowe, relaksacyjne, narzędzia pracy z emocjami (oparte m.in. na filozofii wschodu czy podstawowych założeniach psychodietetyki), ćwiczenia, metody oczyszczania organizmu, ale również układu nerwowego, a nawet szybkie i proste przepisy, dzięki którym szczęście będzie możliwe do osiągnięcia dla każdego! 
Książka dostępna   TUTAJ  oraz w  dobrych księgarniach 
 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jaki Nett USA - Międzynarodowy Konwent Jogi 2019

Zapraszamy na Międzynarodowy Konwent Jogi 2019. Gość specjalny - Jaki Nett USA, dyplomowana nauczycielka jogi w tradycji B.K.S. Iyengara z 40-letnim doświadczeniem, posiada stopień Senior I. Do udziału w Konwencie zapraszamy zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane - do wyboru przygotowaliśmy...

Mistrz jogi z Puny. Gdyby żył, miałby sto lat

14 grudnia 2018 r.mija setna rocznica urodzin B.K..S. Iyengara. "Ludzie nazwali moją praktykę jogą Iyengara. Ja po prostu dążę do tego, by osiągnąć równowagę między fizycznością, duchowością i intelektem. Każda asana ma swoje optimum – od głowy po stopy, od przodu w tył – bez odchyleń i ...

UZIEMIENIE ciała i umysłu

Co tworzy Twoje silne korzenie- co jest dla Ciebie naprawdę ważne? Co jest Twoją mocną stroną czy umiejętnością? Czego najbardziej potrzebujesz? Czy jest taki obszar w życiu, który od pewnego czasu woła o ZMIANĘ, a Tobie ciężko jest ją podjąć? Zdanie "nigdy tego nie zrobię" zamień na "do tej pory te...

KURS NAUCZYCIELSKI JOGI INTEGRALNEJ

Kurs nauczycielski przeznaczony jest dla osób, które pragną zdobyć praktyczne umiejętności i rzetelną wiedzę na temat różnych ścieżek i systemów jogi pod okiem najlepszych w Polsce specjalistów. Zdobyte kwalifikacje i umiejętności oraz końcowy certyfikat uprawniają do wykonywania zawodu nauczyciel...

Produkt tygodnia: ZESTAW KRZESŁO DO JOGI + KSIĄŻKA ''JOGA Z KRZESŁEM''

Praktyka z użyciem krzesła jest bardzo efektywna z trzech powodów. Krzesło może być naszym: nauczycielem, pomocnikiem, bądź stymulatorem. Krzesło do jogi i książka ''Joga z krzesłem'' to świetny zestaw, dzięki któremu możemy z dokładnością i precyzją pogłębiać praktykę! ...

Jak joga uratowała chińską wioskę

Dziarscy sześćdziesięciolatkowie z niewielkiej wioski na północy Chin z zapałem ćwiczą jogę. Jeszcze dwa lata temu o niewielkim siole nikt nie słyszał, a mieszkańcy byli pogrążeni w apatii. Inicjatywa Lu Wenzhena, nowego sekretarza komunistycznej partii, który przybył tam w 2016 r., by rozruszać lu...

Sztuka życia. Medytacja Vipassana -wg. nauk S.N. Goenki

To nieistotne kim jesteś, czym się zajmujesz, w co wierzysz, a komu nie ufasz. W każdym z nas jest spokój i harmonia pozwalająca na szczęśliwe życie w zgodzie ze sobą i z innymi ludźmi. Furtka do ogrodu wyzwolenia opatrzona jest jedynie mentalną tabliczką – UWAGA! ŚWIADOMOŚĆ – której pra...

Slow life w pracy? To jest możliwe!

Stos spraw do załatwienia, stale kontrolujący szef, nieustanne zebrania i plotkujące koleżanki. Praca potrafi być naprawdę stresująca. Na szczęście są metody, które pozwolą ci nawet w najbardziej stresogennej pracy odzyskać slow. ...

Jałowiec. Na jesienne chłody - rozgrzewające szyszkojagody. :)

Niegdyś, drewno jałowcowe, ze względu na swą wyjątkową elastyczność i wytrzymałość, używano najczęściej do wyrobu łuków. Choć rośnie powoli, żyje długo nawet w niesprzyjających warunkach (nie straszna mu ani słaba gleba, ani nadmierne zacienienie). W zielarstwie, cenione są przede wszystkim szyszkoj...

Joga z krzesłem. Cenna lektura dla każdego jogina.

Książki do jogi dzielą się na dwa rodzaje. Takie, które ładnie wyglądają na półce i takie, z których można w praktyce korzystać. Książki na półkę, to albo zawiłe próby tłumaczenia teoretycznego, czym jest joga, albo kolorowe nie do końca udane podręczniki do nauki asan, z których nie sposób się czeg...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Grudnia 2018
Następne
PWŚCPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, książki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ciąży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jogą podróżowanie po Azji
LikeSoft