Początki jogi w Polsce. Justyna Moćko
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Początki jogi w Polsce. Justyna Moćko

poniedziałek, 20 listopada 2006

Justyna Moćko

Obecnie w Polsce w wielu miejscach możemy praktykować jogę. Szkoły jogi pojawiają się w każdym mieście, w każdej większej dzielnicy. Kiedyś tak nie było. Joga była wymieniana jednym tchem obok satanizmu, radiestezji i innych "dziwnych" zjawisk. Poza tym nie było tak wielu miejsc, w których można było praktykować, nie było spójnych systemów, metod.

Pionierem jogi w Polsce był prof. Wincenty Lutosławski (1863 - 1954), filozof, stryj znanego kompozytora - Witolda. Ciężko chory, nie mogąc uzyskać pomocy od lekarzy, którzy byli bezradni wobec jego przypadłości zaczął studiować pozamedyczne sposoby zwalczania chorób przewlekłych. Zainteresował się pracami Swamiego Vivekanandy i zaczął praktykować asany i pranajamę. W oparciu o własne doświadczenia opracował pierwszy w Polsce podręcznik jogi (1909 r) pt. "Rozwój potęgi woli przez psychofizyczne ćwiczenia według dawnych aryjskich tradycji oraz własnych swoich doświadczeń podaje do użytku rodaków Wincenty Lutosławski" , w którym opisywał jak za pomocą ćwiczeń jogi wyleczył się z ciężkiej nerwicy.
Twierdził on, że ćwiczenia psychofizyczne można pozbawić otoczki filozoficzno-religijnej, które tylko zaciemniają ich prawdziwą wartość.

Po II wojnie światowej joga na całym świecie przeżywała swój renesans.Osobą, która rozpropagowała jogę w Polsce była Malina Michalska (1916-1973r). Była tancerka, związaną z operą i operetką w Warszawie. Od 1957 w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie prowadziła zajęcia gimnastyki tanecznej z elementami hatha jogi.
Kiedy w 1960 r przeszła ciężką operację zainteresowała się medycyną tybetańską, opisywaną przez benedyktyna Cyryla Krasińskiego. Zainteresowała się również jogą opisywaną w różnych zagranicznych podręcznikach Zaczęła prowadzić zajęcia jogi. W 1966 r. do jej studium przyjechała sławna jogini Ma Yogashakti, założycielka Bihar School of Yoga. Po zapoznaniu się z metodą nauczania Maliny stwierdziła, że jest to najlepiej prowadzona szkoła jogi z tych, jakie widziała w Europie. Szkołę Hathajogi zakwalifikowała do International Yoga Fellowship Movement, (Międzynarodowe Stowarzyszenie Ruchu Jogi).
W 1967 roku ambasador Indii wręczył Malinie Michalskiej dyplom upoważniający ją do prowadzenie Hathajogi z ramienia Bihar School of Yoga.
Jej książka "Hatha joga dla wszystkich" wydana po raz pierwszy w 1972 r stała się "biblią" dla wszystkich, którzy chcieli uprawiać jogę.

Duże zasługi dla wprowadzenia ćwiczeń jogi w Polsce miał prof. Wiesław Romanowski, kierownik Zakładu Fizjologii Instytutu Nauk Biologicznych AWF w Warszawie. Pod jego redakcją ukazała się w 1975 r książka pt. "Teoria i metodyka ćwiczeń relaksowo-koncentrujących". Zdaniem prof. Romanowskiego wychowanie fizyczne dzieci i młodzieży należy uzupełniać stosowaniem odpowiednich ćwiczeń psychofizycznych. Nowoczesny WF (rok 1975!!!!) powinien zawierać zarówno ćwiczenia jogi, jak i gimnastykę dynamiczną.

Popularyzacją jogi w latach 70-80 -tych zajmowali się instruktorzy z ognisk TKKF (Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej). Jednym z nich był Tadeusz Pasek, któremu joga pomogła zwalczyć nękające go choroby. Na tyle zafascynowała go książka Wincentego Lutosławskiego, że postanowił zapoznać się bliżej z tymi zagadnieniami. Nawiązał kontakt ze słynnym joginem, filozofem i lekarzem Swami Sivanandą, założycielem jogi w Rishikesh.
Pod korespondencyjną opieką Swamiego Pasek zaczął ćwiczyć. Przez 2 lata stosował cały cykl ćwiczeń łącznie z 15 minutowym staniem na głowie. Wszystkie problemy zdrowotne zniknęły, a Tadeusz Pasek postanowił bez reszty oddać się jodze. Wyjechał do Indii, trafił do Szkoły Jogi w Bihar na Międzynarodowy Kurs Instruktorów.
Po powrocie całą wiedzę, która nabył, przystosował do polskich warunków nazywając je ćwiczeniami relaksowo-koncentrującymi. . Z ramienia TKKF organizował kursy instruktorskie, po których uzyskiwało się uprawnienia do prowadzenia zajęć "Ćwiczenia relaksowo-koncentrujące".
Zredagował książkę Swami Kuvalayananda S.L.Vinekar "Joga, indyjski system leczniczy, Podstawowe zasady i metody".

Joga rozwijała się również w innych miejscach niż Warszawa (Michalska), Poznaniu (Pasek). Często dzięki ludziom, którzy wrócili z Indii, gdzie pod okiem jogina praktykowali i teraz chcieli swoją wiedzę przekazać innym. Byli też tacy, którzy uczyli się jogi z książek wydanych na zachodzie.

Sławomir Bubicz w 1984 r przywiózł nową jogę do Polski. Precyzyjną, dynamiczną, wymagającą od ucznia zaangażowania i uważności, gdzie bardzo istotny jest przekaz Nauczyciel - Uczeń. Jego nauczycielem był B.K.S. Iyengar. Obecnie joga według metody Iyengra jest najpopularniejsza w Polsce.

Bibliografia:
Krystyna Nasiukiewicz: Joga Wszystko o..., KAW, Warszawa 1980
Malina Michalska: Hatha joga dla wszystkich, PZWL, Warszawa 1974
Wiesław Romanowski red:, Teoria i metodyka ćwiczeń relaksowo-koncentrujących, PZWL, Warszawa 1975 Red.
Swami Kuvalayananda S.L.Vinekar: Joga, indyjski system leczniczy, Podstawowe zasady i metody, PZWL, Warszawa, 1971 Justyna Moćko
justyna@joga-joga.pl
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Filozofia Jogi
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Filozofia Jogi
Inspiracje
Opanowanie umysłu jest jogą. - BKS Iyengar
Słowniczek
Guny

Guny (nić, sznur, struna, przedmiot, cecha, jakość, zaleta) Istnieją trzy guny rajas, sattwa, tamas, które są zasadniczymi składnikami budującymi naturę. Sattwa stanowi podstawę wszystkich materialnych czy mentalnych spraw i działań we wszechświecie, które oświecają, wznoszą czy zachwycają. Odnosi się do tego, co lekkie, jasne, związane...

Szukaj haseł na literę:
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
n
Wyszukiwarka Szkół Jogi

Partnerzy Portalu