Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Jak osi±gn±ć duchowe piękno? - rozmowa z dr Partapem Chauhanem, lekarzem Ajurwedy

  • poniedziałek, 9 marca 2009
Aby osi±gn±ć duchowe piękno, trzeba „odżywiać” duszę. To znaczy: mówić prawdę, nie wykorzystywać innych i bezwarunkowo pomagać.

 
Jeste¶ zapraszany z wykładami dotycz±cymi ajurwedy przez wiele instytucji i stowarzyszeń na ¶wiecie. Co szczególnego ma do zaoferowania Ajurweda?
Coraz czę¶ciej zdajemy sobie sprawę z tego, że szczę¶cie i zdrowie to życie blisko natury. Prostota i bliski naturze charakter Ajurwedy sprawia, że możemy czerpać z niej wiedzę pomagaj±c± nam na co dzień.  Nie ma drugiej takiej nauki na ¶wiecie, która umożliwia funkcjonowanie człowieka na wielu poziomach.

Co odróżnia ajurwedę od innych systemów leczniczych?
Ajurweda, w odróżnieniu od innych systemów leczenia, nie opiera się tylko na leczeniu objawów choroby w ciele fizycznym. To cała filozofia życia, która daje wskazówki dotycz±ce wszystkich aspektów życia. Mówi, jak w naturalny sposób zachować równowagę pomiędzy ciałem, umysłem, zmysłami a dusz±. Szczegółowo¶ć informacji na ten temat jest zadziwiaj±ca.
Obejmuj± one pozytywne i negatywne aspekty życia, takie jak jedzenie, sen, praca, relaks a nawet sposób postępowania. Wskazania sformułowane s± w taki sposób, aby osi±gn±ć i zachować równowagę zewnętrzn± i wewnętrzn±.
Dieta, zioła, ćwiczenia, terapie i styl życia opisane w ajurwedyjskiej literaturze, maj± za zadanie zapewnienie człowiekowi doskonałego zdrowia psychicznego, fizycznego i duchowego. Człowiek, którego ciało, zmysły, umysł i dusza s± w równowadze, jest zdrowy i szczę¶liwy, tworzy zdrowe i szczę¶liwe społeczeństwo, które funkcjonuje efektywnie i w pokoju.

Jak rozumiesz piękno w zwi±zku?  
Je¶li nasza relacja odbywa się tylko na poziomie fizycznym, to znaczy że nie jest piękna.
Zwi±zek jest piękny je¶li jest  na trzech poziomach, fizycznym, mentalnym i duchowym.
Przecież na tych których, kochamy mówimy „bratnia dusza”. Oznacza to, że występuje porozumienie pomiędzy naszymi duszami. Kiedy dwie osoby s± w zwi±zku bardzo ważne jest, aby  porozumiewały się na poziomie umysłu. Tylko wtedy można cieszyć się spokojem i harmoni± w zwi±zku.
Większo¶ć zwi±zków opartych tylko na  fizyczno¶ci rozpada się. Zwi±zek, w którym jest ci±gły stres i kłótnie, nie można nazwać pięknym.
Kiedy między partnerami następuje porozumienie na poziomie duszy i umysłu, wtedy i relacja na poziomie ciała jest piękna i harmonijna.
Szczę¶liwy i harmonijny zwi±zek pomiędzy dwoma osobami, odmładza i powoduje, że wygl±damy pięknie, ja¶niejemy wewnętrznym ¶wiatłem.
To, jak wygl±damy, ma ¶cisły zwi±zek z jako¶ci± naszych relacji partnerskich.

Jak osi±gn±ć duchowe piękno?
Bardzo często duchowe piękno, nazywa się „sekretem” piękna. Je¶li chcemy zawsze wygl±dać pięknie, musimy zadbać o nasz± duszę.
Większo¶ć ludzi jest zajęta pielęgnowaniem ciała, umysłu i zmysłów, ale bardzo rzadko dbamy o  duszę.
Według ajurwedy, człowiek jest istot± wielopoziomow±, składa się z ciała, umysłu i duszy. Aby być pięknym nasza dusza musi być szczę¶liwa i zadowolona. Je¶li tak nie jest, odbija się to na naszym wygl±dzie .
Aby osi±gn±ć duchowe piękno, trzeba „odżywiać” duszę. To znaczy: mówić prawdę, nie  wykorzystywać innych i bezwarunkowo pomagać.
Dusza jest również szczę¶liwa, kiedy prawdziwie kochamy naszego partnera, rodzinę i otaczaj±cy nas ¶wiat. Prawdziwa miło¶ć oznacza oddanie bez oczekiwania czegokolwiek w zamian.
Powinni¶my także d±żyć do poł±czenia naszej duszy z Duchem wszech¶wiata krocz±c drog± wewnętrznego rozwoju, medytacji i ćwiczenia Jogi.

ajurweda kurs

  www.sklep.joga-joga.pl
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jogowe przygotowanie do wyj¶cia na stok. Ferie z jog± 2018!

U progu sezonu narciarskiego przypominamy jakie korzy¶ci przynosi praktyka jogi dla narciarzy. ...

Kiedy mój umysł będzie w pełni elastyczny…?

Można by długo rozpisywać się o elastyczno¶ci ciała – metod na jej osi±gnięcie jest wiele i o ile będziemy systematyczni i konsekwentni osi±gniemy ten cel bez większego wysiłku – wszystko zależy od chęci i nastawienia. Nieco inaczej sprawa wygl±da z najważniejszym narz±dem sprawuj±cym ko...

Jakie cechy powinien mieć idealny nauczyciel jogi?

Według szacunkowych badań w Polsce jest w tej chwili około 800 nauczycieli jogi. Niektórzy z nich zdobyli dyplomy w systemie jogi Iyengara, inni Sivanandy, a jeszcze inni Kundalini czy Ashtangi. Po czym poznać, że mamy do czynienia z dobrym nauczycielem?...

Dzięki ojcu joga trafiła do szkół. Anna Romanowska wspomina ojca, prof. Wiesława Romanowskiego

Praktyka jogi zaczęła rozwijać się w Polsce w latach siedemdziesi±tych. W¶ród jej pionierów był fizjolog prof. Wiesław Romanowski. Pod jego redakcj± ukazała się w 1973 r. ksi±żka pt. "Teoria i metodyka ćwiczeń relaksowo-koncentruj±cych", która stała się dla wielu polskich nauczycieli jogi swego rod...

Ajurwedyjska sztuka równowagi, czyli jak zapobiegać zimowym chorobom

Jesień i zima. Człowiek wyziębiony, pozbawiony słonecznego ciepła i ¶wiatła, staje się podatny na infekcje i zaczyna chorować. Wg ajurwedy oznacza to brak równowagi bioenergetycznej w organizmie. Bo pojęcie choroby jako takiej w tym starożytnym, holistycznym systemie medycznym nie istnieje. ...

Dlaczego jogę mog± praktykować wyznawcy wszystkich religii?

Spotykamy czasem w niektórych mediach dziwne i absurdalne opinie na temat jogi. Wynikaj± one niestety przede wszystkim z podstawowej niewiedzy osób, które nigdy z jog± nie miały do czynienia. Bo joga to nie religia i praktykować mog± j± wszyscy. ...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Stycznia 2018
Następne
PW¦CPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft