Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Zmarł Maharishi Mahesh Yogi – twórca medytacji transcendentalnej (T M)

  • wtorek, 23 wrze¶nia 2008
We wtorek, 5 lutego naturaln± ¶mierci± zmarł Maharishi Mahesh Yogi, człowiek, który przybliżył ludziom zachodu tajniki medytacji transcendentalnej. Zyskał sławę jako duchowy przewodnik pokolenia hippisów, który uczył między innymi Beatlesów.
Maharishi Mahesh Yogi był postaci± tajemnicz±. Nie jest znany ani jego dokładny dzień urodzin (różne Ľródła podaj± daty pomiędzy rokiem 1911 a 1918), ani nawet prawdziwe nazwisko (Mahesh Prasad Varma, według innych - Mahesh Srivastava).
Od końca lat 30 ( przez około 13 lat) zgłębiał praktyki medytacji pod okiem swego mistrza Brahmany Saraswatiego (Guru Deva)
W 1959 roku Maharishi rozpocz±ł nauczanie w rodzinnych Indiach, jednak nie odniósł większych sukcesów. Przeniósł się więc do Londynu, gdzie założył Międzynarodowe Towarzystwo Medytacji (International Mediatation Society).

MaharisziyogiW 1967 roku na jeden z wykładów mistrza przybyli sami Beatlesi. Byli tak zafascynowani guru, że w 1968 roku wybrali się z nim na zgrupowanie do Indii
Jednak po kilkumiesięcznym pobycie w o¶rodku w Rishikesh nad Gangesem muzycy wrócili z prze¶wiadczeniem o dwulicowo¶ci duchowego przewodnika. Lennon napisał wówczas piosenkę "Sexy Sadie", piętnuj±c± amoralno¶ć "¶wi±tobliwego mędrca" i daj±c± wyraz rozczarowaniu jego osob±.
Wielka Czwórka nie byli jedynymi jego sławnymi wyznawcami. Nauki pobierali u niego muzycy Beach Boys, Donovan, Clint Eastwood, David Lynch, który publicznie przyznawał, że 30- letnia praktyka medytacji transcendentalnej dała mu "ocean spokoju". Dodał, że spotkanie z Maharisim miało wypływ na całe jego życie.
W 1974 roku Maharishi założył w stanie Iowa uniwersytet, na którym 700 uczniów studiowało medytację i sztukę. Nauczał swej techniki, pisał ksi±żki, udzielał porad przywódcom rz±dów, brał udział w konferencjach dla naukowców, pedagogów i intelektualistów. Wspierał rozwój farm żywno¶ci organicznej w najbiedniejszych krajach ¶wiata.
W 1990 roku Maharishi przeprowadził się do holenderskiej wioski Vlodrop.
W 2001 roku zwolennicy jego nauk założyli Maharishi Vedic City - miasto zamieszkałe przez 200 osób, którego architekturę osobi¶cie zaplanował guru tak, by pozostawała w zgodzie z natur±.
Wyszkolił ponad 40 tys. nauczycieli transcendentalnej medytacji, otworzył tysi±ce o¶rodków nauczania, szkół i uniwersytetów. Szacuje się, ze obecnie na całym ¶wiecie 6 milionów ludzi opanowało stworzon± przez niego medytację transcendentaln±.
Do Polski ruch trafił w drugiej połowie lat siedemdziesi±tych. Na pocz±tku TM funkcjonowała przy Stowarzyszeniu Radiestetów w Warszawie, a od 1985 roku przy Polskim Towarzystwie Psychologicznym. TM została zarejestrowana w Polsce w 1989 roku.

Najogólniej Medytacja Transcendentalna polega na sprowadzeniu umysłu do cichego, lecz w pełni czujnego stanu ¶wiadomo¶ci.
Według Maharishiego istnieje osiem stanów ¶wiadomo¶ci: czuwanie, sen z marzeniami, sen bez marzeń, ¶wiadomo¶ć transcendentalna, ¶wiadomo¶ć kosmiczna, ¶wiadomo¶ć boża, ¶wiadomo¶ć jedno¶ci i ¶wiadomo¶ć brahmana.
W czasie Transcendentalnej Medytacji umysł i organizm wyciszaj± się, by do¶wiadczać niezwykłego stanu czuwania w spoczynku. W miarę jak umysł się wycisza, ciało coraz głębiej odpoczywa. W najbardziej wyciszonym stanie ¶wiadomo¶ci umysł transcenduje wszelk± aktywno¶ć i do¶wiadcza najprostszej formy ¶wiadomo¶ci – ¶wiadomo¶ci transcendentalnej. Adepci rozpoczynaj± swoj± praktykę od inicjacji - obrzędu puji, w czasie której otrzymuj± swoj± prywatn± mantrę. Zanim jednak to nast±pi zainteresowani s± zobowi±zani do uczestnictwa we wstępnych wykładach, maj±cych na celu nakre¶lenie i wyja¶nienie podstawowych mechanizmów TM.
Po inicjacji nowy członek ruchu oddaje się codziennej medytacji i dzieli się swoimi do¶wiadczeniami ze swoim nauczycielem.

Omawiaj±c naukę Medytacji Transcedentalnej warto również przytoczyć cele, jakie postawił sobie i swojej organizacji Maharishi w Wytycznych Planu ¦wiatowego. S± to:
1. Rozwój pełnych możliwo¶ci jednostki.
2. Podniesienie efektywno¶ci rz±dów.
3. Zrealizowanie najwyższego ideału edukacji.
4. Rozwi±zanie problemów ł±cz±cych się z przestępczo¶ci±, nadużywaniem narkotyków i wszelkimi postępkami nios±cymi nieszczę¶cie rodzinie człowieczej.
5. Zwiększenie wysiłków na rzecz wykorzystania ¶rodowiska w sposób najrozumniejszy.
6. Zado¶ćuczynienie ekonomicznym aspiracjom jednostki i społeczeństwa.
7. Osi±gnięcie celów duchowych ludzko¶ci za życia obecnej generacji.
7. Praktyka:

Ze strony www.tm.net.pl
Transcendentalna Medytacja nie jest:
Nie jest religi± – jest prost±, naturaln± technik± stosowan± przez miliony ludzi należ±cych do różnych religii. Transcendentalna Medytacja nie wymaga wiary.
Nie jest filozofi± – jest niewymagaj±c± wysiłku, naukow± technik± o uniwersalnym zastosowaniu i powtarzalnych efektach, które każdy może zweryfikować.
Nie jest stylem życia – jest przyjemn± technik±. Nie trzeba zmieniać swego stylu życia, żeby nauczyć się TM. Po nauczeniu wystarczy j± regularnie stosować i cieszyć korzy¶ciami.

Zwolennicy medytacji transcendentalnej przeprowadzaj± setki badań, które maj± udowodnić, że ta ¶cieżka medytacji ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia, m.in. redukuje stres i zmniejsza ci¶nienie tętnicze.

Ceremonia pogrzebowa Maharishi Mahesh Yogi odbyła się 7 lutego 2007 nad ¶więt± rzek± Ganges w Indiach.

Joginem, który zgłębiał tajniki medytacji transcendentalnej jest Sławomir Bubicz. Napisał pracę magistersk± na temat „Poziom niepokoju u osób zaawansowanych w praktykowaniu medytacji transcendentalnej (TM)”.
index.php?art=1&dzial=565&dzial2=372
 


  www.sklep.joga-joga.pl
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jakie cechy powinien mieć idealny nauczyciel jogi?

Według szacunkowych badań w Polsce jest w tej chwili około 800 nauczycieli jogi. Niektórzy z nich zdobyli dyplomy w systemie jogi Iyengara, inni Sivanandy, a jeszcze inni Kundalini czy Ashtangi. Po czym poznać, że mamy do czynienia z dobrym nauczycielem?...

Dzięki ojcu joga trafiła do szkół. Anna Romanowska wspomina ojca, prof. Wiesława Romanowskiego

Praktyka jogi zaczęła rozwijać się w Polsce w latach siedemdziesi±tych. W¶ród jej pionierów był fizjolog prof. Wiesław Romanowski. Pod jego redakcj± ukazała się w 1973 r. ksi±żka pt. "Teoria i metodyka ćwiczeń relaksowo-koncentruj±cych", która stała się dla wielu polskich nauczycieli jogi swego rod...

Ajurwedyjska sztuka równowagi, czyli jak zapobiegać zimowym chorobom

Jesień i zima. Człowiek wyziębiony, pozbawiony słonecznego ciepła i ¶wiatła, staje się podatny na infekcje i zaczyna chorować. Wg ajurwedy oznacza to brak równowagi bioenergetycznej w organizmie. Bo pojęcie choroby jako takiej w tym starożytnym, holistycznym systemie medycznym nie istnieje. ...

Dlaczego jogę mog± praktykować wyznawcy wszystkich religii?

Spotykamy czasem w niektórych mediach dziwne i absurdalne opinie na temat jogi. Wynikaj± one niestety przede wszystkim z podstawowej niewiedzy osób, które nigdy z jog± nie miały do czynienia. Bo joga to nie religia i praktykować mog± j± wszyscy. ...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Stycznia 2018
Następne
PW¦CPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft