Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


O Iyengarze w niemieckiej prasie

  • poniedziałek, 8 wrze¶nia 2008
W numerze 52/2007 w „Der Spiegel" ukazał się artykuł na temat B.K.S. Iyengara Guru der Gymnastik Jest prób± przybliżenia osoby Iyengara i pokazanie jak joga według jego metody rozpowszechniła się na ¶wiecie.

 
Na zewn±trz ¶wieci indyjskie słońce, przez otwarte okno słychać z ulicy terkot riksz i głosy handlowców. Poza tym w sali ćwiczeń Instytutu Ramamani Iyengar Memorial jest cicho. Kilka osób wisi głow± w dół w grubych linach jak nietoperze, inni skręcaj± swoje plecy jak węże albo siedz± dziwnie odwróceni w szpagacie.
40 uczniów trwaj±cych w ciszy w swoich pozycjach wygl±da jak ogród rzeĽb z ludzkiego ciała.
Starszy mężczyzna z długimi siwymi włosami, ubrany tylko w szorty stoi na głowie. Ręce rozłożył, dłonie nie dotykaj± podłogi. Jego tułów ledwo się porusza, jedynie lekko drż±c, czasami koryguje swoj± pozycję czubkami palców. Stoi na głowie tego ranka 15 minut „bez trzymanki". 15 minut może trwać długo...
Kiedy Iyengar znów staje na nogach, trochę odpoczywa a póĽniej mówi: „Nie ma nikogo w moim wieku, kto by to potrafił." Je¶li nie stoi na głowie, to nosi dług± do ziemi biał± szatę oraz złote łańcuchy niczym raper. Jest mały i ma do¶ć duży brzuch jak na mężczyznę, który całe życie ćwiczy swoje ciało. Na czole ma cienk±, czerwon± kreskę - symbol rodziny Iyengara.
Amerykański magazyn „Time" ogłosił go jednym z najbardziej wpływowych osób na ¶wiecie. Pokazywał pozycje jogi matce belgijskiego króla, brał udział w amerykańskich talkshows, dwa razy spotkał się z papieżem.
Wygl±da tak, jak przedstawia się hinduskich mędrców.
 
14 grudnia skończył 89 lat, urodził się w 1918 w wiosce w południowych Indiach. Jest dumny ze stania na głowie oraz ze swoich innych wyczynów.
Iyengar jest jedenastym z 13 dzieci wiejskiego nauczyciela. Ojciec zmarł, kiedy chłopak miał 9 lat. Rodzina była biedna, chłopak był w złej kondycji - malaria, tuberkuloza, tyfus. Kiedy miał 15 lat wysłano go do jednej z jego sióstr, która była zamężna z jednym ze sławnych mistrzów jogi - Sri T. Krishnamacharya. Mistrz nie uważał chłopaka za utalentowanego. Iyengar został u siostry, ponieważ zdrowotnie czuł się lepiej i zobaczył szansę na swój rozwój.
„Kiedy rozpoczynałem praktykę, w Indiach było 20 nauczycieli jogi - Brytyjczycy zadbali o to, żeby nasze korzenie kulturowe zaginęły."
Dziesięć godzin dziennie ćwiczył, modyfikował pozycje, ażeby były spójne i spektakularne. Szukaj±c okazji do publicznych wyst±pień pokazywał album ze zdjęciami asan w swoim wykonaniu. Musiało być to irytuj±ce. W internecie można znaleĽć film z roku 1938, który pokazuje go w trakcie ćwiczeń. Można powiedzieć, że jest to pierwsze video o jodze.
Przed ponad 30 laty otworzył Instytut w małej uliczce w mie¶cie Puny. Złamał tradycję, ponieważ uczył otwarte klasy, w których mogły uczestniczyć dziewczyny. „Byłem Showmanem" - mówi Iyengar - „zawsze zadawałem sobie pytanie jak jogę można rozpowszechnić".
Zasług± Iyengara jest zglobalizowanie jogi. Pytany co my¶li o tym boomie, który wywołał, odpowiada: „To się jeszcze okaże".
Dla Iyengara nie s± potrzebne kadzidełka zapachowe, dĽwięk dzwonków. Jego szkoła jest szkoł± ciała, w której asany powinny prostować wszystkie czę¶ci ciała i pokierować każdym muskułem. „Ciało to moja ¶wi±tynia" - mówi, „a asany s± moj± modlitw±".
Twierdzi, że nie trzeba rozumieć hinduskiej filozofii, ażeby rozumieć pozycje.
Codziennie wstaje o 5 rano, wykonuje ćwiczenia oddechowe, potem czyta gazetę „Muszę być poinformowany".
Pracuje w bibliotece swego Instytutu, gdzie każdego popołudnia dyktuje listy swojej sekretarce, redaguje własne teksty lub przyjmuje go¶ci z zachodu. Ot, taka sytuacja:
Iyengar woła swoj± sekretarkę, która powinna mu przeczytać list, wysłany przez czasopisma chińskiego stowarzyszenia jogi: czy mógłby mistrz wymienić kilka pozycji, które mogłyby poprawić seksualno¶ć? „Odpisałem im, że joga nie jest po, ażeby j± nadużywać."
 
Obecnie do Puny przybywaj± nauczyciele jogi z całego ¶wiata, aby kształcić się w Instytucie. Pochodz± z Dżakarty, Moskwy, Berlina czy Nowego Jorku. W samych USA 16 milionów ludzi praktykuje regularnie jogę. Wykonuj± powitanie słońca lub inne asany, figury i pozycje, które nosz± nazwy jak: wielbł±d czy pies.

Od 70 lat mówi, że joga może leczyć i od 70 lat jest on na to żywym przykładem. Uczył pierwszego prezydenta Indii Rajenda Prasad, również skrzypka Yehudi Menuhin, który zaprosił go do Szwajcarii jako prywatnego nauczyciela, a potem wprowadził w londyńskie salony, gdzie stał się gwiazd±. Organizowali wspólne spotkania, Iyengar poznał polityków, pedagogów i stał się szybko uczonym, a jego Instytut w Punie tał się głównym seminarium uniwersytetu ciała.
W jego instytucie jest wiele kursów terapeutycznych, w których uczestnicz± chorzy i inwalidzi. Na jednego z kursantów, który cierpiał na chorobę Heinego - Medina, tak mocno naciska, że ma się obawy, czy chłopak się nie złamie. „Jestem bezwzględny dla chorób" - mówi Iyengar „ponieważ nie chc± się czasami słuchać."
Ćwiczenia, mówi kursant umożliwiły mu normalne życie. „Nie wierzyliby¶cie, gdyby¶cie widzieli, jak wcze¶niej się poruszałem.", mówi.
Takie historie opowiada wielu pacjentów, którzy przeważnie pochodz± z Puny. Lecz± wypadnięcia chrz±stki międzykręgowej, kalectwa i astmę albo przychodz± na rekonwalescencję po operacjach serca.
W swojej ksi±żce „¦wiatło jogi", będ±cej jedn± z jego 14 ksi±żek, opisuje medyczne działania poszczególnych asan. Naukowo jednak nie może tego potwierdzić.
 
Na zachodzie nie ma już fitness klubu, w którym nie byłoby kursów jogi.
Znana włoska firma Gucci sprzedała maty do jogi za 850 dolarów. „Moj± pierwsza mata - mówi - była mata antypo¶lizgowa, któr± podkłada się pod dywany".
Opłaty licencyjne na otwarcie studium jogi w 49 państwach pod jego nazwiskiem s± niskie, wymagania wobec nauczycieli duże, Iyengar nie stał się bogatym człowiekiem. Nie jest zadowolony, że jego sławni uczniowie tacy jak Amerykanin Rodney Mee, którzy uczyli się u niego, promuj± się swoim własnymi nazwiskami. Chodzi o respekt, a nie o pieni±dze.

Nie wiadomo, czy Iyengar to guru, czy niezwykły nauczyciel gimnastyki. Jest człowiekiem ciała. Mówi, że joga jest dla praktycznych ludzi z praktycznymi problemami. Sławny tenisista John McEnroe oraz o¶miokrotny mistrz ¶wiata w surfingu Kelly Slater praktykuj± jogę Iyengara.
Dla indyjskiego zwi±zku krykietowego, jednego z największych na ¶wiecie, stworzył ksi±żkę z ćwiczeniami. Czasami ogl±da w małym mieszkanku, za instytutem, transmisje telewizyjne z krykietu, w końcu zna wielu graczy. „Nawet piłkarze Manchester United wykonuj± moje ćwiczenia" - mówi Iyengar. Od 2003 roku joga należy do programu ćwiczeń drużyny z Manchester United.
Joga nie jest sportem w prawdziwym znaczeniu. Iyengar wspierał różne konkursy, nawet fundował nagrody, ażeby popierać praktykowanie jogi, ale jednocze¶nie nie uważa tego za zawód - nawet gdyby wygrał na olimpiadzie 20 lub 30 złotych medali."
Joga, mówi Iyengar, jest ¶więta: „to jest muzyka duszy".
Kursy, na których w dwa dni uczy się pranayamy, elastycznego oddechu, nazywa „oszustwem w imię bosko¶ci."
 
Dwa razy w tygodniu przechodzi przez salę ćwiczeń jak artysta malarz, który przechodzi w swoim atelier od obrazu do obrazu. Wtedy obniża ramiona ćwicz±cym, poucza asystentów, zaciska mocniej pasy. Przesuwa klocki pod plecy i wiesza ciężarki na brodę ćwicz±cego.
Kto chce ćwiczyć, nie zostaje wykluczony, bo jest za mały, za wysoki, za stary, za sztywny lub za słaby. Dlatego praktyczne s± przyrz±dy jak liny, kostki, ławki, taborety oraz dr±żki. A czasami potrzebna jest tylko siła prawie 90 letniego mężczyzny.
Amerykanka Patricka Walden przyjeżdża do Puny od 30 lat. Jest można powiedzieć wzorow± uczennic±. W domu w Ameryce nazywa się j± „Backbend - Lady", ponieważ swoje plecy może skręcić jak artystka cyrkowa. Ma 60 lat i produkuje płyty DVD z jog±. Próbuje wykonać szczególnie trudne ćwiczenie, w którym praw± stronę górnej czę¶ci ciała powinna położyć na lewym udzie - w szpagacie, oczywi¶cie.
Z przyjemno¶ci± i z cał± sił± kładzie Iyengar swoj± stopę na lewym udzie Patrici, a potem naciska jej lewe ramię. Już samo obserwowanie boli.
Iyengar rozkoszuje się przerażeniem tych, którzy się przypatruj±.
Iyengar naciska i naciska, aż Amerykanka szczę¶liwie promieniuje i mówi: „Tak, dokładnie tak jest dobrze."
 
Czy uczniowie jogi w metropolii ¶wiata, którzy tylko trochę chc± rozci±gn±ć swoje nogi a swoje plecy wzmocnić, bior± pasażera na gapę na pokład? Czy powstaje metafizyczna warto¶ć dodatkowa, kiedy koncentrujemy się na ćwiczeniu psa lub wielbł±da? „Kto ćwiczy jogę, mówi Iyengar, usuwa chwasty ze swojego ciała, tak aby ogród mógł rosn±ć."
Inne pytanie: czy możliwe, aby 89-letni człowiek naprawdę 15 minut stał na głowie, nie podtrzymuj±c się rękami?
Oczywi¶cie, że możliwe.
 
 
tłumaczenie: Monika Margol
www.akademiajogi.pl

redakcja: Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft