O Iyengarze w niemieckiej prasie
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


O Iyengarze w niemieckiej prasie

  • poniedziałek, 8 wrze¶nia 2008
W numerze 52/2007 w „Der Spiegel" ukazał się artykuł na temat B.K.S. Iyengara Guru der Gymnastik Jest prób± przybliżenia osoby Iyengara i pokazanie jak joga według jego metody rozpowszechniła się na ¶wiecie.

 
Na zewn±trz ¶wieci indyjskie słońce, przez otwarte okno słychać z ulicy terkot riksz i głosy handlowców. Poza tym w sali ćwiczeń Instytutu Ramamani Iyengar Memorial jest cicho. Kilka osób wisi głow± w dół w grubych linach jak nietoperze, inni skręcaj± swoje plecy jak węże albo siedz± dziwnie odwróceni w szpagacie.
40 uczniów trwaj±cych w ciszy w swoich pozycjach wygl±da jak ogród rzeĽb z ludzkiego ciała.
Starszy mężczyzna z długimi siwymi włosami, ubrany tylko w szorty stoi na głowie. Ręce rozłożył, dłonie nie dotykaj± podłogi. Jego tułów ledwo się porusza, jedynie lekko drż±c, czasami koryguje swoj± pozycję czubkami palców. Stoi na głowie tego ranka 15 minut „bez trzymanki". 15 minut może trwać długo...
Kiedy Iyengar znów staje na nogach, trochę odpoczywa a póĽniej mówi: „Nie ma nikogo w moim wieku, kto by to potrafił." Je¶li nie stoi na głowie, to nosi dług± do ziemi biał± szatę oraz złote łańcuchy niczym raper. Jest mały i ma do¶ć duży brzuch jak na mężczyznę, który całe życie ćwiczy swoje ciało. Na czole ma cienk±, czerwon± kreskę - symbol rodziny Iyengara.
Amerykański magazyn „Time" ogłosił go jednym z najbardziej wpływowych osób na ¶wiecie. Pokazywał pozycje jogi matce belgijskiego króla, brał udział w amerykańskich talkshows, dwa razy spotkał się z papieżem.
Wygl±da tak, jak przedstawia się hinduskich mędrców.
 
14 grudnia skończył 89 lat, urodził się w 1918 w wiosce w południowych Indiach. Jest dumny ze stania na głowie oraz ze swoich innych wyczynów.
Iyengar jest jedenastym z 13 dzieci wiejskiego nauczyciela. Ojciec zmarł, kiedy chłopak miał 9 lat. Rodzina była biedna, chłopak był w złej kondycji - malaria, tuberkuloza, tyfus. Kiedy miał 15 lat wysłano go do jednej z jego sióstr, która była zamężna z jednym ze sławnych mistrzów jogi - Sri T. Krishnamacharya. Mistrz nie uważał chłopaka za utalentowanego. Iyengar został u siostry, ponieważ zdrowotnie czuł się lepiej i zobaczył szansę na swój rozwój.
„Kiedy rozpoczynałem praktykę, w Indiach było 20 nauczycieli jogi - Brytyjczycy zadbali o to, żeby nasze korzenie kulturowe zaginęły."
Dziesięć godzin dziennie ćwiczył, modyfikował pozycje, ażeby były spójne i spektakularne. Szukaj±c okazji do publicznych wyst±pień pokazywał album ze zdjęciami asan w swoim wykonaniu. Musiało być to irytuj±ce. W internecie można znaleĽć film z roku 1938, który pokazuje go w trakcie ćwiczeń. Można powiedzieć, że jest to pierwsze video o jodze.
Przed ponad 30 laty otworzył Instytut w małej uliczce w mie¶cie Puny. Złamał tradycję, ponieważ uczył otwarte klasy, w których mogły uczestniczyć dziewczyny. „Byłem Showmanem" - mówi Iyengar - „zawsze zadawałem sobie pytanie jak jogę można rozpowszechnić".
Zasług± Iyengara jest zglobalizowanie jogi. Pytany co my¶li o tym boomie, który wywołał, odpowiada: „To się jeszcze okaże".
Dla Iyengara nie s± potrzebne kadzidełka zapachowe, dĽwięk dzwonków. Jego szkoła jest szkoł± ciała, w której asany powinny prostować wszystkie czę¶ci ciała i pokierować każdym muskułem. „Ciało to moja ¶wi±tynia" - mówi, „a asany s± moj± modlitw±".
Twierdzi, że nie trzeba rozumieć hinduskiej filozofii, ażeby rozumieć pozycje.
Codziennie wstaje o 5 rano, wykonuje ćwiczenia oddechowe, potem czyta gazetę „Muszę być poinformowany".
Pracuje w bibliotece swego Instytutu, gdzie każdego popołudnia dyktuje listy swojej sekretarce, redaguje własne teksty lub przyjmuje go¶ci z zachodu. Ot, taka sytuacja:
Iyengar woła swoj± sekretarkę, która powinna mu przeczytać list, wysłany przez czasopisma chińskiego stowarzyszenia jogi: czy mógłby mistrz wymienić kilka pozycji, które mogłyby poprawić seksualno¶ć? „Odpisałem im, że joga nie jest po, ażeby j± nadużywać."
 
Obecnie do Puny przybywaj± nauczyciele jogi z całego ¶wiata, aby kształcić się w Instytucie. Pochodz± z Dżakarty, Moskwy, Berlina czy Nowego Jorku. W samych USA 16 milionów ludzi praktykuje regularnie jogę. Wykonuj± powitanie słońca lub inne asany, figury i pozycje, które nosz± nazwy jak: wielbł±d czy pies.

Od 70 lat mówi, że joga może leczyć i od 70 lat jest on na to żywym przykładem. Uczył pierwszego prezydenta Indii Rajenda Prasad, również skrzypka Yehudi Menuhin, który zaprosił go do Szwajcarii jako prywatnego nauczyciela, a potem wprowadził w londyńskie salony, gdzie stał się gwiazd±. Organizowali wspólne spotkania, Iyengar poznał polityków, pedagogów i stał się szybko uczonym, a jego Instytut w Punie tał się głównym seminarium uniwersytetu ciała.
W jego instytucie jest wiele kursów terapeutycznych, w których uczestnicz± chorzy i inwalidzi. Na jednego z kursantów, który cierpiał na chorobę Heinego - Medina, tak mocno naciska, że ma się obawy, czy chłopak się nie złamie. „Jestem bezwzględny dla chorób" - mówi Iyengar „ponieważ nie chc± się czasami słuchać."
Ćwiczenia, mówi kursant umożliwiły mu normalne życie. „Nie wierzyliby¶cie, gdyby¶cie widzieli, jak wcze¶niej się poruszałem.", mówi.
Takie historie opowiada wielu pacjentów, którzy przeważnie pochodz± z Puny. Lecz± wypadnięcia chrz±stki międzykręgowej, kalectwa i astmę albo przychodz± na rekonwalescencję po operacjach serca.
W swojej ksi±żce „¦wiatło jogi", będ±cej jedn± z jego 14 ksi±żek, opisuje medyczne działania poszczególnych asan. Naukowo jednak nie może tego potwierdzić.
 
Na zachodzie nie ma już fitness klubu, w którym nie byłoby kursów jogi.
Znana włoska firma Gucci sprzedała maty do jogi za 850 dolarów. „Moj± pierwsza mata - mówi - była mata antypo¶lizgowa, któr± podkłada się pod dywany".
Opłaty licencyjne na otwarcie studium jogi w 49 państwach pod jego nazwiskiem s± niskie, wymagania wobec nauczycieli duże, Iyengar nie stał się bogatym człowiekiem. Nie jest zadowolony, że jego sławni uczniowie tacy jak Amerykanin Rodney Mee, którzy uczyli się u niego, promuj± się swoim własnymi nazwiskami. Chodzi o respekt, a nie o pieni±dze.

Nie wiadomo, czy Iyengar to guru, czy niezwykły nauczyciel gimnastyki. Jest człowiekiem ciała. Mówi, że joga jest dla praktycznych ludzi z praktycznymi problemami. Sławny tenisista John McEnroe oraz o¶miokrotny mistrz ¶wiata w surfingu Kelly Slater praktykuj± jogę Iyengara.
Dla indyjskiego zwi±zku krykietowego, jednego z największych na ¶wiecie, stworzył ksi±żkę z ćwiczeniami. Czasami ogl±da w małym mieszkanku, za instytutem, transmisje telewizyjne z krykietu, w końcu zna wielu graczy. „Nawet piłkarze Manchester United wykonuj± moje ćwiczenia" - mówi Iyengar. Od 2003 roku joga należy do programu ćwiczeń drużyny z Manchester United.
Joga nie jest sportem w prawdziwym znaczeniu. Iyengar wspierał różne konkursy, nawet fundował nagrody, ażeby popierać praktykowanie jogi, ale jednocze¶nie nie uważa tego za zawód - nawet gdyby wygrał na olimpiadzie 20 lub 30 złotych medali."
Joga, mówi Iyengar, jest ¶więta: „to jest muzyka duszy".
Kursy, na których w dwa dni uczy się pranayamy, elastycznego oddechu, nazywa „oszustwem w imię bosko¶ci."
 
Dwa razy w tygodniu przechodzi przez salę ćwiczeń jak artysta malarz, który przechodzi w swoim atelier od obrazu do obrazu. Wtedy obniża ramiona ćwicz±cym, poucza asystentów, zaciska mocniej pasy. Przesuwa klocki pod plecy i wiesza ciężarki na brodę ćwicz±cego.
Kto chce ćwiczyć, nie zostaje wykluczony, bo jest za mały, za wysoki, za stary, za sztywny lub za słaby. Dlatego praktyczne s± przyrz±dy jak liny, kostki, ławki, taborety oraz dr±żki. A czasami potrzebna jest tylko siła prawie 90 letniego mężczyzny.
Amerykanka Patricka Walden przyjeżdża do Puny od 30 lat. Jest można powiedzieć wzorow± uczennic±. W domu w Ameryce nazywa się j± „Backbend - Lady", ponieważ swoje plecy może skręcić jak artystka cyrkowa. Ma 60 lat i produkuje płyty DVD z jog±. Próbuje wykonać szczególnie trudne ćwiczenie, w którym praw± stronę górnej czę¶ci ciała powinna położyć na lewym udzie - w szpagacie, oczywi¶cie.
Z przyjemno¶ci± i z cał± sił± kładzie Iyengar swoj± stopę na lewym udzie Patrici, a potem naciska jej lewe ramię. Już samo obserwowanie boli.
Iyengar rozkoszuje się przerażeniem tych, którzy się przypatruj±.
Iyengar naciska i naciska, aż Amerykanka szczę¶liwie promieniuje i mówi: „Tak, dokładnie tak jest dobrze."
 
Czy uczniowie jogi w metropolii ¶wiata, którzy tylko trochę chc± rozci±gn±ć swoje nogi a swoje plecy wzmocnić, bior± pasażera na gapę na pokład? Czy powstaje metafizyczna warto¶ć dodatkowa, kiedy koncentrujemy się na ćwiczeniu psa lub wielbł±da? „Kto ćwiczy jogę, mówi Iyengar, usuwa chwasty ze swojego ciała, tak aby ogród mógł rosn±ć."
Inne pytanie: czy możliwe, aby 89-letni człowiek naprawdę 15 minut stał na głowie, nie podtrzymuj±c się rękami?
Oczywi¶cie, że możliwe.
 
 
tłumaczenie: Monika Margol
www.akademiajogi.pl

redakcja: Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Sztuka życia. Medytacja Vipassana - Oby wszystkie istoty były szczę¶liwe!

To nieistotne kim jeste¶, czym się zajmujesz, w co wierzysz, a komu nie ufasz. W każdym z nas jest spokój i harmonia pozwalaj±ca na szczę¶liwe życie w zgodzie ze sob± i z innymi ludĽmi. Furtka do ogrodu wyzwolenia opatrzona jest jedynie mentaln± tabliczk± – UWAGA! ¦WIADOMO¦Ć – której pra...

Joga z krzesłem. Cenna lektura dla każdego jogina.

Ksi±żki do jogi dziel± się na dwa rodzaje. Takie, które ładnie wygl±daj± na półce i takie, z których można w praktyce korzystać. Ksi±żki na półkę, to albo zawiłe próby tłumaczenia teoretycznego, czym jest joga, albo kolorowe nie do końca udane podręczniki do nauki asan, z których nie sposób się czeg...

Wdzięczno¶ć kluczem do szczę¶cia

W dzień silni i przebojowi. Wieczorami przeżuwamy stres (albo on przeżuwa nas). Rano, zanim otworzymy oczy, umysł już podsuwa milion spraw, które trzeba załatwić w ci±gu dnia. Z tyłu głowy co¶ szepcze: "nie zd±żysz!". Jak sobie z tym radzić? Sposobów jest wiele, a jednym z nich, i to całkiem skute...

Kanon literatury jogicznej w sklepie JOGA-JOGA.PL

Najnowsze wydanie "biblii jogi" czyli ksi±żka "¦wiatło Jogi" B.K.S. Iyengara, poszerzone i wzbogacone o płytę dvd z filmem biograficznym o życiu Mistrza. Polecamy także " Pranajama, sztuka oddychania w jodzie" B.K.S.Iyengara a także "Joga doskonała dla kobiet" Gitty S. Iyengar. Pozycje obowi±zkowe w...

Wytrzę¶ to! TRE® pomaga uwolnić się od stresu.

Proste ćwiczenia, które robi± co¶ dziwnego z ciałem. Sesja TRE® mnie zaskoczyła, choć mniej więcej wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Po krótkiej rozgrzewce ciało zaczyna samoistnie drgać. Potem przyszło ukojenie. Dowód na to, że ciało pamięta to, czego nie pamięta umysł, który nosi w sobi...

3 mikstury ziołowe, pomocne przy stanach zapalnych gardła.

Jesień to czas wzmożonej podatno¶ci na przeziębienia i grypę. Je¶li odczuwamy pierwsze symptomy, warto wesprzeć organizm w powrocie do równowagi, naturalnymi ¶rodkami. Po ziołowe mieszanki, warto sięgać wtedy, kiedy czujemy, że czosnek, cytryna, imbir, miód i pierzyna mog± być niewystarczaj±ce, np. ...

Dlaczego nie robię postępów w mojej praktyce jogi...

Jogin wie, że w wyniku wykonywania asan przede wszystkim zdobywa zdrowie. Jest to cenny nabytek zdobywany ciężk± prac±, stan zupełnej równowagi ciała, umysłu i ducha. Tak więc nie chodzi o akrobatyczne wykonanie asany, wykraczaj±ce poza granice swoich możliwo¶ci, lecz o stał±, żarliw± praktykę, poł±...

Dzięgiel le¶ny, i inne skarby z ł±k do zebrania w paĽdzierniku.

PaĽdziernik, to czas zbioru nie tylko dojrzałych i pełnych witamin, owoców głogu, dzikiej róży czy tarniny, ale także pożytecznego dzięgla le¶nego, którego wła¶ciwo¶ci mog± być pomocne na różne dolegliwo¶ci. ...

Sztuka i joga id± ze sob± w parze. Niezwykłe sesje w muzeach.

Muzealna sala pełna adeptów jogi, którzy praktykuj± asany i pranajamę otoczeni działami sztuki? To nie fantazja. Coraz więcej renomowanych muzeów na ¶wiecie organizuje tego typu wydarzenia. Po sesji wypełnionej asanami można wzi±ć udział w medytacji, a potem zwiedzić w małej, kameralnej grupie ekspo...

Top 6 asan, które pomog± Ci utrzymać formę po lecie.

Czas letni to okres, w którym słońce sprawia, że mamy więcej energii i motywacji do działania. Bardziej dbamy o swoj± odsłonięt± skórę i ciało. Mamy więcej czasu i okazji do tego, aby aktywnie spędzać czas. Co zrobić, aby nie stracić formy po lecie i cieszyć się wysokim poziomem energii przez cały r...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Listopada 2018
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft