Pytania dotycz±ce Indii - odpowiada Ania Choreń.
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Pytania dotycz±ce Indii - odpowiada Ania Choreń.

  • niedziela, 1 paĽdziernika 2006
  • autor: Anna Choreń
Pytania dotycz±ce wyjazdów do Indii prosimy przesyłać do moderatora. Odpowiedzi na pytania będziemy publikować w tym dziale portalu co 2 tygodnie.
Chciałabym pojechać na wycieczkę do Indii ale obawiam się chorób, brudu.
Czy moje wyobrażenia s± mylne ? Czy w czasie swoich licznych wyjazdów chorowała¶ ? Jak wygl±da sprawa higieny? Obrazy z telewizji s± raczej porażaj±ce-jak jest naprawdę.

Jest różnie. Telewizja przeważnie żywi się ekstrem±, nie wiem co widziała¶, ale tak,  jest tam dużo chorób, malaria zbój nr 1 na ¶wiecie, żółtaczka, dur brzuszny, cholera. Jednak nie powstrzymuje to milionów turystów corocznie odwiedzać ten kraj. Je¶li bardzo obawiasz się chorób i Ľle znosisz widok brudu nie ryzykuj. Owszem chorowałam raz, kilka lat temu po k±pieli w Gangesie podczas raftingu, był listopad temperatura powietrza ok. 16C, woda zimna, zmarzłam, przy wyj¶ciu jeszcze raz mnie wrzucili ( że dla "niewiernych" k±piel dwukrotna) skutek taki, że przez 24 h miałam gor±czkę chyba z 42C i autentycznie żegnałam się z życiem. Po tym czasie wszystko zniknęło. To była najintensywniejsza i najkrótsza choroba, jaka w ogóle mi się zdarzyła. Ani wcze¶niej ani póĽniej nic mi nie było.
Czy można pojechać z małymi dziećmi, je¶li się tam jedzie (do Indii) po raz pierwszy?
Na wędrówkę raczej odradzam, choć znam ludzi podrózuj±cych z kilkumiesięcznumi szkrabami. Je¶li za¶ na stacjonarny kurs jogi uważ±m, że tak. Oczywi¶cie pod warunkiem, ze dziecko jest zdrowe i dobrze znosi przemieszczanie, podróże, słowem rodzice powinni wiedzieć, jak zachowuje się w podróży.  Sam lot dla wielu dorosłych bywa męcz±cy, także pobyt w Delhi, nawet krótki, jest sporym wstrz±sem dla nowoprzybyłych jak obserwuję.  Każdy zna swoje dziecko i powinien ocenić jego możliwo¶ci. 
Jak jest z językiem – czy wystarczy podstawowa znajomo¶ć angielskiego żeby się porozumieć?
By w miarę swobodne poruszać się po subkontynencie moim zdaniem należy znać angielski na poziomie konwersacyjnym. Jeżeli podstawowa znajomo¶ć obejmuje umiejętno¶ć odprawienia się na lotnisku, dotarcia do hotelu, zakupu biletu, zamówienie posiłku, ewentualnie rozmowy z lekarzem – to jest dobrze. Wielu cudzoziemców narzeka na silny akcent, charakterystyczny dla subkontynentu. Osobi¶cie nie przeszkadzał mi on, można się przyzwyczaić. W miejscach odwiedzanych przez turystów oraz w miastach znajomo¶ć angielskiego jest powszechna, ale już w bardziej odległych zak±tkach może się zdarzyć, że nie.
Chciałbym wraz z przyjaciółmi  pojechać  na jaki¶ miesi±c, może 3 tygodnie – czy to nie za krótko- z twoich opowie¶ci wynika że przeważnie bywała¶ dłużej? Czy w takim czasie można rzeczywi¶cie poczuć niezwykło¶ć i  magię  tego kraju?
To zależy jak kto czuje magię. Można w kwadrans albo i nigdy. Pobyt w Indiach to co¶ więcej niż zwiedzanie kraju, to wszechogarniaj±ce doznanie. Dużo zależy od tego jak szeroki ma się zakres percepcji i tolerancji. Jeden zobaczy tam karaluchy wielko¶ci kciuka, nędzę, brud, zblokuje się i będzie cierpieć marz±c o powrocie. Innego co¶ urzeknie, może kolory sari, różnorodno¶ć strojów, barwy skóry mieszkańców subkontynentu, smak indyjskich dań, bogactwo przypraw,  woń kadzidła, uginaj±ce się stragany soczystych,  drobnych w porównaniu z naszymi przepysznych  owoców i warzyw co dojrzewały pod słońcem Indii. Kogo¶ ogarnie zdumienie na widok  ulicznych sprzedawców, pucybutów, krawców w swasticasanie czy lotosie.Jeszcze kto¶ poczuje to tajemnicze, ponoć  rdzennie indyjskie zjawisko ponadczasowo¶ci.  O przyrodzie, architekturze nawet nie wspominam. Mój pierwszy wyjazd trwał 5 dni, najdłuższy 5 tygodni. 3 tygodnie wystarczy. Trzymam kciuki za wyjazd.
Czy jako kobietę spotykały cię podczas podróży jakie¶ nieprzyjemno¶ci?
Nie. Starałam się zachowywać uprzejmie, nie nosić wyzywaj±cych strojów, luĽne spodnie, bluzy bez dekoltów, ramiona zakryte.
Jak jest z temperatur± – czy poza górami da się  funkcjonować?
Oczywi¶cie, że tak. Miliard ludzi funkcjonuje. Chodzi do przedszkoli, szkół, pracy. Jest ciężko, ale można. To kwestia zdrowia i pokory, na ile jest się zdolnym pohamować rozdrażnienie. Wszystkim jest gor±co. Widziałam Hindusów, których skóra w 45C upale była matowa i takich, z których pot lał się strumieniami.
Czy spotkała¶ podczas swoich wypraw prawdziwego jogina?
:)
Kiedy jest optymalna pora roku na wyjazd. Czy była¶ tam w czasie naszych wakacji - lipiec,  sierpień ? Czy to dobry czas na wyjazd?
Dla większo¶ci jest to jedyny czas na wyjazd i dobrze jest ustawić się w tej perspektywie. Jest wtedy gor±co, czas monsunów. W tym okresie polecałabym raczej wyjazd na Północ, czyli Himalaje, niekoniecznie te wysokie. Wystarczy do podnóży, jak mawiaj± Foothills of Himalya. Uttaranchal, Himćal Pradesh, Jammu Kashmir.
Słyszałem, że w Indiach łatwo się zatruć nie¶wieżym jedzeniem- czy miała¶ takie do¶wiadczenia?
Nie. Podczas kursów jogi albo sami gotowali¶my (głównie ryż, dal, warzywa) albo chodzili¶my do różnych restauracyjek, czasem to zwykły blat na 2 kołach, z którego za 12Rs można było otrzymać pyszne thali. Nie było poważnych problemów. Owszem, zdarzały się nieobecno¶ci, jednodniowe, nie więcej. Miejscowi maj± na takie sytuacje znakomity lek (Isab Gol) można go kupić w każdym kiosku w Indiach, bardzo skuteczny.
Jedno z ciekawych odkryć to takie, że dania w małych budkach s± równie wyborne co w 5gwiazdkowych hotelach. Kuchnia indyjska bywa często bardzo pikantna, dlatego zawsze warto zamawiać jogurt (przepyszny) gdyż nic tak nie gasi ognia w podniebieniu jak ten. A jak kto już ugryzie ostre chilli to nigdy nie popijajcie tego wod±, bo to spotęguje efekt. Jogurt, ewentualnie co¶ słodkiego (owoc, łyżeczka miodu).
Osobi¶cie nie znam nikogo, kto przeszedł poważne zatrucie, ale słyszałam o różnych przypadkach. Trzeba uważać, szczególnie osoby o wrażliwym systemie pokarmowym. Radzę zamawiać ryż z dalem, ciapati, prawie zawsze jest to bezpieczna opcja, dostępne wszędzie.
 ania choren
Anna Choreń W ci±gu ostatnich pięciu lat 8 krotnie przemierzała Indie od Morza Arabskiego po Kaszmir. Kilkakrotnie podróżowała wraz ze swoim 3 letnim synkiem Kajem. Od 4 lat praktykuje jogę. Prowadzi zajęcia u Leszka Kawy w Warszawie. Odpowie na Wasze pytania zwi±zane z wyjazdami do Indii.
 
 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
KURS NAUCZYCIELSKI JOGI INTEGRALNEJ

Rozpoczynamy zapisy na II Edycję ! Kurs nauczycielski przeznaczony jest dla osób, które pragn± zdobyć praktyczne umiejętno¶ci i rzeteln± wiedzę na temat różnych ¶cieżek i systemów jogi pod okiem najlepszych w Polsce specjalistów. Zdobyte kwalifikacje i umiejętno¶ci oraz końcowy certyfikat uprawnia...

„Pyt” – duński sposób na stres

Co to jest szczę¶cie? To pytanie godne filozofów. Jogin odpowie, że trzeba przestrzegać jamów i nijamów; buddysta opowie o zaletach medytacji transcendentalnej. Czytelnicy poradników z kolei powołaj± się na duński sposób tworzenia przyjemnej atmosfery, czyli "hygge". Okazuje się jednak, że Duńczycy ...

Tajemnice „mię¶nia duszy”

Psoas, czyli "mięsień duszy". Jego nazwa brzmi jak zaklęcie. Okazuje się, że ma niezwykł±, choć nie tajemn±, bo zbadan± przez naukowców moc. Gdy się j± odkryje i zadba o psoas, łatwiej będzie zapanować nad zdrowiem ciała i emocji. O tym, jak ważny jest psoas, wiedz± jogini, psychoterapeuci i ci, któ...

Porz±dek w domu i w życiu

Posiadanie w domu tylko i wył±cznie rzeczy, które sprawiaj± nam rado¶ć. Fajnie brzmi, prawda? To jak to zrobić? Zen naucza, że minimalizm wnętrza i czysto¶ć miejsca, w którym żyjemy, wpływaj± na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne oraz znajduj± odzwierciedlenie we wszystkich naszych działaniac...

Kurs nauczycielski jogi. Szkolenie przygotowawcze.

Czy my¶lała/e¶ kiedy¶ o tym, aby zostać w przyszło¶ci nauczycielem jogi? Chciałby¶ posiadać takie umiejętno¶ci jak Twój ulubiony nauczyciel i pracować w gronie inspiruj±cych ludzi? Wydaje Ci się, że jest to ciekawe zajęcie i wspaniała ¶cieżka rozwoju, ale masz obawy, że Twoje umiejętno¶ci i wied...

Jaki Nett w Polsce - fotorelacja z Międzynarodowego Konwentu Jogi 2019

Za nami intensywny weekend jogowy ze wspaniał± nauczycielk± z USA - Jaki Nett, wieloletni± uczennic± B.K.S. Iynegra, w stopniu nauczycielskim Senior I. Konwent zgromadził 250 entuzjastów jogi z całej Polski i z zagranicy. Dzięki wspaniałym, zaangażowanym uczestnikom Jaki Nett wyjechała zachwycona. S...

Bos± stop± przez zimę

Stopy zwracaj± nasz± uwagę wła¶ciwie głównie latem, kiedy chcemy założyć sandałki lub klapki. Latem często też chodzimy boso po plażowym piasku, le¶nej trawie czy ziemi. Dbamy o stopy w sensie estetycznym. Zim± wkładamy na nie grube skarpety i zapominamy o ich istnieniu. Tymczasem w medycynie Wschod...

Joga to nie wy¶cig ani zawody na najlepiej wygl±daj±c± asanę.

Zwolenników jogi przybywa wprost proporcjonalnie do stereotypów powstaj±cych na jej temat. Mój ulubiony i zarazem najczę¶ciej powtarzany, to poczucie, że zanim skorzysta się z zajęć jogi, trzeba już co¶ na ten temat wiedzieć, umieć, wcze¶niej się przygotować, rozci±gn±ć, i¶ć najpierw na stretching i...

Joga na receptę

Ro¶nie popularno¶ć jogi w ¶rodowisku medycznym na ¶wiecie. Jej dobroczynny wpływ na pacjentów docenili m.in. brytyjscy medycy, którzy wzięli udział w po¶więconej jodze konferencji zorganizowanej w Londynie w dniach 15-17 lutego. Lekarze, którzy poznali móc jogi, chc± j± przepisywać na receptę. ...

Joga na co dzień z premierem Indii

"Joga to podarek Indii dla całego ¶wiata. Niesie ze sob± zdrowie, dobrostan i pokój. Ł±czy w szczę¶ciu odległe od siebie narody" – mówił Narendra Modi. "Mój dzień rozpoczyna się od jogi. Ma dobroczynne wpływ na mój umysł i ciało". Je¶li kto¶ chce go na¶ladować, wystarczy poszukać w sieci klipó...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Kwietnia 2019
Następne
PW¦CPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft