Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Lekcja pokory - Wiktor Morgulec o praktyce u Sharata Arory w Himalayan Iyengar Yoga Center w Dharamsala

  • czwartek, 4 wrze¶nia 2008
  • autor: Justyna Moćko
Rozmowa z Wiktorem Morgulec nauczycielem jogi, współzałożycielem portalu joga-joga.pl i Centrum Joga Żoliborz w Warszawie. Podczas kilkukrotnych pobytów w Indiach uczestniczył w kursach jogi prowadzonych przez Sharata Arorę. Na jego zaproszenie Sharat już wkrótce odwiedzi Polskę i poprowadzi 3 dniowy warsztat jogi.
lp1
 
Dlaczego zaprosiłe¶ Sharata Arorę do Polski? Nie jest aż tak bardzo znanym, wysoko certyfikowanym nauczycielem jak np. Garbriella Giubilaro. Co sprawiło, że wła¶nie on?

Pierwszy raz do Sharata trafiłem z tzw. przypadku w 2002 roku. Jeżdż±c po Północnych Indiach szukałem dobrej szkoły jogi, żeby zatrzymać się na dłużej. Spo¶ród setek miejsc, gdzie można uczyć się jogi, (90 % to pic na wodę dla turystów z zachodu, z ciekawo¶ci przetestowałem na własnej skórze kilka przybytków) bardzo trudno jest wyłonić jakie¶ wła¶ciwe. A sprawdzanie na własnej skórze może być zabawne, ale tylko do pewnego momentu. Drog± eliminacji zostawiłem sobie szkoły jogi prowadzone przez dyplomowanych nauczycieli według tradycji Iyengara. W zasadzie były tam tylko cztery szkoły wg metody Iyengara: dwie w Rishikesh, jedno w Dehradun, no i jedno w Dharamsala u Sharata.
 
No tak, ale dlaczego zaprosiłe¶ wła¶nie Sharata?

Po kolei, zaraz do tego dojdziemy. Nie miałem do¶wiadczeń z nauczycielami z zagranicy, (praktykowałem wtedy jogę od 3 lat w Joga! Centrum Adama Bielewicza). Po trzech latach praktyki u Adama wydawało mi się, że jestem już prawie mistrzem ¶wiata w jodze. ;-) W tamtych czasach podej¶cie było kompletnie inne, twarda szkoła, nie było  zmiłuj. Nie wiem czy to kwestia tylko mojego postrzegania, ale mam wrażenie, że w praktyce był większy nacisk na wysiłek i efekt niż na zrozumienie o co chodzi…
Kontakt z indyjskimi nauczycielami był dla mnie pierwszym kontaktem z kompletnie innym podej¶ciem do jogi.
Teraz, po 6 latach, widzę jak bardzo wiele się zmieniło w Polsce je¶li chodzi o jogę, ale wtedy był to szok.
 

sh2
 
Czy to znaczy, że sposób nauczania Sharata różnił się od tego, który poznałe¶  w Polsce?

Oooo i to bardzo, ale o tym za chwilę.
U Sharata po raz pierwszy spotkałem się z czym¶ kompletnie innym. Po pierwsze nikt nie docenił (cha cha) moich trzyletnich wysiłków i trafiłem jako nowy student do grupy kompletnych nowicjuszy- co mnie wtedy bardzo zabolało. Potem okazało się, że trafia tam każdy kto wcze¶niej nie praktykował z Sharatem.
 
Chcesz powiedzieć, że dyplomowany, do¶wiadczony nauczyciel trafiłby na kurs dla pocz±tkuj±cych razem z kompletnym żółtodziobem?

(¶miech) Dokładnie tak. I to była wielka lekcja pokory i ¶wietna okazja, żeby się dużo nauczyć. Szybko zrozumiałem, dlaczego tak jest. Wi±zało się to z metodyk± nauczania. Kursy trwały 5 dni i stanowiły zwarty moduł, pięć dni podczas których od A do Z poznaje się kompletne podstawy w bardzo uporz±dkowany sposób. Pamiętam, że byłem zaskoczony jak mało asan praktykowali¶my, ale ich analiza, rozebranie na czę¶ci i forma przekazania wiedzy z nastawieniem na zrozumienie była porażaj±ca. W jednym rzędzie stali kompletnie pocz±tkuj±cy – pierwszy raz w życiu na jodze i osoby ćwicz±ce po kilka lat, nauczyciele. I jedni i drudzy uczyli się (oczywi¶cie trochę czego innego) i byli zadowoleni (¶miech). Zajęcia poranne rozpoczynały się o 4.30 i trwały do 8.00 – 9.00 i to też było zaskakuj±ce, ale super działało. (¶miech)
 
Zajęcia o 4.30 i kto¶ brał w tym udział?

I to całkiem sporo osób: 30- 40! To był listopad, na dworze było jeszcze prawie ciemno.
 
Jak czuły się osoby ćwicz±ce?

To zależy kto, spora czę¶ć ćwicz±cych była po kursach Vipassany, więc wczesna pora nie była dramatem, ale czas trwania zajęć (ich długo¶ć) była wyzwaniem dla wielu osób.
Dla mnie największym wyzwaniem było odkrycie, jak mało wiem o jodze i jak wiele się muszę jeszcze nauczyć. Kiedy to sobie u¶wiadomiłem, zniknęły oczekiwania, ci±głe porównywanie, zaakceptowałem, że jestem kompletnie pocz±tkuj±cym i zacz±łem chłon±ć jak g±bka.
 
sh3
 
Wróćmy do praktyki: czym różniła się od tej, znanej Ci z Polski?

Wtedy chyba wszystkim. Byłem przyzwyczajony do wysiłku i mocnego ćwiczenia, natomiast kompletnie nie przyzwyczajony do dokładnej obserwacji i logicznego krok po kroku, analitycznego rozbierania pozycji na czynniki pierwsze. Najbardziej poraziła mnie spójno¶ć i ł±czenie przyczynowo-skutkowe, dlaczego tak, dlaczego nie inaczej. Dokładne wyja¶nienia i ich praktyczne zastosowanie. Kwestia dochodzenia bardzo stopniowego do pozycji. Przykładowo - w Polsce to były czasy, że przy pomy¶lnym wietrze kto¶, kto trafił 1-2 raz w życiu na zajęcia jogi, jak chciał i czuł się na siłach, to stawał na głowie. U Sharata nie stawał na głowie nikt.
 
Czyli Sharat w ogóle nie uczy stania na głowie?

Uczy, ale po bardzo długim czasie przygotowania ciała.
U Sharata na głowie mogła stać garstka „starych” studentów z kilkuletni± praktyk±, po jego wyraĽnej akceptacji. Reszta robiła wiszenie na linach.
Notabene sam Sharat jest jednym z dwóch najlepiej stoj±cych w sirsasanie nauczycieli jakich widziałem w życiu - drugi to Shah z Puny– popisywał się stoj±c w sirsasanie na krawędzi ławki podczas warsztatu jogi w Częstochowie parę lat temu (¶miech) – ale trzeba przyznać, że robił to znakomicie.
 
sh4
 
Ale chyba nie stanie na głowie, czy też jego brak sprawia, że już niedługo Sharat poprowadzi warsztat w Warszawie?

Nie, w każdym razie nie tylko to. Całokształt. Byłem u niego w sumie trzy razy – dwa razy w Dharamsala i raz na Goa. Kiedy byłem na Goa już sam prowadziłem w Polsce zajęcia. Za każdym razem wiele wynosiłem z pobytu w grupach pocz±tkuj±cych u Sharata... (¶miech)
 
A nie s±dzisz, że warsztat z Sharatem , który odbędzie się 18 – 20 lipca i przeznaczony jest dla osób pocz±tkuj±cych, może nie być interesuj±cy dla zaawansowanych i nauczycieli?

Kiedy jaki¶ nauczyciel przyjdzie do Sharata i chce ćwiczyć, to on pyta, czy był już u niego na kursie. (¶miech) Je¶li nie - to trafia na grupę pocz±tkuj±c± czy mu się to podoba czy nie. Naprawdę.
A tak poważnie to: Sharat czy Rajiv Chanchani z Dehradun  – to s±  nauczyciele, którzy idealnie potrafi± wykorzystać fakt, że w tej samej grupie s± osoby, które nigdy w życiu nie ćwiczyły jogi, a także ci, którzy maj± zaawansowan± praktykę. Pocz±tkuj±cy dostaj± znakomity fundament jak zacz±ć ćwiczyć, a zaawansowani i  nauczyciele – dostaj± głębsze zrozumienie i wskazówki jak dobrze uczyć. Ta umiejętno¶ć ¶wiadczy o formacie nauczyciela, jego zdolno¶ci ogarniania grupy.
 
Co wyróżnia sposób uczenia Sharata, czy jest co¶ charakterystycznego?

Byłem u wielu innych nauczycieli w Indiach i przyjeżdżaj±cych z zagranicy do Polski. Przez ostatnich kilka lat joga w Polsce bardzo się zmieniła. Metodyka nauczania, sposób kształcenia nauczycieli - to wszystko poszło bardzo mocno do przodu. Często miałem wrażenie, że kierunek w którym się to rozwija sk±d¶ znam – takie małe dejavu i wtedy przypominam sobie pierwsze spotkanie z Sharatem.
Mam wrażenie, że jest kim¶, kto ma dużo do przekazania. Mimo, że już bardzo dużo z rzeczy, których on uczył, pojawiło się w końcu w Polsce i jest standardem, to nadal wiedza teoretyczno – praktyczna i umiejętno¶ć poł±czenia przekazu dla osób, które stoj± na macie pierwszy raz w życiu oraz zaawansowanych, czy nauczycieli  - jest imponuj±ca.
 
Justyna Moćko
justyna@joga-joga.pl
Fotografie: Bernard Borowy
 

 
Zapraszamy na konwencje z udziałem znanych i cenionych na całym ¶wiecie nauczycieli jogi:
 
 
bannery sklepu jogajoga
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft