Morska Hatha-Yoga. Adam Dąbrowski Modest
Dołącz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Morska Hatha-Yoga. Adam Dąbrowski Modest

  • poniedziałek, 21 grudnia 2009
  • autor: Adam Dąbrowski Modest
2009-11-11 21:42

Dzisiaj, od samego rana było mało światła z nieba.  W Łodzi wszystkie sklepy oprócz alkoholowych były zamknięte.  Nieliczne restauracje otwarte. Już weselej było w święto zmarłych.

Mimo to spotkaliśmy się; Hania,  Kasia i ja ,żeby zredagować tekst dla tych, którzy nie pływali z nami po Bałtyku w lipcu, przez dwa tygodnie. W portach Danii i Szwecji trenowaliśmy codziennie, co najmniej 2 godziny Hatha - Yogę .

Mariusz Wilk w „Domu nad Oniego” dziwi się podobieństwu wierzeń ludów północnej Kareli do wierzeń hinduistycznych. A mi praktykowało się asany głęboko, w harmonii z ziemią i morzem Szwedów, Duńczyków.  Były na swoim miejscu.
Zdjęcia, filmy przywracały nam pamięć  czasu szumu fal i wiatru, dzień i w nocy . Kasia po rejsie jeszcze przez kilka dni budziła się w nocy, w domu, bo nią kołysało..   Gdy „lecieliśmy” ze Świnoujścia do Nexo , na Bornholmie, zrobiłem zdjęcia różnych stron dookolnego horyzontu.  Na południowym zachodzie linia horyzontu była optymistyczna, ledwo widoczna  w blasku morza i głębi mlecznoniebieskiego nieba, na północnym wschodzie była pesymistyczna, ponurawo ciemnawa i stojąca, jak chwilowo  nieruchomy bies.
Praktyka jogi podczas rejsu morskiego. 2
Wysiadywaliśmy godzinami w kokpicie mknącego jachtu, pod niebem  na żyjącej po swojemu, wrażliwej wodzie.  Choć niebo było ważniejsze; konieczna była ciągła obserwacja  kalejdoskopu chmur, zamgleń, słońca i cieni dla dotarcia do portu, bez strat.
Zmysłami, sercem i umysłem byłem zaangażowany w niebo tyle czasu ,że  słowo „lecieliśmy” dobrze oddawało  moje odczuwanie tego co się z nami działo. To był raczej lot , niż płynięcie.
 Hania  zafascynowana szybkością, odgłosami wody i wiatru, była na pokładzie przez całą ostatnią noc, za sterem, albo siedząc , przypięta liną, przy zejściówce. Nic nie mówiła. Opowiadając o tym użyła słowa : „lecieliśmy”.
 To jest dla mnie naturalna i spontaniczna dharana.
Kasia  wyjątkowo tej nocy  w koi, ( W czasie jazdy dopadała ją choroba morska wewnątrz  jachtu, więc wolała być na powietrzu.) o świcie wydostała się do zejściówki i filmowała długo wschód słońca.
Ten film dzisiaj, po 3 miesiącach miastowego życia ujawnia swą moc ;każe zamilknąć zagonionemu, zadyszanemu szczurowi, pozwala wsłuchiwać się w Ziemię.   
Praktyka jogi podczas rejsu morskiego. Wakacje 2009. 3
W Świnoujściu trenowaliśmy  przy zagadkowej ciężarówce, na końcu cypla, przy marinie, niedaleko bazy SAR, pod wielkimi drzewami . Obok przepływały promy Stena Line ,  Dawało się robić stojące z oparciem dłoni na skrzyni ciężarówki  Alarm się nie włączył.
Hani przeszkadzali trochę spacerowicze. Gosia strząsała uważnie robaczki z maty.  Kasia trenowała nieco dalej.
 Powróciłem do powolnego, spokojnego przeżywania , jakie daje mi praktyka. Przeżywania potężnego, jak przetaczające sie leniwie wody Amazonki u ujścia do oceanu.
 Sądzę, że panie zmęczone jazdą samochodem, deszczem w namiotach, sponiewierane wiatrem, gdy czekały nocą na jacht, trening też uspokoił. Weszliśmy w cykl dobowy ze stałą pozycją treningu, oprócz snu , płynięcia i jedzenia. Wrócił wewnętrzny porządek; a i świat  dla mnie poustawiał się w znaną kompozycję.
 W Nexo objawialiśmy się już sobie  od stron całkowicie nieznanych wcześniej  na treningach jogi.  Rejs oderwał nas od ludzi, spraw, nawykowych reakcji, wymiarów rzeczywistości, siebie samych znanych sobie i najbliższym. Telefony komórkowe  niewiele tu zmieniały.
 Dla podświadomości byliśmy sami na morzu.
 Nabrała znaczenia umiejętność wiązania węzła knagowego,  bystrość w operowaniu odbijaczem i kręcenia kołem sterowym „po jachtowemu”, nie jak kierownicą samochodu.
 Każdy radził sobie na swój sposób  z nową  bardzo różną od  codziennej sytuacją życiową. Niektóre zachowania zdumiewały mnie w najwyższym stopniu. Instynkt przetrwania  czyścił z fochów, fanaberii, milusiego wygodnictwa.  Dwa tygodnie  nie wystarczyły jednak do rozstania się z regresjami do tożsamości dziecięcej..
 Roztopiłem się atmosferze domowej zasobnej kuchni z utalentowaną kulinarnie mamą w czterech postaciach. Co prawda  kuchnia , czyli kambuz w nowoczesnym disajnie, latała jak wagon towarowy na powyginanych torach z pijanym  śpiącym motorniczym, ale to mi nie przeszkadzało w roztapianiu się. Gosia miała sprawę z rozkapryszoną dziewczynką i rodzicami  . Kasia? Hania? Monika? Jeżeli zechcą to same powiedzą.
Przeżywałem przygodę, mobilizację całego ciała, osobowości, jakich nie przeżywałem przez rok na lądzie.  I odpoczywałem od …..
Od OBOWIĄZKU?
Hania zgodziła się  z moją opinią, że była szczęśliwa. 
Praktyka jogi podczas rejsu morskiego. Wakacje 2009. 4
Kasia  nie  miała snów, mimo, że w domu śni. Oprócz jednego snu, pod koniec rejsu . Czas stanął dla Kasi. Mimo upływu dni  miała wrażenie, że rejs jeszcze się nie zaczął. Doświadczenie rejsu było jak przejście przez wąską szczelinę do innego świata.
 Dużą część Gosi, jej kolano trzymało  poza morzem i niebem.
Monika oswajała się z brakiem  opoki, męża, rasowego zejmana.
 Pędziliśmy,  a jednocześnie jakbyśmy stali w miejscu. Całymi dniami morze i niebo. Rozgorączkowany świat miasta   odpadał.
Treningi były medytacją w ruchu. Przywracały ład.
Wchodziliśmy do Svaneke tak: ja siedziałem w zejściówce i w tempie radia Luksemburg nadawałem: lewiej, prawiej, dość, stop, odległości w metrach,  patrząc na ekran laptopa, na stole nawigacyjnym, poniżej.
Po prawej burcie, na wejściu, w główki falochronów, prawie na kursie były skałki widoczne gołym okiem, ale Monika wierzyła bardziej mi, czyli GPS - owi. Hania meldowała wskazania głębokościomierza.
 Przy czym ja musiałem uwzględniać zwłokę we wskazaniach GPS - u, oraz niedokładności  spowodowane kołysaniem jachtu. Ponadto miałem okulary do bliży. Raz mi pomagały, raz nie. Więc komunikacja nie była w 100% skuteczna.
Biorąc jeszcze pod uwagę czas reakcji płetwy sterowej na ruchy koła sterowego!
Paru tonowy kadłub też miał swoją bezwładność. A jeszcze Monika musiała zmielić miedzy zębami brzydkie słowa.  Gra polegała na tym, żebym mówił na tyle stanowczo i z siłą w głosie ,żeby mi ufała, ukrywając niepokój , gdy zerkałem gołym okiem na skałki w Realu! 
Zajechaliśmy tam , bo się zbytnio rozwiewało. Uffffff!!!!!!
W Skillinge za każdym razem lokalna anomalia (jaka?) pokazywała na GPS, naszą pozycję  postoju 200 m w głębi lądu, w sielskim domku Szweda, mimo że staliśmy całkiem  realnie przy nabrzeżu jachtowym za realne 90 koron, z działającym kodem do toalety.
Może lepiej bym zrobił (licząc się z zagrożeniem jakie niesie powierzanie własnego bezpieczeństwa  urządzeniom elektronicznym) optując za płynięciem dalej? Może wiatr by przydechł? Albo wejście byłoby bezpieczniejsze?
Kurs podejściowy na mapie papierowej był linią prostą pośrodku toru i tak jechaliśmy. Więc mimo wrażenia zagrożenia z Realu , niepotrzebnie nam skoczyła adrenalina.
Jeszcze kilka pokoleń z elektroniką i  biali „jogini”   nie będą mieli  czego wycofywać w pratyaharze, bo nie używane zmysły ulegną atrofii. Już teraz, młodzi myśliwi eskimoscy giną w zawierusze śnieżnej, bo bateryjki w ich GPS-ach padły. A i świadomość będzie centralna, uniwersalna, zarządzana przez lepszych genetycznie właścicieli GPS –ów.
Trenowaliśmy w domu żeglarza. Zaczęliśmy na niższym piętrze falochronu, ale dziura ze słońcem w grubych chmurach jak z obrazu Rembrandta nie utrzymała się, zasklepiła i zaczęło siec deszczem. Tradycyjni żeglarze z jachtów niczym zadbane obejścia gospodarskie całymi rodzinami siedzieli przy telewizorze domu żeglarza z hałaśliwym reality-schow. Ćmili papierochy, popijali piwo.
 W drugim końcu sali na poddaszu robiliśmy swoje. Nawet nie musiałem przekrzykiwać się z nimi instrukcjami.   Mówiłem półgłosem. Stojące, warianty padngustasany, pośrodku przy solidnym rybackim stole. Ściany były ukośne; przydawały się słupy drewniane. Powolutku wybywali , tak, że pod koniec treningu mieliśmy cicho .
 Było pięknie.
Praktyka jogi podczas rejsu morskiego. Wakacje 2009. 5
Tylko ziomkowie , chwackie chłopaki, ryczeli na całe gardło pod prysznicem na parterze „Hej sokoły……”
 Żenada. Mój treningowy monolityczny stan emocjonalny został zaburzony.  Wstyd wgniatał mi aurę w glebę. Chyba chciałem się zapaść pod ziemię. Ale udawałem,  że ich prymitywna młodziankowatość, mnie nie dotyczy.
 Gosia w siavasanie czuła mrowienie, potem  odrętwienie , wykręcanie rąk prawie do łokci. Ale poruszyła palcami dłoni i  okazało sie że ręce leżą swobodnie.  To żal i wstyd  za chamskość rodaków  tak się manifestowały w jej rękach.
Gosia potem medytowała na falochronie w deszczu, gdy wszyscy już się pochowali pod dachem. Była dla mnie jak dawni samuraje, Oyama, jak prawdziwi mnisi medytujący w śniegu Himalajów.
To było urzeczywistnienie moich wyobrażeń o praktyce prawdziwego faceta.  Patrzyłem na medytującą w deszczu Gosię przez okno domu żeglarza, z sali  jasno rozświetlonej żółtym  sztucznym światłem.  
 W Svaneke odzyskałem  czucie otoczenia.  Zacząłem słyszeć duszą  gwar turystów ,samochodów, skwir ptaków morskich, czuć wsparcie  dla mnie kamiennych nabrzeży, murów odporowych, rozczulenie przysadzistymi domami dla rodzin, rozbawiał mnie siedmiolatek  z wprawą manewrujący motorówką, gdy rozwoził nasz chleb dla stad wielkich, wrzaskliwych, nieufnych głuptaków..
  Rysowałem szczupakowate jachty, zadziaste domiszcza, psy i ludzi. Co prawda  wyglądali jak doklejone wycinanki, ale to lepsze, niż miasto po wybuchu bomby neutronowej.
 Wyspa Christanso przyjęła mnie radośnie jak powracającego domownika -  szeroko rozłożonymi ramionami; serdecznym uściskiem; wchłonęła ciepło.
 Na  głazach emanujących od wieków dobrocią i ciepłem dla ludzi  nie trenowaliśmy długo. Rozłożyliśmy maty w różnych kierunkach .Niska, sina powała chmur znad Bornholmu najpierw zmoczyła czarne armaty na murach obronnych, a potem nas.  Odnieśliśmy więc koce przez inne jachty na nasz. I poszliśmy szukać lepszego miejsca.
W zabytkowym więzieniu, w którym chciałbym być mnichem na zawsze, nie dało się. Więc w siąpiącym kapuśniaczku trenowaliśmy przed sterczącymi z morza głazami, pełnymi rozwrzeszczanych głuptaków , pyskatych mew. Jedna bidulka miała nerwicę natręctw i pluskała łepek bez końca.
 Spokój jaki mi przyniósł ten trening był spokojem pustki, przeciwieństwa   pełni, w której jest masa i homogeniczna energia.
Gosia odnalazła się na tych kanciastych  kamieniach wysokiego nabrzeża moczonych deszczykiem co i raz.
 Pstrykałem zdjęcia ze szczytu góry, pod latarnią morską, odpływającemu promowi, jakby moim przeznaczeniem było  żyć i umrzeć na tej skalistej ziemi.  Płyńcie sobie;  pa, pa
Praktyka jogi podczas rejsu morskiego. Wakacje 2009. 6
W nocy tknęło mnie, ze przecież rano odpływamy , a ja nie byłem blisko z Wyspą. Wiec ruszyłem w gęstą ciemność, pod górę, między zabawkami dzieci autochtonów i  kamienne domki oficerów.  Wyspa przekazała mi swoją wolę, żebym pływał po najmniejszych, najcichszych portach. Wypełniłem  przekaz  z żarliwym przekonaniem.
Okazało się potem, że  i Kasię coś wyrzuciło z koi. Poszła w ciemność wyspy, choć oko wykol. Krótki wypad poranny pojednał ją z Wyspą.
 W Gudhjem cumowaliśmy w tratwie ze szwedzkim jachtem motorowym. Właściciel obwoził bujną blondynkę imprezowiczkę. Tak był nią zajęty, że nie zwracał zupełnie uwagi na nasze stadne wędrówki przez jego forpik, co było  widać na jego białym pokładzie.
Chciałem rozpropagować nową dyscyplinę sportową; przechodzenie z jachtu na jacht, gdy stoją powiązane w tratwę. Najwyżej punktowane było  przepłynięcie z wdziękiem  ponad relingami, między  stalowymi wantami,  lukami , nadbudówkami, tratwami i innym szpejami, przy dużym rozkołysie.  Tak, żeby właściciele nie czuli i nie słyszeli przejścia zawodników o kocich ruchach. Trudność polegała na znajdowaniu dobrego miejsca dla stopy atakującej na kolejnym jachcie , gdy  stopa zasiedziała na starym jachcie  była na nim bezpiecznie zadomowiona. Choć bujało. Okazywało się że niedokładna znajomość długości własnych ud i goleni oraz nietrafne przewidywanie jazd w górę i w dół relingów, skutkowało niespodziewanym  wykonaniem nie całkiem klasycznej Hanumanasany i wydawaniem dość żałosnych odgłosów. Dla ambitnych był bieg przez jachty z kocami, kostkami, matą i torbą lub stosem naczyń do mycia.
 Były trudności z zebraniem jury, więc tylko trenowaliśmy, chcąc , niechęcąc.
W Gudhjem przy małym porcie poniżej skał znaleźliśmy niską maszoperię    osłaniającą  od wiatru. Mieliśmy widok na majestatyczny  zachód słońca. Trwanie w  asanach współgrało z zachodzącą w ciszy, za horyzont   hipnotyzującą kulą. Dzień chylił się  łagodnie ku końcowi. Byliśmy w tym.
 Monotonny zaśpiew instrukcji,  płynny ciąg asan, dostojny, smutnawo- przyjazny zachód słońca budowały nam dharanę.
 Ciemne postacie droczących się dziewczyn i chłopaków, z komórkami, śpieszących do wieczornej kąpieli w morzu, były obok nas. Choć prawie przechodzili nam po matach, rozbierając się  na ścieżce.
 Wieczorem uczta w messie. Właściwie to nie wiedzieliśmy z czego się śmialiśmy.  Łzy mi ciekły gdy rechotałem całym ciałem. Taka
„pranajama”. Kasia powiedziała, że już dawno nie śmiała się tak, całym sercem…
Hano- wyspa żeńska. Drewniane domki dla wczasowiczów z Ystad na łagodnym stoku. Zero samochodów. Staliśmy tuż przy główkach falochronu. Po drugiej stronie wejścia był wydzielony basen w morzu.  Schodzili się do niego, przez cały dzień i mieszkańcy i goście wyspy, dzieci , dorośli i dziadkowie. Japoneczki i macdonaldy. Szpile zimna przeszyły mi nogi,  gdy wszedłem do tej wody. Dzieci woziły siebie wózkami na czterech kółkach, bawiąc się w linię autobusową  z przystankami.
 Przywiało. Próbowaliśmy się zainstalować bezskutecznie w baraczku skandynawskiego  muzeum ludowego z maskami weneckimi, praktycznym sprzętem domowym i   czerstwą gospodynią  nie rozumiejącą słowa po angielsku.  Spod rozległej  chmury burzowej  wleciał na pełnym szwungu do zapchanego portu  jacht z podartym spinakerem. Jego strzępy wyprzedzały kadłub.  Monika wiązała nasz dodatkowymi linami. Więc zainstalowaliśmy się  w wiatce na przystani lokalnych promów. Pincza mayurasane , Sirsasane, Siarvangasanę robiliśmy za wiatką.  Stateczni mieszczanie szwedzcy w sztormiakach, rozochoceni w tawernie, przechodzili przed wejściem do wiatki..  W Hano nie było ograniczenia czasu  pod gorącym prysznicem .
Szczyt góry dawał widoki , jak dla mnie, indochińskie. W odbiciu zachodzącego słońca we wrażliwej wodzie bezszelestnie zmieniał położenie międzywyspowy kabotażowiec.  Gosia medytowała na północ, ja zawisłem w źródlenie czystym powietrzu nad wrzosowiskami , na zachód. Hania, „na Tisznera” siedziała bardziej na południe.
Do Kivik szliśmy  miedzy ciężkimi chmurami burzowym , schodzącymi się, wędrującymi wokół nas.. Aż dziwne ,że nas nie zmoczyło. Chwilami było parno . Wiało z północnego zachodu, więc  w ostrym bejdewindzie,  w fajnym przechyle przebijaliśmy się przez oślepiające łuski falek powyżej toru podejściowego.  Zjechaliśmy łukiem w wejście do portu. Gdy już na krawędzi płycizny zacumowaliśmy , klarując  dziesiątki metrów zastanej liny od boi do nabrzeża, wpłynęła do basenu portowego dzielna sportsmenka, mama z dziećmi, wyjaśniając na migi ,ze zajęliśmy jej miejsce.  Przecumowaliśmy się na silniku do flotylli dziarskich emerytów niemieckich, popijających wino.
Wędrowaliśmy ze sprzętem  asfaltowymi uliczkami między  „barokowymi” ogrodami przydomowymi .   Między wysokimi sosnami w zakamarku  mini szkoły wypłoszyliśmy wrony z iglastych konarów. Zainstalowaliśmy sie tam  na żwirowato betonowym  podłożu. Ogrodowe, drewniane , rozeschnięte fotele ogrodowe przydały się do treningu.  Jak  pamiętam dzisiaj trening tam  , to była komunia z  miejscem.
Praktyka jogi podczas rejsu morskiego. Wakacje 2009. 7
Potem nogi same niosły kilometrami w dół, między domami w ogrodach, z odsłoniętymi oknami, z oświetlonymi salonami, bez jednego Szweda. Tylko z figurkami ptaków, ludzi na parapetach.
Kasia pytała o typy ożaglowania. Co wiedziałem to powiedziałem, przy dżonkowym  zastrzegłem że takiego na Bałtyku nie zobaczy. Szybciej na Morzu Chińskim . Telepaliśmy się do Kasebrg.  Inny jacht też niemrawo się posuwający robił nam sytuację zagrożenia  ,ani wyprzedzał ,ani zostawał za nami. Kurs na zderzenie był jak w banku. Im dłużej go lornetkowałem tym bardziej się dziwiłem. To czerwone co niósł na maszcie, to był właśnie żagiel dżonkowy! Kadłub jak  u starożytnych Wietnamczyków, kobylasty, stępka i wręgi z grubaśnych bali, relingi to drewniane poręcze, słupki gęste z balaskami, stos 6–cio metrowych zapasowych tyk bambusowych na sterburcie. Załoga oczywiście w kolonialnych kaskach. Długowłosy białas z rodzicami i dzieckiem.
 Za nimi nad klifami wisiały całe stada paralotniarzy. Oni tam nie latają tylko wznoszą się pod wiatr i tak wiszą na linach.
Willigis Jeger, autor „Fala jest morzem” sprawdziłby pewnie, czy to taka skandynawska msza wieczorna.
Porcik ciasny, mały.
Praktyka jogi podczas rejsu morskiego. Wakacje 2009. 8
Nie  przejmowałem się  tłumem załogantów pomiędzy paroma restauracjami  u stóp górzystych wzniesień. Ale  Hania skonfundowała się dwoma chłopcami , którzy stanęli jak wryci, zapomnieli o swoich rybkach na wędkach  na nasz widok. Gdy trwało to jakiś czas, Hania przyjęła niefrasobliwą pozę francuskiego gawrosza , co miało ją wtopić w  tłum spacerowiczów.  Gdy to zobaczyłem wychodząc z kulminacyjnych stojących też  zastygłem, ale w oburzeniu; my tu dajemy z siebie wszystko, a Hania nóżka na nóżkę, wsparta o beton, popatruje  z wyższością  zagranicznej turystki!
 Z innych dyscyplin sportowych polecam  tę, którą trenowałem miedzy kabina dziobową a kokpitem, przy 6* B.
Lubiłem leżeć w poprzek koi przy drzwiach a raczej drzwiczkach.  Nade mną woda rozchlapywała się na forluku; było widać maszt od dołu.  Lik wolny foka. Wystarczyło opuścić nogi i już można było głową zaprzeć się o drzwiczki dla stabilności i wciągać  spodnie.
 Jeśli zakładałem  szelki ratunkowe, to  siedząc na koi i zapierając się nogami o boczne szafki nie było  z tym kłopotu. Potem, żeby  dopiąć  sztormiak ,  zapierałem się ramionami w wąskich drzwiach.  I już mogłem startować. Wszyscy się przyzwyczaili, że chodzę na bosaka od lat, więc  nikt na to nie zwracał uwagi. Pierwszy chwyt był prawą dłonią na gładkim ,chromoniklowanym pilersie. Wystawiałem lewą nogę i w zależności od aktualnego przechyłu albo zapierałem się jej krawędzią zewnętrzną o ściankę siedziska, albo stawiałem ją bez zapierania, za to leciałem szybko z prawą do ścianki lodówki, gdy był przechył na lewą burtę. Wtedy woda  za bulajem była widoczna nad palnikami kambuza. W prawym bulaju można było sprawdzać zachmurzenie.
 Niewskazane było łapanie się za krawędź stołu, bo był tylko na dwóch centralnych nogach, a  blat to w końcu tylko blat. Gdybym zwalił się na niego swoimi 100 kilogramami mogłyby mieć miejsce uszkodzenia. Więc   szybko  łapałem za zlewozmywak i przelatywałem do  oparcia siedziska przy kingstonie.  Incognito  trochę się udem zapierałem o blat stołu, ale  tylko incognito! Tylko w przelocie!  Nie byłoby honorne wylądowanie pyskiem  za połamanym stołem.
 Oparcie siedziska i solidna  szafka stanowiska nawigacyjnego , bliskość schodni do kokpitu dawały poczucie pewności co do relatywnie stałego położenia ciała. Trzeba było uważać na pionową szybkę między komputerami nawigacyjnymi a kambuzem zabezpieczającą przed parą wodną z garów. Była tylko na dwu uchwytach u dołu. Jej nie należało się łapać.
 Przy zgraniu ruchu mojego środka ciężkości z  hopsztosami kadłuba wyczekiwałem takiego układu sił, który po łuku wrzucał mi miednicę na  siedzisko nawigacyjne. Wystarczyło siedząc zaprzeć się kolanami i stopami i góra była wolna. Ale ze dwa razy lekkomyślnie ograniczyłem się tylko do trzech punktów zaparcia i przeleciałem  po łuku na ścianę kingstonu; zatrzeszczała  niepokojąco.  W locie dopinałem szelki.
W drodze do kokpitu można było zawsze zatrzymać się, wystawić głowę powyżej nadbudówki, sprawdzić czy łeb urywa,  na ile wiatr jest toksyczny i ruszyć dalej.  Nogę trzeba było zawsze przestawić przez wysoki próg, ale już z widokiem na jakiś  większy kawałek  siedzenia.  Trzymając się jedną ręką za  krawędź  prowadnic sztorc klapy czy  kabestanu, wyraźnie wpatrując się w miejsce  lądowania dawało się informacje  załogantom jak mają się ustawić  żeby uniknąć spotkania 3 stopnia. Tu było zupełnie inaczej niż na bramce piłkarskiej.  Nie chodziło o to, żeby bramkarza zmylić, tylko przeciwnie  pozawerbalnie  precyzyjnie wskazać miejsce zamierzonego lądowania
 A potem to już sielanka; wpiąć się w linę, zaprzeć się plecami i nogami po przeciwnej stronie i już można było  wpadać w nieme  osłupienie  patrząc na Kasię godzinami unikającą spotkania stóp z pokładem. I jeszcze poprawiała  kosmyk włosów!!!!! W tych okolicznościach Przyrody!
 
Adam Dąbrowski
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jesteśmy zaprogramowani na 120 lat, mamy to zapisane w genach

Będzie dobrze, jeśli zmienimy styl odżywiania i zaczniemy jeść, jak trzeba. Wtedy wszystko wróci do normy. Człowiek do pewnego momentu jest cudownym, samo naprawiającym się organizmem – tłumaczy dr Danuta Myłek, specjalistka w zakresie alergologii i dermatologii. Dr Myłek jest jedy...

Medytacja Vipassana S.N. GOENKA: PRAKTYCZNE NAUKI BUDDY – cz.1

Poniższy tekst jest skróconym fragmentem wykładu, wygłoszonego przez S.N. Goenkę w 1991 r. w Birmie (po 20 latach oczekiwania na prawo wjazdu do tegoż kraju), w którym miał możliwość przedstawienia Dhammy jako nauki uniwersalnej, dostępnej dla każdego, wolnej od aspektu religijnego, przynoszącą szcz...

KURS NAUCZYCIELSKI JOGI INTEGRALNEJ. START STYCZEŃ 2021!

Trwa rekrutacja na IV Edycję Kursu Nauczycielskiego Jogi Integralnej! Kurs nauczycielski przeznaczony jest dla osób, które pragną zdobyć praktyczne umiejętności i rzetelną wiedzę na temat różnych ścieżek i systemów jogi pod okiem najlepszych w Polsce specjalistów. Zdobyte kwalifikacje i umiejętno...

Wspaniały nauczyciel jogi Grzegorz Nieścier potrzebuje Waszej pomocy!

Ratowanie życia i projektu życia Grzegorza Nieściera! Uruchomiliśmy zrzutkę - każda kwota się liczy!!! Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/5f9xha Zwracamy się z prośbą o pomoc w pokryciu kosztów związanych z chorobą Grzegorza i terapią. W chwili obecnej intensywna chemoterapia powoduje ogromne spus...

Zostań w domu z Joga-joga.tv

Joga-joga.tv to Twoje osobiste studio jogi. Ponad 250 sesji do ćwiczenia jogi w domu, zajęcia dla początkujących, odchudzających się oraz dbających o plecy i kręgosłup. Jesteśmy z Tobą wszędzie tam gdzie jest internet....

Książka Leczenie Żywieniem - bestseller z praktycznymi poradami

Takich książek nam własnie potrzeba! Wreszcie dochodzą do głosu lekarze praktycy, którzy promują leczenie chorób przewlekłych oraz profilaktykę zdrowotną w oparciu o właściwą, zrównoważoną dietę. Dietę opartą na prostych zasadach, łatwo dostępnych i nieprzetworzonych produktach. Czytelnik znajdzi...

Dlaczego warto jeść czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi jest rośliną leczniczą - na odporność, nadciśnienie, stany zapalne zatok i oskrzeli. ...

Na wirusa nie ma leku! Rozwiązaniem jest wyłącznie nasz układ odpornościowy – jak go wzmocnić?

Wszystkie media na świecie mówią obecnie niemal wyłącznie o koronawirusie. Obserwujemy rosnące zjawisko paniki, gdyż telewizja i media społecznościowe nie szczędzą nam danych o wzrastających słupkach ofiar śmiertelnych zakażenia. Zamiast wpadać w rytm lęku i czekać "na swoją kolej" – przystąpm...

Wywiad z Wiktorem Morgulec - Wybory jogina. Joga Magazyn Marzec

Czy osoby, które praktykują jogę, powinny mieć dystans do świata? Także do tego, co dzieje się w polityce? Czy wolno im mieć poglądy. A jeśli tak, to jakie? I dlaczego? Poniżej zamieszczamy wywiad z Wiktorem Morgulcem zaczerpnięty z magazynu Joga. ...

Zwiększ odporność dzięki Metodzie Wima Hofa

Wim Hof to człowiek lodu, który łamie wszelkie prawa natury. Wydaje się, że jest nadczłowiekiem, potrafi spędzić 2 godziny zanurzony w lodzie czy przebiec maraton na pustyni bez żadnego łyka wody. Naukowcy sądzili, że są to wyłącznie jego nadzwyczajne umiejętności, ale Wim udowodnił, że każdy może s...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Września 2020
Następne
PWŚCPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, książki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ciąży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jogą podróżowanie po Azji
LikeSoft