Wizyta Vishwaguru swamiego Paramahansy Maheshwarandy w Warszawie 09-10.11.2009. Relacja
Dołącz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Wizyta Vishwaguru swamiego Wizyta Vishwaguru swamiego Paramahansy Maheshwarandy w Warszawie 09-10.11.2009. Relacja

  • piątek, 13 listopada 2009
  • autor: Rafał Gadomski
W trakcie swojej dwudniowej wizyty w Warszawie Vishwaguru Maheshwarananda udzielił dwóch wykładów – oba koncentrowały się wokół kwestii medytacji, oba również zakończone były częścią praktyczną. Drugiego dnia wykład poprzedzony był półgodzinnym pokazem filmu z obchodów wspaniałego festiwalu religijnego w Kumbameli w Indiach.
DZIEŃ 1
Tematem wykładu Vishwaguru Maheshwaranandy dnia pierwszego była „Teoria i praktyka medytacji”.
CZYM JEST MEDYTACJA?
Guruji rozpoczął od przedstawienia spraw najważniejszych, mówiąc, że wszechświat jest pustą przestrzenią, zaś ta przestrzeń jest ciałem naszej kosmicznej matki, pustą przestrzenią, która była i jest – zasadą Boskiej Matki. W tej przestrzeni znajduje się świadomość, która jest nieaktywna. Jest ona jak złoty embrion w ciele matki. Jak jajko – oto świadomość. Pomiędzy tą przestrzenią a świadomością istnieje idealna równowaga i harmonia, która jest zasadą jogi.
JOGA = HARMONIA
JOGA = JEDNOŚĆ
Ćwiczenie jogi jest ponownym zjednoczeniem się indywidualnej świadomości z kosmiczną świadomością. Pierwsze stworzenie zaczęło się od dźwięku. Dźwięk jest formą (wcieleniem) Najwyższego Pana. Ten dźwięk to AUM (OM).
Trzy litery A-U-M wskazują na trzy guny lub cechy: radżas (energia), tamas (bezruch) i sattwa (światłość). Z tego jednego dźwięku zaczęły tworzyć się poszczególne elementy. W nieskończonym wszechświecie z tego jednego dźwięku powstały tysiące słonecznych systemów, rozświetlane tysiącami słońc. Na tych planetach, jak na Ziemi, powstało życie. Życie jest rezonancją naszej planety. Na niej Atman, dusza wszechświata, jest kosmiczny. To co my nazywamy naszą duszą, jest duszą indywidualną, która unosi się na falach czasu, lecz dusza kosmiczna, Atman, przenika całe stworzenie.
maheswaranda1
KIM JESTEM?
Nie jestem tym ciałem, zmysłami, umysłem, intelektem, emocjami, duszą. Znać odpowiedź na pytanie, „kim jestem?” to znać odpowiedź na najważniejsze pytanie w życiu człowieka. W medytacji, w najwyższym stanie samadhi, wiedza, poznanie i podmiot poznający stają się jednym. Ścieżka miłości jest zbyt wąska dla dwóch, zbyt wąska by podążać nią wspólnie – aby nią podążać, trzeba stać się jednym. Musimy zadawać sobie pytania i szukać na nie odpowiedzi: Kim jestem? Skąd pochodzę? Gdzie znajdują się nasze źródła? Jakie były nasze poprzednie wcielenia? W jakiej formie przyszliśmy wcześniej na świat? Skąd idę i dokąd zmierzam? Dlaczego jestem tutaj?
Ludzki intelekt potrzebuje dwóch rodzajów edukacji:
 
Pierwszy rodzaj to ten typ edukacji, który pozwala nam zarobić na chleb, na codzienne utrzymanie.
Posiada on cztery filary:
I. DHARMA – powinności, obowiązki, odpowiedzialność. Należy chronić swoją dharmę. Jeśli będziecie chronić swoją dharmę, ona również będzie was chronić. Chrońcie swoją dharmę, wiedzcie, czym jest dharma.
II. ARTHA – bogactwo materialne, pieniądze, majątek, stan posiadania.
III. KARMA – nasz obowiązek na tym świecie, nasze powinności. Jeśli zakładamy rodzinę, chcemy również mieć dzieci. To właśnie jest odpowiednia karma.
IV. MOKSHA – oswobodzenie, wyjście z kręgu narodzin i śmierci. Celem ćwiczeń praktyki duchowej jest zatopienie duszy w nieskończoności.
Drugim rodzajem edukacji, jest edukacja duchowa. Edukacja duchowa uczy nas, jak postępować, aby osiągnąć prawdę, osiągnąć wyzwolenie ducha. Dla mężczyzny największą dharmą jest być z żoną i opiekować się nią, gdy jest w ciąży. W ten sposób jej szczęście może rozwinąć się w ich dziecku. Tego właśnie uczy edukacja duchowa. Z jednej strony nasze życie jest piękne, z drugiej strony jest wielkim misterium. Celem życia jest osiągnąć samorealizację. Jak jednak ją osiągnąć? Potrzebujemy kogoś, by nas zainspirował – tym kimś jest GURU.
* Pierwszym Guru jest nasza matka.
* Ojciec również jest naszym Guru.
* Guru są nasi przyjaciele.
* Guru są nauczyciele duchowi.
* Nauczyciele uniwersyteccy są naszymi Guru.
* Satguru (dosł. „prawdziwy guru” – wielki mistrz duchowy) jest naszym Guru.
* Wreszcie Guru jesteśmy również my sami.
maheswaranda2SATGURU – jest tym, który zna Brahmana. Jest on tym, który może nas prowadzić do oświecenia i samorealizacji. Droga do wyzwolenia jest prosta: być zdrowym, żyć długo, odżywiać się zdrowo i wykonywać ćwiczenia. Ćwiczyć należy dobrze, zgodnie z systemem. Drogą do oświecenia jest wiedza i błogosławieństwo Mistrza. Należy ćwiczyć Mantrę, którą dał nam Mistrz. Tę Mantrę można otrzymać bezpośrednio od Mistrza. Od Mistrza, któremu podda się intelekt i którego zaakceptuje serce. Każdy Mistrz jest dobrym Mistrzem. Waszym Mistrzem jest ten, od którego otrzymacie Mantrę. Jeśli nie posiadacie osobistej Mantry, można medytować Mantrę OM.
Po zakończeniu części teoretycznej wykładu miała miejsca dwudziestominutowa przerwa, po niej zaś nastąpiła półgodzinna, wspólna medytacja. Po jej zakończeniu część uczestników wykładu ustawiła się w kolejce, aby pozdrowić i oddać cześć Gurujiemu Maheshwaranandzie.
DZIEŃ II
Wykład drugiego dnia poprzedzony był pokazem filmu z duchowego festiwalu w Kumbameli. Kumbamela jest jednym z czterech świętych miejsc w Indiach, w których zgodnie z legendą upadły w specjalnej konstelacji cztery krople boskiego nektaru, wydobytego z dna oceanu wraz z czternastoma klejnotami, o który spór toczyły anioły i demony, walczące o władzę nad naszą planetą.
Festiwale w tych świętych miejscach stanowią okazję do wspaniałych duchowych uniesień i zapewniają ogromną moc niesamowitych atrakcji i wrażeń oraz możliwość kontemplacji i duchowego oczyszczenia. Jednak by wziąć udział w takim festiwalu, trzeba koniecznie zostać wegetarianinem, gdyż nasz stosunek do życia na Ziemi i wszelkiego żywego stworzenia jest niezwykle istotny, jeśli chodzi o duchowe oczyszczenie, i bez wyzbycia się przemocy, nie może być mowy o tego rodzaju doświadczeniach. Dodatkowe informacje o indyjskich festiwalach duchowych oraz możliwościach w nich uczestnictwa dostępne są na stronie Jogi W Życiu Codziennym.
Po zakończeniu pokazu nastąpił wykład na temat „Pasywnej i aktywnej medytacji”.
Medytować, znaczy być jednym. Odciągnąć uwagę od zewnętrznego świata i stać się jednym z samym sobą. Z Atmanem. Dusza indywidualna musi cierpieć z powodu karmy, jednak Atman jest wolny od karmy, jest wieczny i nieśmiertelny. Żadna broń nie może zabić Atmana, żadne żywioły nie mają na niego wpływu, śmierć nie może go zabrać.
W naszym życiu dzieje się wiele rzeczy – dobrych i złych – jednak największą tragedią jest dla człowieka umrzeć bez osiągnięcia świadomości samego siebie. Aby ją osiągnąć, musimy ćwiczyć się w miłości i miłosierdziu. Musimy uświadomić sobie nasze święte serce. To w nim żyje kosmiczne światło. Każdy z nas je w sobie nosi, każdy z nas jest istotą boską, jednak jesteśmy zanieczyszczeni.
maheswarandaPoprzez aktywną medytację możemy oczyścić się z karmy, odrzucić ją. Możemy powiedzieć; „Moje życie jest ceremonią odprawianą dla Ciebie, Panie!”. Nasze życie powinno być darem dla Boga. Bóg stworzył nas jako tych, którzy mają odnawiać, nie zaś tych, którzy mają niszczyć. Jako tych, którzy mają dawać życie, nie zaś zabijać. Zabijanie zwierząt jest grzechem tak samo, jak zabijanie innych ludzi. Martwe ciała nie są pokarmem dla ludzi, do jedzenia!
Pomagające ręce posiadają większą moc, niż ręce złączone w modlitwie. POMAGAJCIE! Najlepszym rodzajem medytacji jest pomóc starszej osobie przejść przez ulicę, przytrzymać drzwi kobiecie czy uśmiechnąć się i pozdrowić sąsiada w windzie. Matczyne serce kocha wszystkie dusze. Jeśli jakiś pijak rozbije butelkę – zbierzcie szkło, by żaden pies się nie skaleczył. Wasza praca powinna być kreatywna. Wróciwszy z pracy do domu, pomóżcie swojej żonie, zamiast siadać przed telewizorem i kazać sobie przynieść piwo z lodówki. Pomagajcie swoim dzieciom, pomagajcie swoim sąsiadom.
Gdy wychodzicie na spacer, podziwiacie piękno natury. Wasze serce śpiewa, gdyż podziwiacie piękno Boga. Serce śpiewa Och Boże, Jesteś piękny nad morzem, nad jeziorem, na łące, Jesteś piękny w kwiatach, w nieba błękicie i w skrzydłach motyli…
Oto właśnie medytacja!
Nic nie jest brzydkie, nic nie jest nieprzyjemne. Spójrzcie na swoją rodzinę. Zmieńcie swoje otoczenie. Ustawcie wazon z kwiatami w sypialni. Oprawcie w ramkę piękne zdjęcie. W sypialni, w chwili gdy się budzicie, powinniście mieć przed oczami coś pięknego co kochacie, coś, co nastroi was pozytywnie na cały dzień.
Nie trzymajcie w swojej sypialni rzeczy niebezpiecznych: broni, skóry tygrysa…
Gdy wstajecie z łóżka pozdrówcie matkę Ziemię.
W dalszym ciągu wykładu nastąpił pokaz aktywnej medytacji. Dwie piękne asystentki Gurujiego Maheshwaranandy położyły się na scenie u jego stóp i rozpoczęły relaksację od palców stóp po czubek głowy i z powrotem. Guruji prowadził je w medytacji, łagodnie recytując polecenia:
Kochajcie swoje ciało. Ono jest waszym domem, waszą świątynią. Bądźcie dla niego dobrzy. Odczuwajcie szczęście pod skórą. Powiedzcie sobie: Boże, dziękuję Ci, że jestem zdrowy i mogę pamiętać o Tobie poprzez moje ciało. Boska Matko Naturo błogosław mi, udziel mi swej Boskiej Energii, aby moje ciało było zdrowe, całe moje ciało…
Panie bądź zawsze obecny w mym sercu. Nic nie mam Ci do zaoferowania, tylko moje serce. Zamieszkaj w mym sercu.
Rozluźnijcie całe swoje ciało. Całe ciało – od czubków palców po czubek głowy i z powrotem. Po prostu rozluźnijcie się.
Niech każda komórka mojej skóry będzie przepełniona Boską energią.
W czasie wdechu Boska energia przechodzi przez ciało. W trakcie wydechu wypromieniowujecie tę energię na cały świat.
Nie ma żadnych napięć – fizycznych czy mentalnych.
Rozluźnijcie się.
Skoncentrujcie się na pępku, odczujcie oddech w brzuchu – w trakcie wdechu rozszerza się on, w trakcie wydechu – kurczy.
Panie mego serca. Oddaję się Tobie w moim życiu. Pozwól być narzędziem Twojej miłości i światła, abym mógł służyć Twojemu Boskiemu stworzeniu. O Miłosierny. Ochraniaj mnie od upadku, chorób, negatywnych społeczności, negatywnych myśli…
Po prostu zrelaksujcie się.
Głęboki wdech. Wdychajcie kosmiczne światło do swojego ciała. Poczujcie, jak poprzez kończyny płynie energia.
W ten sposób kontynuowana była medytacja, do której przyłączyli się również obecni na sali słuchacze. W dalszym ciągu, Guruji zezwolił, aby osoby zainteresowane bliżej techniką medytacji zajęły miejsce wokół sceny i wzięły bardziej aktywny udział w medytacji.
maheswaranda4
Wykład zakończyły pytania do Vishwaguru Maheshwaranandy oraz tradycyjne pozdrowienia składane Gurujiemu przez uczestników wykładu.
 
 
 
 
 
 
 
Serdecznie i z całego serca dziękujemy Vishwaguru Swamiemu Maheshwaranandzie za wspaniałe i urzekające dwa dni wykładów, dziękujemy też organizatorom i współorganizatorom oraz opiekunom, pomocnikom i tłumaczowi Gurujiego za ich nieskazitelny wkład i wysiłek w przebieg jego wizyty.
OM, SHANTI, OM.
 Rafał Gadomski
Rafał Gadomski – (ur. 1977) literaturoznawca, tłumacz, instruktor jogi AT SYSTEM Centrum Szkolenia Elitarnego. Od ośmiu lat prowadzi zajęcia z jogi w warszawskich klubach fitness. Założyciel Joga Warszawa Studio. Autor tłumaczenia podręcznika Anatomia Hatha Jogi H. Davida Coultera i twórca metody pracy opartej na tym podręczniku (metoda Coultera). Tłumacz i autor licznych artykułów z dziedziny jogi, wegetarianizmu i ajurwedy. Autor Blogu Jogina.
Strona www: w budowie
Blog: http://blog.hatha.pl
Wszelkie uwagi, pytania i komentarze prosimy kierować na mail autora: anatomia@hatha.pl
Relacja Iwony Dąbrowskiej-Duda z pobytu w asramie "Dwa dni z Paramhans Swami Maheshwaranandą w aśramie"
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Slow beauty - mniej znaczy więcej.

Slow to skrót, streszczający całą filozofię slow life: S od sustainable, czyli zrównoważony, L od local, czyli lokalny, O – organic, czyli organiczny, nieprodukowany masowo, W – whole, czyli nieprzetworzony. I właściwie można by na tym poprzestać, jeśli chodzi o przekazanie całej idei. J...

Nasz Patronat! Konferencja Joga i relaksacja w terapii. 22.09.18 AWF Warszawa

Wydział Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie i Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Fundacja Life Change zapraszają na: I KONFERENCJĘ NAUKOWO-SZKOLENIOWĄ "JOGA I RELAKSACJA W TERAPII" Warszawa, 22 września 2018 r. ...

Uzdrawiająca moc tańca i jogi stopionych w jedno

Joga i taniec stopione w jedno. Płynny ruch, harmonia oddechu, asan, mudr i mantr, które rozwijają się w rytm muzyki. To shakti joga, czyli joga tańca, system stworzony przez pochodzącą z Wielkiej Brytanii Sarę Avtar Olivier. ...

Samodyscyplina w jodze.

Czy potrafisz robić to co powinieneś, wtedy, kiedy powinieneś? Czy jesteś w stanie teraz dokonać poświęceń, które doprowadzą Cię do celu? Poświęcenie jest jedną ze składowych samodyscypliny. Poświęcenie - czyli twoja zdolność do dyscyplinowania samego siebie. Jesteś wtedy w stanie na krótką metę odr...

Slow life w rodzinie

Czy mając dzieci można w ogóle żyć slow? Jaki kierunek obrać, aby wychować szczęśliwe dziecko i mieć slow life"ową rodzinę?...

Ambasadorka Joga Festiwalu (23-26.08) w Wierchomli - Agnieszka Majewska

Tajna agentka, dilerka kiszonego brokatu, performerka spożywcza. Prowadzi i rozwija autorski projekt "Agnieszka Majewska gotuje nie truje", w ramach którego od 2014 roku prowadzi warsztaty, pokazy kuchni naturalnej. Promuje odżywcze, przeciwzapalne jedzenie, w tym kiszonki na co dzień. Organiczne ro...

Historia Jacquesa Mayola znów na ekranach kin! „Człowiek delfin”już od 17 sierpnia

Mija 30 lat od premiery kultowego filmu Luca Bessona "Wielki Błękit" inspirowanego życiem jednego z największych nurków w historii. Teraz Jacques’a Mayola można poznać jeszcze lepiej. 17 sierpnia do kin wchodzi dokument Lefterisa Charitosa "Człowiek delfin". ...

W jaki sposób joga pomaga niwelować niepokój?

Większą część czasu spędzamy na rozpamiętywaniu tego co się wydarzyło lub planowaniu tego co nadejdzie, a tylko chwilami jesteśmy w pełni obecni i skupieni na tym co dzieje się teraz. Powoduje to, że mózg pracuje cały czas na pełnych obrotach ale nie jest wykorzystywany produktywnie. ...

Yogattractive – naturalny sposób na piękno i pogodę ducha

Od 12 lat pracuję nad systemem anty-ageingu dla twarzy i szyi. Ćwiczenia twarzy są elementem bardzo istotnym, ale nie jedynym. Najpierw podeszłam do sprawy estetycznie, czyli chciałam naturalnie zadbać o twarz. Zadziałała trochę moja próżność, ale także chęć pomagania innym. Yogattractive nie jest c...

Praktyka jogi na piasku i trawie

Urlop to idealny moment, żeby odważyć się na samodzielną praktykę bez wskazówek nauczyciela. Przyjemna sceneria, szum fal i morska bryza powodują, że łatwiej jest się zrelaksować i skupić na wykonywanym ćwiczeniu. Dodatkowo nierówna powierzchnia taka jak piasek przyczynia się do kształtowania mięśni...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Września 2018
Następne
PWŚCPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, książki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ciąży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jogą podróżowanie po Azji
likesoft