Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Joga WO¦P - obszerna relacja z XVI finału - 13 miast w całej Polsce - relacja z Poznania oraz z Wrocławia

  • czwartek, 2 paĽdziernika 2008
  • opracował: Justyna Moćko
Rozmawiaj±c z koordynatorami Finału Wielkiej Orkiestry ¦wi±tecznej Pomocy zadawałam im pytane jak według ich oceny wypadła impreza w ich mie¶cie, w ich szkole oraz dlaczego zaangażowali się w t± akcję. W Poznaniu i Wrocławiu imprezy odbyły się w dwóch miejscach równolegle.
POZNAŃ
jowo1Ania Rykowska-Grzywna, Poznań.
Nie było rewelacji. Tak w sumie było około 40 osób.
To była rewelacja!
Większo¶ć osób to były osoby z moich grup, którym mówiłam na zajęciach o tej imprezie.  Ale było też około 10 nowych osób. Podczas zajęć była Pani z puszk± ze sztabu WO¦P. Zostawiła j± u mnie w Centrum, a po zajęciach sobie j± odebrali. Poza tym prowadziłam też zajęcia w jednym ze sztabów Poznańskich. Razem w obu o¶rodkach zajęcia trwały około 7 godzin i obejmowały: wykład na temat jogi i medytacji z mantr±, ćwiczenia hatha jogi oraz medytacje dla pocz±tkuj±cych i już medytuj±cych.
jowo2Aniu, dlaczego się zgodziła¶ po¶więcić swój czas w niedzielę, aby wzi±ć udział w Finale Wielkiej Orkiestry ¦wi±tecznej Pomocy?
Mateusz Stańczak (który wynajmuje salę w moim centrum) wyszedł z t± inicjatyw±. Zaproponował, aby¶my zrobili t± akcję razem. PóĽniej okazało się, że on nie może uczestniczyć w akcji, więc sama j± zrobiłam. Bardzo chętnie zorganizowałam. Ja mam co miesi±c takie niedziele bezpłatne w swoim centrum i przyjmuję ludzi. Zorganizowanie takiej imprezy to dla mnie żadna trudno¶ć.
Artur Szudra, Poznań.
Czerpanie rado¶ci z możliwo¶ci niesienia pomocy innym jest po prostu ludzkie. Je¶li dodatkowo można przy tym do¶wiadczyć czego¶ jowo3nowego dzięki jodze, to naprawdę fantastyczne wydarzenie. Tak± okazję mieli wszyscy ci, którzy pojawili się w trakcie Finału  Wielkiej Orkiestry u nas w klubie . Najpierw była godzinna sesja  ashtanga jogi. Pojawiło się kilka nowych osób, które były ciekawe samych zajęć, ale „bez okazji” prawdopodobnie by się  nie zdecydowały na przyj¶cie.  Finał Wielkiej Orkiestry stał się dla nich motywacj± do spotkania z jog±. PóĽniej były zajęcia według metody Iyengara. Niektórzy odważyli się spróbować obu form. Ludzie maj± różne oczekiwania i różne potrzeby. Zostali, do¶wiadczyli, teraz mog± sobie wybrać ¶cieżkę i udać się w „jogiczn± podróż”. Na zajęciach dla dzieci też pojawiło się kilka osób. W sumie było około 30 uczestników. Między poszczególnymi sesjami zrobili¶my półgodzinne przerwy, daj±c czas na rozmowę, która jest potrzebna tym, którzy do¶wiadczaj±  jogę  po raz pierwszy. Kilka osób naprawdę zainteresowało się jog±.
jowo4Artur, dlaczego się zgodziłe¶ po¶więcić swój czas w niedzielę, aby wzi±ć udział w Finale Wielkiej Orkiestry ¦wi±tecznej Pomocy?
Karma joga, czyli służenie innym, to bardzo ważna ¶cieżka na drodze osobistego rozwoju. Poza tym  atmosfera towarzysz±ca Finałowi WO¦P po prostu chwyta za serce. Różnie można pracować dla Orkiestry. Niektórzy chodz± z puszk±, inni ¶piewaj±, tańcz±, prowadz± licytacje. Ja zrobiłem to, co potrafię , co jest w zgodzie ze mn±. Wykonali¶my konkretn± pracę , która nie tylko pomoże dzieciom, na rzecz których były zbierane pieni±dze, ale otworzy nowe perspektywy osobom, które przyszły na zajęcia. Taka forma pomocy ma sens. Uczestnicy zajęć też to czuli. Byli naprawdę usatysfakcjonowani, wiedz±c, że zrobili co¶ dobrego dla siebie i dla innych.

Zdjęcia z Poznania z Joga Harmonia, Centrum Anny Rykowskiej-Grzywny

WROCŁAW

jowo5Agnieszka Oleksyn, Wrocław
Było bardzo spokojnie. Mieli¶my 3 grupy : dla osób pocz±tkuj±cych i dla osób zaawansowanych. Po zajęciach poszły¶my z nauczycielkami, które prowadz± zajęcia z puszkami na Rynek zbierać pieni±dze. Bardzo sympatycznie to wspominamy. Koło 17 zakończyły¶my.
jowo6A te 3 grupy zgromadziły dużo osób?
Tłumów nie było. Sala była wypełniona w sam raz. Przyszło kilka zupełnie nowych osób, większo¶ć to jednak byli stali uczestnicy naszych grup – czy to zaawansowanych czy pocz±tkuj±cych.
Agnieszko, dlaczego się zgodziła¶ po¶więcić swój czas w niedzielę, aby wzi±ć udział w Finale Wielkiej Orkiestry ¦wi±tecznej Pomocy?
My¶lę, że to jest ciekawa akcja. Też to taka forma dla mnie eksperymentu, na ile ludzie będ± chcieli wzi±ć w tym dział, na ile będ± otwarci. Pójcie z puszk± było takim dopełnieniem cało¶ci. Miały¶my możliwo¶ć bezpo¶redniego kontaktu z ludĽmi, obserwacji akcji od wewn±trz. Zobaczyły¶my jak ludzie reaguj±, na ile s± otwarci, na ile się wzbraniaj±. To bardzo ciekawe do¶wiadczenie. Bawiły¶my się dobrze, ludzie również. Było bardzo miło. Ludzie sami do nas podchodzili i wrzucali pieni±dze.

jowo7Darek Wojteczek, Wrocław
Bardzo dobrze wyszło, bardzo się udało. Impreza składała się z trzech bloków i za każdym razem wydawało się, że to oddzielne wydarzenie. Pierwszy blok to były dwie sesje asan prowadzone przez dwóch różnych nauczycieli: przeze mnie pocz±tkuj±ca i druga przez, Małgosię Madej. Przyszło dużo osób i chwaliło sobie, że zajęcia prowadzi nie jeden nauczyciel tylko dwóch. Potem jowo8był fantastyczny koncert, taki jam sesion. Arty¶ci grali na bardzo różnych instrumentach: gongach tybetańskich (Ryszard Zdzioch), tam tamach afrykańskich, didgeridoo australijskim (Marcin Czub). Improwizowali. Nie była to jaka¶ konkretna kompozycja. Z racji tego, że s± bardzo dobrymi muzykami, załapali ¶wietny klimat. Przez dwie godziny pokazali tak± słodycz! Wszystkich totalnie zrelaksowało. Na ten koncert przyszli ludzie nie tylko ci, którzy ćwiczyli jogę, ale tacy z „naszego ¶wiata” czyli zajmuj±cy jowo9się parapsychologi± i pokrewnymi dziedzinami. Wywi±zała się bardzo fajna rozmowa. W trzeciej czę¶ci był poczęstunek wegetariański: były bardzo dobre ciasta, zapiekanki warzywne, barszcz, było nawet wino. Jeden z uczestników przyniósł w wielkich baniakach wino z róży własnej roboty. Dał każdemu skosztować wina na ciepło. Dużo osób było mojej szkoły, dużo z innych szkół jogi, między innymi ze szkoły Małgosi Madej. Było wiele osób postronnych, którzy nie wiem, sk±d się wzięli. Rozreklamowałem trochę t± Wielk± Orkiestrę. W wielu punktach wywieszałem plakaty. U mnie na stronie była aktualizacja. Cały czas na zajęciach ogłaszałem, prosiłem, aby uczestnicy zajęć przekazywali informację znajomym. I tak, poczt± pantoflow± ludzie się dowiedzieli. Na pierwszym warsztacie było około 30 osób, u Małgosi było więcej - między 30 a 40, natomiast na koncercie około 60 osób Na poczęstunek zostało już mniej osób, około 30. Osoby postronne, nie z jogi chyba się krępowały, chociaż wszyscy byli zaproszeni.
jowo10Darku, dlaczego się zgodziłe¶ po¶więcić swój czas w niedzielę, aby wzi±ć udział w Finale Wielkiej Orkiestry ¦wi±tecznej Pomocy?
Nigdy nie odmawiam, je¶li kto¶ jest w potrzebie. Pamiętam, jak mi taki mały dreszczyk po plecach przeszedł, kiedy pomy¶lałem, że mogę co¶ dobrego zrobić, że komu¶ będzie lepiej, kiedy się wł±czę w ten Finał. Powiem generalnie: ja lubię to, co robię czyli prowadzić zajęcia jogi. Więc pomy¶lałem sobie, że moja praca, pieni±dze tu zarobione mog± komu¶ posłużyć, to czemu nie. A tu akurat jest szczytny cel.

Zdjęcia z Wrocławia, z Szkoły Darka Wojteczka
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft