Wieczór Indyjski w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. 24.0
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Wieczór Indyjski w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. 24.03.2007

  • pi±tek, 26 wrzeďż˝nia 2008
W dniu 24.03.2007 Studenckie Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie zapraszało na Wieczór Indyjski. W programie było spotkanie z ambasadorem, pokaz tańca indyjskiego, jogi, wykład na temat kina bollywodzkiego. Kilkugodzinne spotkanie zakończył poczęstunek złożony z potraw indyjskich i lassi.

Podobne spotkania s± często organizowane przez różne instytucje. To wyróżniało się oficjaln± opraw± i mało komercyjnym charakterem. Organizatorom zależało na przekazanie faktycznej wiedzy o Indiach i ich kulturze, o czym ¶wiadczyło choćby zaproszenie ambasadora Indii, Mrs. Anil Wadhwa.

 
wiei1Ambasador opowiedział warunkach gospodarczych Indii i obecnie mocno zauważalnym wzro¶cie ekonomicznym. Indie s± bardzo dobrym miejscem do inwestycji ekonomicznych: giełda indyjska ma się dobrze, eksport wzrósł o 22 %, i według prognoz będzie w najbliższych latach wzrastał.
Ważne gałęzie gospodarki indyjskiej to przemysł metalowy, transport, chemia i kosmetyki. Eksport odbywa się przede wszystkim do USA, Emiratów Arabskich, Chin i Singapuru.
Indie mog± się poszczycić nowoczesnymi technologiami, dzięki którym kraj staje się bardziej otwarty na zewn±trz: s± coraz lepsze drogi, centrale energetyczne, telekomunikacja.
W ostatnich latach ważnym sektorem przemysłowym była turystyka. Trzy filary medycyny indyjskiej: ajurweda, joga, siddha s± bardzo atrakcyjne dla turystów.
wie2 Wzrost gospodarczy jest odczuwalny przez wszystkich. Nowym celem jest wzrost obejmuj±cy 1 miliard mieszkańców, tak, aby ludzie żyj±cy poniżej granicy ubóstwa mogli korzystać z dobrodziejstw nowoczesno¶ci.
Po wykładzie ambasador odpowiadał na pytania z sali. Jedno z nich dotyczyło systemu kastowego a ustroju demokratycznego, który jest w Indiach. Ambasador u¶miechaj±c się, powiedział, ze jest to częste pytanie na podobnych spotkaniach. Obecnie w Indiach demokracja jest najbardziej widoczna w powszechnym prawie do głosowania. Poprzedni system (kastowy) był oparty o grupy zawodowe. Zgodnie z przepisami prawa system, który przyznaje prawa kastom, obecnie nie istnieje. Nie mniej jest obecny w społeczno¶ciach wiejskich, ale nie legitymizowany prawnie.
Na pytanie o turystykę Ambasador przytoczył następuj±ce liczby: w 2003 Polakom było wydane 6 tysięcy wiz, dzi¶ wydano 11 tysięcy. Natomiast z Indii do Polski przyjechało w 2003 r. 3 tysi±ce, a obecnie 8 tysięcy mieszkańców.
wie3 Aby móc kupić mieszkanie w Indiach trzeba mieć obywatelstwo, o które można zacz±ć się starać po upływie 5 lat pobytu. Do tego czasu (5 lat) można przedłużać wizę długoterminow±.
Spojrzenie na Indie poprzez liczby, wykresy, procenty dotycz±ce gospodarki wydało mi się fascynuj±ce. Do tej pory my¶lałam tylko o dziedzictwie kulturowym i religijnym Indii.
To dziedzictwo zostało nam przybliżone poprzez pokaz tańca, wykład jogi i slajdy dwóch podróżników Piotra Celińskiego i Jakuba Sobczaka.
Klasyczny taniec indyjski Bharata Natyam zaprezentowała Magdalena Niermsee ze szkoły tańca Riwiera. W tańcu klasycznym bardzo ważny jest każdy gest, przewrócenie oczami, u¶miech, ruch dłoni. Pani Magda wykonywało je w sposób mistrzowski, nie mniej, dla lepszego zrozumienia przekazu brakowało mi wykładu na temat tego, co symbolizuj± poszczególne gesty.
Wykład Przemka Nadolnego na temat jogi był bardzo ciekawy i adekwatny do miejsca i audytorium. Przemek opowiadał o dualistycznym podej¶ciu do jogi i tym, jak jogę traktowano kiedy¶ i teraz. Pokaz asan z udziałem publiczno¶ci wywołał aplauz i spore zainteresowanie.
wie4Niezwykle interesuj±cym punktem programu był wykład na temat Bollywood. Joanna Rutkowska z pasj±, werw± i zaangażowaniem opowiadała o specyfice filmu indyjskiego. Przed wykładem pani Magda Niermsee zaprezentowała taniec charakterystyczny dla tego kina. Oto kilka faktów zaczerpniętych z tego ciekawego wyst±pienia.
Kino hinduskie jest takie, jakie chc± jego odbiorcy. Przeciętny Hindus chce ogl±dać bajkę. Największymi wytwórniami s± Mollywood, Tollywood, Bollywood. Wytwórnia w Bombaju (Bollywood) jest największa, mimo, że startowała od maleńkiej. Ale kręcono tam filmy w języku hindi, więc dostała zastrzyk finansowy od państwa. Poszczególne wytwórnie tworz± filmy w swoich własnych językach: tamilskim, bengalskim. W sezonie trafia na ekrany około 1000 filmów: komedie, dramaty, horrory, a przede wszystkim wie5melodramaty. W takim filmie jest od 4 do 6 piosenek, które kiedy¶ trwały 6-8 minut. Obecnie zostały skrócone o połowę. Aktorzy nie ¶piewaj±. Ich zadaniem jest ładnie wygl±dać i ¶wietnie tańczyć. Dlatego aktorkami automatycznie staj± się miss lub modelki. Poza tym aktor jest zawodem pokoleniowym, który nie jest trudny, bo gra aktorska najczę¶ciej jest mocno przesadzona.
wie6 Do pewnego momentu filmy opierały się na jednym schemacie – fabule opartej na indyjskich eposach: Mahabharacie i Ramajanie. Teraz, od kiedy Hindusi korzystaj± z telewizji kablowych i maj± dostęp do kina amerykańskiego fabuły filmów staj± się zróżnicowane. Pojawiaj± się tematy społeczne takie jak: adopcja, zdrada, rodzeństwo przyrodnie, sieroctwo. Film, w którym był poruszany temat niechcianej ci±ży, wybór innego zawodu niż wybrali rodzice i mieszkanie z partnerem przed ¶lubem wywołał duży oddĽwięk.
Warto¶ci rodzinne s± bardzo podkre¶lane: dzieci kłaniaj± się do stóp swoim rodzicom, kobiety eksponuj± kropkę między brwiami jako znak małżeństwa.
wie7 Równie ważny jest patriotyzm, często widoczna jest flaga indyjska. Bohater, je¶li jest w innym kraju prezentuje swoj± nostalgię.
Ukłon w stronę zachodu to nie tylko zmieniaj±ce się tre¶ci filmów ale i stroje. MężczyĽni bywaj± ubrani na modłę zachodni±. Kobiety jeszcze nie.
Podobnie przekaz płyn±cy z filmów ulega pewnej modyfikacji: do tej pory zło było zawsze potępione i następował happy end. Od kiedy zaczęły pojawiać się filmy science-fiction, gangsterskie, zdarzaj± się „złe” zakończenia.
Filmy indyjskie s± ocenzurowane, każdy film ma certyfikat. Cenzura działa od 1952 roku. Cenzur± objęte s± przede wszystkim sceny erotyczne, które nigdy nie s± dosłowne. Cielesno¶ć bohaterów jest widoczna wie8w strugach deszczu, który nagle spada lub kiedy para zaczyna tańczyć obok wodospadu, który moczy im ubrania. Natomiast nie objęte cenzur± s± sceny przemocy. Fakt, że para nagle zaczyna tańczyć w scenerii oderwanej od tre¶ci filmu nie jest niczym dziwnym. W ten sposób reżyser chce zaprezentować ładne widoki, bo wizualno¶ć w filmach indyjskich jest bardzo ważna. Filmy s± kręcone w pięknych sceneriach, niedawno w Zakopanem. Ten interesuj±cy wykład zakończył spotkanie. Zostali¶my zaproszeni na degustację potraw indyjskich, po których miała odbyć się dyskoteka w stylu Hollywood. Niestety, autorka nie uczestniczyła w tej zabawie;-). Jestem pod warzeniem profesjonalizmu organizatorów, którzy zadbali o każdy szczegół imprezy.

zdjęcia: Sylwia Socha
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
KURS NAUCZYCIELSKI JOGI INTEGRALNEJ. START WRZESIEŃ 2021!

Trwa rekrutacja na VI Edycję Kursu Nauczycielskiego Jogi Integralnej! Kurs nauczycielski przeznaczony jest dla osób, które pragn± zdobyć praktyczne umiejętno¶ci i rzeteln± wiedzę na temat różnych ¶cieżek i systemów jogi pod okiem najlepszych w Polsce specjalistów. Zdobyte kwalifikacje i umiejętno...

Kurs Instruktorski Aerial Jogi 25-27 czerwca 2021

KURS INSTRUKTORSKI AERIAL JOGI 25-27.06.2021 Prowadzenie: Anna Ryczek - dyplomowany nauczyciel jogi, aerial jogi, instruktor metody oddechowej Butejki, magister psychologii Miejsce - Joga Żoliborz, ul. Rydygiera 19, Warszawa Termin - 25-27.06.2021 3 dni - 24 godziny nauki Teoria i praktyka na h...

Zakwasownia. Wywiad z Magdalen± i Mikołajem Bator

Zakwasownia to rodzinna manufaktura, produkuj±c± organiczne i ekologiczne zakwasy, kiszonki oraz dania kuchni ro¶linnej. "Włożyli¶my w nasz± manufakturę całe serce. Pracujemy wytrwale, z przyjemno¶ci± i entuzjazmem, aby dobrymi, zdrowymi produktami móc podzielić się z innymi" ...

Ksi±żk± Greenprint - Zielony ¦lad, autorstwa Marco Borgesa

24 marca 2021 miała swoj± premierę najnowsza ksi±żka wydawnictwa Znak - Greenprint (Zielony ¦lad) autorstwa Marco Borgesa. Podtytuł brzmi " Jak dzięki zielonej diecie uzdrowić siebie i ¶wiat". ...

Aerial Joga - Nowy trend. Rozmowa z Ann± Ryczek, prowadz±c± Kurs Instruktorski Aerial Jogi

Aerial joga to nowa technika, coraz popularniejsza i dostępna w wielu szkołach jogi w Polsce. Ł±czy w sobie elementy jogi, stretchingu i pilatesu. Zawiera także elementy tańca w powietrzu. Ćwiczy się nad ziemi±, w podwieszonych elastycznych szarfach. Praktykuj±c Aerial jogę możemy pracować z własnym...

Księga kwiatów jadalnych - doskonała lektura i inspiracja na nadchodz±c± wiosnę!

Można powiedzieć krótko, parafrazuj±c znane przysłowie: Wła¶ciwa ksi±żka na wła¶ciwym miejscu! Wła¶nie ukazała się, nakładem Zielonego Wydawnictwa "Księga kwiatów jadalnych" autorstwa Mireille Gayet....

Kurs Nauczycielski Jogi ON-LINE - Przygotowanie do egzaminu 4.05 - 8.06. 2021

Zapraszamy do wzięcia udziału w kursie jogi ON-LINE przygotowuj±cym do egzaminu kompetencyjnego na Kurs Nauczycielski Jogi Integralnej. Start 4 maja. ...

Lockdown- pomoc prawna dla nauczycieli jogi i szkół jogi

Dynamicznie zmieniaj±ce się przepisy i regulacje. Skomplikowane zasady i mnóstwo sprzecznych informacji. Trudno jest prowadzić zajęcia i wyjazdy z jog± w takich okoliczno¶ciach. Co wolno a co nie ? Co zrobić w razie kontroli ? Portal joga-joga.pl wraz Kancelari± Dr. Tomasza Strugalskiego przygotowa...

Ksi±żka Joga piękna, Marta Kucińska

Marta Kucińska jest certyfikowanym nauczycielem jogi twarzy wg. japońskiej metody Face Yoga Method, jogink±, biologiem, projektantk± mody oraz konsultantk± ajurwedy III stopnia. W swojej ksi±żce opisuje i wyja¶nia jak w naturalny sposób dbać o siebie bez ingerencji medycyny estetycznej. ...

KIEŁKI. Naturalny Energetyk.- recenzja ksi±żki

"Wiosn±, pełn± warto¶ci odżywczych i wła¶ciwo¶ci leczniczych pokrzywę dajemy ¶winiom i kaczkom, a sami sięgamy po ogórek ze szklarni naszpikowany chemi±" - to zdanie, które pojawia się już na samym pocz±tku ksi±żki bardzo zapada w pamięć i u¶wiadamia, że łatwo zapominamy o naturalnych bogactwach na...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Maja 2021
Następne
PW¦CPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft