¦więto joginów – relacja z I Ogólnopolskiej Konwencji z Gabriellę Giubilaro, 21-23 wrze¶nia, 2
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


¦więto joginów – relacja z I Ogólnopolskiej Konwencji z Gabriellę Giubilaro, 21-23 wrze¶nia, 2007

  • czwartek, 25 wrze¶nia 2008
  • opracował: Justyna Moćko
Długo czekali¶my na spotkanie z Gabriell± Giubilaro. Po prawie corocznych wizytach w latach 1984 – 2002 nast±piła przerwa. Jej uczniowie jeĽdzili na warsztaty, które organizowały s±siaduj±ce z Polsk± państwa – Czechy, Słowacja, Białoru¶. Aż wreszcie – jest Gabriella w Polsce!. Konwencję zorganizował portal www.joga-joga.pl

 
W 1984 r, w Indiach Gabriella poznała Sławka Bubicza, który postanowił zaprosić J± do Polski, aby pomogła mu w propagowaniu metody Iyengara. Przed przyjazdem, specjalnie dla nas Gabriella napisała ksi±żkę Hatha-yoga, któr± wydał Sławomir Bubicz. Ksi±żka błyskawicznie rozeszła się po kraju. Jej jasna tre¶ć, proste rysunki z zaznaczonymi kierunkami pracy wydatnie pomagały adeptom jogi w poznawaniu metody Iyengara. Jednak nic nie zastępowało możliwo¶ci uczestnictwa w warsztatach z Gabriell±, organizowanych w różnych zak±tkach kraju, na których precyzyjnie wyja¶niała tajniki pracy, korygowała uczniów.
Gabriella ma ogromny dar pedagogiczny: jej jasne klarowne instrukcje, umiejętno¶ć dotarcia do słuchaczy odpowiednim słowem, intonacj± głosu, humor, powoduj±, że chętnych do uczestnictwa w warsztatach jest wielu i przed laty, i teraz.
Na Konwencję w Warszawie przyjechało 150 osób. Uczniowie, dla których Gabriella była pierwsz± nauczycielk± i tacy, którzy chcieli poznać nauczycielkę swoich nauczycieli.
Ogromna sala sportowa przy szkole podstawowej na Braci Załuskich, pomie¶ciła wszystkich i prawdopodobnie pomie¶ciłaby drugie tyle uczestników.

sw1

Warsztat zacz±ł się w pi±tek, o godzinie 18.
Pierwsze asany pozwoliły rozci±gn±ć ciało, precyzyjne wskazówki jak je wykonywać dały przedsmak dalszej pracy.
Sobota była bardzo intensywnym dniem. Poranne zajęcia trwały od 9:30 do 13. Podczas nich Gabriella pokazywała jak pracować w podstawowych asanach stoj±cych, jak skręcać uda, kolana, aby nie zaciskać lędĽwi i krzyża. Przypominała o wydłużaniu kręgosłupa, dobrej pracy barków pokazuj±c prawidłowe wykonanie pozycji odwróconych (pinća mayurasana) i wygięć do tyłu (usztrasana, na krzesełku).

sw2
sw3

sw4
Spotkanie otwarte, na który był wstęp wolny przyci±gnęło dziennikarzy i osoby z zewn±trz, które dowiedziały się z prasy o tym wydarzeniu. Patronat medialny nad Konwencj± miały Poradnik psychologiczny Sense, Warsaw voice i radio Pin. Swój wykład Gabriella zaczęła od opowiedzenia, czym jest joga według metody Iyengara, któr± tu się zajmujemy. Po kilku słowach wstępu zadała pytanie, czy s± jakie¶ w±tpliwo¶ci zwi±zane z dotychczasow± praktyk±. Je¶li były, rozwi±zywała je pokazuj±c dan± asanę na osobie pytaj±cej (zgodnie z zasad±, że joga to 99% praktyki i 1% teorii).

Było wiele pytań dotycz±cych wykonywania pozycji i w ogóle praktyki, na które Gabriella odpowiadała przez godzinę. Po wykładzie można było uzyskać podpis na pierwszym polskim wydaniu DVD „Iyengar Yoga with Gabriella”, które było do kupienia na miejscu. Płyta niedługo będzie dostępna na portalu www.sklep.joga-joga.pl.

sw5

Niebawem, na portalu pełny tekst wykładu! Zajęcia popołudniowe koncentrowały się wokół pozycji odwróconych, przede wszystkim stania na głowie. Dokładne omówienie tej, jakże ważnej, pozycji, do¶wiadczenie pracy z kocem, przy ¶cianie pozwoliło odkryć nowy wymiar ¶irszasany.
sw6
sw7
sw8
W niedzielę, zajęcia były zaplanowane do godziny 19. Na pro¶bę uczestników plan został zmodyfikowany.
Skrócono przerwę obiadow±, zajęcia kończyły się 2 godziny wcze¶niej, tak, aby osoby spoza Warszawy miały komfort powrotu do domu.
Tego dnia uczestnicy zapisywali w swoich ciałach prawidłowe wykonywanie asan, utrwalaj±c zdobyt± wiedzę. Mimo, że już widzieli¶my, jak dobrze pracować z dolnym odcinkiem kręgosłupa, nawyki dały znać o sobie i słyszeli¶my z ust Gabrielli okrzyk „Katastrofa!”
I ponownie Gabriella wracała do tłumaczenia, jak opuszczać ko¶ć ogonow± w dół, otwierać miednicę . Takiej wiedzy nigdy nie za wiele, bo jak mówiła Gabriella „Lordozy Pan Bóg nie daje w prezencie” a przecież mnóstwo z nas j± ma.
W końcu usłyszeli¶my, „bardzo dobrze” mówione z włoskim akcentem. ;-)

Na marginesie – pobyty w Polsce prawiły, że niektóre komendy po polsku brzmiały całkiem dobrze w ustach tej włoskiej nauczycielki. ;-)
Duże wrażenie zrobiła na uczestnikach praca w mostku , któremu nauczycielka po¶wieciła duż± czę¶ć zajęć. Przygotowanie do tej pozycji było pierwszego dnia, kiedy uczyli¶my się rozci±gać czę¶ć krzyżow± wstaj±c do mostka z krzesełka. Teraz nabyte umiejętno¶ci zastosowali¶my w urthva dhanurasanie. Ważne było, aby ustawić ręce i nogi na szeroko¶ć maty, co pozwoliło rozszerzyć łopatki i rozci±gn±ć lędĽwie. Miednica i ko¶ć krzyżowa „szła” w kierunku kolan. Do tej pory słyszeli¶my, że ręce i kolana powinny być na szeroko¶ć bioder – jeszcze w zeszłym roku w Punie mówiono: „ciało ma być jak pudełko!”. Gabriella podkre¶liła, że do tej pory inaczej uczono tej pozycji.

sw9

sw10

Takie ustawienie w pozycji zrobiło furorę w¶ród uczestników.
Na ostatnich zajęciach uczyli¶my się układania w pozycjach relaksacyjnych (suptabadha-konasanie, sarvangasanie na krze¶le, wygięciach do przodu).
sw11

sw12

Trzydniowy warsztat kończyli¶my w pełni zrelaksowani, wyciszeni.

Organizatorzy przygotowali prezent dla Gabrielli – kwiaty, koszulkę, (któr± dostali również uczestnicy), imbryczek do parzenia herbaty wraz z herbat± i ogromny chleb, który wzbudził rado¶ć nauczycielki. Gabriella powiedziała, że uwielbia polski chleb.
Pami±tkowe wspólne zdjęcie symbolicznie zakończyło warsztat.

sw13

Nauczyciele z Warszawy i go¶cie z Niemiec zostali zaproszeni na pożegnaln± kolację z Gabriell± do Sadhu Cafe – restauracji Sławomira Bubicza.
Pyszne jedzenie, rozmowy o planach, wydarzeniach zdominowały kolację. Zaprosili¶my Gabriellę na przyszły rok. Przyjęła zaproszenie.
Do zobaczenia na następnym warsztacie! Ogromne podziękowania dla dwóch wspaniałych tłumaczek: Ani Gładysz i Nataszy Moszkowicz, które ¶wietnie przekładały słowa Gabrielli na język polski.

sw14
sw15

Warsztat zorganizowal portal www.joga-joga.pl
Wiktor Morgulec
Bernard Borowy
Justyna Moćko
Agnieszka Chmielewska
Agnieszka Majchrzak
Kinga Zaj±c
Dominik Krauze

Fotografie: Anna Biała, Dominik Krauze, Bernard Borowy
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
KURS NAUCZYCIELSKI JOGI INTEGRALNEJ

Rozpoczynamy zapisy na II Edycję ! Kurs nauczycielski przeznaczony jest dla osób, które pragn± zdobyć praktyczne umiejętno¶ci i rzeteln± wiedzę na temat różnych ¶cieżek i systemów jogi pod okiem najlepszych w Polsce specjalistów. Zdobyte kwalifikacje i umiejętno¶ci oraz końcowy certyfikat uprawnia...

„Pyt” – duński sposób na stres

Co to jest szczę¶cie? To pytanie godne filozofów. Jogin odpowie, że trzeba przestrzegać jamów i nijamów; buddysta opowie o zaletach medytacji transcendentalnej. Czytelnicy poradników z kolei powołaj± się na duński sposób tworzenia przyjemnej atmosfery, czyli "hygge". Okazuje się jednak, że Duńczycy ...

Tajemnice „mię¶nia duszy”

Psoas, czyli "mięsień duszy". Jego nazwa brzmi jak zaklęcie. Okazuje się, że ma niezwykł±, choć nie tajemn±, bo zbadan± przez naukowców moc. Gdy się j± odkryje i zadba o psoas, łatwiej będzie zapanować nad zdrowiem ciała i emocji. O tym, jak ważny jest psoas, wiedz± jogini, psychoterapeuci i ci, któ...

Porz±dek w domu i w życiu

Posiadanie w domu tylko i wył±cznie rzeczy, które sprawiaj± nam rado¶ć. Fajnie brzmi, prawda? To jak to zrobić? Zen naucza, że minimalizm wnętrza i czysto¶ć miejsca, w którym żyjemy, wpływaj± na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne oraz znajduj± odzwierciedlenie we wszystkich naszych działaniac...

Kurs nauczycielski jogi. Szkolenie przygotowawcze.

Czy my¶lała/e¶ kiedy¶ o tym, aby zostać w przyszło¶ci nauczycielem jogi? Chciałby¶ posiadać takie umiejętno¶ci jak Twój ulubiony nauczyciel i pracować w gronie inspiruj±cych ludzi? Wydaje Ci się, że jest to ciekawe zajęcie i wspaniała ¶cieżka rozwoju, ale masz obawy, że Twoje umiejętno¶ci i wied...

Jaki Nett w Polsce - fotorelacja z Międzynarodowego Konwentu Jogi 2019

Za nami intensywny weekend jogowy ze wspaniał± nauczycielk± z USA - Jaki Nett, wieloletni± uczennic± B.K.S. Iynegra, w stopniu nauczycielskim Senior I. Konwent zgromadził 250 entuzjastów jogi z całej Polski i z zagranicy. Dzięki wspaniałym, zaangażowanym uczestnikom Jaki Nett wyjechała zachwycona. S...

Bos± stop± przez zimę

Stopy zwracaj± nasz± uwagę wła¶ciwie głównie latem, kiedy chcemy założyć sandałki lub klapki. Latem często też chodzimy boso po plażowym piasku, le¶nej trawie czy ziemi. Dbamy o stopy w sensie estetycznym. Zim± wkładamy na nie grube skarpety i zapominamy o ich istnieniu. Tymczasem w medycynie Wschod...

Joga to nie wy¶cig ani zawody na najlepiej wygl±daj±c± asanę.

Zwolenników jogi przybywa wprost proporcjonalnie do stereotypów powstaj±cych na jej temat. Mój ulubiony i zarazem najczę¶ciej powtarzany, to poczucie, że zanim skorzysta się z zajęć jogi, trzeba już co¶ na ten temat wiedzieć, umieć, wcze¶niej się przygotować, rozci±gn±ć, i¶ć najpierw na stretching i...

Joga na receptę

Ro¶nie popularno¶ć jogi w ¶rodowisku medycznym na ¶wiecie. Jej dobroczynny wpływ na pacjentów docenili m.in. brytyjscy medycy, którzy wzięli udział w po¶więconej jodze konferencji zorganizowanej w Londynie w dniach 15-17 lutego. Lekarze, którzy poznali móc jogi, chc± j± przepisywać na receptę. ...

Joga na co dzień z premierem Indii

"Joga to podarek Indii dla całego ¶wiata. Niesie ze sob± zdrowie, dobrostan i pokój. Ł±czy w szczę¶ciu odległe od siebie narody" – mówił Narendra Modi. "Mój dzień rozpoczyna się od jogi. Ma dobroczynne wpływ na mój umysł i ciało". Je¶li kto¶ chce go na¶ladować, wystarczy poszukać w sieci klipó...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Kwietnia 2019
Następne
PW¦CPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft