Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Opinie uczestników I Ogólnopolskiej Konwencji Jogi z Gabriell± Giubilaro 21-23.09.2007

  • czwartek, 25 wrze¶nia 2008
  • opracował: Justyna Moćko
Warsztaty zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach. Niezależnie od stopnia zaawansowania praktykuj±cy byli pod wrażeniem Gabrielli. Prowadz±ca ujęła ich precyzj±, uważno¶ci±, osobowo¶ci±. Swoim rozmówcom zadałam wła¶ciwie jedno pytanie: Jak Ci się podobał warsztat?
Bardzo mi się podobał warsztat Gabrielli. Bardzo się cieszę, że na nim byłam. Zobaczyłam Gabriellę, która jest nauczycielem naszych nauczycieli, posmakowałam u Ľródła. Bardzo mi się podobało to, że przeprowadzała nas z jednej prostej pozycji do drugiej prostej pozycji i pokazywała t± sam± pracę, dodaj±c jakie¶ niuanse, które wzbogacały pracę w kolejnej.
Każdy warsztat jest inny i przynosi ze sob± co innego i na każdym uczę się czego¶ innego.
Małgosia Kubica, Kraków, 8 lat praktyki

Bardzo mi się podobało. Jestem poruszona prostot± i głębi± przekazu Gabrielli. Nie było widać rozbujanego ego, co ¶wiadczy o wielko¶ci Jej osoby i przekazu. Miałam poczucie ł±czno¶ci z Ni± jako z człowiekiem, dzięki czemu lepiej mi się pracowało z Ni± niż z innymi.
Wspaniałe jedzenie, organizacja były na pi±tkę, nawet na szóstkę;-)
Patrycja Wajda, Bielsko-Biała, 4 lata praktyki

Jeszcze nie spotkałem nauczyciela, który ma z jednej strony tyle wiedzy, a z drugiej tyle pokory i do tego jest tak łagodny. Atmosfera, jakiej nie widziałem u nikogo, no, może poza Leszkiem Mioduchowskim. My¶lę o łagodno¶ci Gabrielli a jednocze¶nie umiejętno¶ci ogarnięcia 150 osób.
Bardzo zaimponowała mi wiedza, któr± posiada Gabriella. Przekazywała nam sporo nowo¶ci, takich rzeczy, których nie znamy, które jeszcze rok temu w Punie, były inaczej uczone.
Ryszard Puchalski, Wrocław, 9 lat praktyki

op1

Jak zwykle, od lat warsztat z Gabriell± bardzo mi się podobał. Zawsze do Niej jeżdżę, bo zawsze czego¶ się uczę. Znam j± od ponad 20 lat (w 1986 roku byłam pierwszy raz na Jej warsztacie w Warszawie), co roku spotykały¶my się na warsztatach.
Zawsze jest co¶ nowego, inaczej przedstawionego, innymi słowami. Zawsze wyjeżdżam pełna energii i pełna ciekawych drobiazgów, elementów, które pomagaj± w praktyce pozycji, które przecież stale praktykujemy, powtarzamy.
Małgosia Madej, Opole, 21 lat praktyki

Jak zwykle warsztat z Gabriell± był bardzo cenny. Okazuje się, że pomimo, że praktykujemy wiele, wiele lat cały czas należy wracać do fundamentów, do podstaw, które s± najważniejsze, żeby joga była bezpieczna, dawała nam stabilno¶ć nie tylko fizyczn± ale i psychiczn±. Widzę, że Gabriella jest jeszcze bardziej niż była dotychczas, niesamowicie precyzyjna, uważna. Cały czas zawraca nas do podstaw, aby¶my robili bardzo dobr± pracę asanach. Chwała Jej za to.
W Polsce byłam chyba na wszystkich warsztatach. Kiedy Gabriella nie przyjeżdżała do Polski, jeĽdzili¶my za Ni± do Czech, na Słowację, na Białoru¶ lub do Florencji.
Według mnie zwróciła się bardziej w kierunku uczenia młodej kadry nauczycielskiej. Chce, aby znali dobr± jogę. Jakby postawiła sobie za punkt honoru, żeby joga Iyengara nie „poszła” w złym kierunku: gimnastyki, wyczynu, tylko aby dawała tę stabilno¶ć, o której wspomniałam.
Ewa Szprenger, Toruń, 22 lata praktyki

op2

Bardzo mi się podobało. Było bardzo dużo szczególików technicznych, a mało takich ostrych, wysiłkowych ćwiczeń, które s± na co dzień, albo które proponuj± inni nauczyciele. Te szczegóły s± ważne - zwracaj± uwagę na to, co jest tak naprawdę istotne w ćwiczeniu jogi. Nie siłowe ćwiczenia, aż do wyczerpania sił, tylko taka bardzo szczegółowa praca z organizmem
Andrzej Krzeptoń, Opole, 2,5 roku praktyki

Jestem na trzecim warsztacie u Gabrielli. Na tym było dużo podstaw. Gabriella bardzo dużo wyja¶niała, czemu wymaga od nas takiej, a nie innej praktyki, uzasadniała, podaj±c warianty, możliwo¶ci. Nie mówiła tylko komend: „róbcie”, ale bardzo starała się dokładnie i logicznie wytłumaczyć dlaczego tak mamy robić.
Kiedy obserwowałam twarze uczestników, na wielu widziałam zdziwienie i takie wrażenie: „o, to tak, jakie to ciekawe, faktycznie to prawda”  Ten warsztat był krótki, ale miałam poczucie, że z godziny na godzinę sala coraz bardziej chłonęła to, co mówiła Gabriella. Zapamiętałam tak± scenkę: po zajęciach podeszło do Gabrielli kilka osób i zapytało o szczegóły w zaawansowanej pozycji, kiedy to się nogę za głowę zakłada. Gabriella, jak to Włoszka, zaczęła wymachiwać rękami, mówić, „Daj spokój, to nieistotne”.
Ten obrazek był dla mnie podsumowaniem warsztatu.
Pój¶cie gdzie¶ tam dalej w asanach, kiedy się nie ma przerobionych podstaw jest bez sensu.
Zosia Kosiorek, Warszawa, 13 lat praktyki

Powiedziałam wła¶nie przed chwil± koleżankom, że gdyby tak od pocz±tku swojej kariery jogicznej praktykować z Gabriell± to w jakim punkcie byłyby¶my dzisiaj! Gdyby tak chodzić do niej na zajęcia do Florencji.;-)
Czuje pełny podziw, zachwyt dla jej pracy, szacunku, z jakim nas traktowała, i roboty, któr± wykonała na zajęciach. Bardzo mi się podobało, że Gabriella jest taka naturalna, bezpo¶rednia, ma poczucie humoru.
Byłam po raz pierwszy na warsztacie u Gabrielli. Jeżdżę na warsztaty, kursy do nauczycieli z Polski, to mój pierwszy kontakt z nauczycielem z zagranicy. Widzę pewn± zbieżno¶ć miedzy tym, jak prowadz± zajęcia Małgosia Madej, Leszek Mioduchowski, Jurek Jagucki a Gabriella. To samo uszczegółowienie, ta precyzja to zaangażowanie. To zapewne dlatego, że oni s± Jej uczniami. Widać, że przekaz Gabrielli jest w Polsce żywy.
Jolanta Morska, Gliwice, 3 lata praktyki

op3

Bardzo mi się podobało. Od tak do¶wiadczonej nauczycielki jak Gabriella, (któr± widziałam po raz pierwszy) odczuwam wspaniały przekaz ogromnego ciepła. Tak± prawdziw± chęć dania czego¶ ludziom. Ona chce dać jogę jako dar, który też kiedy¶ otrzymała.
Robi to we wspaniały sposób, z u¶miechem, z rado¶ci±, nie stresuj±c nas, uczniów. Jestem zachwycona Gabriell± jako nauczycielem. Bywałam na warsztatach naszych polskich, do¶wiadczonych nauczycieli, których bardzo szanuję i lubię, ale od Niej widać nie tylko t± ¶wiatowo¶ć, nie tylko to, że jest prosto od Iyengara, ale niesamowit± dojrzało¶ć.
Inka Kozłowska, Poznań. 6 lat praktyki

Troszeczkę było za mało praktyki, ale to mnie nauczyło, że trzeba w końcu zaj±ć się tym podkładem, jakim jest teoria.
Ja zawsze byłem nastawiony na praktykę, z czego byłem znany;-)
W pi±tek ten warsztat wydawał mi się nudny. Byłem na warsztatach z Gabriell±, gdzie było więcej praktyki. Drugiego dnia po południu zacz±łem się skupiać na tym, co się w ogóle dzieje, już nie my¶lałem, żeby ćwiczyć.
Gabriella wymagała skupienia się na szczegółach. Poczułem je najbardziej w staniu na głowie, gdzie w pełni zastosowałem to, co usłyszałem. Prawie „wymiękłem”, a nigdy do tej pory ta asana nie sprawiała mi trudno¶ci.
To był przełomowy warsztat dla mnie. Zastosowałem to, czego się dowiedziałem. Dotychczas wła¶ciwie cały czas robiłem swoj± praktykę.
Dariusz Wojteczek, Wrocław, 10 lat praktyki

op4

Bardzo mi się podobał warsztat, bo była bardzo spokojna praca, co lubię i czego oczekiwałam. Gabriella była bardzo precyzyjna i łatwo mi było pod±żać za Jej wyja¶nieniami. Bardzo mi się podoba ten sposób uczenia, jaki Gabriella prezentuje – spokojny, precyzyjny. Nie musz± być dynamiczne zajęcia, żeby dużo się działo.
Dobrochna Szymula, Gdańsk, 3 lata praktyki

Podobało mi się bardzo. Nauczyłam się wielu nowych rzeczy, mimo, że warsztat koncentrował się wokół podstaw. Dzięki temu mogłam się dowiedzieć kilku interesuj±cych rzeczy i wykorzystać je do swojej pracy z ciałem. To, co mi się bardzo podobało w Gabrielli to, to, że jest taka bezpo¶rednia i bardzo łatwo nawi±zuje kontakt z uczestnikami. Forma przekazu jest bardzo jasna. Wiadomo, o co chodzi. Widzi wszystko, co powinna widzieć.
Ania Dyło, ŁódĽ, 7 lat praktyki

Pierwsze moje spotkanie z jog± było poprzez Gabriellę. Potem przez wiele lat spotykałam się z Ni± co roku, co dwa lata. Byłam też u Niej we Florencji.
Spo¶ród wszystkich nauczycieli z zagranicy, z którymi miałam przyjemno¶ć się spotkać, Ona najbardziej pasuje do mojej osobowo¶ci, mojego podej¶cia do jogi. Jest pełna precyzji, uważno¶ci, ł±czy różne elementy na raz w asanie i można powiedzieć, w medytacji. Gdybym miała porównać Jej poprzednie warsztaty z tym, dzisiejszym – poprzednie warsztaty były „mocniejsze”. Ten był taki „soft-warsztat”. ;-) Tu był bardziej zróżnicowany poziom uczniów. To oczywi¶cie było bardzo cenne, bo dobrze jest, mimo wieloletniej praktyki, wracać do podstaw. Czuję, jak to we mnie buduje pokorę, również w stosunku do moich uczniów.
Marysia Modrzyńska, Poznań, 18 lat praktyki

op5

Warsztat był znakomity. Bardzo wiele się nauczyłam. Gabriella pozwoliła mi u¶wiadomić błędy, które popełniam, mimo długoletniej praktyki. Przede wszystkim praca z dołem pleców. Ponieważ mam problem z dyskopati± w odcinku lędĽwiowo-krzyżowym, mam tendencje do zaciskania tego miejsca, zamiast go rozluĽniać.
Jestem na każdym warsztacie Gabrielli w Polsce. Podoba mi się w niej przede wszystkim to, co jest wła¶ciwo¶ci± kobiet –analityczne, precyzyjne podej¶cie do wykonywania asan. A jak to jest ogromnie ważne, wychodzi czasami dopiero po latach.
Gabriella jest po prostu cudowna.
Barbara Nadolska-Korbecka, Opole, 18 lat praktyki

Warsztat ogromnie mi się podobał. Abstrahuj±c od faktu, że Gabriella jest rewelacyjna, to jestem pod wrażeniem organizacji. Jest ¶wietna. My w Gdańsku też chcemy organizować warsztaty, będziemy się od was uczyć.
Jestem zafascynowana mostkiem. Nigdy do tej pory mostek nie był dla mnie tak prosty, tak lekki, bez żadnego bólu lędĽwi itd. Do tej pory robiłam mostek (wydawało mi się, że „po iyengarowsku”) i było mi trudno, bolało. Dzisiejsza praktyka pokazała, że mostek może być zupełnie inny.
Trochę mnie zastanawia to, że każdy nauczyciel z kilkudziesięcioletnim stażem mówi troszkę inaczej. Czasami można znaleĽć jakie¶ wspólne płaszczyzny, a czasami trochę sobie zaprzeczaj±.
Bardzo podoba mi się ognisty, włoski charakter Gabrielli.
Kiedy byłam na warsztacie z Ritt± Keller, zauważyłam, że ona była zawsze 5 minut przed zajęciami. A Gabriella jest 10-15 minut po. Taka cudna, włoska maniana.
Bodzia Matulaniec, Gdańsk, 5 lat praktyki
op6


Wydaje mi się, że dla mnie to było trochę za wcze¶nie. Dużo asan po prostu, zwyczajnie jeszcze mi sprawia kłopot – zwłaszcza pozycje stoj±ce. Jeszcze musze zwracać uwagę na to, żeby zrobić pozycję, żeby w niej przetrwać. Nie mam jeszcze tej uwagi.
Natomiast podziwiam Gabriellę za to, że jest taka dokładna i uważna. Zwraca uwagę na to, żeby dobrze robić  podstawowe asany.
Co to znaczy „dobrze” robić? Tego można się od Niej uczyć się w nieskończono¶ć.
Anna Biała, Warszawa, 2 lata praktyki

Gdy 9 lat temu zaczynała się moja przygoda z jog±, jako był± gimnastyczkę i tancerkę najbardziej poci±gało mnie extremum, asany granicz±ce z akrobatyk±. Od razu zapisałam się na grupę zaawansowan± i krzywdz±c co nie co swoje ciało parłam do przodu ;-)
Teraz, po sze¶ciu latach intensywnego kształcenia w nauczaniu jogi, kontaktu z różnymi nauczycielami, jeżdżeniu na liczne warsztaty najbardziej fascynuje mnie budowanie od podstaw postawy swojego ciała.
To wła¶nie składanie na nowo z prostych klocków siebie, codzienna, znojna praca nad mocnymi fundamentami niesie nadzieje na równowagę. Dlatego też warsztat z Gabriell± trafił wprost w moje oczekiwania. Sama Gabriella to po prostu mocna kobieta z krwi i ko¶ci. Pełna rado¶ci życia i humoru. Przyjemnie było odbierać mocny, bezpo¶redni przekaz, który szedł z głębi Jej ciała i serca.
Magda Kapela, Kraków, 9 lat praktyki

Po warsztacie rozmawiałam również z Krzysztofem Chrz±stkiem, laureatem I miejsca w Konkursie, które dawało bezpłatny wstęp na Konwencję.

Kiedy mówiłam Ci, że wygrałe¶ bezpłatny wstęp na Konwencję byłe¶ nieco zaskoczony, gdyż do tej pory nigdy nie praktykowałe¶ hatha jogi. Praktykowałe¶ inne metody rozwoju duchowego. Jak wobec tego podobał Ci się warsztat?
Bardzo mi się podobało. Było naprawdę fajnie. Ćwiczenia s± mi ewidentnie potrzebne, zwłaszcza, że mam problemy z biodrami,. Mam nadzieję, że po tych ćwiczeniach i po mojej praktyce, któr± planuję, mi się poprawi. Tu, na Konwencji poznałem kilku  bardzo fajnych ludzi. Bardzo podobała mi się organizacja. Duży plus dla organizatorów. Byłem na kilku imprezach imam porównanie - dla Was pi±tka z plusem. Nie miałe¶ do tej pory kontaktu z joga według metody Iyengara.

Spodobało Ci się, będziesz kontynuował? Zainteresowała Cię ta metoda?

Ja mam trochę inne podej¶cie do rozwoju duchowego. Widzę, że to jest joga, która bazuje na pracy z ciałem, by po pewnym czasie uzyskać pewne efekty na poziomie duchowym, mentalnym. Natomiast moja praktyka, któr± wykonuję na co dzień jest bardziej tak± zmian± od góry. Można powiedzieć, że wy praktykujecie od dołu, a ja od góry. Czyli ja najpierw pracuję z poziomem mentalnym, z nastawieniem, z błędnymi przekonaniami które tkwi± w mojej pod¶wiadomo¶ci. Ja to po prostu zmieniam. A przez to zmienia się moje życie, moja postawa, moja energia i moje ciało.

Teraz zobaczyłe¶ inn± pracę i jak wrażenia?
Na pewno nie jest to metoda dla mnie . Polecałbym tę metodę pracy, (hatha jogę) dla pewnego rodzaju ludzi, którzy tego potrzebuj±, których umysł ma dużo my¶li i oni w ten sposób mog± się wyciszyć. Natomiast mój umysł działa troszeczkę inaczej. Potrafię się tak wyciszyć, że mam jedn± my¶l na godzinę, czy na minutę. Mój umysł przez praktykę w poprzednich wcieleniach jest już przygotowany do troszeczkę innej pracy. Dużo medytuję i polecam tę metodę innym. Mam przebłyski dotycz±ce moich wcieleń. Ale podkre¶lam: bardzo mi się podobało i metoda jest naprawdę dobra. Jest rewelacyjna, zwłaszcza dla zestresowanych Europejczyków. Natomiast mnie już potrzeba innych metod. Gabriella jest dobrym nauczycielem, ma dobre podej¶cie do ludzi. Ogólnie jestem zachwycony.

Dziękuję
op7

op8

Fotografie Anna Biała
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft