Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Intensywna praktyka z Christophem Tissot, 15 - 16 marca 2008, Krakowski Warsztat Jogi

  • poniedziałek, 8 wrze¶nia 2008
Przez tułów - od głowy, do bioder plecie się łańcuch mię¶ni i powięzi. Z powodu stresu i emocjonalnego napięcia, niektóre z tych mię¶ni kurcz± się i skracaj±. Ł±cz±c się ¶ci¶le z innymi strukturami, drażni± je, powoduj±c wtórne napięcia. W reakcji na nieopanowane, mimowolne, często przeciwstawne kurczenie się i rozci±ganie mię¶ni wewn±trz splotu, klatka piersiowa zamyka się. Chc±c j± uwolnić i otworzyć, musimy rozluĽnić i rozci±gn±ć ów mię¶niowy łańcuch sięgamy głęboko do wnętrza, by dać uj¶cie napięciom. W zamian otwiera się przed nami nieskończony ocean wewnętrznej przestrzeni. ( z zaproszenia na warsztat)
Po raz czwarty Ewa Wardzała i Natasza Moszkowicz, założycielki Krakowskiego Warsztatu Jogi zaprosiły do Polski Christopha Tissot, nauczyciela w stopniu Senior Intermediate I, ucznia Faeqa Birii. Tematem spotkania było zwiększanie przestrzeni w klatce piersiowej.
Cztery trzygodzinne sesje zgromadziły przede wszystkim wielu nauczycieli i osoby długo praktykuj±ce z różnych czę¶ci kraju, choć jak zawsze, liczebnie przeważali tubylcy;-)
Udogodnieniem ze strony organizatorek była możliwo¶ć opłaty za pojedyncz± sesję, co sprawiło, że na popołudniowej sobotniej sesji zgromadziło się najwięcej uczestników.

intensywnatissot1

Drobny, nie¶miało u¶miechaj±cy się Christoph prowadził zajęcia w skupieniu. Melodyjnym francuskim tłumaczył nam zawiło¶ci anatomii człowieka. Twierdził, że mię¶nie klatki piersiowej maj± przyczepy nawet w pachwinach. Dlatego też, aby otworzyć klatkę piersiow± należy najpierw dobrze rozluĽnić pachwiny.
Koc pod kolcami biodrowymi przy wykonywaniu Bhekasany, dhanurasany pomagał skupić się na dociskaniu pachwin do ziemi.
Drugiego dnia również rozluĽniali¶my pachwiny – tym razem w wiszeniu na linach. Wariant z głow± odwrócon± do drabinek i możliwo¶ć wykonywania widowiskowych wygięć do tyłu sprawił nam dużo rado¶ci.

Na ostatniej sesji Christoph pokazał nam, jak praca, któr± dotychczas wykonywali¶my owocuje w prawidłowym wykonaniu ćaturangi. Ćaturanga objawiła swoje subtelne oblicze staj±c się pozycj± bardziej skomplikowan± niż w wyobrażeniach i my¶lach osób pocz±tkuj±cych – byle przetrwać;-)
Ostatnia sesja była najbardziej dynamiczna. Skorzystali¶my z otwartych barków, ramion wykonuj±c przej¶cie z ćaturanga dandasana do adho mukha ¶vanasana. W parach było znacznie łatwiej, choć niejednemu z nas udało się to wykonać samodzielnie, dzięki obrazowemu wytłumaczeniu technicznego aspektu tego, sk±din±d trudnego przej¶cia.

intensywnatissot2

Dynamiczne sekwencje, kilka balansów, układ halasana-pa¶cimottanasana z wariantami pobudził w nas energię. Atmosfera na sali: swobodna, niewymuszona, naturalna sprawiła, że „płynęli¶my” wykonuj±c pozycje. Uważnie obserwuj±cy i czuj±cy energię grupy Christoph wiedział, kiedy zaproponować koniec.
Łagodne wyj¶cie z sekwencji, relaksacyjne zakończenie sesji dało nam spokój i rado¶ć. We mnie niezakłócon±, pomimo stania na korytarzu poci±gu w drodze powrotnej przez 3 godziny.;-)

Wiele razy pracowali¶my w parach, trójkach pomagaj±c sobie rozci±gn±ć mię¶nie, wydłużyć ¶cięgna.
Nowe warianty znanych pozycji pozwalały do¶wiadczy prawdziwej pracy w danej asanie. Na mnie zrobiła wrażenie suptavirasana w trójkach, w której skomplikowanie powi±zane paski pozwoliły uwolnić krzyż i ¶wietnie rozci±gn±ć ciało przy pomocy koleżanek.
Wariantowanie pozycji było specjalno¶ci± Christopha. Spróbujcie tego ruchu – i pokazywał nieco inn± pracę niż ta, do której byli¶my przyzwyczajeni w joga-kurunta. A poczujcie plecy w tym ustawieniu nóg …itd.
Czyż nie tak, eksperymentuj±c na własnym ciele, Iyengar doszedł do skodyfikowania swojej techniki?
Ale praktyka z Christophem to nie tylko eksperymentowanie. To cisza, skupienie, której specjalnie nie wymagał, ale w której bez trudu byli¶my, aby jak najpełniej do¶wiadczać dobrodziejstw asan. To rado¶ć, zabawa form± asany. To trwanie w pozycjach odwróconych i długie relaksy. To głębokie wej¶cie w swoje ciało i do¶wiadczanie subtelnych ruchów. To otwarcie, które zostaje na dłużej, gdyż nie było tylko fizycznym otwarciem.
Gdybym miała okre¶lić jednym słowem ten warsztat byłoby to słowo: subtelny.
Bardzo subtelny (i delikatny) Christoph, subtelna (i intensywna) praca w asanach, subtelne odczucia. Natomiast samopoczucie po zajęciach ¶wietne.

intensywnatissot3

Wyrazy uznania należ± się Ewie i Nataszy, które fantastycznie sprawdziły się w roli organizatorek. Przede wszystkim ¶wietnie tłumaczyły słowa Christopha oraz nasze pytania.
Zadbały o nocleg dla przyjezdnych (można było nocować na sali), pozytywnie zareagowały na pro¶bę uczestników zmiany godzin ostatniej sesji.
Christoph przyjeżdża do Polski dwa razy w roku: jesieni± i wiosn±. Tej jesieni szykuje się wiele warsztatów z nauczycielami z zagranicy, ale niewykluczone, że odbędzie się i ten.

Wkrótce na portalu wywiad z Christophem przeprowadzony przez Ewę Wardzałę i Nataszę Moszkowicz.

Justyna Moćko
Justyna@joga-joga.pl

Wrażenia z warsztatów i krótkie rozmowy z organzatorkami na portalu JOGA-JOGA.PL
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft