Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Joga czy bhoga – czyli o praktyce w wielkim mie¶cie.

  • niedziela, 11 marca 2012
  • autor: Kamila Watychowicz
„Satva-guna twarzy, wzrok miękki. Zostań w asanie na 72 sekundy.” Kolejna komenda rozbrzmiewa głosem pewnym, lecz łagodnym. Sala jest pełna uczniów. Maty ułożone w kierunku wschód-zachód. Południowe słonce kładzie pozycje cieniem po podłodze.

Siedemdziesi±t dwie sekundy to czas zadany przez Gabriela na praktykę asan w grudniu. „Zmień stronę. Przygotuj się do wej¶cia w pozycje.” Start - słychać dĽwięk stopera.
Gabriel Halper jest wła¶cicielem i nauczycielem Yoga Circle. Szkoła mie¶ci się przy Ohaio Street w centrum Chicago. Kiedy rozmawiam z nim, mówi: „Dobrze trafiła¶. Moja szkoła jest najlepiej wyposażon± szkoł± w mie¶cie, ma najlepiej wytrenowanych nauczycieli i jako jedyna oferuje czekoladowe ciastka po zajęciach ” – ¶mieje się i zapisuje wymowę mojego imienia i nazwiska.
Gabriel uczy jogi według metody B.K.S. Iyengara. Szkoła jednak nie legitymuje się znakiem stowarzyszenia – nie spełnia kryteriów. Jak mówi Bibiana, adeptka Yoga Circle, nauczycielom w Stanach łatwiej jest uzyskać uprawnienia do uczenia jogi w instytutach poza-iyengarowskich.
W ten sposób czyni± zado¶ć formalno¶ciom, a praktyka pozostaje zgodna z przekazem. Przynajmniej w tym miejscu.
Joga czy bhoga – czyli o praktyce w wielkim mie¶cie.
Na każdej klasie Gabriela obecne s± dwie asystentki, z którymi uprzednio omawia temat i jej przebieg. Angela, Megan, Nancy, Alison oraz Cathy zamiennie uczestnicz± w zajęciach wzbogacaj±c swoj± wiedzę, ale i dziel±c się swoim do¶wiadczeniem, albowiem nauka dwóch asan przypada w udziale asystentom wła¶nie.
Pocz±tek nowego roku to powrót do podstaw. Nancy uczy Tadasany wprowadzaj±c trzy podwójne działania dotycz±ce pracy na poziomie stóp, kolan i bioder. Podobn± pracę chce uzyskać Alison, która demonstruje Triconasane.
Poziom nauczycieli w szkole jest nierówny. Oznacza to, że w szkole s± nauczyciele bardzo dobrzy i jeszcze lepsi od nich. Zmysł krytyczny Iyengarowskiego adepta, który rozwin±ł się w mojej osobie szybciej niż inne „jogiczne sztuczki”, kazał mi wracać do nauk zebranych w Instytucie Jogi Lois Steinberg i względem nich weryfikować nowe do¶wiadczenia z chicagowskiej szkoły.
Jednak w postawie nauczycieli Circle Yoga jest co¶, co sprawia, że chce się z nimi przebywać. Obserwuj±c Gabriela, jego podej¶cie do uczniów nachodzi mnie refleksja, że podejmuje on niewerbalny dialog, swoist± polemikę z Mr. Iyengarem. „Dla niektórych tapasem może być wypowiedzenie życzliwego słowa” - wspomina w rozmowie ze mn±.
I w tym aspekcie Gabriel wychodzi naprzeciw ludzkim tęsknotom. Wychodzi również naprzeciw aktualnemu rynkowi jogi.
Joga czy bhoga – czyli o praktyce w wielkim mie¶cie.
W mie¶cie, w którym szkół jogi jest tyle, co kawiarni, ludzie przywiedzeni na zajęcia przez kontuzje, dolegliwo¶ci wynikaj±ce z obci±żenia stresem, czy niezdrowego trybu życia, chc± być prowadzeni podłóg ich wyobrażeń na temat tego, czym jest joga. W Polsce często spotykam się z refleksja, że poprzez merkantylny stosunek do jogi, jej istota uległa zatraceniu zanim zdołali¶my j± poj±ć. Jednak w kraju, w którym rynek jogi został wyceniony na sze¶ć bilonów dolarów, joga rozumiana jest wył±cznie jako przyjemno¶ć, – je¶li nie fizyczna, to przynajmniej estetyczna, tak by ładnie się prezentowała w kryształowych lustrach zawieszonych na ¶cianach fitness-klubu.
Dobrze sytuowani mieszkańcy bogatego miasta, których mottem mogłoby być słowa „Inni pracuj± dużo ciężej niż Ty” oczekuj± wrażeń jak na one-man-show. Oczekuj± przyjemnej praktyki i widocznych rezultatów w krótkim czasie.
„Sam zdecyduj, co da Ci więcej stabilno¶ci i niewzruszono¶ci w życiu: bhoga, czy joga?” - prowokuje Gabriel odwołuj±c się do lansowanego przez Starsbuks’a sloganu „wybór daje ci szczę¶cie”.
Efektowne „wyginanie się” bez odpowiedniego nastawienia, bez dobrych intencji; chełpienie się posiadaniem wyćwiczonego ciała, zatracanie się w przyjemno¶ci, to nie jest praktyka, to jest bhoga – tłumaczy.
„Je¶li jeste¶ tu dla polepszenia twojej Sirszasany, a nie pracujesz nad rozwojem w ramach jam i nijam (dyscyplina dotycz±ca życia społecznego i indywidualnego), to nie my¶l, że praktykujesz jogę” - dodaje.
Niemniej jednak Gabriel jest „performerem” na zajęciach. Dokłada starań, aby uwaga uczni była stała. Wprowadza „wariacje” na temat asan, korzysta z rozlicznych pomocy dla urozmaicenia praktyki. Zajęcia poszerzone s± o naukę o dharmie, mudr, koncentracji i medytacji oraz spor± dawkę dobrego humoru. Gabriel ma dużo atencji dla swoich uczniów, dla ich praktyki. Czy bezinteresownej?
-„Potrzebuje ich tak samo, jak oni mnie” - mówi.
„Siedemdziesi±t dwie sekundy – tłumaczy chodz±c pomiędzy matami – to jak dowodzi dr. Loren Fishman z Nowego Jorku, czas, w którym zachodz± procesy fizjologiczne niezbędne dla zwiększenia gęsto¶ci ko¶ci .”
Długie trwanie w asana jest zgodne z metod± B.K.S. Iyengara („Im dłużej jeste¶ w pozycji, tym głębiej wchodzisz w swoje ciało, tym bliżej jeste¶ swojej duszy” – mówi inny nauczyciel z Instytutu Jogi w Champaign-Urbana). Ale podparcie się autorytetem w dziedzinie medycyny z zachodniego ¶wiata w większym stopniu kompensuje głód nowo¶ci homo consumens.
“Whatever, Gets Them in the Door” mówi do mnie szeptem Gabriel i mruga porozumiewawczo okiem. To nauka wykraczaj±ca już poza kanoniczne księgi, ale jest bardzo przydatna dla tych, którzy ucz± jogi w wielkim mie¶cie.
 ************
 Kamila Watychowicz – dyplomowana nauczycielka jogi wg. metody B.K.S. Iyengara.
W 2011 roku przeniosła się z mat± do Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywała w Instytucie Jogi w Champaign-Urbana u Lois Steinberg. W miesi±cach grudzień-styczeń asystowała w Yoga Circle w Chicago.
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jogowe przygotowanie do wyj¶cia na stok. Ferie z jog± 2018!

U progu sezonu narciarskiego przypominamy jakie korzy¶ci przynosi praktyka jogi dla narciarzy. ...

Kiedy mój umysł będzie w pełni elastyczny…?

Można by długo rozpisywać się o elastyczno¶ci ciała – metod na jej osi±gnięcie jest wiele i o ile będziemy systematyczni i konsekwentni osi±gniemy ten cel bez większego wysiłku – wszystko zależy od chęci i nastawienia. Nieco inaczej sprawa wygl±da z najważniejszym narz±dem sprawuj±cym ko...

Jakie cechy powinien mieć idealny nauczyciel jogi?

Według szacunkowych badań w Polsce jest w tej chwili około 800 nauczycieli jogi. Niektórzy z nich zdobyli dyplomy w systemie jogi Iyengara, inni Sivanandy, a jeszcze inni Kundalini czy Ashtangi. Po czym poznać, że mamy do czynienia z dobrym nauczycielem?...

Dzięki ojcu joga trafiła do szkół. Anna Romanowska wspomina ojca, prof. Wiesława Romanowskiego

Praktyka jogi zaczęła rozwijać się w Polsce w latach siedemdziesi±tych. W¶ród jej pionierów był fizjolog prof. Wiesław Romanowski. Pod jego redakcj± ukazała się w 1973 r. ksi±żka pt. "Teoria i metodyka ćwiczeń relaksowo-koncentruj±cych", która stała się dla wielu polskich nauczycieli jogi swego rod...

Ajurwedyjska sztuka równowagi, czyli jak zapobiegać zimowym chorobom

Jesień i zima. Człowiek wyziębiony, pozbawiony słonecznego ciepła i ¶wiatła, staje się podatny na infekcje i zaczyna chorować. Wg ajurwedy oznacza to brak równowagi bioenergetycznej w organizmie. Bo pojęcie choroby jako takiej w tym starożytnym, holistycznym systemie medycznym nie istnieje. ...

Dlaczego jogę mog± praktykować wyznawcy wszystkich religii?

Spotykamy czasem w niektórych mediach dziwne i absurdalne opinie na temat jogi. Wynikaj± one niestety przede wszystkim z podstawowej niewiedzy osób, które nigdy z jog± nie miały do czynienia. Bo joga to nie religia i praktykować mog± j± wszyscy. ...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Stycznia 2018
Następne
PW¦CPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft