Sthira sukham asanam - Wiktor Morgulec o II Ogólnopolskiej Konwencji z Sharatem Arora.
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Sthira sukham asanam - Wiktor Morgulec o II Ogólnopolskiej Konwencji z Sharatem Arora.

  • niedziela, 28 sierpnia 2011
  • autor: Justyna Moćko
W dniach 19 – 21 sierpnia na zaproszenie portalu joga-joga.pl go¶cił powtórnie w Polsce Sharat Arora, nauczyciel z Indii. Poprzednia wizyta Sharata w 2008 r spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem – pisali¶my o tym na portalu. Uczestnicy dopytywali się, kiedy znów Sharat przyjedzie do Polski. W tym roku zaprosili¶my go na dłużej - oprócz 3 dniowej Konwencji w Warszawie, Sharat poprowadził 6 dniowy warsztat w Wierchomli.
Dzi¶ publikujemy rozmowę z Wiktorem Morgulec o jego wrażeniach z Konwencji.
Po raz drugi zaprosiłe¶ Sharata do Polski. Podoba Ci się jego nauczanie?
 Tak, Sharat zrobił na mnie wrażenie już w 2002 roku, kiedy trafiłem do jego szkoły. Wtedy zobaczyłem jak można logicznie analizować asany i dokładnie wyja¶niać dlaczego tak, a nie inaczej ma być wykonana. W 2008 roku zrobiło na mnie wrażenie prostota i klarowno¶ć uczenia. W tym roku zwróciłem uwagę na inne rzeczy: jak duż± wagę przywi±zuje Sharat do ¶wiadomo¶ci w asanach, jak ważne jest dla niego, aby czuć w pozycji. No i to, że cały czas mówi: sprawdzaj, nie opieraj się na autorytecie, szukaj sam/sama.
W Warszawie zauważyłem, że to, co proponuje Sharat nie jest łatwe do zaakceptowania dla wszystkich – ludzie nie s± do tego przyzwyczajeni. Przyzwyczajeni s± do działania, a Sharat mówi : poczuj
W Jogasutrach Patanjalego s± 2 sutry dotycz±ce asan, jedn± z nich jest sthira sukham asanam – asana jest pozycj± stabiln± i wygodn±. Stabiln± – można w niej długo trwać, gdyż jest pozycj± wygodn±.
Sharat u Konrada Kocota 2011
Sharat proponuje wykonywanie pozycji od stóp, tworzenie przestrzeni w klatce piersiowej. Inspirował się ksi±żk± „¦wiadomo¶ć kręgosłupa”, Przestrzeń w asanach uzyskuje się poprzez pracę dłoni i stóp Dłonie i stopy pracuj± dla kręgosłupa.
Kolejna różnica to taka, że Sharat mówi o ustawieniu pozycji i nie wykonywaniu „lokalnych” ruchów, które zaburzaj± wygodę i stabilno¶ć. Jeden lokalny ruch powoduje, że trzeba zrobić kolejny, przeciwstawny i kolejny i kolejny. To zaburza stabilno¶ć i prowadzi do dysharmonii.
Twierdzi, że najpierw trzeba zanalizować pozycję, ustalić, co jest najważniejsze, wykonać centralny ruch, wykonać pozycje i trwać.
¦wietnie to było widać w tadasnie, w której stali¶my długo na Konwencji. Dobra praca stóp i można stać i stać. Albo urthva dhanurasana (mostek) – praca miednicy ustawia cał± pozycję.
Takie różnice widzę na poziomie technicznym.
Sharat u Konrada Kocota 2011
Na poziomie mentalnym to podej¶cie do praktyki My¶lę, że Sharat pozostawanie w długich czasach traktował jak tak± prowokację do naszego, zachodniego my¶lenia opartego na „działać”, „robić”. A przecież dynamika w pozycji to zaprzeczenie definicji Patanjalego. Powinni¶my zaprzestać działania. Nie działać ale poddać się.
Długie pozostawanie w asanie niejako wymusza ¶wiadomo¶ć i poczucie równowagi w ciele.
 To, co jest najciekawsze w metodzie Sharata to on mówi: sprawdĽ sam. Mówi, aby nie polegać na czymkolwiek autorytecie (również jego) tylko sprawdzać samemu.
Dla mnie to jest totalnie indywidualne podej¶cie, nowatorskie na poziomie mentalnym i fizyczny.
Dla niego kluczowym elementem jest ¶wiadomo¶ć tego, co się robi.
Liczy się czucie i odczuwanie - trzeba dokładnie czuć, to, co się dzieje z tob± w asanie. Kiedy się stoi 5 minut w triconasanie to jest czas, aby poczuć. Ale też ta triconasana jest tak zmodyfikowana, że stanie w niej 5 minut nie nastręcza trudno¶ci, wręcz przeciwnie, można poczuć przestrzeń w ciele. A jak to mówił Sharat przestrzeń to wolno¶ć. Je¶li się jej nie czuje to znaczy, że Ľle się ustawiło pozycje.
 
Skupiasz się na tym, co odróżnia Sharata od naszych, „zachodnich” nauczycieli.
Tak, bo to zrobiło na mnie największe wrażenie.
Sharat szuka w pozycjach relaksu. Jego praktyka to bardzo długie czasy ale umożliwiaj±ce w asanach rozluĽnienie ciała. Kładzie nacisk na wykonywanie pozycji odwróconych ale tak zmodyfikowanych, aby można było w nich długo pozostać.
Wariant Sarvangasany, halasany, wiszenie na linach umożliwiaj± pozostawanie w nich przez długi czas.
Foto relacja z Ogólnopolskiej Konwencji jogi z udziałem Sharata Arory z Indii.
A propos: widziałem w życiu dwie osoby, które ¶wietnie stały na głowie pod względem energetycznym i technicznym A widziałem mnóstwo nauczycieli.
Byli to wła¶nie Sharat i Ratanlal C. Shah
Sharat kiedy był w Punie, był takim „usynowionym” asystentem Iyrengara. Wraz z Shah robili sobie takie „zawody”, który z nich potrafi stać dłużej na głowie. Osi±gali niebotyczne czasy – stali ponad 1, 5 godziny. PóĽniej Sharat zauważył, że to stanie na głowie pobudza jego ego i zarzucił tę praktykę. Obecnie w ogóle nie praktykuje i nie uczy stania na głowie -propaguje sirsasanę na linach
 
Czy widzisz jak±¶ różnicę w nauczaniu Sharata teraz a kiedy¶?
Widzę, że na podstawowy plan wysunęła się praca z pojęciem ¶wiadomo¶ci, czucia pozycji, czucie. Kiedys Sharat również o tym mówił, teraz jakby mówi wyraĽniej;-)
 Sharat u Konrada Kocota 2011
Jak to się stało, że byli¶cie na kursie nauczycielskim u Konrada Kocota?
Jad±c do Wierchomli przejeżdżali¶my przez Kraków. Sharat, który dobrze zna Sławka Bubicza i Konrada Kocota ze wspólnych pobytów w Punie zapytał, co u Konrada. Zadzwonili¶my do niego. Konrad prowadził zajęcia na kursie nauczycielskim w Tarnawskiej Górze. Kiedy usłyszał, że jeste¶my w Krakowie, jedziemy do Wierchomli, zaprosił nas do siebie. Pojechali¶my, nakładaj±c 150 km;-)
Zjedli¶my tam kolację, zanocowali¶my a rano Sharat poprowadził zajęcia dla uczestników kursu nauczycielskiego.
 Sharat u Konrada Kocota 2011
Na zdjęciach widzę pomoce wkładane pomiędzy palce stóp. Sharat mówił o pracy stóp?
Tak, między innymi mówił o pracy stóp. Pokazywał sposoby, jak wzmocnić pracę stóp. Można np. wkładać między palce stóp zwinięte papierki, co ożywia stopy i uczy je wrażliwo¶ci.
Zwrócił uwagę na to, aby poddawać się w asanie, nie działać.
Sesja trwała około 3 godzin.
To fantastyczne że Konrad nas zaprosił. Miło było patrzeć na ich rado¶ć ze wspólnego spotkania.
Fajnie również, że zgodził się na to, aby Sharat poprowadził jedne zajęcia. My¶lę, że dla uczestników kursu nauczycielskiego to była dodatkowa warto¶ć.
 Sharat u Konrada Kocota 2011
Co¶ jeszcze chciałby¶ dodać?
Przede wszystkim chcę podziękować wszystkim, którzy przyszli na Konwencję. Mam nadzieję, że i wam się podobało.
Pragnę dzielić się swoimi odkryciami jogicznymi, zapraszaj±c ważnych dla mnie nauczycieli do Polski. Sharat Arora był i jest dla mnie ważnym nauczycielem.
Pragnę też podziękować nieocenionej tłumaczce, Ani Gładysz, bez której pracy nie wiedzieliby¶my, co Sharat nam chce przekazać;-)
Wkrótce na portalu opublikujemy wykład Sharata i wywiad z nim.
W paĽdzierniku przyjedzie na nasze zaproszenie senior nauczycielka jogi Iyengara, ze Stanów Zjednoczonych, Jaki Nett. To będzie jej pierwszy pobyt w Polsce. Mam nadzieję, że zostanie tak ciepło przyjęta, jak kiedys Sharat;-)
Już teraz zapraszam wszystkich na spotkanie z Jaki Nett.
 Sharat u Konrada Kocota 2011
 Rozmawiała Justyna Moćko
justyna@joga-joga.pl
 Więcej zdjęć z Konwencji w Warszawie tutaj >>>>>>>>>>>
 Zdjęcia z warsztatu u Konrada Kocota tutaj >>>>>>>
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Sztuka życia. Medytacja Vipassana - Oby wszystkie istoty były szczę¶liwe!

To nieistotne kim jeste¶, czym się zajmujesz, w co wierzysz, a komu nie ufasz. W każdym z nas jest spokój i harmonia pozwalaj±ca na szczę¶liwe życie w zgodzie ze sob± i z innymi ludĽmi. Furtka do ogrodu wyzwolenia opatrzona jest jedynie mentaln± tabliczk± – UWAGA! ¦WIADOMO¦Ć – której pra...

Joga z krzesłem. Cenna lektura dla każdego jogina.

Ksi±żki do jogi dziel± się na dwa rodzaje. Takie, które ładnie wygl±daj± na półce i takie, z których można w praktyce korzystać. Ksi±żki na półkę, to albo zawiłe próby tłumaczenia teoretycznego, czym jest joga, albo kolorowe nie do końca udane podręczniki do nauki asan, z których nie sposób się czeg...

Wdzięczno¶ć kluczem do szczę¶cia

W dzień silni i przebojowi. Wieczorami przeżuwamy stres (albo on przeżuwa nas). Rano, zanim otworzymy oczy, umysł już podsuwa milion spraw, które trzeba załatwić w ci±gu dnia. Z tyłu głowy co¶ szepcze: "nie zd±żysz!". Jak sobie z tym radzić? Sposobów jest wiele, a jednym z nich, i to całkiem skute...

Kanon literatury jogicznej w sklepie JOGA-JOGA.PL

Najnowsze wydanie "biblii jogi" czyli ksi±żka "¦wiatło Jogi" B.K.S. Iyengara, poszerzone i wzbogacone o płytę dvd z filmem biograficznym o życiu Mistrza. Polecamy także " Pranajama, sztuka oddychania w jodzie" B.K.S.Iyengara a także "Joga doskonała dla kobiet" Gitty S. Iyengar. Pozycje obowi±zkowe w...

Wytrzę¶ to! TRE® pomaga uwolnić się od stresu.

Proste ćwiczenia, które robi± co¶ dziwnego z ciałem. Sesja TRE® mnie zaskoczyła, choć mniej więcej wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Po krótkiej rozgrzewce ciało zaczyna samoistnie drgać. Potem przyszło ukojenie. Dowód na to, że ciało pamięta to, czego nie pamięta umysł, który nosi w sobi...

3 mikstury ziołowe, pomocne przy stanach zapalnych gardła.

Jesień to czas wzmożonej podatno¶ci na przeziębienia i grypę. Je¶li odczuwamy pierwsze symptomy, warto wesprzeć organizm w powrocie do równowagi, naturalnymi ¶rodkami. Po ziołowe mieszanki, warto sięgać wtedy, kiedy czujemy, że czosnek, cytryna, imbir, miód i pierzyna mog± być niewystarczaj±ce, np. ...

Dlaczego nie robię postępów w mojej praktyce jogi...

Jogin wie, że w wyniku wykonywania asan przede wszystkim zdobywa zdrowie. Jest to cenny nabytek zdobywany ciężk± prac±, stan zupełnej równowagi ciała, umysłu i ducha. Tak więc nie chodzi o akrobatyczne wykonanie asany, wykraczaj±ce poza granice swoich możliwo¶ci, lecz o stał±, żarliw± praktykę, poł±...

Dzięgiel le¶ny, i inne skarby z ł±k do zebrania w paĽdzierniku.

PaĽdziernik, to czas zbioru nie tylko dojrzałych i pełnych witamin, owoców głogu, dzikiej róży czy tarniny, ale także pożytecznego dzięgla le¶nego, którego wła¶ciwo¶ci mog± być pomocne na różne dolegliwo¶ci. ...

Sztuka i joga id± ze sob± w parze. Niezwykłe sesje w muzeach.

Muzealna sala pełna adeptów jogi, którzy praktykuj± asany i pranajamę otoczeni działami sztuki? To nie fantazja. Coraz więcej renomowanych muzeów na ¶wiecie organizuje tego typu wydarzenia. Po sesji wypełnionej asanami można wzi±ć udział w medytacji, a potem zwiedzić w małej, kameralnej grupie ekspo...

Top 6 asan, które pomog± Ci utrzymać formę po lecie.

Czas letni to okres, w którym słońce sprawia, że mamy więcej energii i motywacji do działania. Bardziej dbamy o swoj± odsłonięt± skórę i ciało. Mamy więcej czasu i okazji do tego, aby aktywnie spędzać czas. Co zrobić, aby nie stracić formy po lecie i cieszyć się wysokim poziomem energii przez cały r...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Listopada 2018
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft