Sthira sukham asanam - Wiktor Morgulec o II Ogólnopolskiej Konwencji z Sharatem Arora.
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Sthira sukham asanam - Wiktor Morgulec o II Ogólnopolskiej Konwencji z Sharatem Arora.

  • niedziela, 28 sierpnia 2011
  • autor: Justyna Moćko
W dniach 19 – 21 sierpnia na zaproszenie portalu joga-joga.pl go¶cił powtórnie w Polsce Sharat Arora, nauczyciel z Indii. Poprzednia wizyta Sharata w 2008 r spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem – pisali¶my o tym na portalu. Uczestnicy dopytywali się, kiedy znów Sharat przyjedzie do Polski. W tym roku zaprosili¶my go na dłużej - oprócz 3 dniowej Konwencji w Warszawie, Sharat poprowadził 6 dniowy warsztat w Wierchomli.
Dzi¶ publikujemy rozmowę z Wiktorem Morgulec o jego wrażeniach z Konwencji.
Po raz drugi zaprosiłe¶ Sharata do Polski. Podoba Ci się jego nauczanie?
 Tak, Sharat zrobił na mnie wrażenie już w 2002 roku, kiedy trafiłem do jego szkoły. Wtedy zobaczyłem jak można logicznie analizować asany i dokładnie wyja¶niać dlaczego tak, a nie inaczej ma być wykonana. W 2008 roku zrobiło na mnie wrażenie prostota i klarowno¶ć uczenia. W tym roku zwróciłem uwagę na inne rzeczy: jak duż± wagę przywi±zuje Sharat do ¶wiadomo¶ci w asanach, jak ważne jest dla niego, aby czuć w pozycji. No i to, że cały czas mówi: sprawdzaj, nie opieraj się na autorytecie, szukaj sam/sama.
W Warszawie zauważyłem, że to, co proponuje Sharat nie jest łatwe do zaakceptowania dla wszystkich – ludzie nie s± do tego przyzwyczajeni. Przyzwyczajeni s± do działania, a Sharat mówi : poczuj
W Jogasutrach Patanjalego s± 2 sutry dotycz±ce asan, jedn± z nich jest sthira sukham asanam – asana jest pozycj± stabiln± i wygodn±. Stabiln± – można w niej długo trwać, gdyż jest pozycj± wygodn±.
Sharat u Konrada Kocota 2011
Sharat proponuje wykonywanie pozycji od stóp, tworzenie przestrzeni w klatce piersiowej. Inspirował się ksi±żk± „¦wiadomo¶ć kręgosłupa”, Przestrzeń w asanach uzyskuje się poprzez pracę dłoni i stóp Dłonie i stopy pracuj± dla kręgosłupa.
Kolejna różnica to taka, że Sharat mówi o ustawieniu pozycji i nie wykonywaniu „lokalnych” ruchów, które zaburzaj± wygodę i stabilno¶ć. Jeden lokalny ruch powoduje, że trzeba zrobić kolejny, przeciwstawny i kolejny i kolejny. To zaburza stabilno¶ć i prowadzi do dysharmonii.
Twierdzi, że najpierw trzeba zanalizować pozycję, ustalić, co jest najważniejsze, wykonać centralny ruch, wykonać pozycje i trwać.
¦wietnie to było widać w tadasnie, w której stali¶my długo na Konwencji. Dobra praca stóp i można stać i stać. Albo urthva dhanurasana (mostek) – praca miednicy ustawia cał± pozycję.
Takie różnice widzę na poziomie technicznym.
Sharat u Konrada Kocota 2011
Na poziomie mentalnym to podej¶cie do praktyki My¶lę, że Sharat pozostawanie w długich czasach traktował jak tak± prowokację do naszego, zachodniego my¶lenia opartego na „działać”, „robić”. A przecież dynamika w pozycji to zaprzeczenie definicji Patanjalego. Powinni¶my zaprzestać działania. Nie działać ale poddać się.
Długie pozostawanie w asanie niejako wymusza ¶wiadomo¶ć i poczucie równowagi w ciele.
 To, co jest najciekawsze w metodzie Sharata to on mówi: sprawdĽ sam. Mówi, aby nie polegać na czymkolwiek autorytecie (również jego) tylko sprawdzać samemu.
Dla mnie to jest totalnie indywidualne podej¶cie, nowatorskie na poziomie mentalnym i fizyczny.
Dla niego kluczowym elementem jest ¶wiadomo¶ć tego, co się robi.
Liczy się czucie i odczuwanie - trzeba dokładnie czuć, to, co się dzieje z tob± w asanie. Kiedy się stoi 5 minut w triconasanie to jest czas, aby poczuć. Ale też ta triconasana jest tak zmodyfikowana, że stanie w niej 5 minut nie nastręcza trudno¶ci, wręcz przeciwnie, można poczuć przestrzeń w ciele. A jak to mówił Sharat przestrzeń to wolno¶ć. Je¶li się jej nie czuje to znaczy, że Ľle się ustawiło pozycje.
 
Skupiasz się na tym, co odróżnia Sharata od naszych, „zachodnich” nauczycieli.
Tak, bo to zrobiło na mnie największe wrażenie.
Sharat szuka w pozycjach relaksu. Jego praktyka to bardzo długie czasy ale umożliwiaj±ce w asanach rozluĽnienie ciała. Kładzie nacisk na wykonywanie pozycji odwróconych ale tak zmodyfikowanych, aby można było w nich długo pozostać.
Wariant Sarvangasany, halasany, wiszenie na linach umożliwiaj± pozostawanie w nich przez długi czas.
Foto relacja z Ogólnopolskiej Konwencji jogi z udziałem Sharata Arory z Indii.
A propos: widziałem w życiu dwie osoby, które ¶wietnie stały na głowie pod względem energetycznym i technicznym A widziałem mnóstwo nauczycieli.
Byli to wła¶nie Sharat i Ratanlal C. Shah
Sharat kiedy był w Punie, był takim „usynowionym” asystentem Iyrengara. Wraz z Shah robili sobie takie „zawody”, który z nich potrafi stać dłużej na głowie. Osi±gali niebotyczne czasy – stali ponad 1, 5 godziny. PóĽniej Sharat zauważył, że to stanie na głowie pobudza jego ego i zarzucił tę praktykę. Obecnie w ogóle nie praktykuje i nie uczy stania na głowie -propaguje sirsasanę na linach
 
Czy widzisz jak±¶ różnicę w nauczaniu Sharata teraz a kiedy¶?
Widzę, że na podstawowy plan wysunęła się praca z pojęciem ¶wiadomo¶ci, czucia pozycji, czucie. Kiedys Sharat również o tym mówił, teraz jakby mówi wyraĽniej;-)
 Sharat u Konrada Kocota 2011
Jak to się stało, że byli¶cie na kursie nauczycielskim u Konrada Kocota?
Jad±c do Wierchomli przejeżdżali¶my przez Kraków. Sharat, który dobrze zna Sławka Bubicza i Konrada Kocota ze wspólnych pobytów w Punie zapytał, co u Konrada. Zadzwonili¶my do niego. Konrad prowadził zajęcia na kursie nauczycielskim w Tarnawskiej Górze. Kiedy usłyszał, że jeste¶my w Krakowie, jedziemy do Wierchomli, zaprosił nas do siebie. Pojechali¶my, nakładaj±c 150 km;-)
Zjedli¶my tam kolację, zanocowali¶my a rano Sharat poprowadził zajęcia dla uczestników kursu nauczycielskiego.
 Sharat u Konrada Kocota 2011
Na zdjęciach widzę pomoce wkładane pomiędzy palce stóp. Sharat mówił o pracy stóp?
Tak, między innymi mówił o pracy stóp. Pokazywał sposoby, jak wzmocnić pracę stóp. Można np. wkładać między palce stóp zwinięte papierki, co ożywia stopy i uczy je wrażliwo¶ci.
Zwrócił uwagę na to, aby poddawać się w asanie, nie działać.
Sesja trwała około 3 godzin.
To fantastyczne że Konrad nas zaprosił. Miło było patrzeć na ich rado¶ć ze wspólnego spotkania.
Fajnie również, że zgodził się na to, aby Sharat poprowadził jedne zajęcia. My¶lę, że dla uczestników kursu nauczycielskiego to była dodatkowa warto¶ć.
 Sharat u Konrada Kocota 2011
Co¶ jeszcze chciałby¶ dodać?
Przede wszystkim chcę podziękować wszystkim, którzy przyszli na Konwencję. Mam nadzieję, że i wam się podobało.
Pragnę dzielić się swoimi odkryciami jogicznymi, zapraszaj±c ważnych dla mnie nauczycieli do Polski. Sharat Arora był i jest dla mnie ważnym nauczycielem.
Pragnę też podziękować nieocenionej tłumaczce, Ani Gładysz, bez której pracy nie wiedzieliby¶my, co Sharat nam chce przekazać;-)
Wkrótce na portalu opublikujemy wykład Sharata i wywiad z nim.
W paĽdzierniku przyjedzie na nasze zaproszenie senior nauczycielka jogi Iyengara, ze Stanów Zjednoczonych, Jaki Nett. To będzie jej pierwszy pobyt w Polsce. Mam nadzieję, że zostanie tak ciepło przyjęta, jak kiedys Sharat;-)
Już teraz zapraszam wszystkich na spotkanie z Jaki Nett.
 Sharat u Konrada Kocota 2011
 Rozmawiała Justyna Moćko
justyna@joga-joga.pl
 Więcej zdjęć z Konwencji w Warszawie tutaj >>>>>>>>>>>
 Zdjęcia z warsztatu u Konrada Kocota tutaj >>>>>>>
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jaki Nett USA - Międzynarodowy Konwent Jogi 2019, Ceny Specjalne tylko do 1 lutego!

Zapraszamy na Międzynarodowy Konwent Jogi 2019. Go¶ć specjalny - Jaki Nett USA, dyplomowana nauczycielka jogi w tradycji B.K.S. Iyengara z 40-letnim do¶wiadczeniem, posiada stopień Senior I. Do udziału w Konwencie zapraszamy zarówno osoby pocz±tkuj±ce, jak i zaawansowane - do wyboru przygotowali¶my...

Zen we wnętrzach

Prostota, minimalizm i harmonia to główne filary stylu zen w architekturze. Nie oznacza to jednak, że w pomieszczeniach nie ma mebli i wszystkie ¶ciany s± białe. Aby urz±dzić wnętrze inspirowane stylem zen wystarczy kierować się kilkoma zasadami. Oto one. ...

Dwa tygodnie na jogę

Dwa tygodnie na zdrowie. Wprowadzaj±c jedn± mał± zmianę w swoim tygodniowym planie i wpisuj±c tam jogę, możesz sprawić, że zmieni się całe twoje życie. SprawdĽ i przekonaj się sam. 10 rzeczy, które możesz odnotować, ćwicz±c jogę każdego dnia, przez dwa tygodnie. ...

Korekta w jodze. Seksualne i fizyczne nadużycia (film) #metoo cz. I

Zmowa milczenia przerwana - Matthew Sweeney, jeden z najwybitniejszych nauczycieli Ashtanga jogi publikuje otwarty list, w którym przyznaje się do tolerowania przez nauczycieli i ¶rodowiska Ashtanga jogi seksualnch nadużyć i niebezpiecznych, uszkadzaj±cych uczniów korekt dokonywanych przez guru Asth...

Mistrz jogi z Puny. Gdyby żył, miałby sto lat

14 grudnia 2018 r.mija setna rocznica urodzin B.K..S. Iyengara. "Ludzie nazwali moj± praktykę jog± Iyengara. Ja po prostu d±żę do tego, by osi±gn±ć równowagę między fizyczno¶ci±, duchowo¶ci± i intelektem. Każda asana ma swoje optimum – od głowy po stopy, od przodu w tył – bez odchyleń i ...

UZIEMIENIE ciała i umysłu

Co tworzy Twoje silne korzenie- co jest dla Ciebie naprawdę ważne? Co jest Twoj± mocn± stron± czy umiejętno¶ci±? Czego najbardziej potrzebujesz? Czy jest taki obszar w życiu, który od pewnego czasu woła o ZMIANĘ, a Tobie ciężko jest j± podj±ć? Zdanie "nigdy tego nie zrobię" zamień na "do tej pory te...

KURS NAUCZYCIELSKI JOGI INTEGRALNEJ

Kurs nauczycielski przeznaczony jest dla osób, które pragn± zdobyć praktyczne umiejętno¶ci i rzeteln± wiedzę na temat różnych ¶cieżek i systemów jogi pod okiem najlepszych w Polsce specjalistów. Zdobyte kwalifikacje i umiejętno¶ci oraz końcowy certyfikat uprawniaj± do wykonywania zawodu nauczyciel...

Produkt tygodnia: ZESTAW KRZESŁO DO JOGI + KSIˇŻKA ''JOGA Z KRZESŁEM''

Praktyka z użyciem krzesła jest bardzo efektywna z trzech powodów. Krzesło może być naszym: nauczycielem, pomocnikiem, b±dĽ stymulatorem. Krzesło do jogi i ksi±żka ''Joga z krzesłem'' to ¶wietny zestaw, dzięki któremu możemy z dokładno¶ci± i precyzj± pogłębiać praktykę! ...

Jak joga uratowała chińsk± wioskę

Dziarscy sze¶ćdziesięciolatkowie z niewielkiej wioski na północy Chin z zapałem ćwicz± jogę. Jeszcze dwa lata temu o niewielkim siole nikt nie słyszał, a mieszkańcy byli pogr±żeni w apatii. Inicjatywa Lu Wenzhena, nowego sekretarza komunistycznej partii, który przybył tam w 2016 r., by rozruszać lu...

Sztuka życia. Medytacja Vipassana -wg. nauk S.N. Goenki

To nieistotne kim jeste¶, czym się zajmujesz, w co wierzysz, a komu nie ufasz. W każdym z nas jest spokój i harmonia pozwalaj±ca na szczę¶liwe życie w zgodzie ze sob± i z innymi ludĽmi. Furtka do ogrodu wyzwolenia opatrzona jest jedynie mentaln± tabliczk± – UWAGA! ¦WIADOMO¦Ć – której pra...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Stycznia 2019
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft