Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Refleksje po seminarium Macieja Wieloboba na temat pranajamy w Nowym Julianowie. Elżbieta Kownacka

  • ¶roda, 30 marca 2011
  • autor: Elżbieta Kownacka
Na seminarium pranajamy dla nauczycieli do Nowego Julianowa pod Wałbrzychem, wybrałam się z ogromn± rado¶ci± z kilku powodów. Pierwszym i najważniejszym było zaproszenie od mojej nauczycielki Lilianny Piotrowskiej, która ten warsztat zorganizowała. Wiedziałam, że dzięki temu choć na chwilę się zobaczymy. Pomy¶lałam także, że będzie to okazj± do spotkania w gronie dawno nie widzianych, a bliskich mi osób, które praktykuj± lub praktykowały jogę u Lili, a takie spotkanie zawsze owocuje ciekawymi wieczornymi rozmowami przy kominku. Trzecim powodem było spotkanie z Maćkiem Wielobobem, ponieważ jego sposób prowadzenia zajęć oraz wypowiedzi i artykuły otwieraj± we mnie przestrzeń, do której mam bardzo intuicyjny dostęp, ale czasem sobie na niego nie pozwalam, gdy z rozpędu zamknę się w nawykowej strukturze, po czę¶ci pochodz±cej z iyengarowskiej precyzji.
Maciej Wielobób
 
Maciej rozpocz±ł seminarium od słów: pranajama jest często traktowana jako ćwiczenie oddechowe, a w rzeczywisto¶ci jest to ćwiczenie medytacyjne. Następnie przedstawił trzy etapy pranajamy: zewnętrzny, wewnętrzny i pow¶ci±gnięty, oraz nieco zagadkowy czwarty, kiedy pow¶ci±gnięcie poruszeń ¶wiadomo¶ci odbywa się już bez wysiłku woli.
W ci±gu obu dni trwania seminarium, pozostawali¶my w obrębie klasycznego podej¶cia do jogi, na podstawie tekstów Patanjalego, który wychodzi od koncepcji umysłu (w odróżnieniu od drugiego, póĽniejszego podej¶cia opieraj±cego się na ezoterycznej koncepcji ciała i energii kundalini). Uwzględniaj±c aspekt anatomiczny, jednocze¶nie zajmowali¶my się energi± jako form± ¶wiadomo¶ci.
 
Przez całe seminarium przechodzili¶my płynnie pomiędzy krótkimi wykładami, a do¶wiadczaniem w praktyce, tego, co usłyszeli¶my. Maciek przytaczał ciekawe przykłady i opowiadał też o istotnych dla swojej praktyki momentach i spotkaniach z nauczycielami.
Pierwsza sesja asan rozpoczęła się uważnym skupieniem na swoim ciele, a w szczególno¶ci na oddechu. Maciej zwracał duż± uwagę na pod±żanie w rytmie swojego oddechu. Dla mnie jest to kluczowa i najbardziej podstawowa sprawa w jodze. Jeżeli o niej pamiętam, joga ma zupełnie inny wymiar i przynosi odmienne efekty, niż wykonywanie asan z koncentracj± np. na precyzyjnym ułożeniu ciała.
 
Zauważyłam, że pod±żaniu w rytmie oddechu, sprzyja pocz±tkowe skupienie i prawdziwa obserwacja wdechów i wydechów, czyli kiedy naprawdę mam ¶wiadomo¶ć ich długo¶ci i struktury oraz pojawiaj±cych się między mini przerw, a nie tylko tworzę koncepcję umysłow± na temat mojego oddechu i poprzednich do¶wiadczeń.
 
W kolejnej sesji asan eksperymentowali¶my z wykorzystaniem potencjału oddechu, nadal obserwuj±c działanie wdechu oraz wydechu, aspekty i strukturę oddechów. Maciej zwracał uwagę na prowadzenie ciała bez tworzenia niepotrzebnych napięć.
Przez jaki¶ czas zajmowali¶my się także obserwacj± oddechu brzusznego, aby z tak ukierunkowan± ¶wiadomo¶ci±, wykonać oddechy brzuszne w postawie siedz±cej – kapalabhati i bhastrika – uwzględniaj±c jednocze¶nie różne układy r±k i pamiętaj±c o utrzymywaniu uważno¶ci skupionej na oddechu.
 
Mimo chłodnej aury i ….jeszcze chłodniejszej podłogi, chętnie uczestniczyli¶my w krótkich sesjach serii oddechów o działaniu chłodz±cym, czyli sitali pranajamy.
Ważny w praktyce jogi i niestety często pomijany element, stanowi± bandhy. Szczegółowo opisane zostały 3 podstawowe: mula bandha, uddiyana bandha, jalandhara bandha. Mieli¶my okazję do¶wiadczyć ich działania podczas praktyki asan, by potem zastosować je w różnych wariantach pranajamy.
 
Był też czas na wycofanie zmysłów i obserwację jakże przyjemnych jego efektów.
To co jest dla mnie wspaniałe w jodze, to fakt, że kilka prostych sekwencji asan, ale wykonanych w pełni ¶wiadomie, w zgodzie i z szacunkiem dla swojego ciała, może przynie¶ć zaskakuj±ce efekty w samopoczuciu i znacznie poszerzyć możliwo¶ci, nie tylko fizyczne. Czasami wystarczy nawet kilka ruchów – nie s± one nawet jeszcze „ksi±żkow±” asan±, a pojawia się przestrzeń i otwarcie, będ±ce pocz±tkiem drogi, czasami zupełnie nowej, gdzie stabilno¶ć i wygoda staj± się czym¶ naturalnym i intuicyjnym.
Następuj±ce po sobie kolejne punkty koncentracji podczas praktyki pranajam spowodowały, że zagłębiałam się coraz bardziej i bardziej w spokojn± krainę swojego oddechu, wręcz dotykaj±c definicji pranajamy, mówi±cej o rozprzestrzenianiu się siły życiowej i odczuwaj±c przyjemn± lekko¶ć ciała i umysłu.
 
Każdy z nas mógł odpowiedzieć sobie na pytanie: Po co jest wła¶ciwie pranajama?
I sprawdzić czy zgadza się z tym co powiedział Patanjali o pranajamie, że:
1. Oczyszcza umysł z tamasu
2. Przygotowuje do koncentracji
 
Seminarium pozwoliło mi poukładać i wzbogacić dotychczasow± wiedzę, dało nowe impulsy do eksperymentowania z bandhami, w jeszcze innych niż dot±d pozycjach. Pojawiło się też kilka asan, z którymi, nie miałam kontaktu dobre kilka lat.
 
A pranajama stała się dla mnie czym¶ jeszcze bardziej codziennym i naturalnym. Poszerzył się wachlarz możliwo¶ci. Wcze¶niej królował w mojej „pranajamowej” praktyce oddech naprzemienny, a inne pojawiały się dużo rzadziej. Zauważyłam, że pranajama jest dla mnie ¶wietnym sposobem na rozpoczęcie codziennej medytacji, zwłaszcza kiedy jestem zniechęcona, zmęczona, czy wzburzona – staje się wtedy pomostem do poszerzania i rozja¶niania przestrzeni w ciele i umy¶le.
 

 
Elżbieta KownackaElżbieta Kownacka
Prowadzi warsztaty rozwoju osobistego i szkolenia z umiejętno¶ci psychospołecznych w całej Polsce. Ukończyła Szkołę Trenerów „Intra” w Warszawie oraz Szkołę trenerów grupowych IIP Gestalt w Krakowie. Jest Mistrzem Praktykiem i Trenerem sztuki NLP.
Pasjonuje się tematyk± zarz±dzania stresem i rozwojem umiejętno¶ci relaksacji oraz pogłębiania uważno¶ci. Od 2011 uczestniczy w szkoleniu nauczycielskim u Macieja Wieloboba w zakresie jogi w podej¶ciu vinyasa krama.
Prowadzi zajęcia jogi w Ole¶nicy i Wrocławiu.
 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jak wybrać jogiczny prezent ? Na co zwrócić uwagę ?

Jaki prezent wybrać? Jak ocenić nie znaj±c się na sprzęcie do jogi, co będzie optymalne?...

Kiedy moje nogi będ± w końcu elastyczne?

Mocne oraz elastyczne nogi to też zdrowe nogi - lekkie, sprawne i pewnie st±paj±ce po ziemi. To większa rado¶ć biegania i uprawiania wszelkich innych dyscyplin sportowych - twoich ulubionych. To wreszcie smukłe i zgrabne nogi, zrelaksowane i odprężone. Nie zwlękaj - sięgaj po więcej - również w jodz...

Jej wysoko¶ć cytryna

Królowa pochodzi z południowo-wschodnich Chin. Jej kariera rozkwitła w XVIII wieku, kiedy odkryto, że jest doskonałym remedium na wiele chorób. Dzi¶ cytryna znana jest nie tylko ze swych wła¶ciwo¶ci leczniczych, ale także jako doskonała pomoc w ekologicznym sprz±taniu domu....

10 sposobów na uproszczenie życia

Dzisiejsze tempo życia, szczególnie w dużych miastach jest przyczyn± przewlekłego stresu, przemęczenia i problemów ze zdrowiem. Prostota i minimalizm mog± nam pomóc odnaleĽć równowagę i swój własny slow life. Oto 10 sposobów na uproszczenie życia. ...

Obserwujemy obecnie prawdziwy boom na rozwój osobisty. Z czego on wynika?

Na to i wiele innych pytań odpowiadaj± Karolina i Maciej Szaciłło, eksperci od zdrowego stylu życia, entuzja¶ci ajurwedy i technik medytacyjnych....

Prezydent z kasty niedotykalnych na czele Indii. Aktywnie ćwiczy jogę.

Niedawno opisywali¶my na naszych łamach sylwetkę premiera Indii Narendry Modiego, teraz publikujemy kolejny artykuł z tej serii - dla wszystkich czytelników bliżej zainteresowanych Indiami. ...

Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

  
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft