Co mi daje dieta wegetariańska?
Dołącz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Co mi daje dieta wegetariańska?

  • środa, 16 października 2019
  • autor: Izabela Gorączko
Dieta wegetariańska ma swoich zagorzałych zwolenników i oponentów. Część z nas wciąż pozostaje przy diecie mięsnej głównie z przyzwyczajenia, tradycji oraz braku wiedzy. Twierdzenia typu "Ludzie od zawsze jedli mięso" do mnie nie przemawiają.
 
Sama podejmowałam kilka nieudanych prób przejścia na dietę wegetariańską i rezygnowałam po krótkim czasie, przede wszystkim ze względu na (jak mi się wtedy wydawało) dużą czasochłonność przygotowywania posiłków. Dziś wiem, że to nic bardziej mylnego a gotowanie nigdy nie sprawiało mi tyle radości co teraz.
Dieta wegetariańska to różnorodność smaków, kolorów i zapachów. To świadomość konsumencka, wrażliwość i empatia w stosunku do zwierząt oraz (w moim przypadku) postępowanie zgodnie z zasadą ahimsy wywodzącej się z filozofii jogi. Joga zakłada, że wszystkie byty we wszechświecie mają swoje określone miejsce i uczestniczą w procesie ewolucyjnego rozwoju. Jeżeli człowiek zabija zwierzę, udaremnia jego rozwój, tym samym obniża swoją energię karmiczną. Według mistrzów jogi spożywanie mięsa zamyka drogę do rozwoju w tej dziedzinie.
 
 
Każdy ma swój powód, dla którego decyduje się na wykluczenie mięsa z diety, nie mniej jednak jest to zawsze świadomy wybór, wiążący się nie tylko ze zdrowiem czy smakiem potraw, ale głównie ze względu na określony światopogląd, dający każdemu stworzeniu prawo do życia i wolności. Nie można zmienić sposobu odżywiania, nie zmieniając sposobu myślenia i oceniania. Wegetarianizm to zmiana stylu życia; kierunku aspiracji oraz rozchwianie wielu stereotypów obyczajowych.
Moim nadrzędnym powodem, dla którego nie kupuję i nie przygotowuję w domu posiłków mięsnych, jest wrażliwość w stosunku do zwierząt oraz zdrowie. Nie zgadzam się na traktowanie zwierząt (które odczuwają emocje takie jak strach, przywiązanie, miłość, tęsknota) przedmiotowo jako produktów do produkcji drobiu, schabu czy cielęciny. Żadna złotówka z mojego portfela nie będzie wspierała rynku mięsnego. Sama mam dwa koty i nie wyobrażam sobie pewnego dnia ich zjeść. Bo w końcu czym różni się kot od kury, jeśli chodzi o prawo do życia? W pewnym momencie zauważyłam też, że kurczak, którego próbowałam podsmażyć na patelni, raczej się gotuje, ponieważ wypływa z niego tyle wody. To był początek końca spożywania mięsa w moim domu.
 
 
Największą przeszkodą na samym początku było przestawienie się na nowe smaki, ponieważ nigdy nie lubiłam eksperymentować w kuchni. Moje gotowanie było zawsze szybkie, proste i pożywne. Szybko jednak przekonałam się, że wege w domu to nie to samo co wege na mieście i może być naprawdę pysznie.
Aby ułatwić sobie przejście na dietę wegetariańską, warto poznać jej rodzaje i nie obwiniać się jeśli na samym początku, wpadnie nam w ręce kawałek mięsa. Wieloletnie przyzwyczajenia zmienia się powoli. Poniższa rozpiska, pozwoli każdemu chętnemu łatwiej stać się wege, traktując odmiany diety wegetariańskiej jako kolejne etapy wdrożenia.
Pod pojęciem wegetarianizmu kryje się kilka jego odmian:
• Semiwegetarianizm (dieta półwegetariańska). Jest to najmniej rygorystyczna ze wszystkich diet wegetariańskich, przez niektórych uznawana za niewegetariańską. Dopuszcza ona spożywanie oprócz pokarmów roślinnych, produktów mlecznych, jaj, a także, w minimalnych ilościach, ryb oraz drobiu. Planując przejście na dietę wegetariańską, warto zacząć właśnie od niej, korzystając z najbardziej polecanej przez psychologów zasady małych kroków.
• Dieta laktoowowegetariańska. Ten rodzaj diety dopuszcza, oprócz pokarmów roślinnych, spożywanie przetworów mlecznych oraz jaj. Wyklucza się pokarmy mięsne. Ograniczając przez jakiś czas do minimum spożywanie drobiu i ryb stosując dietę semiwegetariańską, naturalną kontynuacją staje się laktoowowegetarianizm. W ten sposób w mało drastyczny sposób zazwyczaj udaje się świadomie, krok po kroku zmienić nawyki żywieniowe, odpowiadające światopoglądowi.
• Dieta laktowegetariańska. Laktowegetarianie eliminują z diety wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, z wyjątkiem mleka i jego przetworów.
• Dieta wegańska. Weganizm odrzuca wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, a więc mleko, jaja, nabiał, a nawet miód. W skrajnych przypadkach wyklucza również pewne postaci leków, do których produkcji wykorzystuje się tkanki zwierzęce. Weganie często też nie używają przedmiotów i odzieży wykonanych ze skóry lub wełny, niektórzy spożywają tylko produkty pochodzące z upraw ekologicznych oraz pełnoziarniste. Jedynymi produktami, które dostarczają weganom składników odżywczych są warzywa, owoce, zboża i inne naturalne produkty oraz wodorosty.
Jako ruch społeczny wegetarianizm rozwija się bardzo dynamicznie na całym świecie. Do wegetarianizmu przekonują przyrodnicy, humaniści, lekarze, którzy swymi badaniami i publikacjami udowadniają zasadność diety wegetariańskiej i upowszechniają jej założenia i zasady. Wegetarianizm zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Ludzie różnych narodowości, z różnych środowisk, w różnym wieku rezygnują z jedzenia mięsa ze względów etycznych, ekologicznych i zdrowotnych. Postępujący rozwój cywilizacyjny, przetworzona, chemiczna żywność, los zwierząt hodowlanych, niszczenie środowiska naturalnego oraz zwiększająca się ilość zachorować na choroby cywilizacyjne powodują, że ludzie szukają zmiany, ratunku dla siebie i świata. Rosnąca liczba osób ograniczających spożywanie mięsa świadczy o coraz wyższej empatii ludzi dla zwierząt i o rosnącej świadomości znaczenia zdrowego odżywiania dla naszego zdrowia.
Dzisiaj 58 proc. Polaków deklaruje, że chce jeść mniej mięsa. Dieta roślinna bije rekordy popularności w całej Europie – na Wyspach Brytyjskich w ciągu ostatnich lat liczba osób określających się jako weganie wzrosła o 700 proc. (źródło: Compare the Market). Powód jest dość istotny - z badania przeprowadzonego przez naukowców z Imperial College London wynika, że jedzenie 800 g warzyw dziennie może zapobiec 7,8 mln przedwczesnych zgonów rocznie.
To ważne z perspektywy środowiska i podniesienia wibracji planety, aby ludzie świadomie wybierali niekrzywdzenie wszelkich istot żyjących na ziemi, szczególnie tych najbardziej bezbronnych. Stereotyp, że dieta wegetariańska nie jest w stanie zaspokoić wszystkich wartości odżywczych to mit z czasów, kiedy wiele warzyw i owoców nie było tak łatwo dostępnych jak teraz. Dzisiaj możemy wybierać świadomie i nie musimy zabijać, by żyć.
Bycie wege to:
  • • bycie w zgodzie ze swoimi wartościami
  • • bycie eko
  • • świadome wybory
  • • nowe smaki
  • • spokój wewnętrzny
 
Wegetarianizm nie jest dla każdego. Potrzeba odpowiedniej dozy altruizmu, wrażliwości i wyobraźni, aby zmienić sposób żywienia na taki, który nakłada pewnego rodzaju restrykcje żywieniowe. Nie można nikogo do wegetarianizmu przymusić - to musi być zawsze świadomy wybór. Ale warto, dla zdrowia, dla zwierząt, dla środowiska.
 
 
 
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Jaki Nett USA - Międzynarodowy Konwent Jogi 2020 ON - LINE.

Zapraszamy na Międzynarodowy Konwent Jogi 2020 ON - LINE 13-15 listopada. Gość specjalny - Jaki Nett USA, dyplomowana nauczycielka jogi w tradycji B.K.S. Iyengara z 40-letnim doświadczeniem, posiada stopień Senior I Jaki Nett poprowadzi zajęci jogi Iyengara oraz unikalny warsztat wg autorskiej meto...

Kurs Nauczycielski Jogi ON-LINE - Przygotowanie do egzaminu.

Zapraszamy do wzięcia udziału w kursie jogi ON-LINE przygotowującym do egzaminu kompetencyjnego na Kurs Nauczycielski Jogi Integralnej. Start 4 listopada! ...

KURS NAUCZYCIELSKI JOGI INTEGRALNEJ. START STYCZEŃ 2021!

Trwa rekrutacja na IV Edycję Kursu Nauczycielskiego Jogi Integralnej! Kurs nauczycielski przeznaczony jest dla osób, które pragną zdobyć praktyczne umiejętności i rzetelną wiedzę na temat różnych ścieżek i systemów jogi pod okiem najlepszych w Polsce specjalistów. Zdobyte kwalifikacje i umiejętno...

KIEŁKI. Naturalny Energetyk.- recenzja książki

"Wiosną, pełną wartości odżywczych i właściwości leczniczych pokrzywę dajemy świniom i kaczkom, a sami sięgamy po ogórek ze szklarni naszpikowany chemią" - to zdanie, które pojawia się już na samym początku książki bardzo zapada w pamięć i uświadamia, że łatwo zapominamy o naturalnych bogactwach na...

Jesteśmy zaprogramowani na 120 lat, mamy to zapisane w genach

Będzie dobrze, jeśli zmienimy styl odżywiania i zaczniemy jeść, jak trzeba. Wtedy wszystko wróci do normy. Człowiek do pewnego momentu jest cudownym, samo naprawiającym się organizmem – tłumaczy dr Danuta Myłek, specjalistka w zakresie alergologii i dermatologii. Dr Myłek jest jedy...

Medytacja Vipassana S.N. GOENKA: PRAKTYCZNE NAUKI BUDDY – cz.1

Poniższy tekst jest skróconym fragmentem wykładu, wygłoszonego przez S.N. Goenkę w 1991 r. w Birmie (po 20 latach oczekiwania na prawo wjazdu do tegoż kraju), w którym miał możliwość przedstawienia Dhammy jako nauki uniwersalnej, dostępnej dla każdego, wolnej od aspektu religijnego, przynoszącą szcz...

Wspaniały nauczyciel jogi Grzegorz Nieścier potrzebuje Waszej pomocy!

Ratowanie życia i projektu życia Grzegorza Nieściera! Uruchomiliśmy zrzutkę - każda kwota się liczy!!! Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/5f9xha Zwracamy się z prośbą o pomoc w pokryciu kosztów związanych z chorobą Grzegorza i terapią. W chwili obecnej intensywna chemoterapia powoduje ogromne spus...

Zostań w domu z Joga-joga.tv

Joga-joga.tv to Twoje osobiste studio jogi. Ponad 250 sesji do ćwiczenia jogi w domu, zajęcia dla początkujących, odchudzających się oraz dbających o plecy i kręgosłup. Jesteśmy z Tobą wszędzie tam gdzie jest internet....

Książka Leczenie Żywieniem - bestseller z praktycznymi poradami

Takich książek nam własnie potrzeba! Wreszcie dochodzą do głosu lekarze praktycy, którzy promują leczenie chorób przewlekłych oraz profilaktykę zdrowotną w oparciu o właściwą, zrównoważoną dietę. Dietę opartą na prostych zasadach, łatwo dostępnych i nieprzetworzonych produktach. Czytelnik znajdzi...

Dlaczego warto jeść czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi jest rośliną leczniczą - na odporność, nadciśnienie, stany zapalne zatok i oskrzeli. ...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Października 2020
Następne
PWŚCPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, książki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ciąży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jogą podróżowanie po Azji
LikeSoft