Joga wielkich dziewczyn, czyli koniec z wymówkami
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Joga wielkich dziewczyn, czyli koniec z wymówkami

  • poniedziałek, 29 stycznia 2018
  • autor: Beata Zatońska
Pójdę na jogę gdy schudnę, to wymówka, która „gra” gdzie¶ z tyłu głowy wielu osobom. Internetowe influencerki, zwłaszcza te amerykańskie, udowadniaj±, że nie ma na co czekać, bo jogę można z powodzeniem praktykować niezależnie od tego, jaki rozmiar ubrań nosimy. S± w¶ród nich m.in. Amerykanki Valerie Sagun, Jessamyn Stanley i Anna Guest-Jelley.  
„Plus size yoga” to już prężny ruch. Jego działaczki, jak to zwykle w internecie, musz± mierzyć się z hejtem, ale jest ogromna liczba osób, które s± im wdzięczne. Dzięki nim zaznały dobrodziejstw regularnej praktyki, a potem odważyły się na wyj¶cie z domu i pój¶cie do szkoły jogi. Hejterzy wytykaj± joginkom, że raz – s± nieestetyczne, a dwa – propaguj± otyło¶ć; One odpieraj± zarzuty i radz±, by po jogicznemu zajrzeć w siebie i przestać piętnować innych. Pamiętajmy, pierwsza zasada – ahimsa, czyli nie krzywdzimy w żaden sposób. Przede wszystkim  walka ze stereotypami oraz pokonywanie mentalnych i emocjonalnych barier.
Ameryka tyje na potęgę
Osoby otyłe niemal wszędzie spotykaj± się z dyskryminacj±. A problem jest poważny. Zamiast dyskryminować, trzeba wspierać i edukować. Z danych opublikowanych niedawno przez amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób wynika, że z roku na rok mieszkańcy USA coraz bardziej przybieraj± na wadze. Już 40 proc. populacji to osoby otyłe, czyli takie, których BMI przekracza 30 (norma to od 18,5 do 24,9); jedna czwarta z nich to nastolatki.
Statystyczna Amerykanka waży 75 kg, czyli tyle, ile ¶rednio ważył mężczyzna w latach sze¶ćdziesi±tych. Współczesny mężczyzna w USA waży ¶rednio 85 kg. Nic więc dziwnego, że każda zachęta do zej¶cia z kanapy i odrzucenia codziennego menu składaj±cego się ze ¶mieciowego jedzenia, jest cenna.
Jessamyn Stanley (fot. Facebook)
„Jak się dzi¶ czuję?”
29-letnia Jessamyn Stanley radzi dziesi±tkom tysięcy osób, które ¶ledz± jej profile w mediach społeczno¶ciowych, by przestały zadawać sobie pytanie „Jak wygl±dam?” i zamiast tego pytały „Jak się czuję?”. Codzienna praktyka jogi sprawi, że odpowiedĽ na to drugie pytanie – bezdyskusyjnie ważniejsze od pierwszego – będzie brzmieć „dobrze”.
Gdy patrzy się na zdjęcia lub filmiki Valerie czy Jesammyn, na których praktykuj± jogę, ma się wrażenie, że wszystkie asany wykonuj± w sposób naturalny. Widać, że panuj± nad ciałem, s± rozci±gnięte, ¶wiadome. Na¶ladowcom radz±, by pracę nad ciałem i duchem zaczynali w m±dry sposób, by się nie forsowali, nie chcieli od razu stan±ć na głowie. Bo nie o to przecież w jodze chodzi.
 
Zaczęło się od bikram jogi
Jessamyn Stanley prowadzi studio jogi w Hillsborough w Północnej Kalifornii. Jak mówi, zauważyła, że ludzie s± przede wszystkim skoncentrowani na swoim wygl±dzie. Dzieje się tak dlatego, że wiedzę o ¶wiecie czerpi± z mediów, gdzie pręż± się idealnie szczupłe modelki. Jessamyn powtarza, że każdy zaczyna swoj± jogiczn± podróż w innym miejscu i to, czy jest się tęgim, nie powinno w niczym przeszkadzać.
Jessamyn zaczęła od bikram jogi, gdy miała 16 lat. Zaprowadziła j± ciotka. Spodobało jej się, powoli joga stała się jej sposobem na życie. Skończyła kurs nauczycielski i teraz sama uczy, najbardziej lubi vinyasę. Prowadzi też blog i profile m.in. na Instagramie.
„Twoje ciało wiele potrafi. Musisz pamiętać przede wszystkim, kim naprawdę jeste¶” – powtarza.
Valerie Sagun (fot. Facebook)
¦wiadomo¶ć ciała
32-letnia Jessamyn to człowiek instytucja. Gdy w 2012 r. zaczęła wrzucać do sieci posty ze zdjęciami, na których praktykuje asany, czekała na wskazówki i słowa otuchy od innych joginów. Okazało się jednak, że sama stała się wsparciem i wzorem. A joga jest nie tylko zajęciem w czasie wolnym, ale i prac± na pełny etat.
Valerie Sagun, autorka projektu i ksi±żki pod tym samym tytułem „Big Gal Yoga” (ang. joga wielkich dziewczyn) uczy, jak z miło¶ci± zaj±ć się sob±, swoim ciałem i umysłem. Wskazuje, jak pokonać złe my¶li i przezwyciężyć stres. „Joga nauczyła mnie, że każde ciało zasługuje na szacunek i miło¶ć. Każdy jest wart miło¶ci. Zaczęłam dzielić się jog± na Instagramie, a potem wydałam ksi±żkę „Big Gala Yoga”. Chcę, by każdy – bez względu na rozmiar i figurę – mógł poczuć się dobrze” – powiedziała Valerie w wywiadzie dla „Yoga Journal”.
Otwieraj±ca sekwencja
Jej ulubione asany to te, które otwieraj± serce, poprawiaj± ukrwienie mózgu, uelastyczniaj± ciało i pozwalaj± dotrzeć do sfery wewnętrznej mocy. Ułożyła je w „Otwieraj±c± sekwencję, dzięki której pokochasz siebie”. Zaczyna od delikatnego wygięcia do tyłu z pozycji stoj±cej, by przej¶ć do prasarita padottanasana – skłon do przodu z szeroko rozstawionymi nogami. Potem następuj± po sobie: utkata konasana – pozycja bogini, ardha chandrasana – półksiężyc, adho mucha spvasana – pies z głow± w dół, eka pada rajakapotasana I – jednonożny król gołębi I, supta matsyendrasana – pozycja odpoczywaj±cego mędrca i na koniec balasana, czyli pozycja dziecka.
Valerie rozpoczęła swoj± przygodę z jog± na uczelni Laurence Caughlan, gdzie studiowała sztuki piękne; teraz zajmuje się m.in. ceramik±. Powoli oswajała się ze swoim ciałem, którego – jak mówi – nigdy nie lubiła. „Oto wyzwanie. Ćwicz jogę w domu tylko w sk±pym, obcisłym stroju lub nawet nago. Mówię poważnie. Jest w tym co¶ ekscytuj±cego, zwłaszcza je¶li jeste¶ słusznych rozmiarów. Dziękuję niezrównanej Jessamyn Stanley, tak samo jak ja grubej jogince od curvy joga, za zaszczepienie mi idei, że duże kobiety mog± praktykować jogę w bieliĽnie. Dopóki nie spróbowałam, nie zdawałam sobie sprawy, jak wyzwalaj±ce może być to do¶wiadczenie” – napisała Valerie Sagun w ksi±żce.
Zajęcia w Buddha Yoga w Nowym Jorku (fot. Facebook)
Sposób na migrenę
Inn± amerykańsk± popularyzatork± jogi plus size jest Anna Guest-Jelley, która prowadzi bardzo popularny w USA portal curvyyoga.com. Sama ma duż± nadwagę i zachęca jej podobnych, by praktykowali jogę. Poszła na zajęcie przed laty, bo miało jej to pomóc pozbyć się chronicznych migrenowych bólów głowy. „Kiedy zaczęłam praktykować jogę 20 lat temu, zawsze byłam największ± osob± w sali. Więc kiedy nauczycielka mówiła np. »połóżcie brzuch na udach podczas skłonu w przód« my¶lałam sobie, że jestem jedyn±, która nie musi nic robić, by wykonać polecenie. A kiedy prosiła, by obserwować, co podczas wykonywania pozy dzieje się z małym palcem u nogi, zastanawiałam się, czy ludzie wiedz±, jak to zrobić” – napisała Anne na swojej stronie internetowej. Podkre¶la, że joga dała jej możliwo¶ć zrozumienia samej siebie i że zawdzięcza jej samoakceptację.
„Spędziłam większo¶ć życia, walcz±c ze swoim ciałem, zawsze chciałam je zmienić, nigdy nie zwracałam uwagi na jego potrzeby. Byłam tak zdesperowana, że nie zauważałam nic. Po latach chronicznych diet – wypróbowałam 65 różnych – nie wiedziałam już nawet, czy chcę schudn±ć” – pisze Anna Guest-Jelley. I jak dodaje, spotkanie z jog± było dla niej jak powrót do domu, poczuła się w swoim ciele jak u siebie.
Szkoła na miarę
W USA powstaje coraz więcej szkół jogi, które prowadz± zajęcia dla ludzi z nadwag±. I nie chodzi tu o stygmatyzację.
„Ludzie ogl±daj± telewizyjne reklamy i ilustracje w magazynach fitnessowych i my¶l±, że joga jest tylko dla szczupłych i wygimnastykowanych” – mówi Abby Lentz, która w teksańskim Austin prowadzi zajęcia Heavy Weight Yoga (Joga wagi ciężkiej). I tłumaczy, że w tym przypadku nauczyciel musi przygotować specjalny program i pomoce dla praktykuj±cych. ¦wietnie sprawdza się w tej sytuacji joga wg metody B.K.S. Yjengara.
Z kolei Michale Hayes, który prowadzi szkołę jogi dla osób z nadwag± Budda Body w Nowym Yorku podkre¶la, że praca z osobami otyłymi może być ogromnym wyzwaniem dla nieprzygotowanego instruktora. „Ludzie z pokaĽn± nadwag± potrzebuj± zmodyfikowanych asan. Trzeba im pokazać, jak się odpowiednio rozci±gać. Wtedy podczas zajęć nie będ± się rumienić z zażenowania” – mówi Hayes.
 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
KURS NAUCZYCIELSKI JOGI INTEGRALNEJ

Rozpoczynamy zapisy na II Edycję ! Kurs nauczycielski przeznaczony jest dla osób, które pragn± zdobyć praktyczne umiejętno¶ci i rzeteln± wiedzę na temat różnych ¶cieżek i systemów jogi pod okiem najlepszych w Polsce specjalistów. Zdobyte kwalifikacje i umiejętno¶ci oraz końcowy certyfikat uprawnia...

„Pyt” – duński sposób na stres

Co to jest szczę¶cie? To pytanie godne filozofów. Jogin odpowie, że trzeba przestrzegać jamów i nijamów; buddysta opowie o zaletach medytacji transcendentalnej. Czytelnicy poradników z kolei powołaj± się na duński sposób tworzenia przyjemnej atmosfery, czyli "hygge". Okazuje się jednak, że Duńczycy ...

Tajemnice „mię¶nia duszy”

Psoas, czyli "mięsień duszy". Jego nazwa brzmi jak zaklęcie. Okazuje się, że ma niezwykł±, choć nie tajemn±, bo zbadan± przez naukowców moc. Gdy się j± odkryje i zadba o psoas, łatwiej będzie zapanować nad zdrowiem ciała i emocji. O tym, jak ważny jest psoas, wiedz± jogini, psychoterapeuci i ci, któ...

Porz±dek w domu i w życiu

Posiadanie w domu tylko i wył±cznie rzeczy, które sprawiaj± nam rado¶ć. Fajnie brzmi, prawda? To jak to zrobić? Zen naucza, że minimalizm wnętrza i czysto¶ć miejsca, w którym żyjemy, wpływaj± na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne oraz znajduj± odzwierciedlenie we wszystkich naszych działaniac...

Kurs nauczycielski jogi. Szkolenie przygotowawcze.

Czy my¶lała/e¶ kiedy¶ o tym, aby zostać w przyszło¶ci nauczycielem jogi? Chciałby¶ posiadać takie umiejętno¶ci jak Twój ulubiony nauczyciel i pracować w gronie inspiruj±cych ludzi? Wydaje Ci się, że jest to ciekawe zajęcie i wspaniała ¶cieżka rozwoju, ale masz obawy, że Twoje umiejętno¶ci i wied...

Jaki Nett w Polsce - fotorelacja z Międzynarodowego Konwentu Jogi 2019

Za nami intensywny weekend jogowy ze wspaniał± nauczycielk± z USA - Jaki Nett, wieloletni± uczennic± B.K.S. Iynegra, w stopniu nauczycielskim Senior I. Konwent zgromadził 250 entuzjastów jogi z całej Polski i z zagranicy. Dzięki wspaniałym, zaangażowanym uczestnikom Jaki Nett wyjechała zachwycona. S...

Bos± stop± przez zimę

Stopy zwracaj± nasz± uwagę wła¶ciwie głównie latem, kiedy chcemy założyć sandałki lub klapki. Latem często też chodzimy boso po plażowym piasku, le¶nej trawie czy ziemi. Dbamy o stopy w sensie estetycznym. Zim± wkładamy na nie grube skarpety i zapominamy o ich istnieniu. Tymczasem w medycynie Wschod...

Joga to nie wy¶cig ani zawody na najlepiej wygl±daj±c± asanę.

Zwolenników jogi przybywa wprost proporcjonalnie do stereotypów powstaj±cych na jej temat. Mój ulubiony i zarazem najczę¶ciej powtarzany, to poczucie, że zanim skorzysta się z zajęć jogi, trzeba już co¶ na ten temat wiedzieć, umieć, wcze¶niej się przygotować, rozci±gn±ć, i¶ć najpierw na stretching i...

Joga na receptę

Ro¶nie popularno¶ć jogi w ¶rodowisku medycznym na ¶wiecie. Jej dobroczynny wpływ na pacjentów docenili m.in. brytyjscy medycy, którzy wzięli udział w po¶więconej jodze konferencji zorganizowanej w Londynie w dniach 15-17 lutego. Lekarze, którzy poznali móc jogi, chc± j± przepisywać na receptę. ...

Joga na co dzień z premierem Indii

"Joga to podarek Indii dla całego ¶wiata. Niesie ze sob± zdrowie, dobrostan i pokój. Ł±czy w szczę¶ciu odległe od siebie narody" – mówił Narendra Modi. "Mój dzień rozpoczyna się od jogi. Ma dobroczynne wpływ na mój umysł i ciało". Je¶li kto¶ chce go na¶ladować, wystarczy poszukać w sieci klipó...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Kwietnia 2019
Następne
PW¦CPSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft