Dlaczego warto jeść czosnek niedźwiedzi?
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Dlaczego warto jeść czosnek niedźwiedzi?

środa, 13 maja 2020

Czosnek niedźwiedzi jest rośliną leczniczą - na odporność, nadciśnienie, stany zapalne zatok i oskrzeli.

Surowcem zielarskim jest ziele lub sam liść, rzadziej cebulka. Najczęściej możemy spotkać go w lasach bukowych. W górach, przeważnie jest gatunkiem chronionym (o czym warto pamiętać mijając jego kępy przy szlakach) oraz pokarmem dla niedźwiedzi. Z powodzeniem wyhodujemy go w ogródku lub kupimy w warzywniaku - w porze wiosennej.

Właściwości czosnku niedźwiedziego są zbliżone do czosnku zwykłego. Działa: antybakteryjnie, obniża ciśnienie i cholesterol, wspiera w powrocie do zdrowia przy grypie i przeziębieniu. Pomaga w przewlekłych chorobach bakteryjnych - w tym również skórnych, wspiera w zaburzeniach przepływu żółci, zagrożeniach zawałem, zapaleniu żył i zakrzepicy. Warto po niego sięgać w ramach profilaktyki antynowotworowej, przeciwcukrzycowej i przeciwpasożytniczej.

Z uwagi na wysoką zawartość witaminy B i C, liście czosnku niedźwiedziego warto przekąszać przy niedoborach tych witamin oraz zawczasu - ku pamięci - na dobrą pamięć. ;)

Kiedy zbierać?

Czosnek niedźwiedzi najlepiej zbierać w maju, w czasie kwitnienia. Im młodsze liście tym lepsze, zarówno do spożywania na surowo jak i przy planowanym suszeniu. Jeśli liście są już pożółkłe - to ich właściwości lecznicze przeminęły. Ze świeżego ziela czosnku można sporządzać intrakty i wyciągi olejowe, działające m.in. przeciwreumatycznie. W kuchni, smak rośliny doskonale sprawdzi się jako zielony dodatek do zup, makaronów, twarożków, a wysuszony i sproszkowany będzie wyjątkową przyprawą do rozmaitych potraw.

Składniki czynne czosnku niedźwiedziego: witamina B i C (w liściach 210-270 mg/100 g); selen, saponiny, alliina, tiosiarczki, cysteina, winylodisiarczki, ajoeny.

Źródło informacji:

https://rozanski.li/1791/czosnek-niedzwiedzi-allium-ursinum-l-brlauch-i-czosnaczek-

Wyszukiwarka Szkół Jogi

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Partnerzy Portalu
Bądź w kontakcie