"Pyt" - duński sposób na stres
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

"Pyt" - duński sposób na stres

wtorek, 7 maja 2019

Beata Zatońska

Co to jest szczęście? To pytanie godne filozofów. Jogin odpowie, że trzeba przestrzegać jamów i nijamów; buddysta opowie o zaletach medytacji transcendentalnej. Czytelnicy poradników z kolei powołają się na duński sposób tworzenia przyjemnej atmosfery, czyli "hygge". Okazuje się jednak, że Duńczycy mają coś jeszcze lepszego. To słowo "pyt", które pozwala zredukować stres i nie przejmować się tym, czym przejmować się nie warto.

Mieszkańcom Danii, niewielkiego skandynawskiego kraju, wierzyć warto. Od dawna zajmują czołowe miejsca w rankingach najszczęśliwszych narodów na Ziemi. Jeszcze niedawno świat szalał na punkcie "hygge", metody pozwalającej Duńczykom, mieszkańcom kraju, gdzie przez 170 dni w roku pada deszcz, a w niektórych rejonach noc trwa bardzo długo, na zachowanie pogody ducha. "Hygge" polega na cieszeniu się każdą chwilą i czerpaniu radości z małych przyjemności. Jak tłumaczył w książce pt. "Hygge. Klucz do szczęścia" Meik Wiking, dyrektor Instytutu Badań nad Szczęściem, chodzi m.in. o zachowanie równowagi miedzy życiem zawodowym i prywatnym oraz otaczanie się tym, co sprawia radość.

Puść to, na co nie masz wpływu

Teraz jednak pora na "pyt". To krótkie słowo, które można często usłyszeć od Duńczyków, robi karierę na zestresowanym Zachodzie. Trudno je przetłumaczyć, to bardziej psychologiczny koncept niż takie słowo jak np. "tak" lub "nie". Pozwala zachować zdrowe myśli i radzić sobie ze stresem.

"Pyt" jest odpowiedzią na codzienny zgiełk, stres, frustracje i błędy. Coś w rodzaju "będzie dobrze", "takie rzeczy się zdarzają" czy polskie "jakoś to będzie". Kiedy się je wypowiada? Np. gdy potłuczemy szklankę lub znajdziemy mandat za wycieraczką samochodu. Zamiast dać się ponieść fali gniewu i nieszczęścia, mówi się "pyt", delikatnie wzrusza ramionami i stres odpływa.

Jak podkreślają psychologowie, którzy oczywiście naukowo przyjrzeli się temu zjawisku, chodzi o akceptację i wyzerowanie emocji. Mówiąc "pyt" robi się krok w kierunku zmiany celu i przeorientowania się z czegoś, co już się stało i na co nie mamy wpływu, na to, co jeszcze przed nami. Zamiast rozbudowywać poczucie winy czy wściekłość z powodu tzw. głupot, idziemy dalej. Wiatr wieje, deszcz pada, kolega z pracy marudzi, pies szczeka za oknem i nie daje spać? "Pyt" - nie przejmuję się głupotami.

To, nic, że trzeba czekać

"Pyt" redukuje stres, bo dzięki niemu przestajemy się przejmować się drobnymi przeciwnościami dnia codziennego i udaje się zapobiec większym konfliktom, które generuje frustracja. Denerwujące drobnostki zaczynają po nas spływać jak przysłowiowa "woda po gęsi".

Badania pokazują, że obsesyjne dążenie do perfekcji i przejęcia kontroli nad każdą sytuacją, także nad taką, która od nas nie zależy, prowadzi do poważnych frustracji. "Pyt, pyt, pyt" - wypowiedziane w odpowiedniej chwili i z konkretnym zamysłem, zeruje negatywne emocje. Czyli bierzemy głęboki oddech i mówimy "pyt, pyt, pyt", jeśli przed nami ktoś w kolejce do kasy długo szuka drobnych.

Oczywiście nikt nie proponuje, by mówić "pyt" i wzruszać ramionami, gdy dzieje się coś poważnego. Wtedy po prostu trzeba brać sprawy w swoje ręce i zabrać się, spokojnie i rozważnie, do roboty.

BBC cytuje Chrisa MacDonalda, pisarza i psychologa, który 20 lat temu przeniósł się z USA do Danii. McDonald opublikował w dużym duńskim dzienniku "Berlingske" artykuł pt. "Czego o szczęściu nauczyła mnie Dania" i napisał w nim m.in.: "»Pyt« jest jednym z moich najulubieńszych słow. To najbardziej pozytywny dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałem. Ma ogromną siłę. Pozwala odpuścić, kiedy zdarzają się rzeczy, na które nie mamy żadnego wpływu. Jest w tym słowie ogromne poczucie ulgi". Zaznacza jednak, że absolutnie nie można myśleć, że Duńczycy są lekkoduchami i w ten sposób uciekają od poważnych problemów. Wręcz przeciwnie, dzięki "pyt" mają większe szanse, by sobie z nimi poradzić.

Moc dźwięku

Z "pyt" MacDonald zetknął się tuż po przyjeździe. "Duński jest bardzo monotonny. Słucha się go jak melodii o niewielkiej skali. »Pyt« słyszałem bardzo często. Było delikatne i miękkie, bardzo odbiegało od innych duńskich słów, które mają twarde, gardłowe brzmienie" - powiedział BBC McDonald.

Cytowany przez portal BBC Jonas Jensen, główny redaktor "Den Danske Ordbog", czyli wielkiego duńskiego słownika, potwierdza, że "pyt" wiele zawdzięcza fonetyce, bo "y" i "i" mają "jaśniejszą i bardziej optymistyczną barwę" od innych samogłosek, np. "a" czy "u". I tu od razu włącza się myśl, że "pyt" ma moc uzdrawiającej mantry.

W sklepach w Danii można kupić czerwone plastikowe przyciski z białym napisem "pyt" i kartki z tym motywem. Nietrudno je zobaczyć w tamtejszych biurach czy szkołach. Charlotte Sørensen, nauczycielka ze szkoły w Hammel na Jutlandii powiedziała reporterowi BBC, że guzik z napisem "pyt" rewelacyjne działa na dzieci i pomaga im oczyścić umysł z negatywnych emocji, gdy np. okaże się, że zapomniały długopisu, oblały się wodą lub nie wygrały konkursu.

Jakoś to będzie?

Jednemu pasuje "hygge", innemu szwedzkie "lagom" - czyli poszukiwanie równowagi i złotego środka w życiu. Ktoś inny zafascynuje się japońskim "ikigai". W każdej z tych metod chodzi o osiągnięcie podobnego celu, czyli szczęśliwego życia. Jak się okazuje, Polacy też mają swój sposób. Można o tym przeczytać w książce pt. "Jakoś to będzie. Szczęście po polsku". "Jesteśmy szczęśliwi na przekór modom, autorytetom i przeciwnościom losu. Wierzymy w rodzinę i tradycję, ważne jest dla nas życie duchowe. Ale lubimy też być zadziorni, a dzięki naszej ułańskiej fantazji niemożliwe staje się możliwe. W ciężkich czasach ratuje nas sarkastyczne poczucie humoru, a nade wszystko niezachwiana wiara, że ze wszystkimi trudnościami sobie poradzimy. To nasza filozofia: jakoś to będzie. Dzięki niej potrafimy przenosić góry" - zachęcają autorzy tego zbioru esejów. I coś w tym naprawdę jest.

Joga i medytacja

Jogini mają inne sposoby na osiągnięcie szczęścia i równowagi. Dążą do tego przez praktykę asan, medytację. Patańdźali pisał o ośmiu stopniach jogi. Dwa pierwsze to jamy - praktyki moralne i nijamy - praktyki wewnętrzne. Chodzi tu o działanie, wcielanie ich w życie, a nie hołdowanie nim w domowym zaciszu. Pięć praktyk jamy, dyscypliny społecznej, to: ahhimsa - niekrzywdzenie, satya - prawda, asteya - niekradzenie, brahmacarya - wstrzemięźliwość, aparigraha - wolność od chciwości. Nijamy dotyczą naszej relacji ze sobą, z emocjami i uczuciami. Praktyki niyamy wg Patańdźalego: śauca - czystość, santośa - zadowolenie, tapas -umiar, svadhyaya - samopoznanie, iśvarapranidhana - poddanie się Bogu.

Radość i rozluźnienie są też cechami medytującego umysłu, choć należy pamiętać, że medytacja nie jest środkiem, który pomaga pozbyć się stresu. Poprawa samopoczucia jest efektem ubocznym procesu uwalniania się od kompulsywnych myśli i pragnień.



Wyszukiwarka Szkół Jogi

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Partnerzy Portalu
Bądź w kontakcie