Wdzięczność kluczem do szczęścia
Kalendarium Wydarzeń
Bądź w kontakcie
Wyszukiwarka Wydarzeń

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

Informacje Specjalne

pokaż wszystkie

Informacje

Organizujesz wydarzenie?
 Dodaj je do naszego kalendarza!

pokaż wszystkie

Partnerskie szkoły jogi

Wdzięczność kluczem do szczęścia

środa, 31 października 2018

Beata Zatońska

W dzień silni i przebojowi. Wieczorami przeżuwamy stres (albo on przeżuwa nas). Rano, zanim otworzymy oczy, umysł już podsuwa milion spraw, które trzeba załatwić w ciągu dnia. Z tyłu głowy coś szepcze: "nie zdążysz!". Jak sobie z tym radzić? Sposobów jest wiele, a jednym z nich, i to całkiem skutecznym, jest praktykowanie wdzięczności

Czym jest wdzięczność? Wg definicji słownika PWN, to "pragnienie podziękowania i odwzajemnienia doznanego dobra". Jak się ma praktyka wdzięczności do jogi? Przypomnijmy sobie choćby jamy i nijamy z Jogasutr Patańżalego, a wśród nich m.in. ahimsę, czyli niekrzywdzenie - trzeba zacząć od samego siebie, czyli zaniechać tego, co sprawia, że cierpimy; satyę - powstrzymanie się od kłamstwa, odejście od iluzji czy santośa - praktykę zadowolenia i akceptacji określonej sytuacji.

"Cegły wdzięczności"

We wrześniu w centrum angielskiego miasta Sheffield, z inspiracji psychologów z miejscowego uniwersytetu, powstała wieża zbudowana z "cegieł wdzięczności". Poproszono mieszkańców miasta, żeby umieszczali na niej kartki z notatkami o tym, za co są wdzięczni sobie samym, życiu i innym ludziom. Zespół naukowców pod wodzą dr Fuschii Sirois jest przekonany, że uświadomienie sobie dobrych rzeczy, które budzą naszą wdzięczność, znacznie podnosi poziom poczucia dobrostanu oraz satysfakcji z życia i korzystnie wpływa na zdrowie psychiczne.

"Badania pokazują, że jeśli codziennie, przez dwa tygodnie, zapiszemy trzy sprawy budzące wdzięczność, poczujemy się znacznie lepiej. I to poczucie będzie się utrzymywać przez sześć następnych miesięcy" - tłumaczy dr Sirois, która od 10 lat naukowo zajmuje się problematyką wdzięczności.

Więcej niż napis na kubku do herbaty

"Ludzi, którzy poświęcą chwilę, by uświadomić sobie, co dobrego ich spotyka w życiu, negatywne myśli męczą w mniejszym stopniu niż tych, którzy tego nie robią. ››Wdzięczni‹‹ lepiej śpią, mniej się stresują i są mniej podatni na depresję. Dotyczy to, jak pokazują badania, nawet tych osób, które są poważnie, przewlekle chore" - powiedziała pani psycholog. Jak dodaje, "wieża wdzięczności" miała pokazać społeczności Sheffield, że wokół nas i w nas jest wiele dobra, choć media nieustannie bombardują nas złymi wiadomościami. Jak dodaje psycholog, "wdzięczność to o wiele więcej niż napis na kubku, z którego rano i wieczorem pijemy herbatę".

Dr Chris Blackmore z University’s School of Health and Related Research (ScHARR), który pracuje razem z dr Sirois w jednym zespole, podkreślił, że codzienne praktykowanie wdzięczności pomaga ludziom budować silne, szczere relacje z rodziną i przyjaciółmi.

Tajemnica terapii

Naukowcy jeszcze nie do końca wiedzą, jak działa praktyka wdzięczności. Obserwują jednak, że jest skuteczna, obniża poziom hormonu stresu we krwi i ciśnienie, niweluje niepokój. American Psychological Association opublikowało niedawno wyniki badań przeprowadzonych wśród pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe - zapalenie stawów (423) i nieswoiste zapalenie jelit (427). Ponad połowa z nich zmagała się z depresją związaną z chorobą. Półroczna praktyka wdzięczności sprawiła, że znacznie wzrosła jakość życia około 150 osób z każdej grupy.

Mindfulness na co dzień

Ktoś powie, że to nic nowego. Pozytywna psychologia to ulubiony temat pism life stylowych. Nie chodzi tu jednak, jak mogłoby się wydawać, tylko o afirmacje, z których wynika, że świat jest piękny, my - wspaniali i nic złego nie może się wydarzyć. Chodzi o uważność i docenianie tego, co nas spotyka dobrego. Czyli mindfulness w pełnej krasie.

Nie zatrzymujemy się więc na tym, co złe, ale budujemy swój dobrostan, dostrzegając dobro w najmniejszych przejawach życia; jestem, oddycham, spotykam się z ludźmi, doceniam piękno przyrody, itp. Tak postępuje rozwój duchowy budowany na pozytywnych przesłankach i zaczyna się "przeprogramowanie mózgu". Skupieni na codzienności, na najdrobniejszych szczegółach, z których składa się nasz świat, a nie na tym, czego pragniemy, a co zdobyć trudno. Poczucie wdzięczności jest - wg wielu systemów religijnych i filozoficznych - warunkiem koniecznym do samorealizacji. Świadczy o tym, że człowiek docenia życia, możliwości, które zostały mu dane i wybraną drogę życia.

"Dziennik wdzięczności"

Robert Emmons, profesor psychologii z kalifornijskiego uniwersytetu, autor wielu publikacji na temat wdzięczności twierdzi, ludzie wdzięczni są otwarci na innych, nie koncentrują się tylko i wyłącznie na materialnym aspekcie życia. To on jako pierwszy zaproponował pisanie "dziennika wdzięczności". Na początku zdefiniowanie tego, za co możemy być wdzięczni, sprawia trudność. Z biegiem czasu jednak okazuje się, że lista rośnie - doświadczyła tego np. dziennikarka brytyjskiego dziennika "The Guardian", Moya Sarner. Zanim przystąpiła do pisania "dziennika wdzięczności", była dość sceptycznie nastawiona. Było to dla niej prawdziwe wyzwanie, bo do tej pory uważała to za dziwaczne czary mary. Efekt zaskoczył ją pozytywnie.

Dr Emmons przestrzega przed przekonaniami, które są w nas zakorzenione - jeśli myślimy, że coś nam się należy, że jesteśmy uprawnieni do tego, by coś dostać, może być trudno praktykować wdzięczność.

Tomasz Fortuna z Institute of Psychoanalysis w Londonie tłumaczy, że zdolność odczuwania wdzięczności jest zaburzona u ofiar przemocy. Fortuna ma takie osoby wśród swoich pacjentów. Jak podkreśla, warunkiem podstawowym do pracy z praktyką wdzięczności w takiej sytuacji, jest to, by bolesny okres w życiu tych ludzi należał już do przeszłości. Praktyka postępuje małymi krokami. "Pacjent zaczyna doceniać najdrobniejsze sprawy, skierowany do niego uśmiech sprzedawcy w sklepie, miłe nastawienie innych osób w grupie. To kluczowy moment w terapii. Zaczynam wtedy obserwować rozwój emocjonalny pacjenta" - tłumaczył Fortuna "The Guardian".

Zacznijmy więc od drobnych spraw, trenujmy uważność i doceniajmy każdą chwilę. Praktyka wdzięczności nam się odwdzięczy. A ludzie, do których będziemy się uśmiechać, odpowiedzą tym samym.



Wyszukiwarka Szkół Jogi

Zdrowie
Polecamy
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
ABC Jogi
JOGA SKLEP - Akcesoria do Jogi
Partnerzy Portalu
Bądź w kontakcie