Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Jestem tu tylko dla savasany. Czyli - kobieto, daruj sobie!

  • ¶roda, 29 kwietnia 2015
  • autor: Blimsien
Ten tekst nie jest skierowany do osób, które wiecznie stękaj±, jęcz± i sapi±, i dysz± ale zabrać się za życie nie mog±. Ani dla osób, które uważaj±, że najpierw przyjemno¶ci, a potem obowi±zki. To, co napiszę skierowane jest do walniętych perfekcjonistek, kobiet które marz± o dodatkowej parze r±k, czuj± się sfrustrowane, niezadowolone ze swoich osi±gnięć i wła¶ciwie czuj±, że nie daj± rady. Na co natychmiast znajduj± remedium: postarać się jeszcze bardziej! 
Jestem wielk± fank± planów, marzeń, podsumowań, list zadań do zrobienia, i układania sobie w głowie co i jak osi±gn±ć. Mam listy zakupów, listy długoterminowych zakupów, listy rzeczy do zrobienia i nieprzekraczalnych terminów na moje własne działania. Nie bez powodu! Przez wiele, wiele lat byłam totalnie rozlazł± pann±, która nie wiedziała co zrobić ze swoim życiem. Nie za bardzo wiedziałam, co lubię robić, czym się chcę zajmować w przyszło¶ci, na czym mi zależy, ani co robię z t± magiczn± wiedz±, jak już j± w końcu posi±dę. Cały czas chodziłam sfrustrowana, bo miałam dużo wolnego czasu, nic mnie nie cieszyło, a dni były bardzo do siebie podobne i przeciekały mi przez palce. Moja obecna zadaniowo¶ć nie wynika więc z charakteru, raczej z potrzeby spowodowanej sytuacj± na przeciwnym biegunie. Dzięki tej ¶cieżce umiem już wyznaczać sobie cele zgodne ze mn± sam± i je realizować. Żeby nie było za pięknie, przegięłam w drug± stronę.
Gdybym miała powiedzieć, moj± główn± motywacj± nie jest poczucie przyjemno¶ci czy szczę¶cia, ale winy. Bardzo lubiłam na ten przykład jarać szlugi, tylko że miałam wyrzuty sumienia, że jestem dla siebie niedobra i na pewno umrę na raka i to będzie tylko i wył±cznie moja wina. Po kilku latach hu¶tawki „palę i cierpię” rzuciłam papierosy. Wcale nie ćwiczyłam jogi, bo tak super jest się spocić, ćwiczyłam j± bo miałam problemy z kręgosłupem, i wiedziałam, że brak ruchu będzie w konsekwencji objawiał się bólem.
Z czasem wpadłam w wir „ulepszania siebie i ¶wiata”. Ulepszałam siebie, swój zwi±zek, mieszkanie, przepisy kulinarne, swoje ciało, swoje umiejętno¶ci itp itd.
Tak okropnie nie chciałam wrócić do bycia rozlazł± kluch±, że ¶ciskałam po¶ladki na maksa, żeby tylko było ok. Nie chodzi o to, że chciałam być idealna. Chciałam być po prostu dostatecznie dobra. To bardzo trudne kiedy chcesz być dostatecznie oczytana, znać dostatecznie płynnie języki obce, obejrzeć dostatecznie dużo filmów i być na dostatecznie wielu koncertach, mieć dostatecznie wyrzeĽbione ciało i zdrowe jedzenie ugotowane do pracy i wspaniały zwi±zek i… wcale nie chodzi o to, że te rzeczy mnie nie cieszyły.
KOCHAM moje życie. Ale czasami po prostu chcę za dużo. Chcę za duży kawałek tortu i w połowie mnie mdli, ale wcinam równo, bo przecież zależy mi na efekcie, a tort taki pyszka. Bardzo fajnie jest się rozwijać i ulepszać. Ale jest jeszcze jedna ważna sprawa – ODPOCZYNEK. I wiem, że nie jestem jedyn± osob±, która ma lub też miała problem z odpuszczaniem sobie.
Odpuszczaniem bez wyrzutów sumienia. Chodzi o ten moment kiedy zdrowo jesz, ale nagle zjadasz czekoladę. Duuużo czekolady. Albo ćwiczysz regularnie i nagle mówisz sobie „fuck it, zostaję w domu”. I nie cierpisz. Nie wiercisz się na kanapie my¶l±c „mogłam jednak i¶ć”. Pamiętam, jak po rozstaniu z wieloletnim partnerem, zaczęłam znowu palić. Byłam w totalnej rozsypce, przerażona, że tracę kogo¶ przy kim dorastałam, cał± jego rodzinę, wszystkie plany na przyszło¶ć. To było fizjologiczne. I chyba pierwszy raz wtedy udało mi się odpu¶cić sobie i powiedzieć „ej stara, palenie nie jest dobre, ale cierpisz bardzo i nie umiesz teraz inaczej. Nie dowalaj sobie jeszcze, że jeste¶ do dupy i słaba, bo palisz. Pal, pal ile musisz i potem wyprowadzimy Cię na prost±. Nie musisz być teraz super mocna, jeste¶ słaba i zasmarkana, pal”. Wiem, że napisałam to w jednej z notek, i dostałam potem od Was dużo maili, że to jest TO. Żeby sobie nie dokładać. Tylko, a czasami aż tyle.
Dzi¶ mam nadzieję, że jestem na tyle mocna, że nie musiałabym palić, umiałabym się już chyba zaopiekować sob± lepiej.
Do czego jednak zmierzam – kultura nauczyła nas etosu pracy, nadgodzin i bycia w wiecznym niedoczasie. Im bardziej jeste¶my obłożeni robot±, tym lepiej się czujemy. Ważni, potrzebni, niezast±pieni, samodoskonal±cy się. Jest to jednak kolejna pułapka ego. Nauczono nas, że odpoczynek i leniuchowanie to marnotrawienie czasu i co¶ godnego pogardy. Wszystko musi być konkretne, obliczalne i produktywne. Nie ma miejsca na leżenie odłogiem i marzenie o niebieskich migdałach. Uważamy to współcze¶nie za małe, ¶mieszne, za brak ambicji, czujemy, że zostajemy w tyle. Tu przychodzi nam z pomoc± joga. Możemy z niej zaczerpn±ć cenn± lekcję.
Po każdej sesji jogi następuje moment Savasany. Jest to głęboki relaks na granicy ¶wiadomo¶ci. Nazywany jest też pozycj± trupa. Leżymy rozluĽnionymi kończynami, oddychamy miarowo i rozluĽniamy całe ciało, w tym twarz, język, oczy, policzki, wszystkoooo… i leżymy. Savasana nie tylko ma za zadanie rozluĽnić mię¶nie, obniżyć tętno i uspokoić organizm. W wymiarze hmm duchowym, rozprowadza zgromadzon± podczas ćwiczeń pranę (życiow± energię) po ciele.
To jedyny stały i niezmienny element w każdej praktyce jogicznej. Robi się to zawsze i jest to uznane za bardzo istotny element praktyki. Niezbędny wręcz. Jest to zwieńczenie wysiłku.
Z reszt± nie musimy sięgać do jogi, natura również ma cykle. Zim± wszystko ¶pi, spowalnia, hibernuje się. Nie wiem, czy pamiętacie z lekcji biologii, ale je¶li chce się bogatych plonów, trzeba praktykować płodozmian, ale też ziemia musi odpocz±ć, poleżeć odłogiem, zanim znów zacznie intensywnie rodzić. Jak to możliwe, że zapomnieli¶my o tej pauzie dla nas samych? Nie tylko fatalnie sypiamy (za krótko, wcze¶niej ogl±daj±c TV lub scrolluj±c tablety czy telefony) ale też psychicznie nie potrafimy się odł±czyć i zregenerować.
Nie chodzi jedynie o odpoczynek, który zregeneruje nasze siły, chodzi też o czas, w którym… rozprowadzimy po życiu te dobra, które już wypracowali¶my. Tak jak z t± pran± po ćwiczeniach. Czyli będziemy mieli czas dla siebie, dla rodziny, dla zwierz±t, pobyć z natur±, niezobowi±zuj±co, pozornie nieefektywnie pobimbać. Bez żadnych wyrzutów sumienia, traktuj±c to jako normaln±, a może i najważniejsz± czę¶ć cyklu. Traktować siebie lepiej niż pracodawcę, lepiej niż swoje zobowi±zania, lepiej niż innych. Żeby potem mieć na to wszystko siły i żeby życie miało sens. Żeby nie dopu¶cić do wypalenia i zachować balans.
Savasana wygl±da bardzo prosto. Ale kto nie próbował, ten nie wie jak jest naprawdę:
 Czego może nauczyć Cię joga. Tekst dla perfekcjonistek.
Znajdowanie złotego ¶rodka na dany moment jest bardzo trudn± sztuk±. I nikt nie jest nami, nikt nie da nam złotej rady. Chciałam tylko rzucić inne ¶wiatło na sprawę relaksu i odpuszczania sobie. ¦wiat się nie zawali jak sobie odpu¶cisz. B±dĽmy po prostu dla siebie czuli i wyrozumiali. Opiekuńczy. Ten tekst nie powstał bez powodu. Pierwszy raz w życiu mam totalne przesilenie wiosenne. Tekst o roller derby nie powstanie w tym tygodniu, chodzę nieumalowana, nie ćwiczę już rano, potrafię spać ciurkiem po 10 godzin, ci±gle nie wyrabiam się z tym, co zaplanowałam, a moje włosy to stóg siana. I to jest ok. Może to taka pora, że lepiej niż się żyłować, pospać? Porozpieszczać się? Wierzę w to, że w końcu szala przeważy sama na wła¶ciw± stronę. Cera przestanie być kapry¶na i ziemista, skórki wokół paznokci okropne, potrzeba snu wielka. Po co przyspieszać sprawy? Teraz jest czas odpuszczania. No, a przynajmniej dla mnie!
Dbajcie o siebie jak o małe, puchate, żółte kaczuszki!
P.S Z nudy rodz± się pomysły i kreatywno¶ć. Z bezmy¶lno¶ci. Z pudełka nico¶ci. Najlepsze wynalazki. Przebłyski intuicji. Wiersze. Obrazki. Wyliczenia matematyczne. Odkrycia.
Czego może nauczyć Cię joga. Tekst dla perfekcjonistek.Blimsien – zdrowo i ro¶linnie gotuje, warzy naturalne kosmetyki, przyjaĽni się z własnym ciałem i duchem. Gor±co wierzy, że poznanie i pokochanie siebie, zmienia nie tylko nas samych, ale cały otaczaj±cy ¶wiat. O tym i innych rzeczach, nieustannie pisze na swojej stronie blimsien.com
 
 
 
 
Dziękujemy za zgodę na publikację artykułu. 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Joga w walce z traum±, czyli jak pomóc weteranom

Zespół stresu pourazowego (PTSD) dotyka nawet 10 proc. żołnierzy, którzy brali udział w działaniach bojowych. Szeroko zakrojone badania nad tym, jak pomóc weteranom, którzy cierpi± z tego powodu prowadz± m.in. Amerykanie. Maj± w tej materii pokaĽne do¶wiadczenia, bo na przestrzeni ostatnich lat wiel...

Jak długo muszę się rozci±gać, żeby być w pełni elastycznym?

Rozczaruję Was już na samym pocz±tku tego artykułu, ponieważ muszę uczciwi przyznać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. ...

Dania gotowe. Czy mog± być zdrowe? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem, prezesem firmy Primavika

Na sklepowych półkach coraz więcej miejsca zajmuj± różnego rodzaju dania gotowe. Wpisuj± się one w potrzeby współczesnego konsumenta, który żyje szybko. Czy taka wysoko przetworzona żywno¶ć może być zdrowa? Na co zwracać uwagę przy wyborze produktów typu convienience? Rozmowa z Pawłem Skrzypczakiem,...

Jesienne Ekocuda nadchodz±!

Naturalne kosmetyki polskich i zagranicznych producentów, warsztaty, wykłady, a przede wszystkim możliwo¶ć spotkania miło¶ników eco pod jednym dachem – to wyróżniki Ekocudów – targów kosmetyków naturalnych, które w dniach 25 - 26 listopada odbęd± się w Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy w ...

Joga i medytacja recept± na lepsz± pamięć i orientację

W Polsce na alzheimera choruje ok. 350 tys. ludzi. Trac± pamięć, sprawno¶ć. Uczeni nie potrafi± jeszcze powiedzieć, co jest przyczyn± stopniowej i nieodwracalnej degradacji komórek nerwowych mózgu. Trwaj± intensywne poszukiwania sposobów na opóĽnienie postępów choroby i poprawę komfortu życia pacjen...

Eckhart Tolle – sylwetka człowieka, i jego „Potęga teraĽniejszo¶ci”

Z przekazem Eckharta Tolle spotkałam się około 5 lat temu. Absolutnie nic z tego przekazu nie rozumiej±c. Wpadła wtedy w moje ręce ksi±żka "Potęga teraĽniejszo¶ci", która brzmiała jak nie do końca sprecyzowany bełkot. Czytałam i z typowym dla współczesnego człowieka ignoranctwem dla wszystkiego czeg...

Nowe trendy w jodze

To, że joga jest trendy nie ulega w±tpliwo¶ci. Ale moda na jogę zaszła już tak daleko, że zaczęto tworzyć jej bardzo oryginalne, czasem nie do końca z filozofi± jogi zwi±zane odmiany. Ostatnie hity to joga nago, joga z piwem, joga z psem, czy joga pod wod±. Skusiliby¶cie się na któr±¶ z takich lekcj...

Dlaczego jogin miałby zastanowić się zanim wypije kawę?

Otóż picie jednej/ dwóch filiżanek kawy dziennie nie będzie miało większego wpływu na organizm, ale nadużycie już tak. Kawa stanowi sztuczny stymulator, tzn. wtedy kiedy nasz organizm mówi stop - muszę odpocz±ć to po wypiciu kawy może jednak działać dalej. Niejako oszukuję w ten sposób swój organizm...

Kuchnia Pięciu Przemian - Zima

Zima zbliża się wielkimi krokami, w niektórych regionach kraju mieli¶my już nawet przyjemno¶ć ogl±dać ¶nieg. Zaczyna się okres wieczorów poprzeplatanych krótkimi godzinami szarego ¶wiatła. Jak sobie radzić, żeby nie zapa¶ć się w ciemn±, zimow± noc?...

Spaghetti z dyni z różnymi sosami - Pycha!

Dynia makaronowa potrafi zaskoczyć. Najpierw trzeba j± znaleĽć na bazarze. Jest podłużna, kształtem przypomina piłkę do rugby. Na jej skórce maluj± się zielono-żółte abstrakcyjne wzory. Gdy j± przekroimy, ma delikatny, arbuzowy aromat....

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Listopada 2017
Następne
PW¦CPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
likesoft