Jestem tu tylko dla savasany. Czyli - kobieto, daruj sobie!
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Jestem tu tylko dla savasany. Czyli - kobieto, daruj sobie!

  • ¶roda, 29 kwietnia 2015
  • autor: Blimsien
Ten tekst nie jest skierowany do osób, które wiecznie stękaj±, jęcz± i sapi±, i dysz± ale zabrać się za życie nie mog±. Ani dla osób, które uważaj±, że najpierw przyjemno¶ci, a potem obowi±zki. To, co napiszę skierowane jest do walniętych perfekcjonistek, kobiet które marz± o dodatkowej parze r±k, czuj± się sfrustrowane, niezadowolone ze swoich osi±gnięć i wła¶ciwie czuj±, że nie daj± rady. Na co natychmiast znajduj± remedium: postarać się jeszcze bardziej! 
Jestem wielk± fank± planów, marzeń, podsumowań, list zadań do zrobienia, i układania sobie w głowie co i jak osi±gn±ć. Mam listy zakupów, listy długoterminowych zakupów, listy rzeczy do zrobienia i nieprzekraczalnych terminów na moje własne działania. Nie bez powodu! Przez wiele, wiele lat byłam totalnie rozlazł± pann±, która nie wiedziała co zrobić ze swoim życiem. Nie za bardzo wiedziałam, co lubię robić, czym się chcę zajmować w przyszło¶ci, na czym mi zależy, ani co robię z t± magiczn± wiedz±, jak już j± w końcu posi±dę. Cały czas chodziłam sfrustrowana, bo miałam dużo wolnego czasu, nic mnie nie cieszyło, a dni były bardzo do siebie podobne i przeciekały mi przez palce. Moja obecna zadaniowo¶ć nie wynika więc z charakteru, raczej z potrzeby spowodowanej sytuacj± na przeciwnym biegunie. Dzięki tej ¶cieżce umiem już wyznaczać sobie cele zgodne ze mn± sam± i je realizować. Żeby nie było za pięknie, przegięłam w drug± stronę.
Gdybym miała powiedzieć, moj± główn± motywacj± nie jest poczucie przyjemno¶ci czy szczę¶cia, ale winy. Bardzo lubiłam na ten przykład jarać szlugi, tylko że miałam wyrzuty sumienia, że jestem dla siebie niedobra i na pewno umrę na raka i to będzie tylko i wył±cznie moja wina. Po kilku latach hu¶tawki „palę i cierpię” rzuciłam papierosy. Wcale nie ćwiczyłam jogi, bo tak super jest się spocić, ćwiczyłam j± bo miałam problemy z kręgosłupem, i wiedziałam, że brak ruchu będzie w konsekwencji objawiał się bólem.
Z czasem wpadłam w wir „ulepszania siebie i ¶wiata”. Ulepszałam siebie, swój zwi±zek, mieszkanie, przepisy kulinarne, swoje ciało, swoje umiejętno¶ci itp itd.
Tak okropnie nie chciałam wrócić do bycia rozlazł± kluch±, że ¶ciskałam po¶ladki na maksa, żeby tylko było ok. Nie chodzi o to, że chciałam być idealna. Chciałam być po prostu dostatecznie dobra. To bardzo trudne kiedy chcesz być dostatecznie oczytana, znać dostatecznie płynnie języki obce, obejrzeć dostatecznie dużo filmów i być na dostatecznie wielu koncertach, mieć dostatecznie wyrzeĽbione ciało i zdrowe jedzenie ugotowane do pracy i wspaniały zwi±zek i… wcale nie chodzi o to, że te rzeczy mnie nie cieszyły.
KOCHAM moje życie. Ale czasami po prostu chcę za dużo. Chcę za duży kawałek tortu i w połowie mnie mdli, ale wcinam równo, bo przecież zależy mi na efekcie, a tort taki pyszka. Bardzo fajnie jest się rozwijać i ulepszać. Ale jest jeszcze jedna ważna sprawa – ODPOCZYNEK. I wiem, że nie jestem jedyn± osob±, która ma lub też miała problem z odpuszczaniem sobie.
Odpuszczaniem bez wyrzutów sumienia. Chodzi o ten moment kiedy zdrowo jesz, ale nagle zjadasz czekoladę. Duuużo czekolady. Albo ćwiczysz regularnie i nagle mówisz sobie „fuck it, zostaję w domu”. I nie cierpisz. Nie wiercisz się na kanapie my¶l±c „mogłam jednak i¶ć”. Pamiętam, jak po rozstaniu z wieloletnim partnerem, zaczęłam znowu palić. Byłam w totalnej rozsypce, przerażona, że tracę kogo¶ przy kim dorastałam, cał± jego rodzinę, wszystkie plany na przyszło¶ć. To było fizjologiczne. I chyba pierwszy raz wtedy udało mi się odpu¶cić sobie i powiedzieć „ej stara, palenie nie jest dobre, ale cierpisz bardzo i nie umiesz teraz inaczej. Nie dowalaj sobie jeszcze, że jeste¶ do dupy i słaba, bo palisz. Pal, pal ile musisz i potem wyprowadzimy Cię na prost±. Nie musisz być teraz super mocna, jeste¶ słaba i zasmarkana, pal”. Wiem, że napisałam to w jednej z notek, i dostałam potem od Was dużo maili, że to jest TO. Żeby sobie nie dokładać. Tylko, a czasami aż tyle.
Dzi¶ mam nadzieję, że jestem na tyle mocna, że nie musiałabym palić, umiałabym się już chyba zaopiekować sob± lepiej.
Do czego jednak zmierzam – kultura nauczyła nas etosu pracy, nadgodzin i bycia w wiecznym niedoczasie. Im bardziej jeste¶my obłożeni robot±, tym lepiej się czujemy. Ważni, potrzebni, niezast±pieni, samodoskonal±cy się. Jest to jednak kolejna pułapka ego. Nauczono nas, że odpoczynek i leniuchowanie to marnotrawienie czasu i co¶ godnego pogardy. Wszystko musi być konkretne, obliczalne i produktywne. Nie ma miejsca na leżenie odłogiem i marzenie o niebieskich migdałach. Uważamy to współcze¶nie za małe, ¶mieszne, za brak ambicji, czujemy, że zostajemy w tyle. Tu przychodzi nam z pomoc± joga. Możemy z niej zaczerpn±ć cenn± lekcję.
Po każdej sesji jogi następuje moment Savasany. Jest to głęboki relaks na granicy ¶wiadomo¶ci. Nazywany jest też pozycj± trupa. Leżymy rozluĽnionymi kończynami, oddychamy miarowo i rozluĽniamy całe ciało, w tym twarz, język, oczy, policzki, wszystkoooo… i leżymy. Savasana nie tylko ma za zadanie rozluĽnić mię¶nie, obniżyć tętno i uspokoić organizm. W wymiarze hmm duchowym, rozprowadza zgromadzon± podczas ćwiczeń pranę (życiow± energię) po ciele.
To jedyny stały i niezmienny element w każdej praktyce jogicznej. Robi się to zawsze i jest to uznane za bardzo istotny element praktyki. Niezbędny wręcz. Jest to zwieńczenie wysiłku.
Z reszt± nie musimy sięgać do jogi, natura również ma cykle. Zim± wszystko ¶pi, spowalnia, hibernuje się. Nie wiem, czy pamiętacie z lekcji biologii, ale je¶li chce się bogatych plonów, trzeba praktykować płodozmian, ale też ziemia musi odpocz±ć, poleżeć odłogiem, zanim znów zacznie intensywnie rodzić. Jak to możliwe, że zapomnieli¶my o tej pauzie dla nas samych? Nie tylko fatalnie sypiamy (za krótko, wcze¶niej ogl±daj±c TV lub scrolluj±c tablety czy telefony) ale też psychicznie nie potrafimy się odł±czyć i zregenerować.
Nie chodzi jedynie o odpoczynek, który zregeneruje nasze siły, chodzi też o czas, w którym… rozprowadzimy po życiu te dobra, które już wypracowali¶my. Tak jak z t± pran± po ćwiczeniach. Czyli będziemy mieli czas dla siebie, dla rodziny, dla zwierz±t, pobyć z natur±, niezobowi±zuj±co, pozornie nieefektywnie pobimbać. Bez żadnych wyrzutów sumienia, traktuj±c to jako normaln±, a może i najważniejsz± czę¶ć cyklu. Traktować siebie lepiej niż pracodawcę, lepiej niż swoje zobowi±zania, lepiej niż innych. Żeby potem mieć na to wszystko siły i żeby życie miało sens. Żeby nie dopu¶cić do wypalenia i zachować balans.
Savasana wygl±da bardzo prosto. Ale kto nie próbował, ten nie wie jak jest naprawdę:
 Czego może nauczyć Cię joga. Tekst dla perfekcjonistek.
Znajdowanie złotego ¶rodka na dany moment jest bardzo trudn± sztuk±. I nikt nie jest nami, nikt nie da nam złotej rady. Chciałam tylko rzucić inne ¶wiatło na sprawę relaksu i odpuszczania sobie. ¦wiat się nie zawali jak sobie odpu¶cisz. B±dĽmy po prostu dla siebie czuli i wyrozumiali. Opiekuńczy. Ten tekst nie powstał bez powodu. Pierwszy raz w życiu mam totalne przesilenie wiosenne. Tekst o roller derby nie powstanie w tym tygodniu, chodzę nieumalowana, nie ćwiczę już rano, potrafię spać ciurkiem po 10 godzin, ci±gle nie wyrabiam się z tym, co zaplanowałam, a moje włosy to stóg siana. I to jest ok. Może to taka pora, że lepiej niż się żyłować, pospać? Porozpieszczać się? Wierzę w to, że w końcu szala przeważy sama na wła¶ciw± stronę. Cera przestanie być kapry¶na i ziemista, skórki wokół paznokci okropne, potrzeba snu wielka. Po co przyspieszać sprawy? Teraz jest czas odpuszczania. No, a przynajmniej dla mnie!
Dbajcie o siebie jak o małe, puchate, żółte kaczuszki!
P.S Z nudy rodz± się pomysły i kreatywno¶ć. Z bezmy¶lno¶ci. Z pudełka nico¶ci. Najlepsze wynalazki. Przebłyski intuicji. Wiersze. Obrazki. Wyliczenia matematyczne. Odkrycia.
Czego może nauczyć Cię joga. Tekst dla perfekcjonistek.Blimsien – zdrowo i ro¶linnie gotuje, warzy naturalne kosmetyki, przyjaĽni się z własnym ciałem i duchem. Gor±co wierzy, że poznanie i pokochanie siebie, zmienia nie tylko nas samych, ale cały otaczaj±cy ¶wiat. O tym i innych rzeczach, nieustannie pisze na swojej stronie blimsien.com
 
 
 
 
Dziękujemy za zgodę na publikację artykułu. 
Opublikuj na:
Polecamy:   1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Joga z krzesłem. Cenna lektura dla każdego jogina.

Ksi±żki do jogi dziel± się na dwa rodzaje. Takie, które ładnie wygl±daj± na półce i takie, z których można w praktyce korzystać. Ksi±żki na półkę, to albo zawiłe próby tłumaczenia teoretycznego, czym jest joga, albo kolorowe nie do końca udane podręczniki do nauki asan, z których nie sposób się czeg...

Wdzięczno¶ć kluczem do szczę¶cia

W dzień silni i przebojowi. Wieczorami przeżuwamy stres (albo on przeżuwa nas). Rano, zanim otworzymy oczy, umysł już podsuwa milion spraw, które trzeba załatwić w ci±gu dnia. Z tyłu głowy co¶ szepcze: "nie zd±żysz!". Jak sobie z tym radzić? Sposobów jest wiele, a jednym z nich, i to całkiem skute...

Kanon literatury jogicznej w sklepie JOGA-JOGA.PL

Najnowsze wydanie "biblii jogi" czyli ksi±żka "¦wiatło Jogi" B.K.S. Iyengara, poszerzone i wzbogacone o płytę dvd z filmem biograficznym o życiu Mistrza. Polecamy także " Pranajama, sztuka oddychania w jodzie" B.K.S.Iyengara a także "Joga doskonała dla kobiet" Gitty S. Iyengar. Pozycje obowi±zkowe w...

Wytrzę¶ to! TRE® pomaga uwolnić się od stresu.

Proste ćwiczenia, które robi± co¶ dziwnego z ciałem. Sesja TRE® mnie zaskoczyła, choć mniej więcej wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Po krótkiej rozgrzewce ciało zaczyna samoistnie drgać. Potem przyszło ukojenie. Dowód na to, że ciało pamięta to, czego nie pamięta umysł, który nosi w sobi...

3 mikstury ziołowe, pomocne przy stanach zapalnych gardła.

Jesień to czas wzmożonej podatno¶ci na przeziębienia i grypę. Je¶li odczuwamy pierwsze symptomy, warto wesprzeć organizm w powrocie do równowagi, naturalnymi ¶rodkami. Po ziołowe mieszanki, warto sięgać wtedy, kiedy czujemy, że czosnek, cytryna, imbir, miód i pierzyna mog± być niewystarczaj±ce, np. ...

Dlaczego nie robię postępów w mojej praktyce jogi...

Jogin wie, że w wyniku wykonywania asan przede wszystkim zdobywa zdrowie. Jest to cenny nabytek zdobywany ciężk± prac±, stan zupełnej równowagi ciała, umysłu i ducha. Tak więc nie chodzi o akrobatyczne wykonanie asany, wykraczaj±ce poza granice swoich możliwo¶ci, lecz o stał±, żarliw± praktykę, poł±...

Dzięgiel le¶ny, i inne skarby z ł±k do zebrania w paĽdzierniku.

PaĽdziernik, to czas zbioru nie tylko dojrzałych i pełnych witamin, owoców głogu, dzikiej róży czy tarniny, ale także pożytecznego dzięgla le¶nego, którego wła¶ciwo¶ci mog± być pomocne na różne dolegliwo¶ci. ...

Sztuka i joga id± ze sob± w parze. Niezwykłe sesje w muzeach.

Muzealna sala pełna adeptów jogi, którzy praktykuj± asany i pranajamę otoczeni działami sztuki? To nie fantazja. Coraz więcej renomowanych muzeów na ¶wiecie organizuje tego typu wydarzenia. Po sesji wypełnionej asanami można wzi±ć udział w medytacji, a potem zwiedzić w małej, kameralnej grupie ekspo...

Top 6 asan, które pomog± Ci utrzymać formę po lecie.

Czas letni to okres, w którym słońce sprawia, że mamy więcej energii i motywacji do działania. Bardziej dbamy o swoj± odsłonięt± skórę i ciało. Mamy więcej czasu i okazji do tego, aby aktywnie spędzać czas. Co zrobić, aby nie stracić formy po lecie i cieszyć się wysokim poziomem energii przez cały r...

Wystartował Kurs Nauczycielski Jogi Integralnej

Dnia 8 wrze¶nia odbył się w szkole Joga Żoliborz w Warszawie ponad trzy godzinny egzamin wstępny oceniaj±cy kompetencje osób chc±cych uczestniczyć w Kursie Nauczycielskim Jogi Integralnej. Miał on na celu sprawdzenie umiejętno¶ci i przydzielenie do wła¶ciwej grupy w zależno¶ci od poziomu zaa...

  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Listopada 2018
Następne
PW¦CPSN
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft