Natarajasana - Pozycja króla tańca
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Natarajasana

Natarajasana (Pozycja króla tańca )

Nata- aktor, tancerz
Raja – król
To bardzo trudna pozycja, dlatego przedstawiamy jej łatwiejszy wariant. Pozycja ta dedykowana jest hinduistycznemu bogowi - Sziwie, który uważany jest za Pana Tańca.
Natarajasana  
 
Jak wykonać pozycję krok po kroku:
1. Stań w Tadasanie (Pozycji góry). Na wdechu przenie¶ ciężar ciała na lew± stopę. Zegnij praw± nogę i przesuń kolano do tyłu, tak aby stopa znalazła się tuż za po¶ladkiem. Zwróć praw± pietę do sufitu. Lewa noga pozostaje silna i wyprostowana, lewe udo wypychaj nieznacznie do tyłu, doci¶nij mocno lew± stopę do podłogi. Staraj się utrzymać równowagę.
2. Sięgnij do tyłu praw± dłoni± i chwyć ni± ¶rodkow± czę¶ć prawej stopy. Chwyć duży palec prawej stopy. Aby unikn±ć ¶ci±gnięcia w dolnej czę¶ci pleców, uno¶ ko¶ć łonow± w stronę mostka, jednocze¶nie wciskaj±c ko¶ć ogonow± w stronę podłogi.
3. Odwróć prawy łokieć na zewn±trz i skieruj go ku górze. Wyci±gnij praw± rękę poza głowę, przesuń praw± stopę bliżej tyłu głowy. Zacznij unosić praw± stopę do góry, oddalaj±c j± jednocze¶nie od pleców. Wyci±gnij za sob± lewe udo, powinno znajdować się mniej więcej równolegle do podłogi. Nie uno¶ prawego biodra, powinno pozostać w tym samym miejscu.
4. Wyci±gnij lewe ramię do przodu, równolegle do podłogi. Place dłoni wyci±gnij w stronę sufitu, lub poł±cz opuszki palców: wskazuj±cego i kciuka.
5. Pozostań w pozycji od 20 do 30 sekund a następnie wyjdĽ z niej na wydechu uwalniaj±c lew± nogę, powróć do pozycji wyj¶ciowej - Tadasany. Powtórz wszystko na drugi bok.
 
Korzy¶ci:
  • poprawia równowagę
  • wzmacnia nogi, kostki
  • dodaje energii
  • odmładza
  • rozci±ga ramiona, klatkę piersiow±, uda, pachwiny, podbrzusze
  • wzmacnia nogi
  • otwiera ramiona i klatkę piersiow±
  • dodaje stabilno¶ci
 
Przeciwwskazania:
  • zbyt wysokie lub niskie ci¶nienie krwi
  • uszkodzenia nóg, kolan, bioder, dolnych pleców, ramion
 
Opracowanie: JK
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft