Prezentacje Szkół Jogi: Ashtanga Yoga 3miasto
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Prezentacje Szkół Jogi: Ashtanga Yoga 3miasto

  • ¶roda, 15 lipca 2015
  • autor: Ashtanga Yoga 3miasto
Cykl "Prezentacje Szkół Jogi", ma na celu przedstawienie poszczególnych szkół, ich warunków lokalowych, zaplecza, a przede wszystkim nauczycieli, którzy je założyli i prowadz± w nich zajęcia na co dzień. Dzi¶ przedstawiamy szkołę jogi Ashtanga Yoga 3miasto z Gdańska.
Nazwa szkoły, imiona i nazwiska założycieli: Artur Chruszcz, Eloisa Fernandez Iskandar
Dane kontaktowe: adres, telefon, e-mail, adres strony www: ul. Sobótki 5/3a, Gdańsk, shala@ashtangatrojmiasto.com, +48537822575, ashtangatrojmiasto.com
Rok rozpoczęcia działalno¶ci: 2015
Rodzaje zajęć jogi prowadzone w szkole: Ashtanga (Mysore, zajęcia prowadzone), joga dla dzieci
 
Ashtanga Yoga Trojmiasto 
E - Eloisa, A - Artur
 
Jak zaczęła się Twoja przygoda z jog± i jak to się stało, że została¶ nauczycielem?
E: Rozpoczęłam praktykę jogi w Caracas w Wenezueli (sk±d pochodzę) w 2012. Od kiedy byłam młoda czułam, że powinnam spróbować jogi. Towarzyszyło mi takie uczucie, że muszę spróbować, ale cały czas odkładałam to na póĽniej. W końcu jednego dnia wybrałam się na zajęcia i od tego czasu nigdy nie przestałam praktykować.
Jedna z moich przyjaciółek ze szkoły uczyła Ashtangi i to ona przedstawiła mi tę metodę. Po dwóch latach codziennej praktyki, pojechałam do Indii po raz pierwszy i zdałam sobie sprawę, że chcę dzielić się tym ze wszystkimi. Przeprowadziłam się do Barcelony i moi znajomi pomogli mi znaleĽć miejsca gdzie mogłam uczyć. Parę osób przychodziło również do naszego mieszkania (mojego i Artura), aby uczyć się Ashtangi, mieli¶my mały program Mysore w naszym salonie.
A: W obu przypadkach był to naturalny proces. Jogę odnalazłem gdy z powodów zdrowotnych, musiałem zrezygnować ze sztuk walki, poszukiwałem czego¶ co w podobny sposób ł±czy umysł i ciało, poprawia koncentracje i wycisza. Pierwsze dwa lata, które bardzo dobrze wspominam, praktykowałem jogę Iyengara. Będ±c w Brazylii w roku 2013 kolega zabrał mnie na zajęcia Ashtangi w stylu Mysore .. i to było to! Ta metoda ma wszystko czego poszukiwałem. Poprzez wymagaj±ca ale jednocze¶nie płynn± i lekk± praktykę fizyczn±, skupion± na oddechu, mogłem wreszcie wyciszyć gadanie w głowie. Byłem wkręcony. Od tamtego czasu praktykuję codziennie.
Uczenie zaczęło się od odpowiadania na pytania i poduczania uczniów w miejscu gdzie praktykowałem, potem od jednej z tych osób dostałem propozycje prowadzenia stałych zajęć, więc spróbowałem .. i tak już zostało.
 
 Ashtanga Yoga Trojmiasto
Jak wspominasz pocz±tki nauczania?
E: Prowadz±c pierwsze zajęcia, miałam motylki w brzuchu. Byłam bardzo zdenerwowana, ale wszystko szybko zaczęło się układać w naturalny sposób i tak zostało, czułam się bardzo szczę¶liwa. Cały czas (i zawsze gdy uczę) czuję w sercu obecno¶ć moich nauczycieli z Wenezueli i Indii. U¶wiadomiłam sobie, że nauczanie jogi to głównie dzielenie się swoj± praktyk± i do¶wiadczeniami, przez co zakochałam się w tym jeszcze bardziej.
A: Każda osoba to nowy pocz±tek. A tak na poważnie, na pewno nie byłem gotowy, brakowało mi do¶wiadczenia i wiedzy merytorycznej - co zmotywowało mnie do zdobywania tych rzeczy, codzienn± praktykę i wyjazdy do Indii.
Co jest dla Ciebie najważniejsze w roli nauczyciela jogi? Na co zwracasz największ± uwagę ucz±c?
E: Najważniejsza rzecz w nauczycielu jogi to jego codzienna praktyka. Nie można dzielić się czym¶, czego się nie zna. Żyj praktyk±, znaj praktykę, miej wzloty i upadki w swojej praktyce. Wszystkie te do¶wiadczenia, owoce codziennej praktyki sprawiaj±, że u¶wiadamiamy sobie, że “nauczanie jogi” to dzielenie się tym czego się do¶wiadczyło. To proste, jednak czasem trudne do zrozumienia.
Kiedy uczę, biorę pod uwagę indywidualno¶ć każdej osoby. Każde ciało jest inne, tak samo jak umysł. Podstaw± jest obserwacja uczniów, ich stosunku do praktyki, co mówi mi na co dana osoba jest gotowa. Podczas nauczania ważna jest skromno¶ć, nie udawanie “Guru znaj±cego wszystkie odpowiedzi”, każdy z nas jest tylko człowiekiem.
 
 Ashtanga Yoga Trojmiasto
 
A: Spójno¶ć. Nauczyciel może uczyć tylko tego co przyszło do niego naturalnie - to znaczy, żeby uczyć jogi trzeba najpierw samemu jej do¶wiadczyć, mieć stabiln± praktykę własn±, nie tylko asan, ale tez albo i przede wszystkim yamy i niyamy. Z tego miejsca można zacz±ć dzielić się tym, co się wie, czego się do¶wiadczyło, bez udawania, że wie się wszystko i zgrywania guru.
Ucz±c najważniejsze jest dobro i zdrowie ucznia. Nauczanie w stylu Mysore daję możliwo¶ć bardzo indywidualnego podej¶cia to każdego i budowania relacji uczeń-nauczyciel, co otwiera drogę do jogi jako cało¶ci, nie tylko fizycznej praktyki asan.
Jest wiele miejsc do praktyki jogi, czym charakteryzuje się Wasza przestrzeń?
(warunki lokalowe, ile osób mie¶ci na zajęciach, pomoce jakimi dysponuje szkoła itp.)
Ashtanga Yoga 3miasto to pierwsze w Trójmie¶cie miejsce dedykowane praktyce Ashtangi. Mamy piękna salę w starej kamienicy we Wrzeszczu, w której możemy przyj±ć od 10-16 osób. Uczymy tradycyjnie, w stylu Mysore co oznacza bardzo zindywidualizowane podej¶cie do każdego ucznia. Zajęcia Mysore odbywaj± się codziennie (poza weekendami) rano i wieczorem, do tego mamy też zajęcia pierwszej serii prowadzonej w weekendy. Poza tradycyjnymi zajęciami, mamy “playground” czyli zajęcia tematyczne, na których omawiamy poszczególne aspekty praktyki asan w większym detalu.
Poza Ashtang±, many zajęcia dla najmłodszych - joga dla dzieci po angielsku. Eloisa ma wieloletnie do¶wiadczenie pracy z dziećmi stworzyła metodę, która uczy jogi poprzez zabawę i kreatywno¶ć. Zajęcia rozwijaj± w dzieciach większ± uważno¶ć na emocje, umiejętno¶ci motoryczne i ucz± komunikować się w języku obcym.
 
 Ashtanga Yoga Trojmiasto
Jakich zmian dokonała joga w Twoim życiu?
E: Zabrakłoby miejsca gdybym rozpisała się co joga zmieniła w moim życiu (od tego co jem, po wszystkie te nawyki, o których my¶lałam, że nigdy mi się uda ich odrzucić). Pokrótce: joga pomogła mi się zaakceptować tak± jaka naprawdę jestem i akceptować życie takim jakim jest. Ba! Pozwoliła mi nie tylko je zaakceptować, ale i doceniać i kochać. Joga wniosła spokój i rado¶ć do mojego życia, wtedy kiedy potrzebowałam tego najbardziej.
A: Zanim zacz±łem praktykę, uprawiałem sztuki walki, w ich sportowej odmianie, rywalizowałem na zawodach, uparcie d±żyłem do wygrywania. Byłem skoncentrowany tylko na treningu, co przynosiło dobre efekty .. ale oddalało mnie od ‘teraz’, od bycia obecnym, a uzależniało od tych kilku sytuacji jak zawody, żeby być skoncentrowanym na tym co się dzieje tu i teraz, poza tym cały czas planowało się, trenowało, po to żeby co¶ osi±gn±ć.
Joga nauczyła mnie, że dyscyplina może być miękka, że można praktykować dla samej praktyki, bez stawiania sobie celów. Nauczyłem się dawać sobie czas, akceptować swoje ograniczenia i pracować z nimi.
Joga dała mi balans, stopniowo zmiękczaj±c moj± tward± i upart± osobowo¶ć, przez co staję się milsz±, bardziej empatyczn± i spokojn± osob±, doceniaj±c życie w całej jego okazało¶ci.
Kto lub co inspiruje Cię w praktyce własnej?
E: To trudne pytanie, ponieważ prawdę mówi±c jestem zainspirowana każd± osob± pojawiaj±c± się w moim życiu. Może to zabrzmi dziwnie, ale za każdym razem gdy widzę kogo¶, kto realizuję swoje marzenia, przezwycięża trudno¶ci czuję się zainspirowana, żeby robić to samo. Z drugiej strony kiedy widzę kogo¶, kto się jeszcze nie realizuje lub kogo¶ w trudnej sytuacji, widzę że mog± to przezwyciężyć i przej¶ć z paraliżuj±cego ich stanu umysłu, do stanu, w którym pracuj± codziennie nad swoj± sytuacj±. Przypominam sobie również czas, gdy sama my¶lałam, że co¶ jest niemożliwe i u¶wiadamianie sobie potem, że to nieprawda. Możesz pomy¶leć “ok, ale co to ma wspólnego z jog± ?” - wszystko. Joga to nie tylko praktyka asan, to praktyka która nie kończy się na macie, ale trwa cały czas, więc inspirację można znaleĽć wszędzie.
A: Praktyka własna to tapas, dla mnie stała się czę¶ci± higieny osobistej, staj±c na macie nie zastanawiam się czy jestem zainspirowany czy nie, to jak brać prysznic, robisz to bo to dla ciebie dobre.
Więcej o szkole:
ashtangatrojmiasto.com
 
Wszystkich chętnych do zaprezentowania swojej jogicznej przestrzeni - zapraszamy do kontaktu:

Paulina Szpargała
paulina@joga-joga.pl
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft