Vinyasa skradła mi serce - Katri Marcinkowska
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Vinyasa skradła mi serce - Katri Marcinkowska

  • ¶roda, 20 maja 2015
  • autor: Katarzyna Marcinkowska
O tym, jak Vinyasa może skra¶ć serce i stać się sposobem życia, opowiada Katri Marcinkowska - nauczycielka Vinyasa jogi. 6 czerwca w Warszawie, odbędzie się wyj±tkowy warsztat wprowadzaj±cy do tej unikalnej formy pracy z ciałem, w której bardzo istotne s± zarówno pozycje jogi jak i płynne przej¶cia pomiędzy asanami, w czasie których intensywnie pracuj± głębokie mię¶nie brzucha, bioder, ud i po¶ladków, a kolisto¶ć i subtelno¶ć ruchów, otwiera możliwo¶ć do¶wiadczenia bardziej kobiecego wymiaru jogi.
katri
 
Vinyasa skradła mi serce
  Pamiętam jak przyjaciółka zabrała mnie na zajęcia Vinyasa jogi. Było to niesamowite uczucie głębokiej, ¶wiadomej praktyki, integracji ruchu z oddechem. Każde zajęcia były jak podróż wgł±b siebie, daj±c poczucie powrotu do Ľródła. Od pierwszego dnia, Vinyasa skradła mi serce.
  W 2009 dostałam się na kurs instruktorski Ashtanga Vinyasa Joga w Holandii. Tam poznałam 3 style, Ashtanga, Iyengar i Vinyasa joga. Ashtanga nauczyła mnie użycia oddechu ujjay, dristis i bandhas; Iyengar nauczył mnie ustawienia ciała. Zawsze jednak czułam wewnętrzn± potrzebę kolistych, płynnych i swobodnych ruchów, co charakteryzuje Vinyasę.
  Po zagłębieniu się w historię jogi, odkryłam ze Vinyasa jest pierwszym nowoczesnym stylem jogi stworzonym przez kobiety. Co ciekawe, w tradycji hinduskiej joga praktykowana była głównie przez mężczyzn. Kobiety nie były zapraszane do praktyki jogi, wręcz przeciwnie, były widziane jako przeszkody dla osi±gnięcia o¶wiecenia.
katri
  Dzięki takim nauczycielom jak Pattabhi Joisa (Ashtanga Joga), TKV Desikachar czy B.K.S. Iyengar (Iyengar Joga), którzy przywieĽli jogę z Indii na Zachód, na pocz±tku XX wieku, kobiety zaczęły ćwiczyć i nauczać jogi, tworzyć nowoczesne style między innymi Vinyasa, Scaravelli, Sivananda, Prana Flow czy Anusara joga.
   Jedn± z pionierek Vinyasy była Indra Devi (Eugene Peterson). Aktorka i tancerka, która w trakcie swoich podróży po Europie, poznała znanego filozofa i jogina J. Krishnamurtiego i dzięki niemu zafascynowała się kultur± Indii. W roku 1937, kiedy Devi cierpiała na chorobę serca, została skierowana do podjęcia leczenia u słynnego jogina Krishnamacharya. To on wła¶nie, wprowadził j± w tajniki delikatnego stylu jogi. Indra Devi, wnosz±c kobiecy punkt widzenia, stopniowo rozwijała ten styl jogi. Do statycznej praktyki dodała ona płynny, poł±czony z oddechem ruch. To był wła¶nie pocz±tek Vinyasa Jogi.
katri mar
  W moim odczuciu, Ashtanga i Iyengar joga zawieraj± liniow± strukturę zajęć oraz chęć doj¶cia do perfekcji asan, co reprezentuje męsk± energię. Vinyasa natomiast, zawiera kolist± strukturę zajęć oraz delikatny sposób nauczania - reprezentuje kobiec± energię.
  Vinyasa joga to rodzaj medytacji w ruchu, która otwiera nowe horyzonty, pozwala na poczucie wolno¶ci i samorealizacji. Vinyasa jest sposobem na życia, to przekazuję swoim studentom.
 katri
Najbliższy warsztat z Katarzyn± Marcinkowsk± - 6 czerwca w Warszawie:
war katri
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft