Prezentacje szkół jogi: Joga Shala. Praska Szkoła Jogi, Warszawa
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


Prezentacje szkół jogi: Joga Shala. Praska Szkoła Jogi, Warszawa

  • ¶roda, 6 maja 2015
  • autor: Joga Shala
Cykl "Prezentacje Szkół Jogi", ma na celu przedstawienie poszczególnych szkół, ich warunków lokalowych, zaplecza, a przede wszystkim nauczycieli, którzy je założyli i prowadz± w nich zajęcia na co dzień. Tym razem, prezentujemy now± szkołę jogi w Warszawie - Joga Shala. Praska Szkoła Jogi w duchu Ashtanga Jogi.
Nazwa szkoły, imiona i nazwiska założycieli:
Joga Shala. Praska Szkoła Jogi
Wła¶ciciel: Łucja Koronacka
Opiekun merytoryczny: Ewa Makowska
Dane kontaktowe:
ul. Kłopotowskiego 11, 03-718 Warszawa, tel. 504 066 906, recepcja@jogashala.pl, www.jogashala.pl
Rok rozpoczęcia działalno¶ci:
Maj 2015
Rodzaje zajęć jogi prowadzone w szkole:
Praktyka Ashtanga Jogi: Vinyasa, Pierwsza Seria Prowadzona, Mysore, Pranayama, Powitanie Księżyca.
Zajęcia tematyczne: Joga dla kobiet w ci±ży, Zdrowy kręgosłup, Joga dla dzieci
A także ogólnorozwojowe zajęcia niejogowe: Pilates, Nordic Walking
 
 shala

Jak zaczęła się Twoja przygoda z jog± i jak to się stało, że została¶ nauczycielem?
ŁK: - Moja przygoda z jog± wła¶nie się zaczyna. Przez lata pracowałam w międzynarodowej korporacji, gdzie zdobyłam duże do¶wiadczenie zawodowe, ale nie potrafiłam odnaleĽć równowagi i spokoju. Niedawno dzięki mojej przyjaciółce Agacie poznałam zespół cudownych i inspiruj±cych kobiet, które od lat praktykuj± Ashtangę i potrafi± dzielić się swoim do¶wiadczeniem z innymi. I tak zrodził się pomysł na nasz± szkołę w duchu Ashatanga Jogi. Nie czuję się wła¶cicielem tej szkoły, ale jej menadżerem. Mam nadzieję, że dzięki naszej wspólnej pracy i różnym do¶wiadczeniom powstanie miejsce, gdzie pod uważnym okiem naszych instruktorek inni odnajd± to, czego mi brakowało przez ostatnie lata mojego życia. Jak wspomniałam moja przygoda z jog± dopiero się zaczyna, dlatego chciałabym oddać głos Ewie, której osobiste do¶wiadczenia oraz praca, z pewno¶ci± będ± inspiracj± dla wielu osób.
 
shala

EM:
- Jeszcze 12 lat temu byłam schorowan±, bardzo emocjonaln± osóbk± z nadwag±. Twardo st±pałam po ziemi. Ostatni± rzecz±, o której mogłabym sobie wtedy pomy¶leć była joga, wegetarianizm czy medycyna chińska. Nadszedł jednak moment, w którym wszystko, co wykorzystałam, aby się postawić na nogi przestało się sprawdzać i działać. Kiedy sytuacja była krytyczna, gdzie zostałam postawiona przed drastycznym dla mnie faktem zaczęłam szukać. Seri± różnych przypadków-nieprzypadków dotarłam na jogę Iyengara i tai-chi. Kilka lat systematycznie uczęszczałam na zajęcia. Czasem zastępowałam prowadz±c±, która w pewnym momencie musiała zrezygnować. Oznaczało to zamknięcie dosyć licznej i prężnie działaj±cej grupy. Wówczas pod wpływem namówień i pró¶b przejęłam prowadzenie tych zajęć.
Jak wspominasz pocz±tki nauczania?
EM: - Pocz±tki były trudne, przygotowywałam się do każdych zajęć gruntownie, a mimo to popełniałam sporo błędów, każde zajęcia to był mocny stres dla mnie. Najtrudniejsze były pytania... Ale dzięki nim nauczyłam się odpowiadać: „nie wiem, ale sprawdzę, poczytam, popytam”. Cały czas jednak czułam się bardzo niekompetentna i brakowało mi kilku elementów w tradycji jogi Iyengara. Zaczęłam szukać.
Co jest dla Ciebie najważniejsze w roli nauczyciela jogi? Na co zwracasz największ± uwagę ucz±c?
EM: - Ucz±c, przede wszystkim, staram się do każdego podchodzić indywidualnie. Każde ciało ma swoj± historię. Ja próbuję j± odczytać...i pomóc prawidłow± praktyk± i korekt± przebrn±ć jego ograniczenia, czy wzmocnić słabe strony. Nie mam stałego schematu pracy. Każde zajęcia, każde warsztaty to nowe, odmienne do¶wiadczenie. Dużo pracuję z ludĽmi po wypadkach czy z kontuzjami. Ich zdrowienie, to moja rado¶ć.
Jest wiele miejsc do praktyki jogi, czym charakteryzuje się Twoja przestrzeń?
ŁK: - Nasza szkoła znajduje się na warszawskiej Starej Pradze, w przedwojennej fabryce, gdzie industrialny charakter i typowy praski klimat tworz± inspiruj±c± atmosferę. Wierzę, że kto raz odwiedzi to miejsce z chęci± będzie tu powracał. Wła¶nie kończymy remont naszego miejsca, żeby spełniało ono oczekiwania naszych go¶ci. Praktyka jogi będzie odbywać się w przestronnej sali usytuowanej na ostatnim piętrze, z której widok rozpo¶ciera się na dachy praskich kamienic. Powierzchnia sali wynosi ok. 100 m2. W komfortowych warunkach może na niej ćwiczyć ok. 30 osób, ale spokojnie może pomie¶cić nawet 50 uczestników zajęć lub warsztatów. Co ważne dla osób pocz±tkuj±cych, które dopiero zaczynaj± swoj± przygodę z jog±, dysponujemy wyposażeniem, które pozwoli każdemu w pełni brać udział w zajęciach. Na miejscu będzie znajdował się też sklepik, w którym będzie można wyposażyć się w swoje akcesoria, a także zamówić wegetariański/wegański catering do odbioru w naszej szkole.
 
shala

Jakich zmian dokonała joga w Twoim życiu?
EM: - Przypadkowo trafiłam na Ashtangę. Kiedy do¶wiadczyłam, jak mało wiem i umiem po tylu latach praktyki i jak mocno reaguje moje ciało (czułam się przepuszczona przez wyżymaczkę - albo i gorzej), postanowiłam spróbować. Okazało się, że to jest to, czego szukałam. Ashtanga towarzyszy mi już ponad 8 lat. Jest praktyk±, która dała mi więcej, niż kiedykolwiek mogłam się spodziewać. Postawiła moje zdrowie do poziomu, który wydawał się dla mnie niemożliwy kiedykolwiek do osi±gnięcia. Stała się więc moj± misj± i narzędziem do pomocy innym.
Kto lub co inspiruje Cię w praktyce własnej?
EM: - Wszyscy czerpi±cy korzy¶ci z praktyki to sens mego nauczania. Taki dług, który spłacam tradycji ashtangi...:-) Tradycji, która zainspirowała mnie do nieustannego pokonywania własnych słabo¶ci i granic.
 
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft