"Joga jest drog± mojego życia" - Konrad Pietkiewicz. Prezentacja szkoły Hatha Joga Strzegom.
Doł±cz do nas na
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA


"Joga jest drog± mojego życia" - Konrad Pietkiewicz. Prezentacja szkoły Hatha Joga Strzegom.

  • ¶roda, 1 kwietnia 2015
  • opracował: Paulina Szpargała
Cykl "Prezentacje Szkół Jogi", ma na celu przedstawienie poszczególnych szkół, ich warunków lokalowych, zaplecza, a przede wszystkim nauczycieli, którzy je założyli i prowadz± w nich zajęcia na co dzień. Dzi¶, przedstawiamy szkołę jogi Konrada Pietkiewicza - Hatha Joga Strzegom.
joga strzegom
Jak zaczęła się Twoja przygoda z jog± i jak to się stało, że zostałe¶ nauczycielem?
  Pierwsze spotkanie z jog± nast±piło w 2009 roku, na obozie jogi mojego przyjaciela. Obóz prowadziła wtedy Pani Lilianna Piotrowska - założycielka Wałbrzyskiej Szkoły Jogi. Kiedy postawiłem stopy na macie i wykonałem kilka pierwszych asan, poczułem już wtedy wyj±tkowo¶ć tej metody pracy z ciałem, a póĽniej pracy z oddechem i umysłem. Krótko po tym spotkaniu, rozpocz±łem regularn± praktykę w polskich szkołach jogi – m.in. we wrocławskim Centrum Jogi, czy poznańskim Centrum Jogi Marii Stróżyk, trafiaj±c ostatecznie na zajęcia organizowane przez Wałbrzysk± Szkołę Jogi – do Pani Lilianny Piotrowskiej.
  Kilka lat póĽniej, po pierwszym postawieniu stóp na macie, Pani Lilianna zadzwoniła do mnie pytaj±c, czy chcę zostać instruktorem jogi – odpowiedĽ była już znana.
  Zostałem asystentem na zajęciach w Wałbrzyskiej Szkole Jogi, organizowanych warsztatach i "wakacjach z jog±”, kolejnym krokiem było prowadzenie już własnych zajęć. Tak rozpoczęła się moja droga instruktora – nauczyciela jogi. W tym miejscu dziękuję Pani Liliannie za wszystko, czego mnie nauczyła i co mi przekazała.
Próbowałe¶ różnych stylów jogi, dlaczego postanowiłe¶ nauczać akurat hatha jogi?
  To prawda, praktykowałem ashtanga jogę i kundalini jogę, co więcej – nadal je praktykuję, ale już prywatnie. Nauczanie hatha jogi nie było planowane – raczej tego się nie planuje, choć przyznam, że czułem się wyj±tkowo, tj. bardzo naturalnie w roli, kiedy demonstrowałem asanę jeszcze na zajęciach, czy podczas pracy w parach, gdy pomagałem osi±gn±ć drugiej osobie dan± pozycję – ale wtedy człowiek nie my¶li – „zostanę nauczycielem” – tak± drogę wskazuje osoba prowadz±ca – choć zapewne s± wyj±tki od takiego zdarzenia. Hatha joga jest bardzo bezpieczna dla osób pocz±tkuj±cych, wła¶ciwie nie jest kontuzjogenna – to bardzo ważne, oczywi¶cie odpowiednio prowadz±c zajęcia. Chroni ciało i chroni umysł, przez prawidłow± praktykę, można osi±gn±ć niemalże wszystko, na macie jak i w życiu codziennym. Zawsze powtarzam: korzystaj z jogi jako narzędzia, tak jak z narzędzia powinno się korzystać. Joga jest dla Ciebie, a nie ty jeste¶ dla jogi; nigdy niczego nie oczekuj, je¶li oczekujesz wyniku – odejdziesz z jogi.
joga strzegom
Na co zwracasz uwagę podczas prowadzenia zajęć?
  Jest wiele elementów; wszystkie s± ważne. Szczególn± uwagę zwracam na pracę umysłu, przez pracę z ciałem i z prawidłowym oddechem – i wszystkie te elementy traktowane s± na tym samym poziomie, gdyż jeden bez kolejnego przecież nie może istnieć. D±żę do koncentracji uwagi, pilnuję poprawno¶ci wykonania danej pozycji, gdyż ta poprawno¶ć wpływa na bezpo¶rednie samopoczucie praktykuj±cego. Według mnie, to absolutne filary praktyki jogi – prowadzenia studenta jogi do zdrowia i/lub utrzymania zdrowia. Dopowiadam o braku oczekiwań i akceptacji z wykonanej pozycji, bo przecież wiemy – że nie o to chodzi, aby czołem dotkn±ć golenia! Najważniejszy jest kierunek ruchu, nie zakres.
Kto lub co inspiruje Cię w praktyce własnej?
  W praktyce własnej inspiruje mnie wewnętrzna przestrzeń, która powstaje w ciele przy wył±czonym umy¶le i inspiruje mnie oddech, który prowadzi do tej przestrzeni. To założenia medytacji, w której trwam podczas praktyki. Z niezwykłym szacunkiem podchodzę do ciała i inteligencji ciała, kiedy staję na macie – oddech prowadzi ciało bez udziału analizy i potrzeb tworzonych przez umysł. Po zakończonej praktyce, i to mnie zawsze zdumiewa, jak można prosto, ale niełatwo, prowadzić siebie w stronę zdrowia, dobrej my¶li, spokojnego i głębokiego oddechu – do spokoju umysłu i dobrostanu wewnętrznego, do kontaktu z samym sob± i krok dalej – do kontaktu z całym otaczaj±cym ¦wiatem. Uwielbiam praktykę w otoczeniu Natury, gdyż tam człowiek przecież przez praktykę zmierza – do swojego stanu naturalnego, bez poruszeń i w otoczeniu wewnętrznego szczę¶cia.
To wspaniałe, jakim narzędziem człowiek dysponuje. Narzędziem, które transformuje cał± osobowo¶ć, na wszystkich poziomach. Korzystajmy z jogi!
joga strzegom 
Strzegom to nieduże miasto, czy joga cieszy się w nim popularno¶ci±?
  My¶lę, że w każdym mie¶cie i miejscu znajd± się ludzie, dla których własne zdrowie nie jest obojętne – w Strzegomiu również znalazła się grupa entuzjastów jogi - to mnie bardzo raduję i buduje, jak wielkie postępy uczestnicy poczynili podczas swojej pracy. Jak wiele dobrych informacji do mnie dociera, o pozytywnych skutkach praktykowania jogi. Na zajęcia Hatha Joga Strzegom przyjeżdżaj± również praktykuj±cy z okolicznych miejscowo¶ci. Cieszę się, że powstało takie miejsce.
Jest wiele miejsc do praktyki jogi, czym charakteryzuje się Twoja przestrzeń?
  Zajęcia prowadzone s± w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzegomiu. Sala ciepła z drewnian± podłog±, łatwo dostępna dla mieszkańców i jednocze¶nie cicha. To ważne jest podczas praktyki, aby niepokoj±ce dĽwięki cywilizacji nie docierały do praktykuj±cych – to niepotrzebnie rozprasza uwagę. Sala może pomie¶cić około 20 osób. Wyposażona jest w drabinki, w paski do pomocy i ciepłe, wełniane koce – jednym słowem, sala komfortowa z komfortowym wyposażeniem. Korzystam z muzyki podczas prowadzenia zajęć, która wspaniale tworzy i uzupełnia tło, tło spokoju i wyciszenia.
  Organizuję warsztaty weekendowe oraz jednodniowe. Aktualne informacje, zawsze znajduj± się na stronie Hatha Joga Strzegom.
Aktualnie prowadzone s± dwie grupy: grupa pocz±tkuj±ca i grupa jogi +
Co jest dla Ciebie najważniejsze w roli nauczyciela jogi?
  Podczas prowadzenia zajęć, najważniejsze jest dla mnie to, że "pokazuję mapę" (za słowami Osho), z któr± student jogi wędruje do siebie, w sposób bardzo bezpieczny. Informuję o utrudnieniach i jak te utrudnienia można pokonać. Jednocze¶nie jest to odpowiedzialna rola, maj±c zdrowie fizyczne i psychiczne uczestników w swoich rękach, człowiek może odczuwać lęk z takiej wła¶nie odpowiedzialno¶ci – ale nie odczuwam lęku, my¶lę o każdej osobie, któr± prowadzę. Czuję wielkie powołanie do prowadzenia zajęć, robię to z wielkiej pasji do jogi jednocze¶nie oddaj±c wielki szacunek dla drugiej osoby, która wła¶nie na moich oczach zmienia swoje życie. Joga jest drog± mojego życia.
  Odwołuję się do zdrowia, choć to tylko pochodna pracy nad sob±, przecież joga to co¶ więcej... To odkrywanie siebie podczas praktyki, praca nad swoimi emocjami, nad usuwaniem blokad mentalno - fizycznych, nad ujarzmianiem oddechu, ciała, umysłu i jednocze¶nie ł±czeniem wszystkich elementów w Jedno¶ć.
joga strzegom
Dziękuję za możliwo¶ć prezentacji Joga Strzegom.
Zapraszam wszystkich, zdecydowanych i niezdecydowanych, do praktyki jogi.
PrzyjdĽ, zwyczajnie, rozpocznij pracę nad swoim życiem :-).
Fotografia: Beata Mendrek – Mikulska oraz Kinga Cetnarowicz;
- Najgłębsze wyrazy podziękowania.
Hatha Joga Strzegom
Konrad Pietkiewicz
 
Opublikuj na:
  
kalendarium wydarzeń
Poprzednie
Czerwca 2021
Następne
PW¦CPSN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
pokaż wszystkie
więcej
pokaż wszystkie
Partnerskie szkoły jogi
  

Partnerzy portalu
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  
Joga Portal - Pierwszy, ogólnopolski serwis joga-joga.pl - Kraków - Poznań - Wrocław - Trójmiasto - Lublin
Wakacje z joga, wakacyjne kursy jogi oraz wyjazdy organizowane przez szkoły Jogi z całej Polski. Wyszukiwarka szkół jogi: Kraków, Poznań, Wrocław, Trójmiasto, Lublin a także wiele innych miast z całej Polski. Pozycje jogi, joga na DVD, ksi±żki o jodze,joga-sklep, forum a także medytacja, ajurweda, kursy rozwoju oraz masaż tajski. Najnowsze wydarzenia, pytania oraz odpoweidzi, wywiady oraz joga w ci±ży i joga dla dzieci - Indie i joga w Indiach a także abc jogi i wakacje z jog± podróżowanie po Azji
LikeSoft